.ND. Laatste Berichten. N D. O Mg-iwiiW'iy' - toestand geen oplevert. Die luismannen een lebben begrepen, breeder grond en te vestigen. waren naam [treden een tijd- jlicht van trouw enting van het kitvoering voor kt echter een ho- liberale politiek, kii de duurzaam- ans is samenge- ten overgangs- Itelling van een tegenwoordige dat een pro voordelijk kan lals wij voortaan beeft deze groote het zou volko de leiding -der de verantwoor- waarvan de zege In de kamer en er naailes schijnt Volgens de Fi- |ogelijk. 1. Het g de pu- leziug der maires 3. De maires en verkiezen en beest bevalt. Jerzekeri, dat de lm zich niet door Ie te doen ver lader conflict ver- pltg het voorne- en meer bepaald ennen gegeven, een banket in beming van 18BX (gewijd, en sedert 1 dat, wat ook de \ltjk man de hand slag hun voordeel |dat het keizerrijk i ik geloof het nog. kond in 1858 uit Ier twee korvetten In een wachtschip afgedankte zeil- ooten. In 1868 jduitschen Hond 2 pantserscbepen lei stukken, 25 jkkeu, I transport groot aantal zeil- cnroefkorvet met ■tukken. |MHElt. Sociëteit «Ons gehouden van de svereeniging, die Igcwoond. |van de commissie, om onderzoek Jtedelyke belastiug- (t brengen of het en te brengen ter ileeren C. Messe- bracht een belong ed tot langdurige rapporteurs, door _n. De belas- Iroeeuo afkeuring, Atnndigheid, dat ei ■1 /gearing muchti- lhelasting. Ook [de stedelijke in- Icn besproken, eu gevolg zijn van |laten, in hei kiezen geeft aanleiding •i ongelijkmatige Ervaste maatstaf |ri weuscbelyk ge acht, terwijl tevens gevraagd werd of het niet mogelijk zou zijn, dat, evenals op andere plaatsen geschiedt, eenc commissie van ingezetenen zorg droeg voor rechtvaardige toepassing der verordening. De begrooting kwam ook ter sprake, sommige leden wenschten grondiger discussie daarover in den raad, zoodat er licht kornc in de fiuancieele behoeften der gemeente en geene uitgaven toegestaan worden, die niet hoogst noodzakelijk zijn. Afschaffing der ge maalbelasting, gepaard met bezuiniging, welke bij het steeds toen emend cijfer van het budget nood zakelijk is, zou een eerste stap kunnen zijn tot een gezonden toestand der stedelijke financiën. De discussie, die hoofdzakelijk over de bovenge noemde punten gevoerd, leidde tot het resultaat, dat aangenomen werden de volgende resolutien 1. De vergadering, eenstemmig in de afkeuring vau de stedelijke belasting op het gemaal, die on zedelijk is en ongelijkmatig drukt, ucht het wen- schelijk, dat er bij de Itegeering verder gren aanvraag tot heffing van de belasting worde gedann. 2. Erkennende, dat de plaatselijke verordening op het beffen van een directe belasting op de In komsten groote gebreken heeft, drukt de vergadering den wensch uit, dat er onderzoek gedaan worde, of verbetering mogelijk is. 8. De vergadering acht het wenschelijk, dat bo vengenoemde punten door ingezetenen hij adres gebracht worden ter kennis van den raad. Naar wij veruemen, zijn verscheidene ingeze tenen voornemens het sub. 3 genoemde adres aan den raad te richten. Maandag morgen teil 5 ure is uit de gracht van den Kattensiugel opgevischt het lijk van een onbekend manspersoon, het voorkumen hebbende van een bóeren-arbeider, en kort daarna uit de rivier den IJssel, bij de aaulegplaats der stoombooten, het lijk van den machinist der stoomsleepboot Krimpen aid Lek, laatstgenoemde laat eene zwangere vrouw na, waarmede hij slechts eenige weken was gehuwd. Heden morgen is de landbouwer van Leeuwen in Bloemendaal (gem. Broek) met een arbeider in een schouw uit melken gegaan en nadat hij den knecht aan land had gezet, verder opgevaren om aan het einde van het stuk laud zijn werk te ver richten, doch bleek het na eenigen tijd, toen men niets van hem bemerkte, dat hem ecnig onheil was overkomen, daar men een zijner klompen iu het water drijvende zag en weldra vond inen dan ook het ljjli van den verongelukte. Bij kon. besluit is tot schoolopz. in het derde schoold. der prov. Overijssel benoemd de heer mr. H. C. Nieuwen hui», te Deventer. De minister van oorlog heeft ter kennis gebracht van de betrokken autoriteiten eu van de milicien verlofgangers der lichting van 1865, behoorende tot het regement grenadiers en jagers en de overige regimenten iufanterie, dat hij, daartoe gemachtigd bij koninklijk besluit van den 2-tsteu Juni j!., n°. 23, heden de vereischte bevelen heeft uitgevaardigd om de gemelde verlofgangers in werkelijke dienst op te roepen, ten einde gedurende hoogstens 30 dagen in den wapenhandel geoefeud te worden. De bedoelde miliciens, bij openbare kennisgeving in de gemeente opgeroepen, zullen zich, ditmaal, rechtstreeks begeven naar het bataljon waartoe zij behooren, en daarbij op den 16den September e. k., vóór 4 ure des namiddags, moeten aankomen. Voor zooveel de standplaats van het bataljon meer dan 30 mijlen van hunne woonplaats is verwijderd, zal aan de miliciens, door de zorg van den burge meester der gemeente, het gewone reisgeld verstrekt worden. Naar men verneemt hebben curatoren van het koninklijk evangelisch luthersch seminarium te Am sterdam ter vervulling der door het overlijden van den heer dr. Domela Nieuwei.huis ontstane vacature van hoogleeraar bij dat seminarium, het navolgend drietal aan Z. M. den koning voorgedragen 1°. G. D. J. Martens, predikant te Vlissingen; 2°. J. A. Bohringcr, predikant te Maastricht, eu 3°. H. Heijen, predikant te 's Gravenhage. Door het ministerie is mcdedeeling gedaan van het volgende bij hem ontvangen berigtde com missarissen voor de Londcnsche tentoonstelling van 1851 maken bekend, dat de eerste van eene reeks van jaarlijksche internationale tentoonstellingen vau uitgelezen voortbrengselen op het gebied van de schoone kunsten en van de kunst op de nijverheid toegepast, zal wordeu geopend te Londen, South Kensington, op Maandag den l"ts" Mei 1871, er gesloten op Zaterdag den 30«lt" September 1871. De tentoonstellingen zullen worden gehouden in blijvende gebouwen welke eerlang zuilen worden opgericht in verbinding met de galeryen van de Royal Horticultural Gardeus. De voortbrengselen van alle volken zullen worden toegelaten, mits voorzien zijnde van certificaten van bevoegde beoor deelaars, dat zij uitstekend genoeg zijn om te kunnen worden tentoongesteld, l)e voor de eerste tentoonstel ling bestemde voorwerpen zullen behooren tot de vol gende klassen, voor ieder vuti welke een rapporteur en een afzonderlijke c.mmissie zai worden aangewezen lu Schoone kunsten; 2° Wetenschappelijke uitvindingen en nieuwe ontdekkingen van allerlei aard3° Nijver heids-voortbrengselen;!0 Tuinbouw. De voorwerpen zullen naar klassen worden gerangschikt en niet naar de nationaliteit der inzenders, zooals in vorige inter nationale tentoonstellingen. De tentoonstellings-com- missie zal groote glazen kasten, tafels en verdere inrigtiugen kosteloos ter beschikking van dcexposanten stellen, eu, uitgezonderd voor zooveel de werktuigen betreft, voor de rangschikking van de voorwerpen door hare eigene beambten zorg dragen. Prijsopgaven kunnen aan de voorwerpen worden gehecht: de exposanten zullen worden uitgenoodigd hunne prijzen te vermelden. Er zullen agenten worden aangesteld om de belangen der exposanten te behartigen. Er zal behoorlijk keunis worden gegeven van (Te dagen, waarop elke klasse van voorwerpen zal worden in ontvang genomen. Er zullen geene prijzen worden toegekend, maar een certificaat, dut tuen de onder scheiding heeft genoten van tot de tentoonstelling te wordeu toegelaten, zal aan eiken exposant worden uitgereikt. Meer uitvoerige medcdeelingeu omtrent deze zaak worden door de Staatscourant gedaan. De gemeenteraad van Vlissingen heeft op aan vrage van het comité voor de Truns-utlantische stoomvaart bepaald, dat een gebouw tot tijdelijke huisvesting van landverhuizers zal worden aangewezen of, zoo hel niet aanwezig is, zal worden gesticht, in geval de bedoelde stoomvaart-dienst mocht tot stand kumeu. Men leest in de Arnh. Ct.: De minister van oorlog heeft bepaald dat ook de officieren ('er onbereden wapens voortaan den sabelkoppel onder den jas moeten dragen, en zulks wegens de groote slijtage van dat kleediugstuk, ter plaatse waar de koppel om het lijf sluit. Sommigen willen beweren, dat deze verandering geene ver betering is: de slijtage zou bij do bestaande koppels met zware hoekige ornamenten vooral niet minder worden, terwijl de jaspanden te lang zijn om de sabel op de vereischte hoogte vrij te kunnen dragen. Zij voorzien daarom eerlang nieuwe bepalingen om trent de koppels zoowel als de uniformjassen, en enkelen meener. zelfs, dat deze wijziging alleen daarom bevolen is, dat de betrokken personen nu eens zelf om eene uniformverandering zullen vragen. Wellicht is de uniformverandtiingsmauie een nieuwe phase ingetreden en zullen voortaan de officiereu een ad viserende stem krygen in den raad, waar over hunue gelden beschikt wordt. Het Volksblad van prof. de B. K. zegt over de schoolplichtigheid «Met eene geldboete en subsidiaire gevangeuis ouders te bedreigen, die de zorg voor het schoolgaan of het onderwijs hunner kinderen kennelijk verwnnrloozcn, en hen, die bij hunne industrie den nrbeid aanwenden van kinderen, die niet genoegzaam zijn, of worden onderwezen, zou de schoolplichtigheid in beginsel zijn uitge sproken. «Strafbedreiging geeft aan een beginsel wettige sanctie. Zonder strafbepaling is inderdaad de be paling vau het burgerlijk wetboek, dat de ouders verplicht zijn hunne kinderen op te voeden, een raadgeving, die in de wet ydel is." Het Volksbl. acht het daarom zeer noodig, dat de bepaling van art. 353 B. W., volgens 't welk de ouders verplicht zijn, hunne minderjarige kin deren te onderhouden en op te voeden, bekrachti ging erlange door eene strafbepaling tegen de ver regaande zorgeloosheid der ouders. Het Weekbl. van het Recht zegt: Het Volksblad van den heer de Bosch Kemper is de meeuing toegedaan «dat in ons land in tijd van vrede de doodstraf kan en be:, aort afgeschaft te worden bij alle misdaden.Het blad hoopt en wij hopen met den gencliten redacteur, dat de vraag omtrent de doodstraf spoedig bij de staten- geueraal zat worden aanhangig gemaakt. De heer de Bosch Kemper wordt, meenen wij, niet geteld onder de radicalen. Over den stnat der gezondheid op dn land engte van Suez wordt in het rapport aan de Les- seps het volgende gezegd De openbare gezondheidstoestand is altijd, gedu rende de 10 jaren, die er sedert de regeling van den gezondheidsdienst zijn verloopcn, verbeterd. De heilzame luchtsgestcldheid der landengte is bevestigd geworden de ziekte- en sterfgevallen zijn steeds ver minderd. Maur tot welk een smartelyken prijs zijn wij, zegt de verslaggever, tot ueze resultaten gekomen Dit jaar zijn nog drie uwer doctoren bezweken, de Gu irin, du Cayla, en Ferrier, waarvan twee op het .trijdveld. Doctor Pappatbóodoro, is na acht jaar di ist in zijn vaderland gaan sterven. Van de 11 doctoren, die het eerst zich aan uwe onderneming toewijdden, zijn er nog slechts 5 over. De gezond heidsdienst heeft de helft vau zijn effectief als chefs van dienst verloren gelukkig is die dienst de eenige geweest, waarbij de toewijding aan uw werk zooveel offers beeft gekost. Wij vernemen, dat er langs de Union Pacific Railway een groot steeukolen-vcld gevonden is, dat zich over meer dan 300 mijlen uitstrekt. Zoowel voor de te Far West als voor bovengenoemde lijn is deze ontdekking van het grootste gewicht. Zes mijnen zijn reeds geopend, n men zegt, dat Óen dezer in drie weken 4000 ton kolen uitleverde. ]Men schrijft ons uit den Alblasserwaard, 13 Sept. Gisteren heeft de storm den pachters van boom vruchten groote sollade toegebracht. Duizenden mudden boomvruchten werden afgeworpen, en men zegt zelfs, dat één enkele pachter wel 400 schade leed. Daarenboven 'verdei: vele boornen omvergeworpen of gebrokende hennip grootendeels van het zaad beroofd eu tegen den grond geslagen, en door het hooge water op de rivieren aan het uahooi schade toegebracht. Ook werden van vele huizen schoorsteenen afge worpen en de glazen beschadigd. Men schrijft uit Amsterdam van gisteren De felle storm die hier gisteren hecrschte heeft vele boornen ontworteld, schuttingen vernield, schoor steenen omvergeworpen en ook vele opgeslagen ten ten en kramen min of meer ernstig beschadigd. Op de zoogenuamden Torensluis weril een kraam letterlijk uit elkander gerukt en in stukken geslagen. Vermits deze aan eene weduwe behoorde, die door dit ongeluk veel dreigde te verliezen, werd door de bewoners der buurt iu korten tijd het tot herstel benoodigde geld bijeengebracht. Ook lieden waait alhier een hevige storm te cirea 4 uie des middags, vergezeld door onweder, bliksem en zwaren regen. Men schrijft uit Hoogeveen dd. 10 Sept.: Met tie boekweit ziet het er ook hier treurig uit. Meer dan de helft er van is door de nachtvorsten vernield, eu dit verlies is te grooter daar ook de aardappeloogst bij velen zeer tegenvalt, zijnde de meeste akkers in hoogc mate aangetast door de bekende ziekte. Men schrijft uit Z.-Beveland dd. 10 Sept.: Het koolzaad, dat aanvankelijk weinig beloofde, is beter uitgevallen dan zieli liet verwachten. De tarwe heeft buitengemeen veel stroo opgeleverd, en ofschoon de opbrengst per honderd niet zoo schot- baar zal zijn, zal de oogst echter per bunder een meer dau middelmatig beschot opleveren. Er is reeds gclorscht van veertig hectoliters per hectare wiuteigerst, ofschoon niet ongunstig iu quantiteit mod. zij onderdoen voor zomergerst iu qualitcit. Vlas heef. ruim aan de ver /achting beantwoord. Eene groote hoeveelheid is uit dit eiland naar Zuid-Holland vervoerd geworden. De meekrap, die reeds gedolven wordt, belooft eene ruime opbrengst. De aardappelen belooven niet veel goeds, van vele soorten was de opkomst slecht, en de te veld staande zyn niet weinig besmet door de bekende ziekte in dit gewas. Het geheel doe' verwachten, dat de oogst vau dit jaar op dit eiland eene goede opbrengst voor den land bouwer zal opleveren. Te Hornsterzwaag zag men in den avond van, 10 September omstreeks half 11 uur, boven den oostelijken horizon, op ongeveer 60°, een prachtig natuurverschijnsel. Een vuurbol werd gezien, die sterker licht gaf dan d« maan, en in noordelijke richting drie kleinere lichtgevende liohameu uitschoot van verschillende kleur. Parijs, 13 September, l'rim en Silvella zullen heden te Parys arriveereu. Morgen ten 3 ure zal de keizer Prim officieel ontvangen. Lord Clarendon komt motgei; hier en zal aan de Engelsche ambassade nfstappen, Madrid, 12 September ('s avonds). Een tele grafisch berioht meldt dut de opstand gedempt is, en twee opperhoofden der iusurgenteu zich onder worpen hebben Krakau, 13 September. Alhier is de vergade ring van l'oolsche geneeskundigen en natuuronder zoekers door den voorzitter, den heer Meijer, geopend

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 3