BINNENLAND. E. AND. KERKE iTiJkTe STAAT. Uittreksel uit de Memorie van toelichting i natoreu en afgevaar- ;en, met bet doel om houden en te beraad- le hervormingen, die ill het senaatsbesluit dat het wetgevend and November, mis- tst dier maand, zal zegt dit blad met heer Delangle niet zal dan getuige zijn der constitutie, wier t eft. Doch daar de :ag zal uitgaan, zal ping instellen. n wegen hebben aan erken een ontwerp over de Schelde, arasche hoofd. Die e hebben van 360 n boven het hoogste al 35 meters zijn, onder door zullen open, dat dit plan komen en daardoor orden gemaakt. AND. weder herhaaldelijk inndelingen tusschen uiseu. Deze onder- sleohts één doel eu Noord-Duitscheu deze geruchten door sen. Te Munchen use wijze gedaan, te 't neemt niet weg, Ikens weer zullen u beschouwing voor othertogdom Hessen oordduitschen Bond Ijk even zonderling dit staatje behoort buitentoch regeert t hertog. Tot welke iag geeft, laat zich en deel zijner staten t'éne onderdaan den este aanleiding tot an van twee ver twee Hessische af- bondsprovineie de heeft slechts even het buitenland te en; ook het omgi- an graaf von Bis- Starrgard leidt men verbeterd is, en da z d terugkeeren ten e zittingen van den u, welke aan den I, i .ondcrheid wat rhijnt nog voort- erschen, j oulangs door den afgezet, omdat hij baar gemaakt, ver te»; dat hij zieh e ontwijken, welke i andere liberale rengen, «Laat ons" et alle kracht er cent* te Solothurn ts, asn de geeste- mijne in beginsel ■elke wel is waar vorm heeft plaats ne middeleeuwsche onvoorwaardelijke i.dsdienstige ovet- bcginsel worde." <ier hoofdwacht te oopen. Die hoofd- dcs volks geraakt ui eu binnenplein tcrie van binuenl. olitif alsmede het terij eu van den is ecu punt van groot gewicht voor militaire operatiénhet beheerscht de voornaamste gemeenschap tusschen de verschillende stadswijken en is alzoo steeds als de sleutel der hoofdstad beschouwd. Naar aanleiding van een schrijven uit Eome, meent de Kreuzzeitung omtrent den loop en de strekking van het Oecumenisch concilie het volgende te kunnen mededeelen De voorbereidende werkzaamheden zijn ten einde gebracht, dank zij den onvermoeider! ijver van den algemeenen secretaris, monsignore Feszier. Hoewel het geheim goed bewaard bleef, is er toch het een en ander uitgelekt, betreffende de decisien door het concilie te nemen. Zoo wordt verzekerd, dat de heilige vergadering het algemeene stemrecht, de druk persvrijheid en de vrijheid van eeredienst veroordeelen zalook moeten de excommunicatie-bullen van het coueilie bij voorbaat al gereed liggen. Het concilie zou van 8 December 1869 tot St. Peter in 1S70 durendan moeten er schitterende feestelijkheden volgen Een aantal bisschoppen zou daarop uitge- noodigd worden, om het jubilaeum bij te wonen, dat plaats zul grijpen, wauueer in 1871, Pius IX superahit annus Petri, d. w. z. wauueer de paus den heiligen stoel gedurende een grooter aantal jaren zal bekleed hebben dan de apostel Petrus een geluk dat nog geen zijner voorgangers te beurt viel. Op die wijze zou llome, met S December a. s., 't tooneel worden van een reeks van kerkelijke praalvertooniugen en feestvieringen, waaraan geen einde te zien is. Gouda 16 Septembeb. Bij koninklijk besluit is tot voorzitter der eerste kamer va» de staten-generaal gedurende de zitting van 18691870 benoemd de heer mr. J. A. Philipse, lid dier kamer. De dag- en nieuwsbladen zijn opgevuld met meer of min uitvoerige berichten betreffende de- uitwerkselen van den geweldigen storm, die zondag, 12 dezer over eene groote uitgestrektheid woedde. Overal zijn boomen ontworteld, gebouwen ingestort, schoorsteenen afgewaaid, vruchten des velds vernield en allerlei Bchade veroorzaakt. Ook wij hebben verschillende berichten uit dezen omtrek ontvaugen, die weinig afwijkende bijzonderheden behelzen en die onze beperkte ruimte belet mede te deelen. In het bericht ons uit Wuddlnxveen geworden vermel den wij nog dat Donderdag te voren (9 Sept.) door den Burgemeester in tegenwoordigheid der commis sie voor bet monument van 1813 was uitgereikt aan den veldwachter C. van Ellinokhuijsen het eere- tCeken voor de expeditie naar Bali in 1849. De Staatscourant bevat het programma voor de opening van de vergadering der staten-generaal, op Maandag 20 September aanst. Deze plegtigheid zul op de gewone wijze plaats hebben. De in aanbouw zijnde spoorbrug over het Hollandsch Diep beeft door den storm der laatste dagen nog ul geleden. Vijf machincriën zijn door den storm van de pijlers geslagen en in de diepte verdwenen. Acht menschen, die daarop aan het werk waren, hadden de noodvlag gehesehen, maar er kwam niemand opdagen om hen te redden. Zij zijn toen met hun achten in een oud wrak bootje naar land gegaan en met veel krachtsinspanning ver beneden den Moerdijk behouden aan wal gekomen. De veestapel van de provincie Zuid-Holland bestond op het einde des vorigen jaars uit: 37453 paarden, waarvan 127 hengsten, 3596 veulenmerriën, 5485 jonge paarden beneden 3-jarigcn ouderdom eu 28245 werkpaarden enz.; 576 ezels en muilezels; 200,417 runderen, waarvan 2427 springatieren 140,271 melkkoeien eu meikvaarzen, 45307 kalveren en pinken, 12363 mestossen en ander slaohtvee en 49 trekossen; 60361 schapen8822 geiten eu bokken 26297 varkens. Naar aanleiding der bijeenkomst van vele hoofd- offieiereu der schutterij in het Kamp hij de Bilt heeft de koiouel-kommandaiit van de schutterij te Am sterdam bet plan gevormd tot eene verceniging van hoofdofficieren en kommandanten van schutterijen, welke achtereenvolgens te Amsterdam, 's Huge eu Botterdam zou bijeenkomen in Maart of April. Vooral met het oog op de nieuwe wet op de schut terij wordt eene bijeenkomst van hoofdofficieren eu kommaudiinten zeer wcuschclijk geacht. - De N. It. Ct. verneemt, dat er met het begin van het volgende jaar een groote mutatie zal plaats grijpen onder het personeel der ambtenaren van den waarborg eu de belasting der gouden en zilveren werken, eu dat wel ten gevolge van liet te vcrleenen pensioen aan de ouden van dagen ouder die ambtenaren. Aan de Arnk. Ct, schrijft een harer correspon denten dat nagenoeg de gehecle liberale partij de wijziging van de tabel van den census verlangt, zoozeer, dat enkele uit haar midden niet ongenegen zouden zijn, het initiatief in dezen te nemen, zoo de regeeriug het niet doet. „Maar", zegt de correspondent, „wij hebben ccnige hoop, dat zij het doen zal. Niet dat we verlangen, dat zij aan stonds na de opening der nieuwe zitting met een voorstel daaromtrent te voorschijn kome. Het is een kwestie die een zeer nauwlettend onderzoek vereischt, zal men de fouten bij de samenstelling der eerste tabel vermijden, en geeue audere, even grove, begaan. Daarom gunnen zij zich den tijd, de zaak behoorlijk te doen onderzoeken. Maar zij nemen zich voor, dat onderzoek te doen plaats heb ben, niet op de oud-Hollaudsche commissie-manier, maar op eene wijze die, bij minstens evenveel nauw keurigheid, meer spoed waarborgt. Dan kan een voorstel daarop gebouwd, in deu loop van bet zit tingjaar ingedieud, eu uog voor het einde in be handeling worden genomen en afgedaan." In de Aruh. Cl. wordt er op gewezen, dat generaal Knoop nu reetD met liet oog op zijne ver kiezing tot lid der tweede kamer op non-activiteit is gesteld, terwijl bij nog als lid moet toegelaten worden en bet artikel dus op hein nog niet toe passelijk is. De N. ltott. Ct. heeft, in een zestal artikelen, de „algeroeene maatregelen van inwendig bestuur" behandeld. Zij komt in liet laatste tot de volgende slotsom: „Alle algemecne maatregelen van inwen dig bestuur moeten uitvloeisels zijn van de uitvoe rende macht des kouings en hun grond vinden in de grondwet of iu eenige andere wet. „Zij moeten betrekking hebben op de inwendige aangelegenheden van hel rijk, en voor alle ingeze tenen verbindend zijn. „Wanneer wij deze verschillende criteria tot een definitie samenvatten, zul ilie, geiooven wij, aidus moeten luiden „Algemecne maatregelen van inwendig bestuur zijn: voor alle ingezetenen bindende verordeningen over inwendige aangelegenheden van het rijk of de koloniën, door den koning, kraebteus zijn uitvoe rende macltt, tot uitvoering vau de grondwet of van andere wetten genomen." Het statistisch congres te 'sHage is een be wijs van ilen rusleloozen zin naar kennis vtm bet westen. Moe bet oo.-tcn over statistiek denkt be wijst de volgende brief, door een Turkscheu kadi aan den beroemden Layard geschreven, iu antwoord op diens verzoek, om eenige mededeelingeu over de bevolking, den handel en de geschiedenis der stad, waar hij zich tocu ophield. De brief luidt: „Beroemde vriend, vreugde der levenden Wat gij van mij verlangt is beide onnuttig eu schadelijk. Hoewel mijne dagen in dit innd zijn voorbij ge gaan, zoo heb ik er toch nooit aan geducht, de huizen van deze stad te stellen, of naar het aantal zijner inwoners te vragenen of koopman die en die zijne goederen op muilezels verzendt, of ze op den bodem eeuer boot wegvoert, is inderdaad eene zaak, die mij iu het geheel niet aangaat. Wat de de vroegere geschiedenis der sta l betreft God kent dieHij alleen zou u kunnen zeggen, in boe- veel zonden en dwaasheid hare inwoners zich ge wenteld hebben, eerdat de Islam werd ingevoerd. Voor ons zou de kennis daarvnn vele gevaren hebben." i,0 mijn vriend, zoek niet te leeren kennen, wat u niet aangaat. Gij zijt tot ons gekomen, en wij hebben u den welkomstgroet gegevenmaar ga weer in vrede heen. Al de woorden, die gij mij hebt geschreven, deden mij wel is waar geen leed een ander is het toch die spreekt, een ander die hoort. Naar de gewoonte van uwe landslieden hebt gij vele landen doorloopcn, en in geen daarvan rust gevonden, wij (Allah zij daarvoor geprezen wij zijn hier geboren eu verlangen niet van hier weg te gaan." „Maar gij zult misschien tot mij zeggen „Zwijg, o mali, want ik ben geleerder dan gij, en ik heb dingen gezien, waarvan gij niets weet." „Als gij gelooft, dat die dingen u beter gemaakt hebben, dan ik ben, dan zijt gij mij dubbel welkom, ik voor mij, prijs Allah, dat ik niet zoek, wat ik niet behoef. Gij weet zeer vele dingen, die voor mij niets geen gewicht hebben, en wat gij gezien hebt, veracht ik. Kan uwe wetenschap u een tweede wieg verschaffen, zullen uwe oogen, die zoo overal rondzwerven, u een pnradys doen vinden? Mijn vriend, nis gij gelukkig zijn wilt, roep dan uitGod alleen is goedDoe niets boos, dan zult gij noch ïncnsulicn noch den dood vrcozcu, als uw laatste uur daar is." iman ali tame. liet Noorden. op den staat van hegrooting der luk. en Uitg. van de Gem. (Jouda, voorde dienst van 1870, INKOMSTEN. Hoofdstuk 1. Ad.u0. Art. Het batig slot van 1808 31237.335, 1. 1. Van welk saldo, als eerste post op de begr, van 1869 ƒ10450,13. terwijl door B. 8z W. wordt in overweging gegeven om daaruit mede te voldoen de geldleeuingen v./7700. en 10000.te zameu 17700.die dan niet zullen behoeven te worden aangegaan, 17700. 28150.13. Blijft 3087.205. Zijnde 7362.92' minder dan daarvoor op de vorige begrootiug is uitgetrokken. Hoofdstuk 2. Afdeeling 1. 2. 1. Deze post i3 verhoogd met 158.84, op grond dat de hoofdsom volgens het kohier van 1869 bedraagt 20291.74. 3. 2, Het bedrag der opcenten is verminderd met 0.01. De hoofdsom bedraagt 1209.70. 4. 3. liet cijfer is vermeerderd met 107.70, alzoo de hoofdsom der kohieren dier belasting, dienst 1S68/69, bedraagt 298115.05. Afdeeling 2. 5. 1. De post */f gedeelten enz. in het vorige jaar voorkomende ouder het 4" hoofdst., is ter voldoe- uiug aan de gegeven voorschr. naar hier overgebracht. Het cijfer is verhoogd inet 413.78 iu verband met het bedrag van de hoofdsom en de rijks op centen op die belasting, welke volgens de kohieren van 1868/69 bedragen 35873.76. Afdeeling 3. 6. 1. In de vorige begr. ouder de 2" afd. als hoofdelijke omslag. Afdeeling 4. 7. 1. De post „opbrengst van brug- koai- havengelden enz." is verhoogd met 300. a. Het tolgeld aan de zoogenaamde Haastrechtsche brug, in verband met 1868 P" geraamd op 3400. b. Het sehutgeld aan de IJsselhavcn en de donkere sluis wordt geraamd op 3500. c. Het doorvaargeld aan het Moord- sclie Verlaat, in 1868 meer dan/ 1100. wordt met het oog op de mindere leven digheid geraamd op 900. 7800— 8. 2. De opbr. der Waag is verhoogd met 80.In 1868 beliep de ontvangst 1083.05. 9. 3. Voor de opbr. van marktgeld is 600. méér voorgedragen, dan bij de begr. van liet vorige jaar. Ill 1S68 werd ontvangen 4098.59. 10. 4. De begrafenisregten, welke na 31 doe. 1869 niet meer op den tegenwoordigen voet mogen worden geheven, zullen worden herzien en de hef fing daarvan aan de goedkeuring des Konings wor den voorgedragen. Het geraamde cijfer is even hoog als bij de begr. van 1869. Iu 1868 werd te dier zake ontvau gen 1685. 12. 6. Het schoolgeld op de Latijnsche school bedraagt 50.voor eiken leerling. De geraamde opbrengst, die met 250,is ver hoogd, staat in verband met het vermoedelijk getal leerlingen hetwelk wordt gerekend 16 te zullen beloopeu. De in de hegrooting van 1869 uitgetrokken post voor renten van een kapitaal groot 46600.in geschreven op het grootboek der 2Y3 pCt. werke lijke schuld, ton name van de Schoiareliie, is over gebracht naar art. 4 hoofdstuk 3 (volgur. 22), ten gevolge waarvan het eindcijfer is verminderd met 915. 13. 7. Het schoolgeld op de gemeente Burgr-- school bedraagt 3.per leerling, en wanneer meerdere leerlingen uit een huisgezin de school be zoeken, voor ieder 2. Hel getal betalende leerlingen wordt begroot op 52 en wol 36 i\ 3.eu 16 a 2.zooilat de post rnet 80.is verhoogd, In 1S68 werd er 125.75 ontvangen. 14 8. De opbr. van het schoolgeld op de lagere scholen is verminderd met J32.Dë raming i» gegrond op liet genil leerlingen dat iedere school bezoekt, zijnde: Voor de tusschcnsehool 270 leerlingen a 4,80

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 3