BINNENLAND. O O S T E N R IJ K. TROONREDE, Uitreksel uit de Memorie van toelichting Afdeeling 2. fignum I E. leu in do verschillende eft de administratie I gegeven, dat men op prtjes tegen verminder- Mideren "n juugelie- Itingen begeven. Soort- Itl.Iijke maatregel, die Is insgelijks door den genomen ten aanzien den spoorweg bedie- taan of daarvan terug Re treinen ingericht wor- pnnement van die werk- fturen van inrichtingen Ihappijen tot het bou- Iof ook op verzoek van Igzaam aantal abonne- iaven waarborgen, liet ■e uren van vertrek en lellen, welke dagelijks, lillen loopeu. De ge- aau te wijzen, zui- hteerde werklieden kun- het algemeen de eerste f gemengde treinen zijn lent geschied per week, T eindigen des zaterdags ■v in toepassing op de De abonnementsprijs, III vooruit betaald door li r eene personele kaart lis aanwijzende alsmede |voor zij gangbnar is. LAND. Iddag ingediend ontwerp Ibevat o. a. de stelling, ot instandhouding van lecrlijk is. Volgens de lerwgswet van den mi lt amelijk het heffen van men zou het kunnen goed oordeelde. Ook Jutuin stelden vast, dat (rukkelgke goedkeuring Tit gevorderd, en, waar Jocht verhoogd worden. I mede nooit in werking liomen, dat bet bedrag Vlden in geen geval de helft der som die m traotemeuï genieten. plke wg dit bericht cat- ande feiter, slechte in Iratreut hr. al dan niet peffing vooreerst gevolg stand der veepest luiden Corresp., gunstig en iekte is van Pruisisch [vervoer van vee in de 1 losgestaan. De grenzen pu streng bewaakt, om- worden aangetast, lie over den spoorweg Inde uit gedelegeerden jToord-Duitsohen Bond, In gemachtigde van den lelijk haar vergadering ltigd door het uitblijven I ivoord-Duit scheu afge- zal uu zitting nemen poeder, geznut bij de min door den ingenieur |ng van Baden is be- gezaut, de heer von lei-wig. Ook de spoor- Ji) nieuw onderzocht en lep kosten v in Frnnsche |v erk voor uitvoerbaar van matige lengte zou par dacht de heer Vitali ivurp en de begrooting ulensche regeering het •vut, om zich b(j Noord- I Dit zou als het tceken, kchouwd, heiwelk door 1 Ictilnnd verwacht wordt, Ir volgen. Dit bericht Ie dagbladen verspreid, o kcr van hunne zanli zgn. Ju ole en oflioieuse dng- zaak gerept. Dit ia noch het Prager vre- |l uitaehe constitutie der- |eu. t-JBfesï Bij de feestviering te Praag tor eere van den BOOsten geboortedag van Johannes IIuss gehouden, zeide de feestredenaar o. a. het volgende: „Hij was een ketter, zegt gij. ilaar het geloof begint, waar de wetenschap eindigt. En wie heeft het recht een mensch te veroordcelen, omdat hij uwe meening niet deelt in zake van geloof, d. w. z. daarin, waar al leen de wetenschap beslissen kan. Nog heden matigen uw geestverwanten zich dit recht aan. Maar de brandstapel zet hun argumenten geen kracht meer bij. Neen, God zij gedankt! hun macht is gebroken door den geest deB tijds, die vrijheid en vrijheid van geweten predikt. De rechtbank der geschiedenis heeft haar oordeel uitgesprokenJan IIuss was een martelaar der waarheid; hij heeft zijn volk verlost uit verstandelijke slavernij, en is een voorvechter geweest van de vrijheid, die thans haar licht doet stralen over Europa." Gobda 21 September. De lessen aan de burgeravondschool zijn nu ook weder hervat. Deze inrichting blijft steeds in bloei toenemen. Er zijn thans 8G leerlingen. Van de 87 jongelieden die zich voor 't eerst tot het volgen der lessen aangaven, zijn er I (i toegelaten. Ilct nieuwe schoolgebouw is in gebruik genomen. Bij kon. besluit is tot voorzitter van de eerste kamer der staten-generaal gedurende de zitting van 18691870 benoemd de heer mr. J. A. Philipse. Naar men verneemt zal bij de opening van het kauaal van Suez, de NeJerlatulsche vlag op waardige wijze worden vertegenwoordigd. Men ver zekert dat Z. K. H. prins Hendrik zich aan bcord van een der oorlogsstoomfregatten derwaarts begeven zal. Men wil ook welen dat een der oorlogschepen, die zich op dit oogenblik in de Oost-Indische be zittingen bevinden, last zou hebben bekomen om tegen den tijd der opening van de andere zijde van het kanaal binuen te loopen, om bij de plechtige ope ning tegenwoordig te zijn. Het Dagblad zegt uit goede bron te vernemen dat H. K. H. prinses Hendrik, voornemens is Hdr. Gemaal op de reis naar het Suez-kanaal te verge zellen. waartoe de toebereidselen op het atoomschip de Valk reeds gemaakt worden, De schoolcomm. te Groningen laat jaarlijks alle schoolplichtige kindereu opschrijven, huis aan buis. Ze laat onderzoeken, welke kinderen niet ter school gaan; deze worden door een daartoe geschikt en gesalarieerd persoon bezocht en de ouders aan gespoord, om de kinderen naar de school te zenden. Maandelijks ontvangt deze persoon van de vijf ou derwijzers der armeuscholeu op daartoe ingerichte lijsten eene opgave van al de absenties. De bode zit er achter oru die te voorkomen. Zijn er weg blijvers, de bode gaat er heen otn het euvel weg te nemen. Elk lid der oommissie heeft ccue der vijf scholen voor zijne rekening. Hij ontvangt ver slag van genoemde absenties, van 't geen de bode doet ouder zijn ressort en laat niet na zelf de huis gezinnen te bezoeken, waar slordig schoolgaan een gewoonte is geworden. Valt de jongen in de termen, dat hij al wat moet verdienen, dan doet de com missie moeite om zoo een naar de herhaling- of Zondagschool te krijgen. Zijn er geen kleeren, de commissie zoekt ze te verschaflen door armbesturen of doet het zelve. In vroegere jaren deed de cora- missio een beroep op de liefdadigheid, liet concerten geven door de eene of andere zangvereeniging, die in haar belang gewonnen was en kreeg een aardig fonds; nu bekostigt het departement de uitgaven. De onderwijzers en armbesturen werken krachtig mede. Het Handelsblad is verzocht het volgende mede te doelen: Den 12den September jl. werd eene olgemcene vergadering gehouden van Neder- laudschc vrijdenkers, die door meer dan 200 belang stellenden ;n de zaak der vrije gedachte bezocht werd. Door verschillende sprekers werd in warme en hartelijke taal de behoefte geschetst, die iu Ne derland bestaat aan eene algeheele aansluiting van geestverwanten en het voorstel gedaan een Neder landsehen Vrijdenkersbond op te richten, ten einde zich als zoodanig aan te sluiten aan den Interna tionalen Vrijdenkersbond, die in Amerika, Engeland, Duitschland, Frankrijk, Italië en Belgie reeds Hui zende nanhnngers telt. Met algemeene stemmen werd tot de oprichting van den Nederlandscheii Vrijdcn- kersboud besloten en eene commissie van drie leden benoemd, om een groudstatuut te ontwerpen. Ver der werd bosloteji, dat de Nodert. Vrijdenkersbond zich, als zoodanig, onthoudt van elke inmenging op staatkundig gebied. ter opening van de gewone Vergadering der Staten-Generaal op MAANDAG den 20 September 1869. Z. M. de Koning heeft in de Vereenigde zitting der beide Kamers de volgende rede uitgesproken: Mijne Heeren! „liet is a aangenaam, de vertegenwoordiging van het Nedcrtandsche volk bij de opening dezer zitting welkom te heeten. „Onze betrekkingen met de andere mogendheden zijn van dea meest vriendschappelijke!! aard. „Met velgevallen mag ik opnieuw getuigen van den loffslijken ijver, door zee- en landmacht betoond bij de vervuiling barer plichten. „lil den inwendigen toestand des lands mag ik op veel goeds wijzen. De oogst was in vele op zichten gezegend; de verliezen, die de veestapel in vorige jaren leed, zijn genoegzaam geheel aangevuld. Dc zeevisscherijen verkeeren in gunstigen toestand. „Mijne aandacht blijft gevestigd op al wat vrije ontwikkeling van handel en nijverheid kan bevorderen. „Het volksonderwijs blijft een voorwerp van mijne leveudige belangstelling. De ontwerpen van wet ter regeling van het hooger onderwijs en van het onderwijs iu de beeldende kunsten zullen u opnieuw worden voorgelegd; wettelijke regeling van de in richting der bewaarscholen wordt voorbereid. „De onderviudiug sedert de invoering der armen wet omtrent hare werking verkregen, heeft hare gebreken genoegzaam doen kennen om over te gaan tot hare wijziging. „Herziening van de tabel, vermeld in art. 1 der kieswet wordt noodzakelijk geacht. „Aan de nog niet voltooide spoorweglijnen wordt, evenals aan andere groote werken met ijver gear beid. Tot hunne voltooiing worden buileugewoue hulpmiddelen vereischt. Hoewel daaruit eenige ver- hooging van den rrntelast voortvloeit, kon de Staatsbegrooting tot een lager cijfer dan dat van het loopende jaar worden teruggebracht. „Behalve de vroeger door U onderzochte Huatici- eele wetten worden andere voorbereid, met name een ontwerp aangaande het pateutrecht. „Wetsoutwerpeu betreffende de voltooiing van ons vestingstelsel, de organisatie der schutterijen, de in voering der nieuwe reclileilyke inrichting en tot verbetering van handels- en strafrecht, zullen tl iu deze zitting wordeu aangeboden. „Het verslag van het beheer en den toestand der overzeesche bezittingen wordt U heden ingezonden. Bevat het inderdaad veel bevredigends, wan neer men de uitgestrektheid van het gebied in aan merking neemt, het vermaant ons tevens ijverig te streven naar de verbeteringen, die in ons ver mogen liggen. Voorstellen van wijde strekking worden u gedaan bij de begrooting van Ncderlaudsch liidië voor 1870 en bij de onafgedaan gebleven voordrachten, betreffende agrarische en industrieele ondernemingen aldaar. „Een ontwerp tot bevordering van deu aanvoer van vrije arbeiders in Suriname, wordt in gereed heid gebracht. „Ook in deze zitting zal de omvang uwer werk zaamheden groot zijn met het oog op den ijver, door u in uwe vorige zitting betoond, maak ik ook nu staat op uwe medewerking: moge het be lang des Vaderlands door eendrachtig streven krach tig worden bevorderd. „Ik verklaar de gewone ziiting der Staten-Ge neraal geopend." Uit het verslag over den toestand der tele grafen in Nederland over 1868, blijkt dat, ten gevolge der op 1 Januari van dat jaar ingevoerde tariefs- vermindering, het binuenlaudsch verkeer 70 pet. is toegenomen. llel aantal berichten beliep iu 1868: 888,918 binneulaiidsche. 6S.440 naar en door Belgie verzonden. 87,800 a Duitschland 52,635 a over Engeland 73,955 van en door Belgie 91,339 ii ,i a Duitschland 60,431 I, over Engeland 222,996 doorgezonden. ontvangen. 1,496,544 telegrammen, waarvan de opbrengsten op 497,7 19,62 en de uitgaven op 835,000 zijn geraamd De uitgaven zijn aldus gespecificeerdaanleg 200,900, onderhoud en exploitatie 186,000, personeel 428,000 en reiskosten 21,000. De slotsom van den zestienjarigen dienst van de rijkstelegraaf uit een geldelijke oogpunt is dut liet verkeer per jaar gemiddeld toenam met 21 ten honderd; de opbrengst met 19.95 en de uitgaaf, aunlcgkosten uitgezonderd, met 15.46 ten honderd; dat de kosten van exploitatie en personeel gedekt zijn cn bovendien een batig slot van omstreeks 400,000 overblijft, waaruit, des noods, voor liet aanlegkapitaal een jaarlijksche interest van ongeveer 2.5 ten honderd betaald zou hebben kunnen worden. Volgens de inlichtiugen, door het dagblad ia Nazione aan eene goede bron ontleend, worden er te Londen 4, te Brussel 33, te Parijs 48, te Monaco 91, te Wcenen 118 en te ltome 248 on wettige kindereu, tegen 100 wettige geboren. De verhouding der gepleegde moorden is als volgt: in Engeland 1 op de 178,000, in Nederland 1 op de 163,000, in Pruisen 1 op de 100,000, in Oostenrijk 1 op de 57,090, in Spanje 1 op de 4113, te Napels 1 op de 2750 en in dc Komeinsche staten 1 op de 750 zielen. Indien deze opgave juist is, dan blijkt daaruit, dat de verhouding in Nederland, na die vail Engeland, het gunstigste is en toch wordt er de doodstraf slechts zeldea toegepast. op deu staat van begrooting der luk. en Uitg. van de Gem. Gouda, voorde dienst van 1870. (Vervolg.) UITGAVEN. Hoofdstuk 1. Afdeeling 1. 50. 7. Deze post strekt tot voldoening der trac- temeuteii van de ambtenaren ter PI. Secr. a. dat van den lloojd-Coramies 1200.— b. dat van den 1" Commies 900.c. dat van den 2" en 3" Commies, ieder ad 600.1200. d. dat van den 4" Commies 400.e, dat VBn den Adjunct Commies 200.te zamen ƒ.3900. 51. 8. a. de concierge van het raadhuis 200. b. de bode 000.te zamen 800. 52. 9. a. de jaarwedde van den hersteller cu opwinder der klokken 300.b. die van den klokkenist 300.- te zamen 600. 53. 10. a. de bezoldiging van den 1" keurmees ter van het vleesch 600.b, die van den 2" keurmeester van het vleesch 400.c. die van den keurmeester van den visch 120.d. die van den waagraeester 330.e. die van de rooimeesters a 50.ieder, 150.Alsmede de kosten op het keureu van rijtuigen 40.Te zamen 1640. 54. 11. De alhier uitgetrokken sora is verhoog met 260.bestemd voor de bezoldigi'.g van de wachters aan de kleiwegs- en bleekersbruggen. a. de be'.obliging van den Controleur der Scheep vaartrechten, enz. 900.b, die vuil den Sluis wachter bjj de Usselhavensluis 500.c. 3 Sluisknechts ieder a 312.936.d. tot en met g. die van 10 ophaalders van bruggen, te zamen 1374 h. die van den sluiswachter aan liet Moord. Verlaat 156.i. die van den gaarder enz. aait de Hanslr. brug 312.k. die van de te benoemen wachters aan de Kleiwegs- en Blee- kersbr. 260.Te zamen 4438. 55. 12. o. Percentsgewijze belooning van den gaarder der marktgelden, voor kramen enz.525. b. idem van deu gaarder der marktgelden van var kens 75.c. bezoldiging van den marktmeester over de aardappelen- en groentenmarkt 150. Te zamen 750. 57. 14. Voor reis- en verblijfkosten is 50. minder uitgetrokken, welke zijn overgebracht naar den post art. 7 der 2". nfd. van hoofdst. 1 (volgn'. 65.) 59. 1. Het bedrug is met 20.verminderd. De kosten van licht worden op 100.en die voor vuur op 300.geraamd. 60. 2. Het alhier uitgetrokken cijfer is met 20.verhoogd. 62. 4. De post "briefporten" is verminderd met 80. 63. 5. Voor kosten van het „onderhoud enz. van het raadhuis" is 450.meer uitgetrokken voor het maken van eene gasinrigting in sommige vertrekken. a. gewoon onderhoud 350.b. kosten der gasinrigting 450.c. schoonhouden van het raadhuis 350.Te zamen 1150. 64 6. Het cijfer voor meubilair in het raadhuis is verhoogd met 120.bestemd voor een nieuw vloerkleed in de vergaderkamer van B. en W. 65. 7. Een nieuwe post ad 50.voor ver teringen ten behoeve van het huishoudelijk bestuur enz. vroeger onder een ander artikel. 70. 12. Tot hetzelfde bedrag uitgetrokken als bij de vorige begrooting, strekt tot bezoldiging van den aanplakker en omroepgelden 225.— 73. 15. Een nieuwe poBt geraamd op 600. ter bestrijding der kosten van de tienjarige vulks- telling, welke moet geschieden krachtens het Kon. best. van 0 Junij 1869, (8tbl. N°. 103.) Hoofdstuk 2, 74. 1. Voor onderhoud van straten en pleinen wordt 152.meer voorgedragen, liet voorn. ri n-

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 3