BUITENLAND. BINNENLAND. Overzicht van 't behandelde in de zittingeu der Staten-Generaal 1869 -1870. (Zitting (Zitti De voor toespraak, contrasteere de 2' kam betuigt en lijkheid" d wijzende o spreekt d t heil en onze buik vooral God Na med een paar e rede met samengestcl aan de ope Uittreks uit wulers worden geboren, dan verhoogd wan trouwen, klimmende verbittering en eindelijk oproerige znmenspautiingen. Alles is duisteren raadselachtig ook ten aan zien van Oostenrijk en Pruisen. Von Beust is op reis en niemand weet waarheen en wat hem drijft en allerlei geruchten betreffende Prui sische plannen bevorderen de onrust. Verschil lende congressen getuigen van groote spanning onder het volk die zorgwekkende verschijnse len doen woelingen voorzien, waartegen de po litieke berekeningen der staatslieden wel eens blijken kondon niet te zijn opgewassen. Het naderend concilie zal krachteloos bevon den worden tegenover de wanverhouding der burgermaatschappij en het is zeer mogelijk, dat het der katholieke kerk niets anders brengen zal dan twist, verwarring en achteruitgang. ENGELAND. De „prolcetie-koorts," zegt de Spectator, is nu uit gebarsten in de geboorteplaats zelve van „l'kee Trade" Manchester. Daar is een „Reciprocity Association" ontstaan, die de leer ingang tracht te doen vinden, dat zoolang liet beschermend stelsel rog in oen land bestaat, geen enkel land vrijen handel behoort toe te staandus zoolang er noch oen dief is, behoeft niemand eerlijk te zijnzoolang nog ééuc enkele vreemde natie weigert de belasting van Engelsche goederen op te heffen, behoort het Engelsche volk te weigeren de goederen van vreemde natiën Ie gebruiken, zonder dat eenc invoer-belasling die duurder heeft gemaakt. l)e Irish Times meldt, dat op een feestmaal van een paehtersvereeniging te Enniskillen, de loust op de koningin zeer koel ontvangenis. Die op den Lord-luitenant werd eerst gedronken na tweemaal ingesteld te zijn, maar op den voorspoed van Ierland werd met geestdrift gedronken. FRANKRIJK. Door het offlcioele blad zijn eenige veranderingen in het personeel van de onderprefecten der depar tementen bekend gemaakt. Door oflicieuse dagbladen wordt gezegd dat het eene verandering van louter administrative betcekenis is, muur dat zij zal worden gevolgd door eene meer belangrijke verandering in liet personeel der prefecten, die wegens de wijziging der binnciilandsche staatkunde noodig wordt geacht. Met deze zou, volgens geruchten, eene verandering in het personeel der ambtenaren van het openbaar ministerie gepaard gaan. Naar men verneemt houdt de minister, prins de la Tour d'Auvergne, zich bezig met het ontwerpen ecner circulaire aan alle diplomatieke agenten van Frankrijk in het buitenland. In dat stuk zal de houding der regeering tegenover het concilie worden aangetoond, en zullen de gronden worden aangewezen, welke dc Fransohe regeering nopen tegenover de groote kerkelijke manifestatie eene afwachtende hou ding aan te nemen, weshalve rij op geenerlci w ijze door een bijzonderen vertegenwoordiger aan de beraad slagingen te Rome zal deelnemen. DUITSCHLAND. De bisschoppen, die dezer dagen eene conferentie hebben gehouden te Ibilda, zijn overeengekomen om eetie roomsch katholieke universiteit in gemelde stad te stichten. Zij hebben tot dat einde reeds zeer aanmerkelijke geldsommen te hunner beschik king. Wijders rekenen zij op de krachtige hulpen ondersteuning van den monniken- en noiine ivrieml, den heer von Miihler, minister van ecredieust in Pruisen. Zeker is het, dat niemand meer dan hij er toe heeft bijgedragen, om de ultranioiitauen bij ons het hoofd te doen opsteken. Het gevolg hiervan is, dat zij allengs driester optreden en hiervan zien wij t'iaus een der resultaten, Eenc dergelijke uni versiteit wil men oprichten in Pruisende weten schap moet wordeu gediend en geleeraard ouder het verpletterend gewicht der dogma's en van den meest bekrompen geloofsijver. Eene zaak hebben zij waar schijnlijk te licht geecht, den tegeustand, welken dergelijk project bij het huis der ulgcvnardigden zal vinden. <i vSOvi OOSTENRIJK. Volgens de berichten in alle onafhankelijke bladen moet men tot de overtuiging korncn, dat de Iiuss- feesten in het koningrijk Bobemen op inderdaad schitterende wïjz,e en met veel sympathie der Bo- hcenische bevolkinghrbben plaats gehad, liet bestuur legde den roemenswanriligen tact aan den dag om alles te vermijden wat de streuggeloovige katholieken had kunnen kwetsen, liet feest ter cere van den gcvicrden, uationalen martelaar werd dau ook niet in 't minst gestoord. Jlet Turksoh-Egyptisoh conflict schijnt ernstiger motieven te hebben dan men tot nu toe meende, men hoort althans in diplomatieke kringen verzeke ren, dat de quoestie een veel ernstiger aanzien heeft, dan men wel meent. Noch de sultan, noch de khedive schijuen voor alsnog geneigd het verschil bij te leggen. Het Turksch-Egyptisch conflict houdt de poli tici alhier ten zeerste bezig; in elk geval vreest men, dat, zoo men er al in slaagt den strijd op diplomatiek terrein te houden, er zeer veel tijd mede gemoeid zal zijn. liet wekteeuige verwondering dat vooral de Engelsche gezant zeer vreest dat de Porte in hare vooringenomenheid jegens den onderkoning, aan do zaak eene ernstige wending geven zal. Be denkelijk is het dat Frankrijk zich zonder eenig voorueïioud aan de zijde van den onderkoning schaart. Men wil dat de Frimsche gezant in Kon- stantinopel zich daarover rond en opeu heeft uitgelaten. c<^6 ZWITSERLAND. Het congres van den vrede- en vrijheidsbond te Lausauue heelt besloten: „1°. Dat de oprichting van een Europeeschen volkerenbond, onder den naam van Vereenigde Sta ten eau Europa, het eeuig middel i" om den vrede in Europa te verzekeren; „ff0. Dat liet bestuur van dien bond republi- keiusch en bund genootschappelijk moet zijn, d. w. z. dat het berusten moet op het beginsel van volks- souvereiuiteit, met eerbiediging echter, van de zelf standigheid en onafhankelijkheid van elk der leden van den bon'1 3°. Dat de constitutie van dat bestuur zoo noo dig moet kunnen gewijzigd en verbeterd worden; „4° Dat de Europeesche bond aan elke der na tiën, die tot hem zullen toetreden, de volgende voorrechten zal waarborgen: a. Volkssoevereiniteit en autonomie; 4. Individueele vryheid; c. Vrijheid van stemrecht; d. Vrijheid vuu drukpers; e. Vrijheid vnu vereenigiug en vergadering; Vrijheid van geweten; g. Vrijheid van arbeid; h. Persoonlijke verantwoordelijkheid van alle beambten der uitvoerende macht; t'. Verkiezing vnn magistraats-personen door al gemeen stemreoui; „5°. Uecu volk zal in den bond worden opge nomen, indien het zich niet verheugen mag in het genot van a. Algemeen kiesrecht; 4. Het recht om belastingen toe te staan of te weigtren c. liet recht van vrede en oorlog; d. Het reeht om staatkundige en commorcieele verdragen te sluiten; e. Het recht om zijn eigen constitutie te wijzigen. S P AN J E. l)e bonding der Vereenigde Stalen jegens de iu- snrgenten op Cuba heeft de prikkelbaarheid van het Spaausche patriotisme buitensporig opgewekt. l)e regeering wordt door het geheele land aangespoord, om alle offers te brengen, ten einde den opstand te dempen; een storm heeft zich in die richting geo penbaard. Indien bet zijn moet, zal men nu den laatsten soldaat en het laatste schip naar Cuba zen den en men zal de republiek proclameercn voor het geval, dat de absolutistische party van de ramp spoeden des vaderlands mocht willen partij trekken om een opstand uit te lokkeu. Maandag hebben te Sarragossa republikeiusche demonstration plaats gehad, bij gelegenheid der aan komst van Castelar. Onderscheidene sprekers, waar onder ook Castelar zeif, hebben het woord gevoerd, tot protest tegen het denkbeeld van een souverein uit liet buitenland te benoemen. De kreet„leve de republiek!" werd hierbij aangeheven; doch de orde werd geen oogenblik gestoord. van Utrecht en Enk huizen, zou hier ter stede en in do omstreken vele ca krachtige aanhangers vinden, zoo zij niet eenigen argwaan koesterden. Zij ver onderstellen dut in dut plan opgesloten ligt, otn in Nederland ecu monsterverbond op te richtcu, met liet doel, om tot de invoering van schoolplichtig- beid te geraken. Wilde men dit heroïsch middel gebruiken, om het schoolverzuim te keeren, dan zouden du vrijheidlievende Nederlanders niet willen medewerken om l'ruisischea dwang te introducecren in een huid, dat door vrijheid groot geworden is, bij eene natie, die, zoo voor 't algemeen, als voor elk individu, die vrijheid als haar kostelijkst klei nood blijlt handhaven en ivaardeereu. Schooldwang en vrijheidsliefde zijn twee loten van zoo geheel strijdigen aard, dat ze, wat ook de kunst vermoge, onmogelijk op één stam gelijktijdig kunnen tieren. Wij verwachten daarom dat de Harting's van geen schooldwang zullen willen hooren. Gouda. 23 September. Meu leest in het A'oorden uit Leeuwarden dd. Iff Sept.: Het plan van de hcercu prof. en dr. Harting Uit een verslag in het Alg. Nederl. Nieuws en Advertentieblad, betreffende de op de internati onale tentoonstelling geëxposeerde voorwerpen be trekking hebbende op het middelbaar onderwijs, lezen wij ten aanzien der alhier bestaande boelscerschool, opgericht in 1867 hoofdzakelijk tot opleiding van jongens voor ae aardewerk-fabrieken, dat uit liet ten toongestelde blijkt hoe in Holland degelijk onderwijs j wordt gegeven aan de fabriekarbeiders, „het geexpo- seerde is natuurlijk, het is flink van behandeling, breed van opvatting, zoonis de voortreffelijke on derwijzer steeds in zijn werk is geweest, tijdens hij als kweekeling aan de koninklijke academie werk zaam was." Verder heet het daar.- „Wij wensohen den heer J. J. Bertelman geluk met deze school, hij toont genoeg op de hoogte te zijn van do eischen van onzen tijd." Ook wordt daar uog met lof gewag gemaakt van de burger-avondschool uit wier inzeu- ding blijkt, dat Gouda eene flinke opleiding ontvangt en dut beide scholen zicli gunstig onderscheiden. Naar wij vernemen, zijn bij de Staats-spoor- wegen ingevoerd abonnementskaarten 3de klasse voor personen, die onderwijs wensohen te gaan genieten in een andere gemeente. Een correspondent uit Breda schrijft aan de Midd. Ct. dd. 18 Sept.: Zoo even verneem ik dat de cadet, die aan het mishandelen van een jongeren kameraad schuldig is verklaard en die het aanstaande jaar zijne studiën volbracht zou hebben, op last des ministers van de academie verwijderd ia. Hy is lieden middag reeds vertrokken naar zyu onderlijk huis. Ziju vader zal nu dus (de schuldige was bestemd voor den dienst in Oost-Indië) de gedu rende drie jaar door het ministerie van koloniën gestorte bijdragen moeten terugbetalen. Een nieuw boekje van Jules Simon wordt hoog geroemd om vorm en strekking. De titel is La Peine dc Morten de inhoud is de uitstekend ver haalde geschiedenis van drie onschuldigen, waaronder een meisje, die, reeds ter dood veroordeeld alleen door cassatie van het vonnis en latere vrijspiaak gered is. Jules Simon heeft dit verhaal onder zijn oude papieren gevonden. Hij zelf heeft de personen, die er de helden van zijn, in zijn jeugd gekend. (Vereenigde zitting der heide Kamers van 20 Sept.) Overeenkomstig art. 103 der grondwet bekleedt de onlangs benoemde voorzitter der le kamer den voorzitterstoel. Nadat het koninklijk besluit dezer benoemiug is voorgelezen, benoemt de voorzitter eene commissie om den koning in- en uitgeleide te doen; want Z. M. wenscht ook ditmaal de ver gadering in persoon te openen. Salvo's uit 't geschut verkondigen zijne nadering nog weinige oogenblikken en de koning der Neder-' lauden bevindt zich te midden van de vertegen woordiging van het Nederlandsohe volk. Z.M. plaatst zich op den troon; 11.11. KK. H.H. de prins van Oranje en prins Hendrik, die Z. M. vergezellen, plaatsen zich nevens 1JD. De koning spreekt de troonrede uit, reeds in ons vorig nommur in haar geheel medegedeeld, en verlaat daarop de vergader zaal. De koninklijke wensch aan het slot der rede: Moge het belang des Vaderlands door eendrachtig streven krachtig worden bevorderd" vinde geopende harten gedurende deze zitting der staten-generaal. TWEEDE KAMER. (Zitting van Maandag 20 September.) De veteraan der kamerleden, dc Gotidsohe afge vaardigde Hoefman, bekleedt tijdelijk het voorzitter schap. Hij benoemt twee commission tot onderzoek van de geloof De eerste co Saaïmans en VAN GOLTSTEIN bad de voor- benoemd, wien zocht worden ouden beer ni venaangehaald gericht besoho meer partijdig Geen liberaal daad van den derling af bij des Vaderlur worden hevord. Onder de mr. G. C. J. v zoodanig zijn voor de talr achting van zii die hoog gew zijn geheuge i Den heer dat hij de te- hij een roem waarschijnlijk De commis loofsbrievcn nieuwe leden. MANS, tegen ingediend, voorstellen. Het geivie zeker gewecs candidateu t Vooraf gee afgevaardigd geschiktheid Tegen alle van stemopn alle liberale kleingeestig!) litiek zijn r zich liet de candidate mijnheer 11 gesteld, wan nis eersten met 40 va DE Bbacw oed figuur! AU twee Storm van Guué. voorzitter aI antiliberale solute neg voorzitter beid drie lil) cauten voo hardt echter min gen. A maal drie toegevoegd den koning Is het der kamer gedragen niet uandur Gelukkig is de kamer keuze heeft op den vnu dc 78, 5.

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 2