Laatste Berichten. (iemeninle Berichten. \3 behandelde in de Staten-Generaal -1870. Uittreksel uit de Memorie van toelichting Madrid, 22 September. liet lijk van den gou verneur van Tarragona is door de straten gesleept. Er zijn talrijke arre&tatien gedaan. Pierrad is ver dwenen. Er is bevel gegeven tot zijne aanhouding. De republikeinsche clubs zijn ontbonden. Dc vrij willigers zijn ontwapend. Madrid, 22 September, Men gelooft dat de koning van Portugal zal abdiquecren, om den troon van Spanje te aanvaarden. Gedurende de minder jarigheid van den Porlugee9chen kroonprins zou don Fernando het regentschap bekleeden. Konstantinopel, 22 September. De Porte heeft bericht ontvangen, dat de kroonprins van Prui sen voornemens is in October den sultan te bezoeken. 's GraveDhage, 22 September. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning beuoemd tot voor zitter van de tweede kamer der staten-generaal Mr. W. II. Dullert. iiirm^üiitii i "H'Mf"' Jeii, zou liier ter stede en Jachtige aanhangers vinden, laan koesterden. Zij ver in opgesloten ligt, om in uutid op te richten, met knag van schoolplichtig- men dit heroïsch middel |lverzuim te keeren, dan Nederlanders niet willen In dwang te introduceereu lijheid groot geworden is, oor 't algemeen, als voor als haar kostelijkst klei- uardeeren. Schooldwang lee loten van zoo geheel It ook de kunst vermoge, Ie ijktijdig kunnen tieren. |ut de Harting's van geen hooren. het Alg. Nederl. Nieuws feilde de op de internati- kposeerde voorwerpen be- niddelbaar onderwijs, lezen bestaande boetseerschool, haelijk tot opleiding van I-fabrieken, dat uit het ten- 1 Holland degelijk onderwijs Inekarbeiders, „hetgeexpo- - 1 s flink van behandeling, bals de voortreffelijke on- lerii is geweest, tijdeus hij loiiiuklijke academie werk- pi daar„Wij wenschen den met deze school, hij toont zijn van de cischen van li; lar nog met lof gewag vondsohool uit wier inzen- Ine flinke opleiding ontvangt gunstig onderscheiden. I, zijn bij de Staats-spoor- entskaarten 3de klasse voor ivcnschen te gaan genieten luit Breda schrijft aan de 17oo even verneem ik dat Vaandelen van een jongeren ■klaart! en die het aaustaande Iht zou hebben, op last des nie verwijderd is. Hij is fokken naar zjju ouderlijk dus (de schuldige was in Oost-Indië) de gedu- et ministerie van koloniën terugbetalen. Iran Jules Simon wordt hoog strekking. De titel is La Jioud is de uitstekend ver- lie ouschuldigen, waaronder Ir dood veroordeeld alleen ■vonnis en latere vrijspraak puft dit verhaal onder zijn Hij zelf heeft de personen, Ijii, in zijn jeugd gekend. ide Kamers van 30 Sept.) lo.'i der grondwet bekleedt Drzitter der le kamer den let koninklijk besluit dezer pit, benoemt de voorzitter Koning in- en uitgeleide Étischt ook ditmaal de ver- xpenen. Iv jrkondigen zijne nadering li en de koning der Neder-: Inudden van de vertegen- llnndsehevolk. Z.M. plaatst }l. KK. H.H. de prins vau lik, die Z. M. vergezellen, 1D. De koning spreekt de lo is vorig noramer in haar verlaat daarop de vergader- Jensch aan het slot der rede I'. der'.ands door eendrachtig J evorderd" vindc geopende Ir tling der stateu-geueraal. KAMEE. ttdag 20 September.) lei leden, de Goudsehe nfge- lleedt tijdelijk het voorzitter- |r commission tot ouderzoek van de geloofsbrieven der nieuw benoemde leden. De eerste commissie bestaat uit de hh. Begram, Saaymans en 1nsingf.ii; ile tweede uit de hh. Kalft, van Goltstein eu IIardenbroek, Voor den laatsten had de voorzitter eerst den heer Heijdenrijck benoemd, wiens geloofsbrieven nog moesten onder zocht worden. Deze kleine vergissing kan men den ouden heer niet kwalijk nemenwel dat hij de bo venaangehaalde koninklijke woorden als niet tot hem gericht beschouwde, want nimmer werden commission meer partijdig samengesteld dan de bovengenoemde. Geen liberaal toch heeft daarin zitting. De eerste daad van den Goudscheu afgevaardigde steekt zon derling af bij 's kouings woord„Moge Jiet belang des Vaderlands door eendrachtig streven krachtig worden bevorderd." TWEEDE KAMER. (Zitting van Dinsdag 21 September.) Onder de ingekomen stukken is een brief van mr. G.C. J. v. Beenen, lid der kamer, die echter als zoodanig zijn ontslag neemt, onder dankbetuiging voor de talrijke bewijzen van onderscheiding eu achting van zijne medeleden ondervonden. Hij heeft die hoog gewaardeerd en verzekert dat ze nooit uit zijn geheugen zullen gewischt worden. Den heer van Beenen komt althans deze lof toe dat hij de teekenen der tijden heeft begrepen: dat hij een roemvollen aftocht heeft verkozen boven eeu waarschijnlijke, een bijna zekere nederlaag. De eommissicn belast met het onderzoek der ge loofsbrieven stellen voor de toelating van al de nieuwe leden, ook van de heeren Lüijben en Haff- Mans, tegen wier benoeming bezwaarschriften waren ingediend. De kamer vereenigt zich met deze voorstellen. Het gewichtigste werk dezer vergadering is voor zeker geweest het opmaken van de lijst der drie caudidateu tot het voorzitterschap. Vooraf geeft de tijdelijke voorzitter, de Goudsehe afgevaardigde Hoffman, alweder gelegenheid zijne geschiktheid voor deze betrekking te beoordeelen. Tegen alle regelen in wordt alweder de commissie van steinopnemers benoemd met voorbijgang van alle liberalen. Wat drijft dien heer toch tot deze kleingeestigheden? Zou het soms de struisvogelpo litiek zijn? Wellicht in do hoop dat de kamer zich liet vangen en alleen conservatieve leden op de caudidaten-lijst bracht? O, mijnheer Hoffman, mijnheer Hoffman, dan zijt gij vreeselijk teleur gesteld, want bjj eerste stemming trail zegevierend als eersten candnlaat uit de bus de lieer DvLi.F.Rr met 40 van de 73 stemmen; de tegencandidaat DE Bral'w (de Goudsehe afgevaardigden maken een oed figuur!) kreeg slechts 36 stemmen. Als tweeden candidnat koos de kamer de heer Storm van 's Gravesande; als derden de heer GuljÉ. In weerwil dus dat én de tij-'olijke voorzitter én de stemopnemers behoorden tot het antiliberale monsterverbond; in weerwil van de ab solute negatie van alle liberale leden door den voorzitter koos de kamer met groote meerder heid drie liberale leden tot candidaten voor den va- canten voorzitlerszetel. De heer Hoffman vol hardt echter tot het einde bij zijn partijdige benoe mingen. Aan de vier stemopnemers worden ander maal drie conservatieven en een antirevolutionair toegevoegd om de commissie uit te maken die den koning de lijst van candidaten zal aanbieden. Is het wonder dat deze handelingen de hilariteit der kamer opwekten De heer Hoffman heeft zich gedragen als een mannetje dat groole meuschen niet aandurft, maar op kleine kinderen zich wreekt. Gelukkig is de tijd der dwaasheden weldra voorbij.- de kamer is verdaagd tot dat de koning zijne keuze heeft gedaan uit 't aangeboden drietal. EERSTE KAMER. (Zitting van Dinsdag 21 September.) De voorzitter bpgint de werkzaamheden mei eene toespraak, waarin hij op waardige "rijze (zonderling contrasteerende met die van zijn tijdeltjkcn collega in de 2' kamer) zijne erkentelijkheid aan den koning betuigt en waarin hij zich voorts in de „inschikke lijkheid" der leden aanbeveelt; terwijl hij ten slotte wijzende op al het beloofde werk den wensoh uit spreekt dat van de le nemen besluiten „niet dan heil en voorspoed voor ons dierbaar vaderland en onze builenlandsche bezittingen het gevolg zijn en vooral Gods zegen daarop rusten mag." Na mededecling van ingekomen stukken worden een paar commission benoemd, besloten de Troon rede met een adres le beantwoorden, tic afdeelingen samengesteld en dergelijke werkzaamheden, steeds aan de opening der zittingen verbonden, afgedaan. op den staat van begroeting der Ink. en Uitg. van de Gein. Goudavoorde dienst van 1670. (Vervolg.) 78. 5. Voor onderhoud van pompen en riolen wordt alhier 10000.minder uitgetrokken; zijn afzonderlijk uitgetrokken onder volgu'. 87. 70. 6, De post „onderhoud vau havens enz." is verhoogd met 2500.uoodig om de kos ten te bestrijden van nteuwo deuren aan de IJssel- haveusluis, waartoe vcreischt wordt 2100.en vau eene nieuwe buitendeur aan het Moordrcchtsche Verlaat, waartoe noodig is 400. De overige uitgaven bestaan in het onderhoud vnn t De IJsselhaveusluis, de donkere sluis en die bij het Amstcrdamsche Veer 300,het Moordrecht- sclte Verlaat 60.de sluizen achter de kerk, in de Peperstraat en achter de Vischmarkt, met de daarbij behoorende touwen, blokken enz. 300. de gordingwerken, sehoeijingen en plankieren/240. de meerpalen en boomplauken 100.de Kaai muren, mitsgaders het boenen en teeren der be- schoeijingen 2500.de kranen 40.— terwijl voor het afdammen van de doorgangen aan den IJssel eu verdere walerkeeringen binnen de gemeente met de daarvoor noodige materialen en gereedschap pen wordt beschikb. gest. ƒ50.te zameu/6000. 82. 9. De som uitgetrokken voor „onderhoud der burgerlijke begraafpl." is verhoogd met/194. noodig om de graven door paaltjes af te scheiden alsmede tot vernieuwing van meubilair iu de wachtkamer. 83. 10. Deze post is verminderd met 340. op grond dat door het verplaatsen der lokalen be stemd voor het middelbaar onderwijs, sommige uit gaven zijn vervallen. de bezoldig, van der. concierge, waaronder be grepen het schoonmaken 500.de aankoop en het onderhoud van meubilair ƒ75.de kosten van vuur 125.die van licht 100.Te zamen 800. 84. 11. Een nieuwe post ten bedrage vau 80,500.noodig tot vernieuwing der volgende bruggen a. de Kleiwegsbrug, met inbegrip der kosten van toezigt 33000.b. de Bleekers- of Jan Kat- tenhrug 35000.c. de brug aan het einde van de Gouwe ter zijde van de vest 7500. d. die aan het einde van de Hoogstraat bij de Blauwstraat 1400.e. die aan de Nootlgod- steeg bij de Peperstraat 1800.eene onder Beijerskoop in het Amstcrdamsche en Goudsehe rij pad liggende brug 1800.Te zamen 80.500. 85. 12. Een nieuwe post ten bedrage van/1100. bestemd tot beschoeijeu van de aanlegplaats voor stoombooten. 86. 13. Een nieuwe post groot 15000.welke som door het Hoogheemraadschap vau Bijnland wordt betaald volgens de met zijn bestuur gesloten over eenkomst, door HH. Gedep. St. der prov. Zuid- Holland bij besl. van 1 junij 1869, n°. 13 goed gekeurd. Bij volgnr. 41 letters, komt die bijdrage in ontvang voor. 87. 14. De post voor „het rioleren van zijlen» is op 12000.geraamd, noodig om de zijlen gelegen tussehen de zuidzijde vau de Turfmarkt en de Gouwe le rioleren. Bij de vorige begr. was die uitgaaf begrepen onder den post „onderhoud van riolen" (Zie volgnr. 78). Hoofdstuk 3. 88. 1. Voor „onderhond van huizen enz." wordt 60.minder uitgetrokken dan bij de vort beg- Uit het voorgedragen cijfer wordt beschikb. gest. Voor de Armkatner 100.Aschschuur/ 100. Bank van leening/ 90.het Bestedelinghuis voor kinderen 200.— den Beuktnolen 40.het Gasthuis 200.Arti-Legi 200.De Kanton nale gevangenis 50.Kerkhuisjes 20.Ko renbeurs en Vischmarkt 50.Het pakhuis op de hogen 20.Proveniershuis 200.Socie- teitshuis 100.— Stndstimmermagazyu en woon huis 260.Verwen eu opknappen van het ma gazijn 200.Opknappen der muren van den achtergevel 100.— Voor de tol en commissa rishuizen als: aan de Haastr. brug, IJsselhaveu sluis, .Moordrechtsohesluis en Commieshuisjes/ 130. de torens 300,— het Vrouwenhuis 140. tic waag 70,Werkinrigting 160.Zwem school 100.— Vernieuwing van een gedeelte schoeijing 400.het stoombooten veer 40. de huisjes op den Turfs. 30.Te zamen 3300.(Wordt vervolgd.) Bijnkant, waar hij do voornaamste Duitsehe vestin gen zal bezichtigen. De keizer heeft heden te St. Cloud ecu kabinets raad gepresideerd. Madrid, 22 September. Te Tarragona heeft de heffe des volks gisteren den republikcinschen ge- neraa' Pierrad vergezeld. Banieren met iuconstitu- tioneele leuzen werden bij die gelegenheid gedragen. Toen de waarnemeden gouverneur deze banieren wilde doen verwijderen, kwam de menigte in oproer en doodle hem. Men verwacht krachtdadige maatre gelen van de regeering tegen de moordenaars. Berlijn, 22 September. De Prov. Corresp. meldt dat de zitting van den Pruisischen landdag, krach tens koninklijk besluit tegen 6 octobcr bijeengeroe pen, door den koning zelf zal worden geopend. Madrid, 22 September. Generaal Prim heeft gisteren eene conferentie gehad met deu heer llivcro. De regent zal morgen vertrekken, oei de baden te Alhama te gebruiken. Men verzekert dat zoodra de Cortes bijeenkomen, eene wet zal worden ingediend op de openbare veiligheid, en dat die onmiddellijk in discussie zal komen. De generaal Pierrad is gisteren te Tortosa gear resteerd. Er zijn voorts een zestigtal personen te Tarragona in verzekerde bewaring genomeu. Er heerschte aldaar zekere agitatie, maar de orde is verder bewaard gebleven. New York, 22 September. De regeering zal de verklaringen van onzen gezant te Madrid desa- voueereu. De World zegt dat de minister van bui- tenlandsohe zaken den gezant wil terugroepen. An dere dagbladen gelooven nog altijd, dat de insurgenlen op Cuba als oorlogvoerende partij zullen worden erkend. Parijs, 22 September. De kroonprins zal, naar meii verzekert, weldra een tocht doen naar den In Lancashire klaagt meu over kwijning der katoenfabric- ken, maar in het noorden en elders hebben de groote ijzer smelterijen zooveel werk voor spoorwegrails, dat zij in vier I maanden geeue nieuwe bestellingen kunnen op zich nemen. De keizerin heeft aan de Lesseps beloofd, dat zij present zal ziju bij de inwijding van Suez. Men verwacht dat de suikeroogst dit jaar zeer belangrijk zal zijn op Juva. De varkensziekte breidt zich meer en meer uit in de om- stroken van doure in Friesland. Egypte ikt groote militaire toebereidselen. Sedert sepu ber 18G0 heeft de Pieterspenning S5 millioeu fis. opgebracht eu inen hoopt die inkomst door bet concilie te verbeteren en te verzekeren. B j .a al de Fransche bladen dringen ernstig aan op de spoedige bijeenroeping van bet wetgevend lichaam. In ltuslaud zullen voortaan ook vrouwen bij de telegrafie aangesteld kunnen worden. De Leidsche aibeidtrs-vereeniging opent een schoen- eu laarzcnwinkcl voor de leden eu begunstigers. Muitende Arabieren bebbeu deu telegraaf tussehen Fao en Bagdad vernield. Te Iuspruck is de 43ste vereeniging van natuuronder zoekers geopend. De onderkoning van Egypte wil te Kaïro een congres bij eenroepen van vertegenwoordigers van alle kamers van koop handel. Voor de opvoeding van den zoon van koning Thoodorus is in Indie f 7200 per jaar beschikbaar gesteld. De rijks boogere-burgerschool te Sappeneer telt thans Cl leerlingen. I)c Russische regecring wil eene reeks vestingen aanleggen iu Polen. Prins Napoleou geniet eene jaarlijksche dotatie van een millioeu frs. De Times zegt de Engelscbe kiezers verkoopen hun stem rnaar niet hun overtuiging orn de eenvoudige reden, dat zij geenc overtuiging bezitten. De kroonprins van Pruisen heeft plan om naar Suez te gaan. Dinsdag is bet hoftheater te Dresden totaal verbrand. Op Candia worden maatregelen genomen om een algemeen stelsel van posterijen in te voeren. De Parijsche pater Ilyacinthe verlaat zijn klooster cu protesteert tegen den gew etensdwang, die men hem wilde op leggen. De sultan geeft eeue aanzienlijke bijdrage voor den her bouw der kerk van den Verlosser, voor 3 eeuwen op last van een zijuer voorgangers afgebroken. Te Luik zijn 1300 Engelscbe vrijwilligers, 1200 Frausche nationale gardenvoorts 800 Zwitsersche enz. als scherp schutters bijeen gekomeu. In Turkye wil inen eeno doortastcudo schoolhervorming in voeren. Uit Haarlem meldt rnen dat iu den vroegen morgen vau zondag eene boos over die stad is getrokken, welke eene zeer belangrijke schade heeft tpegcbracht aau de uitgebreide werk- pluntseu, welke thans in paubouw zijn op het terrein van

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 3