BINNENLAND^ Algemeen O verzie lil. K Overzicht vau 't behandelde in de zittingen der Staten-Generaal 1869-1870. if Gouda, 30 September. In Spanje nemen onrust en woeling toe, en daar die als noodzakelijk voortvloeien uit den te lang durenden provisioneelen toestand, zijn de daartegen door de regeering genomen maat regelen krachteloos, daar de oorzaak blijft be staan en de tot, schuilhouden gedwongen partijen in de duisternis voortwroetende, steeds verergeren, De koning van Portugal heeft op nieuw schriftelijk verklaard, dat hij de Spaan- ache kroon niet begeert en volkomen tevreden is met zjjne tegenwoordige positie. Do onmo- gelijko bertog van Genua, die men van de Engelsche kostschool wil halen om over het fiere Spanje te heerschen, wordt nog altijd voorop gezet en men beweert,, dat de benoe ming zou worden goedgekeurd, indien twee derden der stemmen zich op hem vereenigden. Dan heeft Spanje een kind tot koning, die de kans heeft vele jaren het koningschap te overleven. Lord Clarendon, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken is terug van zijn uitstapje naar het vasteland en h\j verklaarde in eene openbare vergadering, dat, naar zjjne overtui ging sedert 1866 de vrede nooit beter verze kerd was, dan op het oogenblik. 'tls niet lang en 't beteekent niet veel. Het ontbreekt, niet aan geruststellende woordenzij moeten zeker dienen om ons in slaap te sussen; maar wie gelooft at ti die ijdele verzekeringen Kei zerin Eugenie tal den sultan wel verzoenen met zijn vasal, dan moest zij de Montenegvynen tot rustige onderworping gaan stommen. VonBeust zal de Czechen bewegen tot het opgeven hunner nationaliteit. Pruisen zal nooit meer denken aan Baden. Nelaton zal Napoleon bewaren voor instorten en hem radicaal genezen. Do werklieden zullen de dwaasheid hunner grères inzien. Het concilie zal de geheele christen heid bevredigen en Prim zal dat duizendjarig rijk bekroonen door een schooljongen tot ko ning te maken. En als dat alles gelukte en elk gevaar ver dwenen was zou onvoorziens eene ongedachte uitbarsting volgen, want de «waal bestaat in den boezem der beschaafde maatschappij en de teekenen des tijds voorspellen het naderende onweder. Maar die goede vorsten voorzien in allesItusland en Engeland, Pruisen en Oos tenrijk zjjn overeengekomen om bjj den dood van den Franschen Cezar en oorlog en omwente ling te voorkomennu kunnen wij loven in zekerheid. Wel vee! soldaten voor het ver maak der vorsten, maar volstrekt geen oorlog. Clarendon heeft dit aangenaam onderwerp be sproken met den keizer. Dat zal hem een een genot zjjn geweest, te mogen vernemen, dat ook nog na hem het keizerrjjk de vrede zal zijn. Gouda 30 8Em.MHF.ii. -- Dinsdag nvonil is alhier cenc algemeene ver gadering gehouden van de leden der sedert 9'J jaren bestaande begrafenissocieteit onder de zinspreuk: Hij is wijs, die op zijn einde denkt." Deze zoogenoemde «groote bos" heeft lange jaren in grooten Idoci ver keerd, toen er steeds eamlidatcn waren, die aspi reerden om toegelaten te worden, daar het getal der leden tot 1200 was bepaald. Maar in den loop des tijds is dio verhouding zeer veranderd. r,illoo/e nieuw npkumende vercenigiugen onder mevr aanlokkende voorwaarden deden ul minderen minder nieuwe leden (uetredeu, /uodat thans slechts ruim de helft overblijven, en daaronder een groot aanlal van hooge jaren. Ofschoon de staat der kas gunstig is en de so- oieteit tot heden stipt beantwoordde aan hare ver plichtingen is de toekomst zeer beneveld en dreigt met onvermijdelijk bezwaar. Een voorstel tot tjjdelijke inhouding van een derde der uitkeeriug (van 150 op 100,) dat door bijna alie sprekers werd aaabevolen, werd af gestemd met 10 legen 31 stemmen. Nu bepaalde men zich bjj de aanneming van onbeduidende wijzigingen, die op het wezen der zaak geencn wezenlijken invloed uitoefenen. Men leest in het NoordenEen kort woord over de fiuancicclc rede van den heer van Bosse bij de indiening der begrooting over 1870. Er is alzoo een te-kort. Het bericht heeft ons niet verrast, en ook niet ontzet. Heeft dan van Bosse ons bevredigd Ja in zooverre hij vrij naakt deu geldelijken toestand bloot heeft gelegd. Neen wat betreft de door hem voorgeslagen middelen, liet is nu geen tijd voor halve maat regelen, maar grondige herziening van ons financieel stelsel moet het middel tot herstel aan de hand doen. Moed, zedelijke moed, kali alleen deu onwil en de baatzucht dwingen. Nood leert bidden, de geldnood zal tot gelijk matige verdceling van dca last der belastingen lei den, en tot inkrimping van volkomen doelloozc uitgaven. Dat is de schooue zijde der medaille. Door den hoogen raad werd bij arrest van dinsdag het vierde der zoogenaamde Rotterdamsche processen, in zake L. S. de Heer eu A. J. Bueb, bij arrest van bet hof in Zuid-Holland tot 7 jaren tuchthuisstraf veroordeeld, ten einde gebracht. De uitspraak sirekto tot verwerping van het door de requirantcn ingesteld hooger beroep, met solidaire veroordeel'";; in de kosten. Het boog gerechtshof van Ned. liulie heeft in revisie uitspraak gedaan in de zaak van mevr. de wed. Saportas en hare medebeklaagde baboe Koet sier, en met vernietiging der tegen beiden gewezene vonnissen van den raad van justitie te Batavia, haar van de tegen haar ingebrachte beschuldigingen vrijgesproken. De beklaagden zijn oamiddelijk op vrije voeten gesteld, 1 De vrijspraak van de wed. Saportas ie voorna melijk gegrond op de overwegingdat de persoon van Aliwana, iu de zaak als getuige gehoord, veel eer als medebeklaagde in de zaak had behooren te zijn betrokkendat de bewering, alsof deze geen belang zoude gehad hebben bjj het misdrijf, tegen dca heer Saportas beraamd, niet aannemelijk :s, dewijl hij v. ist, dat zijn meester het voornemen had eencn geruiinen tijd te Rembang te vertoeven en diens verblijf aldaar de vernedering van hem, Ali wana, zouden ten gevolge hebbendat de verkla ring van dien tienen getuige, gestrekt door de be kentenis coner medebeklaagde, geen rechterlijk bewijs daarsleltdat de rechter uit dien hoofde, in weer wil van het bestaan van vermoedens van schuld, verplicht is de beklaagde vrij to spt.kcn; en dat hare vrijspraak van zelve die van hare medebe klaagde, baboe Koetsier, behoort ten gevolge te hebben. Bjj gelegenheid vau de op 7, 8 en 9 October e. k. te Utrecht te houden meeting, ouder presidium van den oud-zeeoffieier M. II. Jansen, zullen op de Staatsspoorwegen retourbiljetten voor alle klassen, geldig voor tie heen- en terugreis met alle treinen op ti, 7, 8 en 9 October worden afgegeven, tegen den prijs van gewone plaalskaarten voor eene en kele reis. De afgifte zal echter alleen inogen geschieden op vertoon eencr toegangkaart tot genoemde meeting. TWEEDE KAMER. (Staatsbegrooting voor 1870.) Uit de memorie van toelichting tot hoofdst. V der staatsbegrootmg nemen wij een paar onderwerpen over, voor onze en naburige gemeenten van belang. 1°. Bijdrage in de kosten van herstel der Gowcekaden. Reeds sedert vele jaren verkeerden de kaden en boorden langs de rivier de Gouwe in hoogst onvoldoenden toestand. Versohillende oorzaken werkten daartoe mede. In dc eerste plaats, de wijze van onderhoud volgens het stelsel van verhoefslaging: een stelsel, waarin, door verloop van tijd, groote verwarring en onzekerheid gekomen was, zoodat iu de moeste gevallen de onderhoudsplichtigen niet aan te wijzen, of althans niet tot nakoming hunner verplichting te dwiugett waren. Iu de tweede plaats, werkten de ongeregelde uitbaggeringen in de rivier zeer on gunstig op de boorden, terwijl eindelijk, vooral in Interen tijd, de toeneming der stoomvaart op de Gouwe, die, naar het schijnt oorspronkelijk alleen voor af watering bestemd was, een hoogst verderfelijken in vloed op de kaden en waterkeeringen uitoefende. Deze ongunstige toestand, die niet alleen tot her haalde klachten, maar zelfs tot doorbraken aanleiding gaf, eischte, ook iu het algemeen belang, dringend voorziening. Bij koninklijk besluit van 21 December 1862, werd aan cenc commissie, waarin bet rijk, de provincie Zuid-Hollaud, de hoogheemraadschappen Rijnland eu Scbieland er de gemeente Gouda ver tegenwoordigd waren, opgedragen eeu onderzoek in te stellen en eene regeling te ontwerpen betreffende hel herstel eu onderhoud der boorden en kaden van de Gouwe. De commissie, uitgaand e van het beginsel dat do gemeente Gouda, dc aanliggende polders, de pro vincie en het rijk allen, zij het ook in verschillende mate, bij bet herstel der Gouwekadc belang hadden, stelde de volgende regeling voor: De kosten van herstel dier in Rijnland gelegen kaden, te zamen begroot op 831)00, zouden gedragen worden door de gemeente Gouda voor "/si door het rijk voor door de provincie mede voor'/i; en door de overige, tot liet onderhoud verplichte polders, voor J/som trent het voortdurend onderhoud der kaden zou tusscben de gemeente Gouda en dc belanghebbende polders eene overeenkomst moeten worden getroffen. De toenmalige minister van binneulandsche zaken verklaarde zich, bij brief van 21 October 1863, be reid, de tockcnniug van een rijkssubsidie voor de herstelling der Gouwekaden ten bedrage van ]/4 der kosten, te bevorderen, indien de bij het onderhoud der Gouwekaden betrokken besturen zich bjj behoor lijke acte verbonden tot deugdzaam onderhoud, vol gens eene door gedeputeerde staten goed te keuren keur, Dc voorgestelde regeling kwam evenwel niet tot stand. Sommige der belanghebbende besturen ver bonden aan hunne toetreding zeer uitccnloopcnde, deels onaannemelijke voorwaarden, een enkel polder bestuur weigerde zelfs iedere medewerking. Nadat nlzoo minnelijke schikking onmogelijk was gebleken, wendde het hoogheemraadschapsbestuur van Rijnland eene poging aau, om in deu meer eu meer onhoudbaren toestand te voorzien. Door dat bestuur werd in 1865 eene verordening vastgesteld, tot verzekering van den goeden toestand der Gouwe kaden en van de onbelemmerde waterloozing langs de Gouwe; aan welke verordening het denkbeeld ten grondslag lag, om dc onderhoudslasteu der kaden, die thans op de hoefslagplichlige perceelen drukten, over te brengen op de polders langs de Gouwe, be houdens verhaal op de onderhoudsplichtigen, Tegen dit beginsel evenwel bestonden bij gedeputeerde staten van Noord- en Tan Zuid-Holland, aan wier goedkeuring de verordening onderworpen moest wor den, gewichtige bedenkingen. Naar hou oordcel, waren de waterschapsbesturen niet bevoegd, den on- derhoudslnst vau de hoefslagplichtigen bij keur over te brengen op de polders maar kwam deze bevoegd heid, volgens art. 7 der wet van 12 Juli 1855, behoudens goedkeuring des konings, aan de staten toe. De daarop gevolgde briefwisseling tusschen ge deputeerde staten en de belanghebbende gemeente en waterschapsbesturen leidde gedeputeerde staten van Zuid-Holland tot het ontwerpen eener provinciale verordening ter verzekering vau den goeden toestand der Gouwekaden. Bjj deze verordening werden de afmetingen der knden vastgesteld, cn aan dc aan liggende polders, ieder voor zjjn deel, de verplichting tot onderhoud opgelegd, behoudens recht van verhaal op derdeu. Alvorens deze verordening in de vergadering der staten ter tafel te brengen, wcitschen gedeputeerde stateu te weten, of dc regeering aan de vroegere toezegging getrouw, bereid bleef tot verleening van rijksbijdrage mede te werken. Dc ambtsvoorgangtr van den onJergeleckende heeft zich daartoe genegen verklaard, wanneer tot het bersle! der Gouwekaden «erd overgegaan en het verder behoorlijk onderhoud op vasten voet zou rijn geregeld. De door gedeputeerde staten onderworpen ver ordening werd door de staten vun Zuid-Holland; in hunne zitting van 20 November 1867, vastgesteld, het onderzoek der daartegen ingebrachte bezwaar schriften gaf aanleiding dat dc koninklijke goedkcutitig eerst bij besluit van 29 Maart 1868, No. 5. kon worden verleend. Het onderhoud der Gouuekaden schijnt thans voldoende verzekerd: de wet van 12 Juli 1855 geeft, bij evcntucclc nalatigheid der polders, het middel aan dc hand, om hen tot hunne verplichtingen tc dwingen, Gcilep. staten zijn bereids met do belanghebbende besturen over de te nemen maatregelen in overleg getreden, en hebben door den hoofdingenieur ecu ontwerp voor de herstelling der kaden doen opmaken. De kosten dier herstelling bedragen thans 254,550. Op r'e aan do 'U der 63,(Mol toczcgginl gelijk bel liet ceisl de tegenl Dc col troonredi het volgl lk vet) ncraal adres vil op nieul mcdetrcrl waarbij trokken hare 'o ouder d| Een van 't r| van 't besloten I

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 2