BUITENLAND. BINNENLAND. ENGELAND. PRAHKSUK. SPA NJ E. RUSLAND. Gouda 2 October. Ovoi Z1 I October, dn] uitersten wettigen tennijn. Begrijpt nu n dan niet, dat dit agitatie wekt en de al- geraeene ontevredenheid verhoogt, bange ver moedens doet ontstaan en de vrees, dat de hoog gespannen verwachtingen bitter teleurgesteld zullen worden. De oproeping van den afgevaardigde de Ké- ratry om zelfs ongeroepen op te komen vindt weinig bijval, hoewel velen het recht daartoe erkennen, Het ware heter, dat de regeering zich in tijels bedacht en den termijn der bijeen roeping bekend maakte; maar men tracht de belangstelling af te leiden door langdradige redeneeringen over de afschuwelijke Pantijnsche moordgeschiedenis, over de annexatie van Ba den en de toebereidselen tot de reis der keizerin, die zij gisteren middag heeft aangevangen. Uit Spanje komen dagelijks berichten van republikeinsche woelingen. Het dralen der re- geeriug, al dat jammerlijk rondzoeken naar een koning zon den besten monarchaal verdrieten. Men was al tot een schooljongen gedaald en nu spreekt men van een kind van zes jaren, het zoontje van den Portugeeschcn koning. Voor ons, die verre staan, is het belachelijk, doch voor hen, dien het aangaat, is het duldeloos. Indien Spanje geen man tot koning krijgt, dan zal spoedig ieder inzien, dat er geene keus is; de republiek is het eenige redmiddel om te ontkomen aan den vreoselijksten burgeroorlog. Het regentschap beraamt allerlei maatregelen om de woelingen te onderdrukken, maar waar zooveel stof tot gisting is, baten de ijverigste pogingen niet veel. Te Barcelona is een for meel oproer van 30013 vrijwilligers, die barri caden opgeworpen hadden, nog gelukkig be dwongen GO personen zijn gevangen genomen, waaronder 2 afgevaardigden. Ten aanzien der bedoelingen van von Bis marck is men even onzeker als omtrent die van Napoleon. Hij schuilt altijd te Varzin en men beweert, dat hij genegen zou zijn, twee impopulaire ambtgenootenEulenburg en von Mtihler op te offeren maar de oude koning wil geen nieuwe gezichten om zich zien en zoo zal het dan ook wel evenmin aan zijne tegen partij gelukken hem te doen vervangen door den generaal von Manteuffel. Clbarles Pickens heeft eenc redevoering gehouden als voorzitter van het „Midland Institute" te Bir mingham, in welke hij onze eeuw verdedigd heeft tegen de beschuldiging dut zij zoo materieel is. Het instituut, dat een nieuw jaar intreedt, is werkelijk ceue zeer belangrijke instelling, en verdient de geestige lofredenen van den Engelschen roman schrijver, evenzeer als de groote belangstelling van John Bright. Sinds 16 jaren bestaat het, en op het oogenblik telt het 2600 leden, van welke de grootste helft tot den stand der handwerks lieden behoort, terwijl 400 leden klerken en win keliers zijn. Grondig avond-onderwijs wordt ge geten in die zaken, welke voor den handwerks man bijzonder nuttig zijn. Rekenkunde, scheikunde, natuurkunde, aardrijkskunde, zingen enz. worden onderwezen tegen den matigen prijs van één stuiver voor iederen keer, dut de leerling tegenwoordig is. Leeskamers, con bibliotheek, een scheikundig labo ratorium en een departement der schooue kunsten zijn tillen aan het instituut verbonden en de beste letterkundigen en witenschappcijjke mannen van Engeland houden des winters volksvoorlezingen in de groote „lectnrchull." Pc lieer Pickens heeft de uitstekende gevolgen medegedeeld, welke deze werkelijk philnnthropisolie instelling geluid heeft en het is zeker merkwaardig op te letten, hoe bijzonder veel partij de werklie den, die dit avond-onderwijs genoten, er van ge- iroklien hebben, door hunne meesters en b.t/cu op vele verbeteringen oplettend te maken en nieuwe uitvindingen aan de hand te doen. Pe vaceinatie-quicstie blijft in Engeland aan de orde. Bas heeft in een der Eugclsche bladen een specialiteit in het vak verklaard, dat hij nooit geheel gerust was over de resultaten zijner inentin gen, en dat hij, als het noodig was, niet dan met den grootsten angst voor schadelijke besmetting, in- entstof uit Londen liet komen of van den anderen kant levert het resultaat van het onderzoek naar de omstandigheden, waaronder het kind is ingeënt, dat onlangs bij den rechter aangegeven werd als door de inenting met uitslag te zijn besmet, het bewijs, dat de aanleg van het kind zelf dikwijls meer oor zaak van kwade gevolgen is dan de inenting. Het kind, waarvan de stof afgenomen was, was uitste kend gezond, en twee andere kinderen, die tegelijk met het ongelukkige kind waren ingeënt, luidden geen den minsten hinder van de bewerking gehad. Pe Siècle zegt: De noodzakelijkheid om aan den tegen woordigeu toestand een einde te maken, laat zich zoo duidelijk gevoelen, dat indien de ministers dit zelve uiet inzien, men tot de conclusie moet komen, dat liet bezit van een portefeuille een tnensch zijn gezond verstand beneemt. Het is iu de hoogste mate onstaatkundig, door den senaat de wederin voering van het parlementaire regime te doen de- cretceven en met de uitvoering daarvan tot in het oneindige tc talmen. Eeue valsche positie wordt niet ongestraft gerekt, iedereen verliest daarbij, zoowel de regeering als zij, die geregeerd worden. Het senaatsbesluit heeft uitgemaakt, dat wij voortaan een autonome kamer zullen hebben, die haar regle ment zelve opmaakt, hare presidenten benoemt, het wetgevend initiatief bezit, de politieke richting der regeering aanwijst en hare meeuiugen opdringt aan een verantwoordelijk ministerie, dat zonder haar niets beteekenen en gedwongen zijn zou om af te treden, Rechtens bestaat dit nieuw systeem reeds. Sedert zijn promulgate is liet senaatsbesluit vau kracht. Inderdaad hebben wij echter noch een ge constitueerde kaïui r, noch een reglement, noch een president, noch een meerderheid, noch een aange nomen politieknoch eindelijk verantwoordelijke ministers. liet schijnt, dat de regeering eindigen zal met toe tc geven aan het verlangen van hen, die op cenc spoedige opening van het wetg. lichaam aan dringen. Manroui duidelijk temaken, dat dit weder een besluit is uit eigen beweging en niet door pressie van buiten genomen, zal de opening een paar dagen later plnuls hebben, dan de heer de Kcratry verlangt. Men zou besloten hebben den heer dc Kératry en wie der afgevaardigden verder maar wil, vol komen vrij te laten om zich den 25 Oct. naar hel Balais Bourbon te begeven. Als de kamer tegen een paar dagen later toch reeds bijeengeroepen was, zou zulk eene demonstratie slechts den lachlust van het publiek opwekken. I)e koning van Portugal heeft op nieuw voor dc candidatuur bedankt. Pen 27sten heeft deze majesteit aan het hoofd van zijn ministerie, den hertog van Loulé, een brief geschreven, waarin hij dezen verzocht de geruchten te logenstraffen, volgens welke de kroon van Portugal op zijnen zoon zou overgaan en hij zelf de Spannsche kroon aannemen. Pe brief eindigt met een loijulen volzin, dien de Portugezen zeker zullen welen te waarderen. „Aan het hoofd ouzer natie te staan" zegt :1e koning „is voor mij dc post van eer; en ik zal mij weten te kwijten van de plichten die de liefde voor onze stuatsinstelligen en de trouw aan mijn vaderland mij voorschrijven. Portugees ben ik van geboorte en Portugees wil ik zijn bij mijn sterven." Minder bezwaar maakt de Genttesche hertog om van nationaliteit te veranderen. Deze maakt er g geweteuszaak van Spanjaard te worden. Wij zu er den hertog niet hard over vallen, overtuigd dat hij een goeii werk doet, door mede te werken tot beëindiging van den toestand van verwarring en regeeringloosheid, die thans in Spanje heerscht. Wanneer eenmaal een vast bestuur zich iu Spanje zul hebben gevestigd, mag ntcu de hoop koesteren, dat de overwonnen partijen zich aan het go/ig van het fait accompli zullen onderwerpen. - 5' Alle dagbladen zonder onderscheid houden zich onledig met het bespreken van een zeer gewichtig oiidtrwcrp voor de drukpers, namelijk de aanstaande wijziging van de wet op de pers, uitgevaardigd iu april 1S65. liet schijnt dat men vreest voor eeue ongunstige verandering dier wet en nu reeds is zij niet buitengemeen vrijzinnig. Verscheidene dagbla den en daaronder in de eerste plaats de Golos, me ten zeer breed uit hoeveel Rusland 13 verschuldigd aan dc dagbladen, sedert deze, eenigszins bevrijd van de banden, welke hen vroeger beknelden, den weg van den vooruitgang hebben betreden en kunnen aanwijz n. Men verlangde algemeen, dat hot thans nog gevolgde stelsel wierd afgeschaft en vrijzinni ger bepalingen do plaats der thans nog van kracht zijnde zoo spoedig doenlijk vervingen. •Het heeft II. M. onze geëerbiedigde koningin behaagd, een prachtig gewerkt kanapé-kussen als prijsvoorwerp toe te zenden aan de Commissie der verloting, ten behoeve van den gedeeltelijken herbouw der Luthersolie kerk te Gouda, In de nlgemeene vergadering van de Goudsche Weerbaarheids-Vereenigiug „Burgerplicht" van Dins dag den 28 September werd door eenige leden voor gesteld om bij het prijsschieten ook andere korpo- ratieii uitjte noodigen, welk voorstel echter door de groote kosten daaraan verbonden voor dit jaar onuit voerbaar voorkwam en daarom is gevallen. Verder werd bepaald dat het prijsschieten zal plaats hebben op den 13 October 1869. Te I ure loten en daarna aanvangen, terwijl tot 2Y2 uur noch nummers ver krijgbaar zullen worden gesteld voor de leden die uiet op het bepaalde uur kunnen tegenwoordig zijn. De heeren begunstigers zullen van een bewijs van toegang worden voorzien, alsmede de lib. officieren der dd. schutterij ca vau liet garnizoen. Pe prijsuitdeeling zal des avonds te S tre plaats hebben in bet lokaal der gymnastiek. De heeren leden zullen bij het prijsschieten moeten voorzien zijn van de uniformpet, enz. De vereenigiug is vermeerderd met 22 begunstigers beueveus 12 werkende leden. Men verneemt dat al de officieren van de verschillende wapens, op uon-activiteit wegens ziekte, in hunne respectieve rangen bjj het leger zuilen moeten terugkeeren, of wel, indien zij ongeschikt bevonden worden, zullen worden gepensioneerd of eervol ontslagen. Wij vernemen tot ons genoegen dat de Am- sterdamsche kiezersvereeniging „Burgerpligt" den heer dr. J. Bosscha Jr. te 's Gravenbage tot haren candidaat voor 't lidmaatschap der tweede kamer heeft gesteld. Men meldt uit LeeuwardenDe tongblaar ouder bet rundvee in deze provincie heeft zich thans dermate verspreid, dat zjj in alle gemeenten heer- sclietide is. Wat vooral opmerkenswaardig is, dat op Ameland, waar te voren nimmer eenige ziekte werd waargenomen, ook de tongblaar onder bet rund vee zich heeft geopenbaard. Daar geen vee van elders op Ameland is ingevoerd, kan niet gezegd worden, dat de ziekte daar is overgebracht. Men zou nlzoo tot de gevolgtrekking kunnen komen, dat deze ziekte of door de lucht wordt voortgeplant of iu het voeder zijn oorsprong vindt, hetgeen dan in het algemeen met de eene of andere stof vermengd moet zijn. Zoover bekend is, zijn in deze provincie nog geene runderen aan de tongblaar gestorven. Sommige diereu zijn eehter door die ziekte zoo aangedaan, dat zij uit de hand moeten worden ge voederd, wil men hen iu het leven behouden. Dat het gemaak vooral onder deze omstandigheid te lijden heeft, is wel te denken. Er zijn er, die dagelijks zeer weinig melk geven. Indien de ziekte dan ook niet spoedig een gunstige» keer neemt, kan het niet uitblijven, of de boter- en kaasprijzen zullen nog eene aanzienlijke verhoogiug ondergaan. Het veld, waar de familie Kinck vermoord werd, draagt den nanm van „het veld der deugden." Het aantal lijken bedroeg zes. Indiou, zegt de Fi garo, dat veld bet veld van Austerlitz heette en het aantal lijken zestig duizend bedroeg, zou men gejuicht en feest gevierd en geilluiniueerd hebben. Men zon om strijd den lof hebben verkondigd der moordenaars, en ter uauueruood een woord van be klag hebben geuit. Van waar die vreeselijke en bloeddorstige incon sequentie Er zijn zeker tweeërlei soort van mis daden, maar de dood is voor de zes slachtoffers do- zelfde als voor de zestig duizend. Of de drijfveer tot dien moord een verachtelijke gelddorst of de veroveringszucht eens versten was, is slechts een verschil in naam, eene quaestie van meer of min der. De man die voor eenige duizend frauos zes moorden begaat, wordt iu de gevangenis gewotpen hij die voor eenige honderd millioeucn zestig dui zend unfl fel ijk De M| beeld Barden, vordcrin verbeter! de boosf met ditT eigend 2°, Jax-Kutt 13/21 beheer Haarlen burgema eenkomi stoomg Haneprl grondeif toeumail tember 1 dat, wal tebestuu vau Zul bet stoq vaart Katten-1 van he gegeven In hi meester parteme dat aan uitvoeri toch de houd vi Gedei voelen kennen Kvau hé van hct| grond het gen aaugaanl trekking! aan heil eene kosten Aan koofd-in| verbreed die brug worden op f geen de derhoudl hetgeen,! Tegen gemeenti der brul intrekki] 1855, brug t-nj tingen De schik kil voor hij is niet i dat terI dergelijk Inmidde onder hooghcel eenkomq belangcij hebben van ded band stl Ten de verag schaal De tegeq eene bri wyd 1SI meerder! 6000,1 Op dl eene soq meentc

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 2