Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1869. Vrijdag, 8 October. N? 799. tlNDEÏÏ, dierte. ioFTijssel ehandeL EKKÜOPING DE MILLIOENEN-SPEECII. r Middel De inzending van advertentiea kan geschieden tot één uur des namiddags oo den dag der uitgave. zen van deelneming, het Overlijden en kien Vader betoond, dank. C. VERLOOIJ. MBESTUUll, voor- ?e van p. ui. 130,000 digt belanghebbenden ten van inschrijving or den 13" October Kapel of Armkamru ar van of heden de ding ter lezing liggen, erljjk Armbestuur, MEIJN, Voorz. ST DROisT, Secr. 1869. R K E R K, van den Heer Ju de tober 1869, te 9 ure, BOEDER; MATE- SCHAPJ'EN voor diverse AKEN, waar- nz., door den Notaris Daags te voren to bbeldc Buurt. Gouda. worden de pjjnljjkste riderd. Hij zet kunst goud, zilver en caout- elijkste tandvleesch ge net uitnemen der aan- areert hij stukken van bewerkingen geschie- rbeteringen. IN ouder van bovengenoemd i eb HALL te Ouderkerk mij door deze gelegenheid ivcren van panden, mcu- iets dergelijks zou willen per kan of per halve kan mij verkrijgbaar gesteld, n zich alsdan te adresseren o SE C R E T bij den MAN. alhier. tng kan meu verzekerd cijn.) ng en Dinsdag 's morgens kdagen 'smorg. 7 uren. op gelijke dagen 'snam. Retourkaarten. Vee te Londenwaar- Irmalige Boodurhapboper ontslagen, en in geene andcliug was toegelaten. aders zoo ruimschoots ABnnkumn. GOUDSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.75, franco per post 2. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worlen berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. IH. In de tweede plaats noemden wij het te kort niet dreigend, omdat het zoo gering is. Men moet ons echter goed verstaan, wanneer wij dit zeggen. Niet gaarne toch zouden we het verwijt hooren, dat ook wij alleen oogen had den voor hetgeen in 't oog moet vallen en dat we 't kleine voorbijgingen zonder 't te willen zien. Niet gaarne zouden we wenschen, dat men meende dat we de kleinigheid van een te kort van elf millioenen over 't hoofd wilden zien en wachten tot dit bedrag is vertiendub- beld alvorens maatregelen werden genomen om daarin te voorzien. Onbeduidend komt ons dit bedrag voor, omdat het, naar onze meening, gemakkelijk kan worden te bov ,n gekomen. We moeten daarbij niet uit het oog verliezen, dat de begrootingen van inkomsten en uitgaven gewone wetsontwerpen zijn en dat dus de tweede kamer, bij wijze van amendement, daarin nog gewichtige veranderingen zou kunnen brengen. Wat de uitgaven betreft, heeft de regeering zelf reeds een begin geme kt. Voor 1869 werd totaal toege daan f96,799,785.53 Voor 1870 wordt slechts gevraagd/ 96,228,916.91 Voordeelig verschil f 570,868.62. Wij hopen echter dat de kamer den weg door 't ministerie ingeslagen zal voortzetten, en. door alle uitgaven aaii de strengste cri- tiek te onderwerpen, hier en daar nog wel een i- gen tonnen zal weten te bezuinigen. De begrooting voor buitenlandsche zaken .s nagenoeg gelijk aan hetgeen voor 't loopendo jaar werd toegestaan, maar 't verschil met 1868 is ri lm 25,000.— De vraag is reeds meermalen gedaan of onze vertegenwoordiging bij andere rijken, werkelijk wel zooveel waard is. Voor den handel vooral hebben we ra- tuurlijk consuls en andere personen in 't bui tenland noodig, maar is 't wel zoo'n dringend vernachte dat wij ook op politiscli gebied onze afgezanten hebben Wij verwachten 'at de kamer hare aandacht hierop vestigen zal en zouden ons verheugen wanneer reeds op dit hooldf-t.k een f lO0,OJO a 150,000 werd bezuinigd. De begrooting van justitie is ruim f 200,000 hooger dan de vorige. Gevangenissen zullen daarvoor worden gebouwd. Wjj hebben voor zeker groot belang bjj een doelmatige, on voor- ai veilige inrichting van deze huizenwjj wil len gaarne ge ooven dat tot meerdere in vering van 't cellulair stolsel kosten moeten gemaakt, maar kunnen toch de daarvoor uitgei'okken som niet dan zeer hoog vulden. Op binnenlandsche zaken is eeno aanzienlijke vermindering gebracht; voor het hooger en mid delbaar onderwjjs wordt ruim f 130,000 minder gevraagd. Bezuiniging op 't gebied van onder wijs z'en wj het minst gaarne: toch gelooven wjj dat de minister goed beeft gezien door tij delijk althans geone uitbreiding te geven aan het middelbaar cadeirwjjs. Ook marine is tot ons genoegen aanzienlijk verminderd. Hier is bezuiniging vooral zeer moeilijk omdat wij verkeeren in een tijdperk vaii overgang: Onze vloot moet althans in overeenstemming met de tegenwoordige wijze van schepenbouwen worden gebracht en zoo lang dit nieuwe stelsel met geheel ia ingevoerd, zal onze marine nog menig mil ioentje, wel nuttig maar toch improductief verbruiken. Op de begrooting van oorlog zouden weeene veel grootóre bezuiniging wenscheljjk achten. Ruim 14 millioenen kost ons het leger! Het geheele departement van b'iinenlandsche zaken kost 20 millioen en daarvan worden om iets te noemen spoorwegen en telegrifen, water staat en publieke werken, onderwijs, kunsten ei: wetenschappen en armenzorg bekostigd. Daarvoor 20 millioen en voor 't leger alleen 14 millioen: zoo ergens dan moet hier worden bezuinigd Voor vestingwerken wordt wederom ruim een millioen aangevraagd; later zal voor nieuwe achterlaadgeweren nog eene aanvrage worden gedaan. Wanneer zullen we toch eens van dien drukkenden last der groote staande legers verlost worden Hebben we alzoo zeer vluchtig de voornaam ste hoofdstukken der begrooting van uitgaven doorloopenwe w inschen datzelfde te doen met de begrooting der middelen. We kunnen daarbij zeer kort zijn omdat van dezen minis ter toch geene algeheele hervorming van ons belastingstelsel te verwachten schijnt en omdat wij botwjjfelen of de kamer zelf't initiatief van groote veranderingen zal nemen. Slechts die onderwerpen welke de minister zelf aanvoert, willen wij bespreken om de meening van den minister te bestrijden. De ongunstige toestand der financien ge doogde niet een voorstel te doen tot invoering van 't uniform-port; maar wel zal de afschaf fing der patentbelasting worden ingediend. Van ganschcr harte zoudden wij mede juichen wanneer én het eerste én het laatste werd af geschaft. De minister heeft wel den vinger op do ergste wonden gelegd, toen hij deze twee posten van ontvangst, geljjktjjdignoemdï; maar onbegrjjpeljjk komt het ons voor dat de minis ter de eerste niet, de tweede wel durft af U.affen. »De regoering moest, tot haar leedwezen, de in gereedheid gebrachte voordracht tot invoe ring van een uniform-port van 5 cents achter houden; omdat die invoering in den eersten tijd een niet onaanzienlijk verlies van inkom sten zou opleveren." Het staat werkelijk zóó in do rede van den minister van financien te lezen, hoe ongeloofelijk het ook zij. (Bijblad 1869/70, vel 5 bl. 17, 2' kolom.) Dezelfde regeering toch deelde in haar verslag over do telegrapl ie mede dat d« vermindering van den prijs der telegrammen (van 50 op 30 ets.) eene vermeerdering van 70°/o had veroorzaakt; zou die vermeerdering bij de verlaging van 't brief port niet veel sterker zijn? Het is toch geen klei igheid dat wjj een brief uit de meeste pla -sen van 't binnenland evenduur moeten betalen als b. v. een brief uit 't grootste ge deelte van Dmtschlancl, ja uit Oostenrijk of Hongarjje. En had men dan daarenboven niet de voorbeelden van andere landen? Heeft Engeland niet reeds voor dertig jaren onder vonden dat de algemeenc invoering van het .stuiversporto schatten aan 't land opbracht? Wjj komen op dit onderwerp wellicht later eens meer breedvoerig terug: thans merken wij alleen op, dat toen met 1840 in Groot-Brit- tannie en Ierland het stuiversporto was ing< - voord reeds terstond deopbrengs* posterijen oneindig aanzienlijker was dan het vorige jaar, toen de verschillende porto's nog naar den afstand berekend worden. Dezelfde onder vinding is door andere lauden opgedaan en thans aarzelt een liberaal ministerie in Neder land alweder om door deze hervorming én de ingezetenen én de chatlcist te bevoordcelen,

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 1