BUITENLAND. BINNENLAND. \b ^iTi^t s^h 'l a n d. SPANJE. mmr*««— .-.«.■■■ „mnpi^ i anderen te dwingen tot dut edelste bedrijf. Ilot blijkt, dat zelfs onderde minst beschaafde vo'ks- stammen die dwang wordt verfoeid en lioo moet het dan niet zijn bij nijvere volken, die al den lust verloren hebben voor de heerschappij des gewelds. De Ieren laten niet af en bewegen hemel en aarde om de vrijstelling te verkrijgen der ge vangen fenians. De agitatie is groot en de mocielijkheid groot voor de regecring; de feni ans zjjn erkende zamenzweerders en dolzinnige oproermakers; maar is de eeuwenlange Engel se he onderdrukking niet do oorzaak van de schromelijke verbastering der Ieren? De Fransche oppositie begint zich te veree nigen om den weg te bespreken, dien zij moet inslaanten einde de toegestane vrjjheden te bevestigen en uit te breiden. Het keizerlijk bewind zal moeten wjjken voor den aandrang der volksgezinde afgevaardigden, wier kracht steeds toeneemt bij de weifelende houding des kei zers, die zoo weinig lust betoont 0111 voorttegaan op den ingeslagen weg en zijne slaafsche sa tellieten wil behouden, die dan in hunne woor den een anderen toon zullen aanslaan, maar werkeljjk zullen vasthouden aan do oude be ginselen, die het gehee'e volk meer en meer verfoeit. Te Konstantinopel werd de Fransche keizerin op schitterende wjjzo omvangen, want de sul tan voert nog eens het drama ten tooneelo Armoede en grootheid." ENGELAND. De Time» ontraadt kwijtschelding van straf aan de nog gevangen vittende fenians, omdat die per sonen onverbeierlijkc onruststokers zijn, cu vooral omdat hunne bcgcuadigiug, zoo onstuimig door tal rijke meetings gceischt, in het oog vau het Iersche volk een bewijs van zwakheid en niet van edelmoe digheid zou zijn. Geloof aan do rechtvaardigheid van de regecring, zegt dat blad, is de eerste be hoefte voor lerïaud's rust; de tweede behoefte is geloof aan de onverwinnelijke kracht van 's lands bestuur. Landverraad te behandelen als een misdrijf van weinig beduidenis eu het gezag der wet te knakken behoort voorzeker niet tot de eischen van de door ons jegens Ierland aangenomen staatkunde, de staatkunde van recht en welwillendheid. In Ierland blijven optochten en meetings aan da orde van den dag. liet vournatne doel dot men er mede beoogt, is van de regeering de invrijheid stelling te verwerven van de in hechtenis genomen fenians. De iandqumsfie wordt nu en dan slechts ter loops behandeld. Onverholen komt meu er voor- uk, dat hetgeen de Britschc regeeriug deed eu voor nemens is te doen in liet belang van Ierland, niets baten zal zoolang de fenians niet in vrijheid zullen zijn gesteld. Die invrijheidstelling wordt steeds op hoogcrcn toon gecischl. De leren zijn thans zóó ver gekomen, dat zij in het zenden eener petitie aan het gouvernement voor hen zelf eene beleedi- giug zien. Ken der aanvoerders v«n de liberalen te Mann heim beschreef onlangs den Duitschen volksgeest in de volgende woorden: //Wij bestrijden de richting van Pruisen. Doch wat we 't meest vreezen, is een gewapend conflict tusschen Frankrijk en Pruisen: dan toch zou dit laatste ipso fado een voorweudsel hebben, om zich de volstrekte heerschappij over de Duitschc natie aan te matigen. Geloof niet dat. bij zulk een oorlog, de Frnnscheu in Duilschlaud on dersteuning zouden vinden; wij aller, Germaausche burgers, wij zouden naar de wapens grijpen, om het indringen van een Fransch icgcr te beletten. Toch gevoelt de Duitsche natie veel sympathie voor de Fransche en zeer weinig voor Pruisen." „Zóó is 't. Onze huren van gene zijde van den Rijn wenschen niets liever, dan dat dc goede ver standhouding tussehen dc beide gruotc machten onverstoord blijve; jij bewonderen cu achten het ransche volk-, doelt, .00 tuin als wij, zullen zij een oll'ensieven oorlog dulden. Men rekent in Duitscblnnd op het gezond verstand van de Fransche natie; op liet vertrouwen dat men daarin stelt ba seert men de hoop op vrede." „De qutestie slgemeeue ontwapening is nog steeds hangende Men spreekt er over doch uieuiand wil er gaarne een aanvang mee maken. Men vertrouwt malkander niet. Pruisen zou het plan zeer genegen zijn mits Frankrijk voorging. En Frankrijk zegt of denkt, op zijne beurt, onge veer hetzelfde. Op die wijze, zoolang de eene re geering op de andere wacht, zal men niet ligt tot een geweuscht resultaat komen. Er blijft dus niets anders over, dan dat de pers, de volksvertegenwoor diging kortom, de stem des volks, overal iu Europa, deu wensch tot ontwapening luide doe hoorcti." In dc vergadering der cortes waarin het minis terie eene dictatoriale macht vroeg eu verkreeg, sprak de republikein Figueras aan het slot zijner rede het volgende: „Weest toch oprechthetgeen gij beproeft en wilt is den doodslag te geven aan de republikeinsche partij, eu toch zullen uwe dwaze pit uneu en wen schen worden verijdel.:, l'e republikeinsche partij zal u overleven, üf gij wilt of niet, zij zal uw erfgenaam worden, of die van het even reactionair bewind, dat u vervangen zal. Aangeuomen dat gij haar heden overwinnen kunt, ziet gij dan niet, blin den die gij zijt, aan den legenwoordigcn toestand van geheel Europa, dat bet oogenblik nadert, waarop zij hare oogmerken eu bare heerlijke denkbeelden iu zoovele schitterende feiten zal veranderen? Te vergeefs strijdt gij tegen het recht eu tegen het '.ot. Aan ons, dc oufeilbaren, behoort of de over winning van heden, of de zegepraal van morgen," De officicele Gacela deelt dagelijks berichten mede uit de verschillende deeleu des lands omtreut deu opstand. Daarnaar oordeelende zou men mee- nen, dat de insurrcctie reeds voor goed bedwongen was; want bet eene bericht luidt al gunstiger voor dc regeeriug dan het andere. Maar dergelijke tijdin gen beteekeneu niets hoegenaamd, eu het publiek is dan ook wijs genoeg, er geen waarde aan te hechten. De iusurgenten in den omtrek van Valencia zjjn me<rendeels landlieden; zij hebben zich in een gedeelte vau Valencia teruggetrokken, waar zij zich versterken; 18 bataljons vau de gouvernementstroe pen hebbeu reeds het grootst gedeelte van Valencia bezet. De opstand is thans tot Valencia beperkt; eeuige kleine benden doorkruisen Cntalouië eu Arra- gou. Met iedereu dag vermindert haar aantal. De bende onder het bevel van Paul Salvoecheu is ititóóu gejaagd. Mcu ouderstelt dat de hoofden naar Gibraltar dc wijk zullen nemen. De brigadier Cilspo beeft Bisbal bezet. De opstaudeliugeu zijn gevlucht op de nadering van de artillerie. De officicelt! Gacela zegt, dut de kapitein-generaal van Cataiouië heeft medegedeeld dat iu de provincie Tarragona 1800 iusurgenten zich hebben onderwor pen, 20o0 te Gercha, 600 in Leritla, 600 te Bar celona. Nabij Alcirii is eene bende van 1000 man geslagen. Er zijrt daarbij 61 doodeti gevallen, ter wijl 80 iusurgenten gevungeu zijn genomen. Gouda, 16 October. Gisteren namiddag werd door de Goudsche Weer baarheid „Burgerplicht," niettegenstaande het gure weder, naar deu prijs geschoten, waaraan 48 schutters deelnamen. De I". prijs werd behaald door J. J. Zwaneveld, bestaande in een gouden horologieketting, uit on derlinge bijdragen verstrekt. De 2". prijs werd behaald door L. Couq, bestaande in een zilveren horologte, vereerd door den burge meester. De 3*. prijs werd behaald door P. II. Hulsman, bestaande iu t: ee bronzen keelden. De 4°. prijs werd behaald door F. lleusy, be staande in een zilveren lepel en vork. De 5", prijs werd behaald door J. G. v. d. Laar, bestaande in een inktkoker tnet zilver gemonteerd, vereerd door den lir. D. IV, Westerbaan. De 6". prijs werd behaald door J. Jansen, be staande in een petroleum lamp. l)c 7°. prjjs werd behaalt door F. II. Weerman, bestaande in een sigaren standaard, vereerd door een scherpschutter. De Se. prijs werdt behaald door (J. van Kccdt Dortlaud, bestaande in een sigarenkoker met zilver, Dc 9°, pnjs tverd behaald door J. II. A. Deumers, bestaande in een sigarenkoker, door ecu scherp schutter vereerd. Dc 10". prijs werd kchanld door V\Kromhout Jr., bestaande iu eeu sigarcupijp, door een scherpschutter vereerd. De II" prijs werd behaald door A. van Reedt Dortlaud, bestaande in een sigaren-standaard. Deze prijzen zijn des avonds in de Gymnastiek zaal aan de overwinnaars uitgereikt; de muziek der dd. schutterij luisterde de feestviering op, die tot algemeen genoegen iu de beste orde is afgcloopen. Tot lid der provinciale staten van Zuid-Hol land, in de plaats van deu heer dr. K. A. Itom- bach, lid der tweede kamer, is iu het kiesdistrict Brielle gekozen de heer C. iï. Lette, burgemeester van Brielle. Met groote ingenomenheid heeft men ook iu do verceiiigde staten het plan tot eene reohtstreek- schc gemeenschap uit Nederland vernomen, getuigen de talrijke blijken van udkncsic, van daar ontvangen bij gelegenheid van de te Utrecht gehouden mee ting, die later zijn openbaar gemaakt. 's Rijks middelen hebben over de negen eerste maanden van dit jaar opgebracht 54,268,722.09, zijnde 2,831,672.97 meer dan in dat tijdvak van ls68. De raming bedroeg 58,048,616.26. Men schrijft ons uit Ameide, dd. 15 October: Op dc heden alhier gehouden van ouds bekende paardenmarkt werden niet zooveel paarden en veulens aangevoerd als iu de laatste jaren het geval was. Vermoedelijk heeft overvloed van gras cu bcoi en ook, wellicht, liet ongunstige weder daartoe veel bijgedragen. De afwezigheid van het gewone aantal aanzienlijke vreemde handelaren deed de handel weinig geanimeerd zijn, en scheen velen, die gewoon zijn deze markt te bezoeken, terug gehouden te hebbeu. Naar men zegt bekwam een mnrktbezoeker een slag van eeu veulen tegen de borst. Jhr, Mock, iid van den gemeenteraad te 's Huge, heeft een adres opgesteld, om Z. M. den koning veruiiuderiug van straf te vc. ..oeken voor de llotterdamsche oproermakers, en dat stuk ter teekening gelegd; de adressanten komen er vooral op neer, dut het onnationale napoleontische straf wetboek de straf heeft aangegeven, terwijl bij fictie voorwerpen als wapenen zijn aangenomen, die het niet ver ieder zijn, en de zaak alleen zulk een ernstig karakter httd erlangd, omdat men niet in tijds middelen tot stuiting heeft beraamd. Het voorloopig verslag van de afdeelingen der tweede kamer over de Indische bcgrooting is over het algemeen ongunstig. Bijna algemeen ver klaarde men zich teleurgesteld over het late tijdstip der indiening en de gebrekkige toelichting en in richting. Zoo dc gouverueur-generatd ongezind was de voorschriften van den minister na te komen, of tot het doen nakomen zijner eigen bevelen onmach tig was, waren, meende men, krachtige maatregelen uoodig want dc minister bleef dc verantwoorde lijke man. Veie kluchten zijn geuit over den ad ministratieven achterstand in Indie. Blijkt er van onwil om de comptabiliteitswet uit te vreren, dan moeten de schuldigen worden gestraft. Op nieuw wordt aangedrongen op uitzending van deskundigen tot bijwerking en verbetering der comptabele ad ministratie. Ook wat inrichting en toelichting dezer begrootiug betreft, wa9 het oordcel der meeste leden ongunstig. Te vergeefs zocht men naar ontwikkeling of toelichting van het bij het koloniaal hoofdbestuur bestaande denkbeeld. Ook afgescheiden van de bij drage aan het moederland, achtte men de totaal cijfers der hegrooting zorgwekkend. Over de oor zaken daarvan is eene uitvoerige gedachtcnwisseiing gevoerd, en men was het eens dat naar middelen moet omgezien worden tot vermeerdering der Indische inkomsten, waarbij ook gewezen werd op verbetering van de koffiecultuur. Eene algeineenc grief was, dat iu de begrooting geen blijk voorkomt van ern stige stappen tot vermeerdering der Indische in komsten, Het oordeel over de raming der uitgaven was mede over het algemeen niet gunstig. Opdrijving van het ciudeijfcr kwam niet overeen met vroegere beloften van bezuiniging. De meeste leden echter hebben met genoegen gezien, dat het plan bestaat tol meerderen verkoop van suiker in Indie, met aansporing om verder voort te gaan, ook wat de koffie betreft. De voorgestelde regeling vau de vaste bijdrage aan het moederland, iu den daaraan thans gegeven vorm, vond schier bij niemand bijval. Wat bet stelsel zelf cu de toepassing daarvan betreft, had eene uitvoerige gedachtcnwisseiing plaats, waarbij men van de eene zijde eene lagere bijdrage verlangde, van do andere zijde op verhoogiug van het cijfer aandrong. Klop en fl schcnkom J tenant I. gering ziij verblijf, gens oveij verblijf op den He geering, geen vooi geven uaj verneur-g mocht td worden. Naar men verneemt, moet liet veel besproken geschil der tijdelijke kommandauleu van het fort de

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 2