HUZIEK Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1869. 'IE N? 806. bzelschap Zondag, 21 Octolwr. LUIS Aigemecii Overzicht. ADYIES, Jbtelling iersmans. IrER I860, bgster 7Va üre. lil van gelde- le van Ziekten LM. Do inzending van advertentien kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. uitgebracht door het Raadslid Dr. Luyten, over de gemaal-belasting, ter raadszitting van 19 October41868. HERMAAK" op iuda. lanisch LOY LEMAIRE, W. Mr ij ven. tEELSPELERS. 'edrijven, |SEN I ang 50 ct. Lrcn op den dag fin en verder te left ten doel aan mijksch inkomen te IJKTEN of VER- verliinderd wor gden te verrichten, nvragen tot deel- SOTIE, Lombard- |n bij de plaatse- bi noden gevraagd ten en omliggende betrekkenhet Ituor der Stearine A te Franeker. t de Koningin. D-C f 0.80 C 0.60 lie, C 0.20 are, B 0.60 B 0.40 C-B 0.30 [mtagne B 0.50 D-C 0.20 en GRATIS, ivo zijn steeds voor- Ikhandelaar N te Gouda. voor zuivere elijkc Chocoladen van lek te Keulen zijn je BANDEN, Banket- Li Brinkman. G0UDSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.75, franco per post 2. ADVERTENT IE.N worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte, Afzonderljjke Nommers VIJP CENTEN. Mijne Heeren! Tot mijn leedwezen kunnen B. en W. zich niet vereenigen met de minderheid der com missie van onderzoek der begrooting, om do gemaalbelasting niet meer opnieuw aan te vragen. B. en W. beginnen in hunne memorie met de gemaal-belasting te veroordeelen, dewjjldeze »vele gebrekén heeft;" om diezelfde belasting later weder in bescherming te nemen en te ver dedigen, als zijnde van oordeel, dat de ge maalbelasting „niet in zoo hoogemate afkeuring verdient, als daaraan van sommigen ten deel valt," dat zulk eene belasting voorde meeste min vermogenden «de eenige belasting is die zij »aau de gemeente opbrengen, dat het regt- vaardig is, dat ook zij een evenredig deel in «de lasten opbrengen" enz. Het is moeijelijk om bij deze betuigingen de welgemeendheid te vatten der woorden, waar mede B. en W. hunne memorie inleiden »dat «ook hun niets aangenamer zou zijn, dan (deze belasting) uit de rij onzei middelen te mogen «zien verdwijnen" en onverklaarbaar is het zelfs dat B. en W. overtuigd zijn »dat de arme daarin «evenveel betaalt als de meervermogende." Wanneer toeli in die mate eene belasting on billijk en onregtvaardig is, dan mag geen regent zulk eene belasting langer laten bestaanen behoort hij deze nfteschaffen of door eene an dere, meer overeenkomendo met de billijkheid, te vervangen. Gaan wij thans na, waarom B. en W. oordeelen, dat die belasting in onze gemeente moet blijven bestaan. Do hoofdrede hiervoor door B. en Wr. aange nomen, is dezelfde als die der meerderheid der commissie van onderzoek, dat het inkomen door deze belasting aan de stad gegeven, nog niet kan gemist worden. Zien wij in hoeverre dit in de behundeld wordende begrooting aan te nemen is. Wanneer de rand thans besluit niet opnieuw ile verlenging dezer belasting aan te vragen, zal deze altijd nog tot I Mei 70 blijven bestaan, en alzoo op de dienst van 1870 slechts voor s/s komen te vervallen, alzoo eene som van on geveer f 17,500. Door het uitstellen in dit jaar dar voorge stelde riolering van f 12,000 en het nalaten der verstrating van htt Y eerstal (ruim f ECOO, alleen aan materialen) zal er voorzien worden in ait verlies van inkomen. Indien men met de riolering ook dit jaar wil voortgaan, is wederom voldoende zich te beperken tot de som van f 5,000. B. en W. hebben voorgesteld toen men met dit werk is begonnen, het niet als een buitengewoon, maar als een gewoon werk te beschouwen, als jaar lijks op de begrooting terug keerende, en daarvoor jaarlijks 5,000 te bestemmen, naar mijn oordeel de doelmatigste wijze dit werk te volvoeren. Wij zouden ons in dit geval kunnen bepalen bij de gewone aflossing van schuld, ten bedrage van f 3,000, waardoor eene besparing van f 7,000 wordt gevonden. Deze f 7,000 zijn op onze begrooting alleen aan de 3,000 toegevoegd om de gemaal-belasting te mogen blijven heften (zie memorie van toelichting.) Op deze en zoo vele meerdere wijzen zou het mogelijk zijn in het verlies te voorzien en de begrooting bij de afschaffing der gemaal-belas ting in den staat te brengen, waarin die door B. en W. aan den raad is aangeboden, zonder verhooging van eenige belasting. Op welke begrooting dan zeer zeker zou te bezuinigen zijn, dewijl de gemaal-belasting 10°/o van inning kost. Doch waartoe in eene begrooting van onge veer 300,000 in zulke betrekkelijk minu- tieuse berekeningen gekomen? Wanneer zulk een inkomen als dat der geraaalbelasting niet kan gemist worden, maar «daaraan vele gebreken kleven" zoo als B. en W. zeggen, en de «armen daarin evenveel betalen als de meer vermogenden", dan moet zulk eene onredelijke belasting onmiddellijk worden vervangen. De mogelijkheid hiervan in onze begrooting is niet in het minst te betwijfelen, als men bedenkt, dat in vele andere steden, do hoofdelijke om slag en de opeenten op hot personeel driemaal liooger zjjn dan in onze gemeente. Na deze hoofdrede, de onmisbaarheid van dit inkomen, op onze begrooting, wordt nog het een en ander door B. en W. aangevoerd L au «DOTi ter regtvaardiging dezer belasting, als«dat «liet. voor de meeste minvermogenden de eenige «belasting is, die zij aan de gemeente opbren- «gen en dat het niet meer dan legtvaardig is, dat zij een evenredig aandeel in de lasten aan «land en gemeente opbrengen, en dat het bijna «onmogelijk is, hen anders te treffen, dan door «eene indirecte belasting." Wanneer er in deze belasting alleen sprake kan zjjn van proletariërs, van bedelaars en be deelden, dan voorzeker bad deze rede ten op- zigte der stads-finantien eenigon grond. Doch Let is eene bespotting om van bedeelden belasting te willen heffen, en alzoo hen die in hunne behoeften niet kunnen voorzien, door eene indirecte belasting te willen «treffen." Dit is geheel en al do absurde zijde der be lasting, en wjj willen dus liever aannemen, dat hier gedacht moet worden aan den bekwamen werkman en den kleinen burger. Maar ver geten dan B. en W. geheel en al, dat de op brengst van het personeel voor */s gedeelte in 's stads kas vloeit? Terwijl de kleine burger, die meer dan f 400 inkomen heeft, ook in den hoofdelijken onslag bijdraagt,, en alzoo in elke stadsbelasting deelt. Doch waartoe dit ziften van stads- en landsbelastingen V Even als de werkman voor alle onderdeelen van het personeel belasting betaalt, even als alle inkomende regten zoowel op hem als an dore inwoners drukken ten opzigte van kleeding en andere zaken, zoo ook betaalt hij belasting, ongeveer voor de helft van de waarde, van bet zout dat hij bij bet bereiden zijner spijzen be hoeft, zoo ook betaalt bij eene aanzienlijke be lasting voor de zeep die bij ter reiniging noodig heeft. Maar boven alles altijd en boven alles, onregtvaardig, blijft de belasting op het gemaal omdat het brood voor hem de noodwendigste behoefte is, de steunpilaar in zjjne voeding voor het behoud zijner krachten, krachten -voor den werkman even noodig als het leven zelve, tot zijn onderhoud en dat van zijn gezin. Gouda, 23 October. Voor de demonstratie op 26 October is nie mand overgebleven dan Rnspail, die zeker kon zijn zich belocheljjk te maken, indien niet du

GC | 1869 | | pagina 1