if ri BUITENLAND. BINNENLAND. m I: Laatste Berichten. UB. 1' k Madrid, 21 Oct. De rust in 't gansche land is volledig hersteld. Dc insiirrcctie der republikei nen heeft thans in het wezen der zaak geen meerdere beteekenis dan dc lnatstc opstand der Cnrlisteu. Wé tijd zoo hoog ernstig was en do spanning zoo groot, dat het minste ongewoon voorval do ver schrikkelijkst» uitbarsting ten gevolge kon heb ben. Do rust blijft uiterlijk bowaard, maar do lievigheid der demagogen kont geene palendo liberaalste vertegenwoordigers, als Jules Simon, llancel, Ferry en Pelletan zijn in eene volles- vergadering op do grievendsto wijze beleedigd om liunno gematigdheid en het afraden van manifestation. Do pors is door do regoering geheel losgelaten en de slaking der ijzeren ban den, die haar omklemden, is nu gevolgd door eene buitensporige losbandigheid, die volstrekt geene grenzen kont en als openlijk de volko- menste omkeering aankondigt. Het rustig toe zien der regeering bij dit alles, wekt hij som migen hot vermoeden, dat dit geschiedt om den gezeten burger af te schrikken en hem te doen begrijpen, wat der maatschappij te wachten staat, als het keizerrijk bezwijkt. Men beweert vrij stellig, dat nu de demonstra tie van Dinsdag a. s. opgegeven is, ook te Compiègne besloten is, 0111 het wetgevend lichaam tegen 8 Nov. te doen bijeenkomen, ten einde do buitengewone zitting, die zoo plotseling werd verdaagd, voort te zetten, en die na het vol eindigen van het onderzoek der geloofsbrieven, geregeld te sluiten. Men meent dit nu te kunnen doen zonder dat men den schijn geeft te wijken voor den aandrang des volks. Armzalige ijtiolheidhet einde der willekeur 'is zichtbaar daarvoor het eerst bezwijkt de krachtigste regeering voor de verobvdeeling des volks, zonder oproer, barrica den en straatgevechten, voor den moed en de volharding eener uiterst geringe minderheid. Deze verbazende uitwerking is de schoonste zegepraal der menschheidde vorst, die door zijne jarenlange, ontzettende wapeningen alle geweld scheen te trotseeren, ziet zich geheel machteloos en verlaten hij do eerste uiting van het misnoegen des volks. De Fransche crisis wekt de ulgemeene be langstelling in zoo hooge mate, dat al het ove rige daarbij op den achtergrond treedt. In het Oosten zal men feest vieren over de groote gebeurtenis, die hut verkeer en don han del der geheele wereld zullen wijzigen, daar vereenigen zich keizer en keizerin, vorsten en aan zienlijken maar de zorg voor den dreigenden toestand zal velen vergezellen. De keizer van Oostenrijk zal zijne lastige Czechen niet kunnen vergeten en Eugénie moet wel vol bekommering zijn. In de Pruisische kamer wordt eene zwakke poging beproefd 0111 de ontwapening in discussie to brengen, maar de vorsten zullen wel tot het einde vasthouden aan de glorie, die weldra zich zelve overleefd zal liehhen, even als de luister van het tweede keizerrijk, ENGELAND. De Liberation Society Irelt in eene talrijk bezochte meeting, welke eergisterc, te New-Cnstle werd ge houden, beraadslaagd ovc. de door het comité ont worpen statuten, waarvan de eerste en voornaamste bepaling isde staatskerk behoort ook in Engeland te worden opgeheven, liet is meer dnn tijd, dus sprak de president op die vergadering, dat de bijl aan den reusachtiger! boom worde gelegd, opdul bij met tak en wortel worde uitgeroeid. Krachtig werd het voornemen bestreden, om voorloopig slechts aan te dringen alleen in Wallis en Schotland de staats kerk op te heffen men betoogde dat het dringend noodzakelijk wyo dat de maatregel ook in Engeland zou worden toegepast, De Liberation Society heeft zich ten taak gesteld om het publiek voor te be reiden en de grootschc taak van het parlement ge makkelijk te maken. Men ontveinsde op de moo ting niet, dat er talrjjke bezwaren moesten overwonnen worden, maar toch meende men zich te kunnen vleien, dat men ten slotte de zegepraal zou behalen. Sommige parlementsleden en geestelijken zijn tot de vcrccniging toegetreden. Onder luide toejuichingen werd het programma goedgekeurd. In de city is do officieelc kennisgeving ont vangen, dat H. M. de koningin, ter vervulling van den wensoh der burgerij, den (Wen November de nieuwe Blnokfriars-brug zal openen. Deze raede- deeling beeft algemcene vreugde verwekt, te meer, daar bet verscheidene jaren geleden is, dat II. M. het laatst aan de deuren van Temple-bar, de poort der city, heeft aangeklopt, en dat zij door den tocn- maligeu lord-mayor voor 11. M. zijn geopend. SSte F R A N K R IJ K. Een der departementale dagbladen meldt, dat de linkerzijde bij de opening der kamer zal indienen een voorstel1°. tot afschaffing van den eed bij de aanvaarding der candidatnur voor de kamer; 2°. tot invoering der verantwoordelijkheid van alle ambte naren; 3°. tot wijziging der kieswet in dien zin, dat aan (ie kamer het recht wordt toegekend om op een bepaalden lijd bijeen te komen, zonder dat daar toe ecu keizerlijk besluit noodig is; 4°. tot uitslui tende toekenning aan de kamer van het recht van oorlog en vrede. De Siècle zegt, dat zijne eigen in lichtingen overeenkomen met bovenstaande rnedc- deeling. De beer Raspail heeft bepaaldelijk de plank, die zijne kiezers te Lyon hem toegereikt hebben, om zich uit zijne belachelijke positie te redden, vnn zich afgestooten. llij blijft bij zijn voornemen. Hij zal den 2(i" October naar de kamer gaan, om alléén du zitting te openen. Hij beeft het verklaard in eene vergadering te la Villette. Zijne toehoorders hebben beloofd hein te volgen. liet linker-oentrum moet besloten hebben om na den 26" een brief of adres openbaar te maken, waarin de noodzakelijkheid tot hervatting van (Ie buitengewone zitting der kamer zal aangetoond wor den, op grond dat 1°. die zitting nog niet geslo ten is, en 2°. de werkzaamheden in de gewone zit ting Ie talrijk zullen zijn, om zich uiet het onder zoek (Ier geloofsbrieven van de nog niet toegelaten afgevaardigden te kunnen Irc/ig honden. Tot bet manifest der- linkerzijde zijn op nieuw twee afgevaardigden toegetreden; bet zijn de beuren Bartliélémy de St. lltlaire, afgevaardigde van de Seine et Oiso, en Gagneur, afgevaardigde van het departement der Jura. DUITSCHLAND. Bij de kamer van afgevaardigden te Berlijn is lli,nis aan de orde liet ontwerp van wet tot orga nisatie der (lislrielen in de oude provinciën van bet koningrijk. Dit ontwerp vindt heftige bestrijding vnn (len kant der liberale oppositie, want de pro- gicssistisehe zoowel als de nationale fractie dezer partij oordeelt dat liet ontwerp, zooals liet is in gediend, onuitvoerbaar is en diep ingrijpende wij zigingen vereisclit, voornamelijk wat betreft de be paling, krachtens welke de beoogde hervorming slechts op de zes oostelijke provinciën van toepassing zou zijn. De regeering toont zich niet vasthoudend cn schijnt tc willen toelaten dat liet ontwerp in allen drelc wordt gewijzigd. SPANJE. Volgens de tijdingen uit Madrid is de monar chale partij in Spatije, sedert den opstand der re publikeinen, zoo nauw mogel(jk aaneengesloten. Prim hoopt, met dc progressistische partij, dat hij de unio nisten voor de monarchie zal winnen, en dc regent moet dit optimisme deelen. Intussehen is liet nog altijd hetzelfde „geharrewar" omtrent de keus van een troon-oandidaat. Op don Fernando van Por tugal valt niet te rekenen. De voorstanders der Iberische ecuheid moeten deze illusie voor goed vaar wel zeggen. Wie zal thans de gelukkige zijn? Zal men tot den hertog van Genua terugkeeren En waar vindt men thans het prestige, dat een keus noodzakelijkerwijs behoort te hebben? gewaarschuwd te zorgen, dat zich dergelijke gevallen niet meer voordoen, cn zulks onder opmerking, dat, wanneer zoodanige aanvaring op nieuw plaats hoeft, dc betrokken dienst geschorst, en bij herhaling daar van de concessie ingetrokkeu zal worden. Blijkens liet voorloopig verslag van do tivcodo kamer over het hoofdstuk justitie waren verscheidene leden uiet tevreden over het regeeringsbclcid van den tegenwoordigen minister van justitie. Er was nog zeer weinig tot stand gebracht en zijne houding nopens aanhangige vraagstukken kwam verscheidene leden zeer weifelend voor. Zij wenschteu nadere afdoende verklaringen omtrent de plannen van den minister te ontvangen. Anderen achtten deze grieven zoo al niet ongegrond, dan toch zeer overdreven, liet niet tot stand komen van vele zaken was slechts een uitvloeisel der omstandigheden buiten des ministers toedoen. Behalve op de hervorming van het rechts wezen werd nog gewezen op vele onderwerpen van groot belang, die voorziening vereisehen. Gouda 23 Octobeu. Dc minister van binncnl. zaken hoeft, daar herhaaldelijk hij liet ministerie kluchten worden in gebracht wegens aanvaringen van stoombooten iu concurrerende diensten, de concessionarissen ernstig Florence, 22 Oct. Het wordt zeer waarschijn lijk geacht, dat Rudini de portefeuille van binnen- landscbe zaken en Vigliani die van justitie zal aanvaarden. Morgen zal de koning aankomen. De regeering heeft besloten om dc ontbonden militie niet te reorganiseeren. Het wordt bevestigd, dat Orense aan de grenzen bij Portugal gearres teerd is. De cortes hebben het wetsontwerp betreffende de spoorwegen goedgekeurd. Alexandria, 22 Oct. De keizerin der Fran- scheu is alhier aangekomen. De onderkoning heeft liaar begroet. Rio-Janeiro, 3 Oct. Er zijn geene berichten ontvangen van het tooncel des oorlogs. De opeuitig der kamers is tot den llto uitgesteld. Festh, 22 Oct. Het door den minister van binnenl. zaken, den lieer Weiiklieim, ingediend ont slag, is verleend. Tot opvolger van Pergerspann is Paul Rainer benoemd. De rechtbank heeft den geestelijke Hurban, die zich gedurende de Panslavistische beweging in 1849 zoo berucht maakte wegens volksopruiiug, tot een gevangenisstraf van tl maanden veroordeeld. Alexaildrie, 22 Oct. De keizerin der Fran- schen is lieden vau bier naar Cairo vertrokken, waar zij bereids gearriveerd is. Berlijn, 22 Oct. Bij de voorbereidende ilis- cussien in de kamer van afgevaardigden ia art. 1 van liet voorstel van den lieer Kberty betreffende de in voering van de jury voor drukpers-processen en slant- kundige vergrijpen, met 158 stemmen tegen 121 nangenomeii. Weenen, 22 Oct. Eene kolonne troepen onder bevel van den kolonel Fischer heeft gisteren een ge vecht gehad met de opgestane Caltarezen. De hot sten zijn met een aanzienlijk verlies teruggeslagen. Van de Oostenrijksche troepen zijn slechts twee man gewond. Parijs, 22 Oct. De Patrie zegt dat volstrekt geen order is gegeven voor eene door den keizer te houden revue over de troepen in de hoofdstad. Hetzelfde blad bericht, dat eenige heethoofden uit de laatste openbare vergaderingen zich naar de werk plaatsen in den FAiuburg Antoine hebben begeven, om de arbeiders nan te sporen tot het aan den dag leggen eenei manifestatie op 26 dezer. Doch de arbeiders hebben geweigerd hieraan te voldoen. De Prance acht het waarschijnlijk, dat in een heden gehouden kabinetsraad besloten is, om de buiten gewone zitting der kamer in het begin der vol gende maand voort, te zetten. Parijs, 22 Oct. Gisteren avond had hier in de rue de Lyon eene openbare vergadering van kiezers plaats. De heeren Jules Simon en Garnier Pagès waren de eenige afgevaardigden, die toege laten werden. Eerstgenoemde zeidc„Laten wij den 26 dezer niet naar de Place de la Concorde gaan. Zweren wij hier allen, dat wij zullen vechten, maar eerst dan, wanneer wij onze batterijen zullen gereed hebben." Hij voegde er bjj dat de linker zijde eene enquête wil ingesteld zien naar de ge beurtenissen te Aubiri. De beide afgevaardigden werden door de vergadering toegejuicht. De aan wezigen gingen uileen onder den kreet„leve de republiek Londen, 22 Oct. De mail uit Oost-Indie en ('liiiiu is Ie Suez aangekomen. een bd rijksHiJ tot bul ter te VERG N. Kill Ruutiagci klaagt ov de vooizij was incd nieuwen deze po t Tlmns dangd i.uil Avoiuiz" Tegen wj Renting zijn de N. lij dozen po4 lijkschouw in tcgc'io deueo onj De voor post, m.iai uitbetaald doende N. 122. post uiet heer van hadden, w<| N. voor do uitdeeliii). I mede, dat| handen uc lieer Pnui ting van regelmatig schitd. 1)1 rnerking, d ling. De soepuitdocl l)o heer vera ntwo d 10 togen 9 welke la sj gi werkt N. 145 of de/.o oj aanbouw.

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 2