BUITENLAND. BINNENLAND. fanatieke oproermakers niet, en heeft nop; zon dag jl. te Londen eeue zeer talrijke manifestatie door liunne vrienden plaats gehad, die echter volkomen rustig is afgeloopen. Men hoopt en wensclit, dat dit ook heden te Parijs het geval moge zijn. Het voornemen van eenige afgevaardigden om ongeroepen op den uitersten wettelijken termijn ter vergadering op te komen, had een groote beweging veroorzaakt onder de mindere standen. Eindelijk kwam de oproeping tegen 29 November en nu zagen du gematigden het doel bereikt en het einde der onzekerheid do onverzoenlijken wilden volhou den en de demonstratie, die bloedig :[moest af- loopen, laten doorpaan. Toch is het eindelijk gelukt ook den laatste, Raspail, te overtuigen, Jat een bloedbad ouder het volk der vrijheid meer dreigde te schaden, dan het die ooit kon bevoordeeleu. De achttienjarige tiranny bezwijkt krachteloos tegenover den ontwaakten volkswil en zou het dan niet onzinnig zijn den sterven den leeuw te tergen Is het niet genoeg, dut de heerschappij, die op meineed en op het bru taalst geweld was opgetrokken, wijken moet voor bet krachtig woord van standvastige strij ders voor de volksrechten. Eene rustige hou ding zal het geweld beter beteugelen dan de talloozc scharen van opgewonden werklieden. De regeering waakt van hare zijde en zou nu althans niet onvoorziens overvallen worden. Do keizer is gisteren aangekomen te Parijs en de prefect vau politie heeft eene waarschuwing uitgevaardigd en men meent, dat de eenstem mige afmattingen der dagbladen nu elk conflict zullen voorkomen. De republikein sche uitbarsting is nu wel be dwongen in Spanje, maar zij heeft toch de overtuiging aangedrongen, Jat er een eind moet komen aan dat gesammel. Men wil en zal een koning hebben; dat zal nu eerst recht een stroopop zijn. Montpensier zoolang terzijde geschoven, komt wedcf op het tooueel en de nood zal de tegenstanders vereenigen. Nu was er nog twist tusschen de ministers bijgekomen over het bud get van eeredienst, dat groote vermindering moet ondergaan. Maar alles moot wijken voor het gevaar, dat een bewind bedreigt, dat in zich zelf machteloos op onzeker soldatenge- weld berust. In gewone omstandigheden zouden do on lusten in Dnlmatie geene beteckenis hebben, maar de algemeene onrust en vooral de onte vredenheid in zoo vele doelen der Oostenrijk se! monarchie vestigen do opmerkzaamheid op die weinig bekende en weinig beschaafde streken. Ht u dempen van den opstand in dat bergland is mooielijk voor de troepen en kost baar voor do regeering. Van alle kanten stroo men de bewoners der Turksehe grenslanden toe om hunne stamgeuooten te helpen. De spoedige onderdrukking is noodig, om den keizer niet te bulommerer in zijne Oos- tersche reis. Hij draagt bezwaar genoeg mede als hij peinst over de hardnekkigheid derCzcchen, de vijandige houding derTyrolers endeeischen van zoovelo ontevreden volkstammen. ENGELAND. Omtrent do lievige stormen, die op de oostkust powoett lubben, zijn treurige berichten ontvangen. Uit Shields meldt men liet vergaan ccncr Pruisische brik, waarbij de kapitein en 8 man der equipage zijn omgekomen. Uit ürmsby wordt gemeld, dat in de nabijheid dier plaats niet minder dan 10 vaartuigen gestrand zijn. Uit Kamsgate wordt be richt, dat d<r Frank Shaw, een sehip metende 1000 ton, op de tegenover de genoemde haven gelegen (ioodwin-zandbank heeft schipbreuk geleden. Twee reddingbooten naderden het schip, dooh zij konden het, wegens dc hevige branding, niet bereiken. Te tien ure in den avond waren dc reddingbooteu te Kamsgate teruggekomen, na, met ontzaggelijke in spanning 18 van de 21 opvarenden te hebben gered. Nabij lïumbar, aan den mond van dc Tyue gelegen, is het barkschip Josephine gestrand; van de beman ning zijn elf koppen mei moeite gered, en vier zijn omgekomen. FRADERUK. Men verneemt ten aanzien van het programma der linkerzijde het volgende. Bovenaan staat het verlangen tot toekenning van het recht aan de ka mer, om op een bepaalden tijd bijeen te komen, zonder dat daartoe een keizerlijk besluit noodig is. lie partij uil ook de afschaffing van den eed aan de constitutie eu de dynastie, dien ieder, om zich cundidaat te kutineu stellen, verplicht is te doen. Doch indien het waar is wat men zegt, dan kart de linkerzijde dit punt van haar programma schrap pen. Want men beweert, dat de keizer in een brief aan den minister Duvergier eenige hervormingen zal aankondigen, eu dat de afschaffing van den eed ook daartoe zou behooren. Verder zegt men, dat die brief de vermindering der plaatselijke accijusen in uitzicht zal stellen tc Parijs zouden ze zeif3 up de helft worden verminderd. Het gele hoek, met zijn verzameling diploma tieke stukken, die jaarlijks bij de vertegenwoordiging overgelegd worden, wordt reeds gedrukt. Hel belooft weinig belangwekkend te zijn behalve ten aanzien van het Frunach-Belgische spuorweg-geschil, het Oecumenisch concilie en het Turksch Ugyptisch con flict. Maar dat is ook genoeg. Aan de grève der bedienden in de modema gazijnen schijnt op onverwachte wijze een einde te zullen komen. De grèoisten hebben het plan ont worpen, om zei ven, voor gemeenschappelijke reke ning, magazijnen in verschillende deelea der stad tc vestigen. Met dc uitvoering van dit plan hou- den z.y ziet. ijverig bv^g. DUITSCHLAND. De Zeitvny für Kotideutschtaud verneemt, dat de afgevaardigden voor Hanover te Berliju eeue bijeen komst hebben gehad, om te overleggen of eu op welke wijze van hunnen kant moest worden gehan deld in de zaak van het Langensulza-mouiiment. Na eeue korte discussie weed met algemeene stemmen besloten, dat de afgevrtirdigdo Mtquel de volgende interpellatie zou richten tot de regeering: 1°. Is liet waar, dat een gedenksteen, door on derscheidene inwoners der stad Cello, opgericht op deu zoogonanmden Krees aldaar, voor de bij Lan- gensalz.it gevallen Hunoversche soldaten, door de militaire overheden eigenmachtig is opgeruimd, hoe wel het koninklijk Amtsgericht in Geile oren de vera ijderiug had verboden 2U. Wat denkt de regeering te doen tot herstel dezer grieven? Wannier de beantwoording dezer, ook door vele afgevaardigden uit andere provinciën ondersteunde interpellatie niet op geheel bevredigende wijze plaats vindt, zul een voorstel worden gedaan tot het hou den van een debat Over de interpellatie, en daar door genoegzame gelegenheid worden geboden deze z.aak, die niet enkel «n, maar ook luiten de provincie lianover groot opzka gebaard heeft, van alle kan ten in het geweusahle daglicht te stellen. OOSTENRIJK. Over dett opstand in' Dalinatie zegt de Eng. Mor ning Standard. Het bezit van dit land wordt Oos tenrijk door velen tajinyd. Als de Moutencgrijnen een sink van de kugt konden meester worden, dan kan ltusland hun gemakkelijk te hulp komen. De slaven van de Heitegowiua zouden ook gaarne Oostenrijk weggedrongen zien. De hulpaanbieding van den vorst van Montenegro mag eerlijk gemeend zyn, hij zal zijn volk mooielijk van een strijd, die buit belooft, kunnen afhouden. Zoo lang de vlam des oproers iu zulk een licht-cntvlamhnrc nabuur schap niet gebluscht is, bestaat er gevaar, dut de brand zich eensklaps geweldig uitbreidt. Er is slechts weinig noodig om Europa die vrecselijkc ziekte op den hals te schuiven, die ouder dennuatn van Oos- terschc qureatie bekend is. Do opstandelingen hebben in den nacht van den 21" dezer door middel van verraad het fort Staujevich overvallen, welks kommandunt en bezet ting gedeeltelijk gedood werden. De stad Bodna wordt door de iusurgenten bedreigd. Do opstande lingen hebben de forten Trinsta en Gorazda aange vallen en werden met een verschrikkelijk verlies teruggeslagen. SPANJE. Een van de hoofden van den opstand te Saragossn, den hcor Monforte, is tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld hy is naar den galeikerker la Carraca nabij Cadix vertrokken, met ICS Arragoniers, die voor een zeker aantal jaren tot dezelfde straf ver oordeeld zijn. Vier republikeinen, die in Andalnsie eenen spoortrein met troepen hebben doen derailleren, waardoor een aantal militairen omgekomen of ge wond zijn, hebben deswege te Sevilla de doodstraf ondergaan. 62 soldaten van bet strafbatnillon vau Ccuta, betrokken in de onlang9 aldaar ontdekte za- menz,wering, zijn nnar Cuba gezcuden. De bisschop van Havana, die door den landvoogd Lersuudi wegens wederspattnigheid uit Cuba verwijderd en ten vorigen jare tijdens de revolutie naar zijne dio cese teruggekeerd was, is door den tegenwoordigen landvoogd op nieuw uitgezet cn naar Europa ge zonden. In de cortes heeft de heer Granz.o geëiseht, dat de stukken betreffende de laatste leening zouden worden openbaar gemaakt. Generaal T'rira heeft verklaard, dat do Beslissin gen van bet Oecumetiiach concilie, ingeval die in strijd zullen zijn met de besluiten der cortes, als nietig zullen worden beschouwd. Dc cortes zijn met de beraadslagingen over de wet op de spoorwegen reeds gevorderd tot nrt. 10. Volgens een telegram uit Havana zijn de actiën van de bnnk gerezen tot 14 pCt. premie. Vele iu surgenten hebben zich onderworpen. ITALIË De Nazione meldt, dat het decreet tot bijeenroe ping der kamer op den 16 November e. k., getcekend is. Hetzelfde blad bevestigt het bericht, dat er eetv ontmoeting zal plaats hebben tusschen den keizer van Oostenrijk en den koning van Italiëomtrent tijdstip eu plaats vaa bijeenkomst is nog niets bektfnd. SS Gouds 26 October. Men deel', ons mede, dat maandag, 18 October, door den heer J. Try'oits r.lhier in de bus aan het station van den Rijnspoorweg is gestoken oen brief gestempeld A. o. Trijbits enz. in metalen te Gouda geadresseerd aan J. de Fries, over het Israëlitisch Oudemannen- en Vrouwenhuis te 's Hoge. Deze brief bevatte twee bankbiljetten ieder gruot 40 li. 1718 404 en een muntbiljet groot 10 n. 827 j op de achterzijde der bankbiljetten staat met inkt Trijbits. Tot heden is die brief niet bezorgd aan het adres. Gedep. staten der prov. Zuid-Holland hebben gemeenschappelijk met de gedep. staten der provincie Utrecht, in de vergaderingen van 1G en 18 Septem ber jl. vastgesteld een besluit betreffende de invoe ring d-r wijzigingen van hot reglement van het waterschap de llooge Boezem achter Haastrecht, goedgekeurd bij Z. M, besluit van ld December 1868, n°. 12. Te Schiedam heeft de plaatselijke sohoolcom- missie eene oireulaire rondgezonden aan de werkbazen dier stad en atlen, die jongens en meisjes in hunnen dienst hebben, ten eindo hen uit te noodigen alleen die kinderen in hun dienst te nemen, die vau wege hunnen respectieven hoofdonderwijzer in het bezit zijn v m een getuigschrift, dat zy de lessen van het lager onderwijs op de dagschool geheel hebben ge volgd en levens aan hen, die beneden de achttien jaren in hunne dienst zjjn, de gelegenheid te ver schaffen van 1 Oct. tot 1 April drie malen 's weeks de lessen te kunnen bijwonen, die strekken tot her haling en voortzetting van hot vroogor aangeleerde. Het antwoord van den minister van koloniën op het verslag der kamer betreffende de Indische begrooting is rondgedocld. Na verklaring cn nadere toelichting omtrent de late indiening cn soms ge brekkige inrichting der bogrooting en verdere oomp- tubiliteits-quasstien, zegt de minister dat hy de noodzakelijkheid niet inziet, om ludie hooger te

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 2