Laatste Berichten. Parijs, 2. Oct. Het Journal Ojjiciel deelt 14 benoemingen van prefecten mede en talrijke benoe mingen van onderprefecten. Het blad mankt tevens de volgende t aarschuwing van de prefectuur der politie bekend „Bij de aanhitsingen, die meer dan een maand lang gedaan worden ten einde op den 26 oct. samenscholingen te weeg te brengen op deu openbaren »#g, is het de plicht van de autoriteit de bevolking van Parijs te waarschuwen, dat er maatregelen genomen zijn om de wet te doen eer biedigen, en orde en rast te handhaven. De wel gezinde burgers worden dus verzocht zich te wach ten voor eene onvoorzichtige nieuwsgierigheid eu zich niet bloot te stellen nnn de gevolgen, welke zouden kunnen ontstaan, indien de wet vau 7 juni 1848 op samenscholingen ten uitvoer werd gelegd, wat geschieden zou, zoo 't noodig mocht ziju.» VJ In nacht van |rraad bet fort bint en bezei lt stad Ëodna te opstnmle- lorazda aange- ickelïjk verlies 1 te Saragossn, dwangarbeid Iter la Carraca ragoniers, die |>de straf ver in Audalusie Jen derailleren, jkonten of ge ide doodstraf pataillon van ontdekte ra- De bisschop ogd Lersundi Iv rwijderd en lar zijne dio- 6gen woord igett Ir Europa ge- panzo geëischt, ening zouden dc beslissin- Itgeval die in pi r cortes, als liugen over do pit tot art. 10. ijn de actien |niie, Vele iu- begrooting toch sluit met ccne 2 millioon, terwijl van de zucht tot tot bijeenroe- k., getcekeud I eat, dat er eetv ten den keizer talie; ocatrent ig niets bek énd. 18 October,, bus aan liet loken een brief thilen te Gouda, ft. t Israëlitisch Hoge. Deze Ir groot 40 lot 10 n. 827 lstaat met inkt let bezorgd aan bolland hebben keu der provincie en 18 Septeoa- inde de invoe- kleinent van het Iter Haastrecht, In 19 December kii ke ioboolcom- Rnn i' werkbazen keiij.es in hunnen ïnoo;ti<ren alleen p. die vau "ego Ier in he' bezit lessen van het Jbeel heb ien ge- 1(1 n de a ihtlien |genheid te vcr- 1 mnlen 's weeks [trekken tot her- Igur aangeleerde. Ier van koloniën kite de Indische (lering en nadere Ing en soms gc- li verdere comp- Ji i dat hy do I] die hoogcr te belasten, waar de bate van 11 ll,_ bezuiniging der uitgaven veelvuldige sporen aanwezig ziju. De minister geeft toe dat het consignatie-stel sel geen geznnd, ja, zelfs een politiek gevaarlijk stelsel is, maar dc rsgeering blijft van meening, dat bij dc beoogde verbetering zooveel doenlijk de be trokken belangen moe,en gespaard worden. Omtrent de vaste bijdrage aan het moederland, blijft de re geering van meening om slechts een bepaald bedrag van het zoogenaamd batig slot aan de rijksmiddelen toe te wijzen en over het verder excedent nader wettelijk te beslissen, maar vooral met het oog op de Indische behoeften. Met Januari 1870 zal de eigen risic' van bet gouvernement op elke scheeps lading op 4 ton gebracht worden. Van eene ver mindering der onkosten op het te gelde maken der producten kan vooralsnog, bij eene vermindering van de consignation, niet wel sprake zijn. Tot in standhouding en verbetering der koffiecultuur wordt bet Indisch bestuur door den minister gesteund. Uitbreiding kan zelfs plaats hebben, waar geregelde aanplant welvnart verspreidt en vrijwillige aanplant doet ontstaan. De hoeveelheid kuffie in 1870 te verkoopen, wordt van 770 gebracht op 750 duizend picols, met behoud van den prijs ad 40 centen. Gaarne brengen wij onder de aandacht van H.H. Directeurs van Leesgezelschappen, Predikanten en verder van alle letterkundigen de nieuwe uitgave van Onze Tolk, Centrualblai! voor Kunst- en Letter nieuws, dat om de 14 dagen bij O. Zwaardemaker te Deventer het licht ziet. Door middel van dat blad kau men zich op de hoogte stellen van alles, wat er op 't gebied van literatuur en kunst verschijnt, terwyl bovendien eene inhoudsopgave der tijdschrif ten, beschouwingen van nieuwe boekeu, zoowel in het Binnen- als Buitenland, de waarde van liet blad niet weinig verhoogen. Men kan zich alom abon- neeren voor slechts 45 cents per 6 maanden, of voor 60 cents franco per post. Omtrent de ini 11 ioenen-speech van den min. van Bosse, levert de Economist in 't Ootober-nommcr cenige beschouwingen. Ze meent, dat de min. bereid zal worden gevonden, ook zijne nieuwe pluimen in overleg met de Stilten-Generaal te wijzigen. Daarbij behoort op den voorgrond te staan uniform-stuivers- port en afschaffing der geslaohtbeliisting. Tot aan vulling der middelen kan tn het gedistilleerd èn, zoo noodig, ook dc heffing van successierecht in de rechte lyi; in aanmerking komen, waaraan het blad nog tien voorrang zon willen scheiikéu boven eene inkomstenbelasting. De opheffing der patentbelasting wcnsclit de Econ. niet langs den door den miuistcr voorgistelden weg. Ken belasting op de tabak, hoe goed op zich zelve, vindt de Econ. uiteen dan aan te raden, wanneer er een zeer groot voordeel voor d« schatkist mede te behalen is. Het Noorden zegt o. m. over dc Arnh. Cour. en den vrijdcnkersboml „In de vryheid vau deuken, wel verre van die te bestrijden, zien wij 's mensoben hoogste goed. Het is de vrijheid van denken, die den wijsgeer vormt, welke zich ten tank stelt de moeielijkste en algemeenste vraagstukken op te lossen, die zich aan den meiisch voordoen. Do vrijheid van denken is in hooge mate bevorderlijk aau de verbetering van maatschappelijke en politieke toestanden. Zonder de vrijdenkers zou den wij nog gebukt gaan onder bet tirannieke ge weld ee'.et priesterkaste, ja, zelfs geen belangrijke uitvind, g, ook de meest materieele niet, ware tot stand of tot toepassing gekomen. Onverdraagzaam heid en stilstand zijn de eigenaardige voortbrengse len, zegt VACHEROT, van eiken godsdienst. liet zijn vrijdenkers die vooruitgang mogelijk hebben ge maakt. De mannen der vrije gedachte en der on afhankelijke moraal zijn onze vrienden, limine vij anden zijn onze vijanden, en niet alleen onze vijanden maar de vijanden van besehaviug en ontwikkeling, van onderwijs en wetenschap, van democratie en cosmopoliliek. Te 's Graveuhage is eene vereeniging opgericht van spiritisten, onder den titel van Oromase, die zich ten doel stelt onderzoek te doen naar spiritu alistische manifestatien (klopgeesten, tafeldans, gees tenbezwering enz. enz.) In Amsterdam bestaat zulk eene vereeniging ouder den naam van Veritas, en in Botterdam komt er ook eene I l'arys, vanwaar de Kuropeeschc beschaving de mode uitgaat, is iu 1858 rrals voorgegaan met zijne SocU'te Fari- nenne des Etudes Spirites. In Weencn heeft de zaak echter reeds uitgediend de vereeniging, die vroeger een eigen tijdschrift uitgaf, telde er nog slechts 7 leden en heeft zich dezer dagen ontbonden. Ne derland komt ook hierin, even als meestal, van verre achter liet buitenland aan. Er bestaat gegronde vrees dnt ook do pink: Frans en Jan Fokke. van mej. do wed. Maarten Var- kevisser, geb. van l'oeteren, stuurman W. van der Toorn, in den jongstcn storm op hare terugreis, na eene afwezigheid van ruim eene maand, met eene volle lading verongelukt zou zyo. De haringschuit van den rjeder C. Korving, welke stuurman H. Plugge den 21n dezer, op de. hoogte van Goedereede, heeft zien drijven, zonder iemand aan boord te kunnen ontdekken, is, volgens te Scheveningen ontvangen bericht, met zes lijken te Schouwen op het strand aangespoeld. De twee wachthebbende matrozen zullen, naar het zich laat gissen, over boord ziju geslagen, terwijl de zes andere schepelingen van de equipage in het vooronder te rusten lagen. Naar men verneemt, zal de lijn Iiarmelen-Breu- keleu den 5n November voor het publiek geopend worden; alsdan zal tevens de winterdieust voor den geheelen Rijnspoorweg iu werking treden, en zou door de directie vastgesteld ziju, dat er geen ver- hoogmg van vracht voor een gedeeltelijke snel- en personentrein betaald behoeft te worden. Uil de annonce blijkt, dat de winterdienst op den Staats spoorweg reeds met 1 November intreedt. Ter verduidelijking van het berigt betreffende het vonnis van rle Arrondisscments-Regtbnnk te Rotterdam, voorkomende in de N. Rott, Ct, van den 21° dezer, eu ter voorkoming van verkeerde gevolgtrekking, meenen wij ook met het oog op het te Arnhem gevestigde Levensverzekering Genootschap, Prudentia, onder direktie van de Heeren J. F. Ba- rends, als Direkteur, en 11. J. Cordes, Administra teur, onze Lezers opmerkzaam te moeten maken, dat de aanklagt is gerigt geweest tegen de te Rotterdam gevestigde zoogenaamde Nederlandsche Maatschappij van geldelijke Uitkeering na overlijden, genaamd Prudeneia, ei dat de Arrondissements-Regihank te Rotterdam bij haar vonnis van den 19" dezer de beklaagden J. J. Dusaur en J. II. van den Heuvel, zich respektievelijk noemende directeur en admini strateur van de te Rotterdam gevestigde zoogenaamde Nederlandsche Maatschappij van geldelijke Uukeernig na overlijden, genaamd Prudeneia, wegens overtre ding van het Koninklijk Besluit van 16 Julij 1830 (Staatsblad N°. 54), den eerste tot 14 en den tweede lot 8 dagen gevangenisstraf veroordeeld heeft, ter wijl de prokuratiehouder M. J. J. Kruller, die feitelijk de leiding der zoogenaamde Maatschappij Prudeneia, gehad heeft, aan opllgterij schuldig ver klaard eu tot eene cellulaire gevangenisstraf van zes maanden veroordeeld heeft. Verder kunnen wij nog rnededeelen dat de aanklagt tegen J. J. Dusaar, J. H. van den Heuvel en M. J. J. Kröller bij den Minister van Justitie door de direktie van het te Arnhem gevestigde Levensver zekering Genootschap Prudentia heeft plaats gehad. Uit het bovenstaande blijkt dus volkomen, dat het Levensverzekering Genootschap Prudentia, te Arnhem gevestigd, niets gemeens heeft met de zoo genaamde Maatschappij van gelijkluidenden naam te Rotterdam, wier dierektie bij voornoemd vonnis veroordeeld is. Om'rent de feesten, op 17 November a. s. te 's Graveuhage te houden, vernemen wij uit goede bron dat Z. K. H. prins Frederik iu de omvang rijke tent, die op het Buitenhof thans opgericht wordt, dier. dag ter eerc van de nagedachtenis van de mannen van 1813 en daaronder in de eerste plaats wijlen zijnen beminden vader aan een veertienhon derdtal genoodigden een schitterenden feestavond zal aanbieden, waarop de cantate voor dezen herinnerings dag, door den componist den lieer Nicolai op de woorden van dr. N. Beets vervaardigd, voor het eerst ten gehoore zal worden gebracht. Vrijdag avond daaraanvolgende zal een openbaar nationaal concert worden gegeven, waarop behalve bovenge noemde cantate ook die door wijlen den heer Lu- bcck in 1863 gecomponeerd en eenige nationaal- ouvertures zullen worden uitgevoerd. De verdere avonden der week zal de heer Bonnet, eigenaar van hel colosale gebouw, toewijden aan soirees in over eenstemming met de feestelijkheden der week. liet N. Balav. Handeltbl. van 11 Sept. zegt- Twee mails, de Engelsche met berichten uit Ne derland tot 28 Juli en de Fransche met tjjdiiigen tot den 5U Augustus, zijn achtereenvolgens den 5" en 9" dezer hier aangekomen. De eerste bracht der Indische regeering het bericht van de benoeming van den heer F. N. Nieuwenhuyzen tot vice-presi dent van den raad van Nedcrlandsoh-liidie. Sedert hel overlijden van den vorigen titularis is er ruim schoots tijd geweest tot het maken van gissingen naar de keuze, die door dc regeering in Nederland gedaan zou wordenen aan die gissingen heeft het dan ook gedurende tien maanden niet ontbroken. i Vreemd is het, dat geen dor Nederlandsche couran ten van de bcnocning zelve an* l.are Indische lezers heeft kennis gegeven, terwijl uic toch reeds .'.es da gen voor het vertrek vau de mail vau 28 Juli geteekeud was. Den 7" dezer is de heer Nieuwenhuyzen in eene buitengewone zitting van den raad van Indie, door den gouverneur-generaal geïnstalleerd; welke laatste den volgenden dag naar Buitenzorg is teruggekeerd. Het nieuws vau eenige beteeken is; dat zich in de laatste week heeft voorgedaan is zeer gering. Een paar dagen geleden heeft een kleine brand gewoed in eene afgelegene wijk van Batavia; 60 a 70 inlandsche woningen zijn daarbij in de asch gelegd. De geringe waarde dier huizen en van het inlandsche huisraad maakt dien brand van weinig beteekenis. De eledene schade zal zeker geen 4 a 5000 te boven va n. Voorts hebben zich nog klachten voorgftdaau over het onderhoud der wegen boven Samaraug, over het verloren gaan van met de post verzonuene waarden, over het ophouden van benoemingen en het out- vluchten van misdadigers, waaraan zich nog berich ten van eeuige onbeteekenende branden voegen, al welke onderwerpen van te weinig gewicht ziju om eene uitvoerige vermelding *e verdienen. Bij dc bespreking van militaire zaken, die voor eenigen tijd het publiek bezig hield, is ook gezegd dat eenige hoofdofficieren wegens volbrachten dienst tijd zouden worden gepensionneerd om de bevordering van jongere, voor den dienst meer geschikte officieren niet in den weg te staan en dat verder de kapiteins voor de verkrijging van den raajoorsrang een exatneu zouden moeten afleggen. Een gedeelte vaii dit ge rucht heeft reeds een begin van bevestiging gekre gen een hoofdofficier van het wapen der artillerie is gepensionneerd geworden, wegens volbrachten diensttijd. Was het opzettelijk of onwillekeurig, dat op den verjaardag van den prins van Oranje de Java-Bode, naar aanleiding van Motiey's eu Castelar's beschou wingen over de republiek, een vertoog leverde over den „regeeringsvorm der toekomstwaarbij de ijver der Utrechtscho professoren om getuigenis af ie lcggeu vau hunne rechtzinnig-eonstitutionneele gezindheid, eene //kleingeestigheid" genoemd worden, en de heer lluei, zeker niet met goedk. wing van het Dagblad van s-Gravenhagenoch volgei. do instructie» van het ministerievanZuijlen.de vraag doet//Waarom mag men in Nederland i .*t zeggen, dat de volks sou vereiniteit het gezagsbeginsel van den nieuiveren tijd, of de republikeinsche regeeriugsvorm de regee- ringsvorm der toekomst, of de constitutioneele koning feitelijk voorzitter eener democratische republiek is 1" De heer Huët echter voegt er aau het slot van zijn artikel bij, dat het koningschap iu Nederland voldoet aan eenen nationale» wen^ch dat het er een natuurlijk middelpunt is voorde hoogere stan den dat het er een weldadige afleiding vormt voor dc persoonlijke eerzucht van partijhoofdenen dat reeds om die redenen alleen zijn voortbestaan ver zekerd is. //Waar zoo veel goeds voorhanden is", zoo eindigt de heer Huët, //kan men aan bespiege lingen over het betere gerust den vrijen loop laten." Londen, 24 Oct. In Hydepnrk is eene demon stratie gehouden ten gunste van de invrijheidstelling der gevangen fenians. Hoewel eene talrijke menigte bijeengekomen was, vielen geene wanordelijkhe den voor. Een brief van lord Stanley maakt den wensch be kend van lord Derby, om zonder praal begraven te worden. Madrid, 24 Oct. Ill den ministerraad is ver schil omstaan tusschen Ardanaz en Zorilla over het budget van ceredieust. Wanneer Ardanaz zijn ont slag neemt, volgen hem Silvela en Topeie. Het eitulc der crisis is nog onkekend. Kaapstad, 19 Sept. De president van tic Trans vaal republiek is voornemens eene reis naar Europa

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 3