AND. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Overzicht van 't behandelde in de zittingen der Staten-Generaal 1869—1870. Madrid, 20 Oct. Het verschil van gevoelen, dat tusschen de leden van het kabinet lieersclite, is uit den weg geruimd. Zorilla heeft het plan op gegeven orn hel budget van eeredienst onveranderd in discussie Ie brengen. Madrid, 20 Oct. Volgens een openbaar go- maaklen brief van generaal Prim heefi Zorilla er in toegestemd het budget van eeredienst met 30 pro cent te verminderen, waardoor de goede versland- houding tusschen de ministers onderling is hersteld. leid dor Cortes hcoft rnudslaftgdmen aolit 11 vergelijk komo. nog «iet geuomeu lier heeft zich tot don |inister Prim gewend gratie voor al de Andalusie, die thans krijgsraad te recht ilruijn, pastoor der Vt alhier, is eervol en in zijn plaats loor te Wognurn en In hoeve. |ieeftdinsdag ui.spraak openbaar ministerie I hadden aangeteeaend |r te Gouda gewezen eerste instantie ge- Ijuli 11. niet de door loot de stad Gouda op Toot de Volharding te (drie maal toe opzet- van laatstgenoemde |rdoor aan die boot zake werd beklaagde -j leertien dagen en eene eld. By de nieuwe Ir. H. J. Kranenburg limit op en trachtte schuld aan te loonen. bewezen feiten en lerband en samenhang Itig, althans nietover- plaatse en tijde voor- Volharding door de [gehad hebbende aan- an aanvaring bestond, (111 worden tocgesch re- ge wendingen van de zonder opzet, maar lorbijvaren van de stad li de Volharding zooals 10 ir overigens genoeg- belet. Het vonnis |ris vernietigd en do (n keren v. d. K. te af vnu eene maand blddadigheid, door een Beklaagde wegens rust- lireitgon, moedwillig bfj te slaan. |ii Zuid-Holland heeft lion, eand. not. met lesideeren. |cht, (ld. 23 October: vergadering van het Ier iu Sohieland, ia be itje groote stooraschep- Ihting ingelanden van It dezes jaars besloten, I, op den 8" December Is'c dagen van Novem- larden bij de boekhan- Jte Gouda verkrijgbaar (formation en inliohtin- bestuur zullen wor- dat voor de leening Maatschappij, geopend Itussohen Nederland en Ier dan de helft van het 1 h dagelijks deelheb- li den hoogleeraar Evers iden, van den 8" le- .ngesohreven 161 stu- |eneeskunde 2d, in de godgeleerdheid 15, in li i de letteren 16. Hier- (•voii wegens examen of eneeskiiudc 6, in do cl geleerdheid II, in de i letteren 4. In oen doorwerkt stuk, voorkomende in do Economist, geeft de heer D. II. een overzicht van do resultaten der Leidsche Broodfabriek. Er komt daarin een antwoord voorop de vraag: wat zou te Leiden in 1867 een kilo gebuild brood gekost hebben, wanneer er geen broodfabriek ge weest was. Op grond van de midden-prijzen der 5 voorgaande jaren (na aft rek van den accijns) rekent schrijver uit, dat terwijl in 1H67 het kilo brood gemiddeld kostte nog niet 28 cent, zonder broodfabriek de prijs er van 30 eeut zou geweest zijn, En de rekening makende voor het geheele brood- verbruik in Leiden komt hij tot de slotsom dat de verbruikers 213,481.80 in het jaar 1867 hebben bespaard; het brood verbruik op ]/3 kilo per hoofd berekenende. Door de afschaffing der gemaalbelasting was het mogelijk om de broodfabriek met goed gevolg op te richten. Eu zoo hebben wij door die afschaffing niet alleen het bedrag der belasting, 21/, cent per kilo, minder te betalen, hare indirecte voordeelen zijn nog veel grooter, en bedragen 7 cent per kilo; te zamen SH/j rent. De cijfers zijn te welsprekend dan (lat cenige toe lichting ze zou kunnen verduidelijken. Maar de bakkers? vraagt men wellicht. Wij laten den heer 1). H. zeiven spreken: „De kleine door nood tot velerlei gedwongen bakkers, beginnen in de broodfabriek, die zy als een werk van satan beschouwden, de remedie voor hun lijden te leeren kennen. Immers in die fabriek is werk voor velen en daarbuiten zijn depothouders of slij ters noodig. De uitkomst leert reeds dat sommige de voorkeur geven aan een eerlijke goed beloonde betrekking, boven een ambacht waarmede die eigen schappen niet gepaard gaan." Op het einde van het jaar 1868 waren er zestien depothouders: de verdiensten varieerden van 440 tot 1200. „Ook in dit vak werden de grootste verdiensten behaald door de ijverigste, terwijl zij, die liet traag opnemen, niet vooruit komen." Als een teeken des tijds, dat beter dan het uitvoerigst betoog den volken toont, waarop het onderhouden van staande legers vroeger of later uit loopt, verdient een plakkaat, onder den titel van „de keizer en liet leger" zeer de aandacht. Dit plak kaat in zes kolommen, op slecht papier gedrukt, niet gestempeld, door Robert Billard onderteekend, en op de pers van Pion, drukker van Z. M. den kei zer vervaardigd, is bij (luizende exemplaren in alle kazernen verspreid. Als proefje van den inhoud het volgende: „Soldaatde keizer bemint u, de kei zer betaalt u, hij geeft u uwe soep, hij geeft u het bord om van te eten, hij geeft u den blauwen das, den wolion gordel," enz. enz. Men ziet, 'waarop liet wordt toegelegd, men wil van het leger voor alle eventualiteiten zich verzekeren. Doch wat van boven af geschiedt, wordt ook van onder op niet verzuimd, blijkens de handigheid, waarmede de liaji- pel dat plakkaat toelicht en met de noodige aan merkingen verrijkt. „De keizer," zegt dat blad „komt met de oude stelling voor den dag: „Ik be taal u, daarom moet gij ook voor mij mareheeren." Dit is echter beleedigend voor de zonen der over winnaars van Zurich en Flenrus, voor de heldhaf tige bataillons van Magenta en Solferino, vernede rend voor alle mannen, wier naam moed, eer en zelfverloochening beteekent. Men stelt daardoor de roemruchtige Eransche armee met een hoop veile huurlingen op óéne lijn. Tot onze broeders, bloed verwanten en schoolmakkers zegt men Voor twee sous per dag heb ik uwe eer, uw geweten, en uwe burgerlijke waardigheid gekocht. Men moet zoo iets zien, om het te kunnen gelooven, en «ij heb ben het voor onze oogen." Naar aanleiding van het plan, in Rusland ont worpen, om de Oostzee met de Zuidzee, Petersburg en Moskou met de monden van den Amour door een spoorweg Ie verbinden, vraagt de Ned. bid. wat niet meer onmogelijk is: „De hoogste punten der Alpen worden met spoorwegen bedekt: een weg over den St. Gothard staat ons te wachten. Het kanaal vail Suez heeft zijne voltooiing bereikt. De door snede der landengte van Darie ie een besliste zaak. De Pacific-spoorwcg verbindt den Atlantisehen Oceaan met (lc Slille Zuidzee, en Petersburg komt weldra door een ijzeren baan in onmiddelijk verkeer inet de mondingen van den Amour. t\ ie voor 60 jaren slechts een dezer groote werken had ontworpen, zou unar het dolhuis zijn verwezen. Wie voor 200 jaren een locomotief zou hebben uitgevonden, ware als duivelskunstenaar levend verbrand. List werd in zijn gezicht uitgelachen, toen hij, nu 35 jaren ge leden, sprak vnu een Duitseh spoorwegneten over Ruslands spoorwegen behelst een geacht tijdschrift van Juni 1850, aizuo vim voor slechts ruim 13 jaren, een opstel onder het opschrift„Eiscnbahn- sehwindel." Omtrent de vergadering van liet Schoolverbond meldt men uil Utrecht het volgende: De vergadering was in weerwil van het ongunstige weder druk bezocht. De heer Lodewijk Mulder werd tot voorzitter gekozen. Op art. I zijn twee voorstellen ingekomen. Het eerste was van den teer Verhagen, uil Goes, om schoolplichligheid als hoofddoel des verbottds te stellen. Het tweede was van ds. Kuypri, ut; Utrecht, en andere voorstanders van het natioi.a hristelijk onderwijs, om Bchool- plichtigheid en kosteloos onderwys niet als voor waarden op te nemen. Na eene geanimeerde dis cussie zijn de amendementen verworpen, waarop ds. Kuypet met de zijnen de vergadering heeft verlaten. De regeluigs-commissie is aangewezen als commissie van redactie van een reglement. Heden avond zal de zitting worden voortgezet. Staatsbegrooting voor 1870. (Verslagen der A fdeeli ng en.) Hoofdstuk 1. Algemeene beschouwingen. De voorloopige beraadslagingen over onze staatsbegroo ting geven sedert een groot aantal jaren aanleiding tot eene beoordeeliug van 't regeeriugsbolrid in het algemeen. Zoo begint dan ook nu het verslag der rapporteurs met de grieven, die legen 't kabinet zijn aangevoerd. In plaats van verzoenend zon het een zijdig zijn geweest. Uitsluitende bescherming van personen, hare richting toegedaan, zon ook deze re geering te laste gelegd moeten worden. Dit is in den regel een grief tegen elk ministerie. Het moge waar of onwaar zijn, dit is zeker, dergelijk partijdig voortrekkeu wurdt haar steeds verweten, in welken geest zij ook regeert. Het ligt trouwens in den aard der zaak, dat men de voorkeur geeft aan vrien den en geestverwanten boven vijanden en tegen standers. Gewichtiger grief, omdat zij, naar ons inzien, meer waarheid bevat, is deze, dal de regee ring geen vaste overtuiging zou bezitten zij zou steeds de oogen gericht houden naar de meerderheid der kamer en «vat deze «vilde, als haar inzichten of voornemens doen kennen'. Wat wil de regeering b. v. doen tea opzichte van het kiesrecht? Wil zij overeenkomstig de troonrede eenvoudig den census herzien of wil zij, naar de verklaring van den mi nister van financiën, die eensus-herziening afhanke lijk stellen van de afschaffing der palen (belasting of «vil zij einiielyk met den minister van binnenland- sehe zaken de herziening grondvesten op de veran deringen in de hcffiug der gemeente-belastingen Wat van deze drie is de richting van 't kabinet De minister van koloniën wordt er op gewezen, dat het minder passend, ja nadeelig is, wanneer hij den gang der Oost-Indische administratie gispt, en vergeet dat hij daarvoor du verantwoordelijke per soon is. Gok de min. van justitie zou zich zwak getoond hebben. Hg, die nu nog tegen het in dienen eener tiend wet opzag, gaf weinig hoop op hervorming van de verschillende «tlboeken. Ook de toestand van 's rijks geldmiddelen gaf tot ernstige gedachten wisseling aanleiding. Algetueei. noemde men den toestand ongunstig; a! was dan ook naar 't oordeel van velen de mededeeling van het te-kort geen verrassend bericht. Men oordeelde grootendeels dat de schildering van den minister te zacht «vns en men meende dat ook hijzelf ernstiger de toekornn tcgen/.ag dan hij «vel wilde bekennen, hieruit ie kunnen alleiden dat eeu ontwerp tot in voering van uniformport moest achterwege blijven. Waar een zoo noodzakelijke verbetering, op grond van den financieelen toestand, uitgesteld moet wor den, kan men gerust dien toestand bepaald ongunstig noemen. Onze inkomsten zijn niet meer in even redigheid met onze uitgaven. Er moet naar nieuwe middelen worden omgezien, dit wordt ook den min. v. fin, gezegd, maar ook hij schijnt het er op te hebben toegelegd de kamer te polsen om daarna zijne plannen in te richtenDit wordt afgekeurd en er op aan gedrongen dat deze min. (men acht er hem toe in staat) een bepaald en duidelijk plan zal overleggen tot verbetering der staatsinkomsten. De wijzigingen door den min. aangeduid konden de goedkeuring van 't meerendeel niet verwerven. De afschaffing der patentbelasting, en dus het prys geven dezer belasting die ongeveer S millioen op brengt, achtte men nu vooral gevnnrlijk. De een zijdige werking kan bovendien worden «veggenomeu duor ook de andere bronnen van inkomst ie belasten. Ook de «vijze waarop de min. bet rijk gedeelte lijk schadeloos wil stellen voor 't gemis dezer be- lalling vond geen bijval, liet kan voor de meeste gemeenten te drukkend zijn van 't personeel «vcür te moeten missen en ook zou hierdoor de gelijkmatig heid der belastingen niet bevorderd worden. Het personeel schijnt omdat het steunt op de huur waarde bij voorkeur eene gemeente-belasting. Ook van een verbruiks-belnsting op de tabak stelde men zich weinig voor, in plints van de verbruiks-belas- tingeri te vermeerderen wilde rie groote meerderheid liever overgaan tot vermindering dier belastingen en vooral die op het geslacht en de zeep afschaffen. Onderscheidene middelen om in de uitgaven te voorzien kwamen ter tpriike. Vooral de inkomsten belasting. Men meende dat met de hervorming van 't pateutrecht een aanvang moest worden gemaakt Eene meer juiste regeling en uitbreiding over an dere nijverheids-inkomsten, vooral üelanrWouKnijver- heid zou het middel waarschijnlijk ruimer doen vloeien. Later kan men dan de andere bronnen van inkomsten in behandeling nemen. Parijs, 27 Oct. De Constitulionnel constateert dat gisteren de grootste orde heeft gehterscht. Morgen zullen de leden der meerderheid van de Cortes eene vergadering houden om over de keuze van een monarch van gedachten te wisselen. New-York, 26 Oct. Er is op Cuba en Porto llieo een decreet afgekondigd waarbij algeheele vrij heid van gotLdienst wordt verleend. Brussel, 27 Oct. Pij de herstemming van 4 leden voor den gemeenteraad, beeft de oppositie ge zegevierd De invloed van de coalitie van allo ontevredenen, zoowel elericaleri als socialisten, heeft zich vooral bij deze verkiezingen doen gelden. Parij8, 27 Oct. lieden morgen is hier sneeuw gevallen. De keizer heeft zich gisteren naar liet Theatre Francais begeven en werd daarbij zeer toegejuicht. Z. M. heeft heden den ministerraad gepresideerd en zal dezen avond naar Corapiégne terugkeeren. Berlijn, 27 Oct, De heer Cainphausen, presi dent der Seehandluriff, is benoemd tot min. v. fin. RutSCh.uk, 27 Oct. De keizer van Oostenrijk is heden morgen in welstand alhier aangekomen, en is aan de llumeni9che grenzen feestelijk ontvangen. Cattero, 20 Oct. De kanonneerboot Streiter heeft Cuba beschoten. De insurgeuten hebben hunne onderwerping aangeboden. Dragili en Czerwice zijn versterkt sn geapproviandeerd. De troepen die daar mede belast waren, hebben op den terngmar9cli hevige gevechten geleverd, waarbij van beide zijden verlie zen werden geleden die nog niet met juistheid be kend zijn. De overste Janvauowich is gewond. Mossina, 27 Oct. De mail uit Java, China eu Australië is heden alhier aangekomen. Florence, 27 Oct. De minister van financiën maakt per decreet bekend, dat van 412 November obligaties op de geestelijke goederen te koop zullen geboden worden. Voor het binnenland wordt de deelneming opengesteld voor eene som van vijftig millioen, a 77 pCf. van de nominale waarde, met genot van 1/10 voor 1869; voor, het buitenland, voor eene som van tachtig millioen, op dezelfde voorwaarden. Liverpool, 27 Oct. Do stoomboot uit YVest- Indie bracht het bericht me.le, dat Salnave na ir het leger was teruggekeerd. De gezondheidstoestand op de eilanden was gunstig. Op dc internationale tentoonstelling to Amalcrdam zijn belooningen toegekend aan scholen die niet bcataan, voor voor werpen, die niet eijn ingezonden. Het jonge Friesehe ruudvco wordt hij duizendtallen ver- zouden naar Duitarhlnnfl. Fcne werkstaking ia tc Coburg uitgebroken onder <lc schoen- mnkm-kncchts. Da cortra in Portugal willen het leger verminderen. Uit Zuid-Amcrika bericht men weder van herhaalde aard bevingen. In Italic zijn vele krikt lijk; fc es '.dage 11 afgeschaft. Serrano begint to dreigen met zijn bedanken als rogont.

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 3