4sr* jAND. Laatste Berichten. sw N D. Overzicht van 't behandelde in de zittingen der Staten-Generaal 1869-1870. Madrid, 2 Nov. De minister Topete heeft tot drie malen zijn ontslag ingediend, dat telkens door den regent is geweigerd. Generaal Prim beeft in eene bijeenkomst verklaard, dat hij de opengevallen portefeuilles heeft aangeboden aan invloedrijke unio nisten, die echter geweigerd hebben. Hij voegde er bij, dat zoo Topete volhard had bij zijn voornemen om af te treden, hij zelf ook uit het ministerie zou getreden z(jn. Verder gaf hij te kennen, dat een dracht tusschen de drie partijen noodzakelijk is bij het gewichtige problems dat opgelost moet worden. ',v,~ |nf len onrechte, te handelen beweerde bij den len er gevolg nan j/ien, niet tot het V eelcer zou men het te doen wtw, dut da Sappel Iu9t bun jeschrgf let ruitig big ven |smarck en zijn ge- Pruisische bladen Terwgl het eene lij binnen kort weer Ine function te her- pi i niet minder stel- een verzinsel is. nog op gissingen pielden, dat de mi ne vlottende schuld der militaire ope- n.itie zal aangaan lit en andere aan- Ideling is getreden. berioht echter te- staat voor deze hoeft op te ne- Lt de minister zich in het geld baadt 1 de militaire be- lo.itvangen om zich 1 te bepalen, totdat psterkte krijgsmacht De aanvoerder Ir jke boer, Bron oio DO goed gewapende lie wegen zijn door jilerie en voertuigen jhun versterkt kamp Ihet gevaarlijk ma- IE. |che zaken en finan- en vervangen. De b dtenlandsche zaken I heeft de portefeuille I de heer Ardanaz, die lad overgenomen. Zal Ie voorstellen van zijn Ie korting van 20 pCt. ■tot de zijne maken? lrst later het antwoord gKMBER. christelijk nationaal (ehouden vergadering iren afloop hadden Is'-hnp van prof. de i te beraadslagen over Ijlen beeft o. n. be- 1 het christelijk natio- Imgingen daarvan aan poveel mogelijk tegen :i nsdag ten d'/j ure [lie discussie over de op donderdag, ten jn ingekomen drie oofdstukken II, VII a |voor 1868, behelzende verminderingen van [onvoorziene uitgaven, I eindcijfer het gevolg is. Mander, heeft zich ■lid, en bg haar ern- pring van eeu uniform- In, in alle declcn des Ik op de groote onre- tcmicn van predikauts- De nnjaarszitting van de provinciale staten van Zuid-Holland is maandag geopend. Door den voor zitter werd metledeeling gedaan, dat de hh. dr. K. A. Ilombuoh en mr. 1'. F, Hubreoht hun ontslag als leden der prov. staten hadden genomen. In de plaats vnn den eersten was reeds gekozen de lieer G.' F. Lette, en ter vervanging van den laatste was de verkiezing tegen 16 november uitgeschreven. De voorzitter benoemde voorts eene commissie tot on derzoek der geloofsbrieven van den beer Lette. Die geloofsbrieven werden in orde bevonden, zoodat de heer Lette, na liet afleggen der gevorderde eeden, zitting nam. Daarna werd overgegaan tot de sa menstel! ,g der afdeelingen. Vervolgens werden ver schillende stukken aan de orde of in handen van eommissien gesteld. Onder de eersten waren de rapporten van de gemeenschappelijke commissie uit de prov. staten van Zuitl- en Noord-IIollond, be trekkelijk de opheffing der ambachten in Rijnland. Ten slotte deed de voorzitter eene mededeeling om trent den stand der zaak betrekkelijk de haven te Middelharnis. De eerstvolgende vergadering is be paald op heden donderdagten 11 ure. Het AT. But. Jlbl. van 17 sept, meldt dat in den gezondheidstoestand weinig verbetering is ge komen. Te Samarang duurt de koorts-, in Midden- en Oost-Java de pokken-epidemie voort. De vraag is gedaan of de vele doodelijke gevolgen van de pokziekte op Java niet voor een goed deel moe ten worden toegeschreven aan achteruitgang in quaiiteit van de pokstof bij de vaccine gebezigd. De Locomotief raadt der regeering aan tie stof te verbeteren, door die weêr op koeien over te bren gen en de bij-die dieren te ontstane pokken bij de inenting te bezigen. Een geneesheer te Samarang heeft in dien geest reeds geruimen tijd geleden voor etellen gedaan, die intusselien door het vragen van adviezen, inlichtingen en begrootingen op de lange baan gesehoven zijn. Bijzondere opmerking, zegt dat blad, verdient een opstel van den heer Huët in den Java-Bode, over de „Java-missie". Uit dat artikel verneemt men als liet gevoelen van den beer Huët„dat het niet op den weg der beschaving ligt, dat de Java nen liet christendom zullen omhelzen; dat de evan gelisatie onder hen op groote schaal een onbegon nen werk is-, dat het christendom voor den besten godsdienstvorm moet gehouden wordendat 1 de liloem der zuivere godsdienst evenwel ook aan' an dere stammen wassen kanen dat het beginsel moet aangenomen worden, dat liet christendom voor de Javanen geen passende godsdienst is." Wij kun nen ons de lauwheid der prot. godsdienstleeraars, zendelingen eu r.-k. geestelijken in India, nagenoeg 100 in getal, niet zoo groot denken, dat geen hun ner behoefte zoude gevoelen de eer ven het chris tendom, zijne hooge waarde ook voor den Javaan, en de geschiktheid van dezen om het evangelie nan te nemen, in het openhaar te verdedigen. Men leest in het Bat. HM. Heeft Engeland zijn lerscbc kerkwet, Frankrijk zijti „parlementaire eoncesssien", Duitschland zijn Bismarck, Mecklenburg zijn „l'rügel", Nederland zijn „Agrarische wet en zijn Schwalbach-artikelen", wij hebben Lier liet „on derzoek naar het landbezit", waarvan echter niemand weet, waar en waarom het gevoerd wordt, 'noch waar de chef zich thans bevindt (die de maaude- lijksclie ordonnantie van L500 slaat, behalve de 600 reiskosten, zal liet wel weten), wij hebben hier het gezicht op leege plaatsen (van niet benoemde ambtenaren), het algemeen pikierstelsel en, tot af wisseling, merkwaardige berichten uit de provinciën (o. a, dat een inlander geweigerd heeft, zich de korting op den koffieprijs te laten welgevallen) waar van het merkwaardigst is, dat de redacteur van een conservatief blad te Soerabaya bij eene openbare plechtigheid als vertegenwoordiger der pers is opge treden. zonder daartoe door de pers te zijn uiige - noodigd. Ten opzichte van de nieuwe kortere verbinding van Amsterdam met Rotterdam over Breukolen Ilarmclen, verzoekt men ons het publiek opmerk zaam te maken, dat de eerste kolom, der groote biiji'ïen alleen aanwijst de treinen tusschen Amster dam en Rotterdam vice versa, terwijl men voor liet verkeer tusschen Amsterdam of Rotterdam en Utrecht of Arnhem vice versa de volgende kolommen heeft te raadplegen. Nanr aanleiding van de geldleening, welke door de Noord-Brabantsch-Duitsclie spoorweg-maat schappij is opengesteld, is het zeker niet van belang ontbloot te doen opmerken, dat de ontworpen lijn Boxtel-Wezel niet alleen voor het zuidelijke gedeelte van ons land, maar ook voor het internationaal verkatr van groote beleekenis is. Die lijn toch zal over xilburg en Turnhout eene directe gemeenschap opcuon tusechen Antwerpen en Noord-Duitsehluiid en den koristen weg vormen tusschen de Duitsohe ha vens en Rottcrdnm. Wanneer de nnusluitiiig van Ylisiiugon nnn het spoorwegnet gereed is, zal de ontworpen lijn ook deze haven, die waarschijnlijk eene groote toekomst te gemoet gaat, wat den Trans- Atlantisehen handel betreft, langs den kortsen weg met Duitschland verbinden en er zeker veel toe bij dragen, dat het goederenvervoer door ons land eene groote uitbreiding zal ondergaan. Uit Winschoten meldt menDezer dagen is uit hot huis van arrest ontvlucht, door uit een 16 voet hoog raam te springen, H. Boelens, van beroep sluiker, laatstelijk hier te Winschoten gevestigd, doch te huis behoorende in het naburige Pruisen, lleeds wegens siuikerij veroordeeld tot 6 maanden, werd juist op 28 October, den dag zijner ontvluch ting, een nieuw vonnis tegen hem uitgesproken. Men heeft terstond alle moeite aangewend om hem weder in handen te krijgen. Ook kreeg men hem weldra op het spoor in de Leetc, in het huis van zijn zwager; doch, ofschoon een drietal politie-be- ambtcn dat huis omringden, is hij het nogthans ontkomen, echter met achterlating van jas en schoe nen. Zoo ver men hier weet, is hij op dit oogen- blik nog niet gevat. Staatsbegrooting voor 1870. (Verslagen der Afdeelingen. Vervolg.) Hoofdstuk 6. (Marine.) Met genoegen werd door cenige leden gezien, dat het cijfer van dit hoofdstuk niet onbelangrijk verminderd was. An deren kwamen daartegen op, vooral zou eene ver gelijking met het cijfer voor het departement van oorlog, die vermindering geenszins rechtvaardigen. Op marine ruim 7 en op oorlog slechts 1 ton te bezuinigen, moest om verschillende redenen bevreem den. De verdedigingsmiddelen te lande toch waren althans ecnigszins genoegzaam om een vijand af le wachtenaan de zeezijde zijn wij nog geheel bloot. Voorts zou de bezuiniging slechts een uitstel zijn. De regeering zou stellig moeten verklaren, dat de Vertraagde aanbouw ge. n nadeel zal toebrengen aan onze onafhankelijkheid, of anders zouden deze be zuinigingen moeten afgekeurd. Wat is de meening van den minister, in zake de kustverdediging, werd gevraagd. Het bouwen van gepantserde schepen wordt voqrtgezethoe lang moet daarmede voortgegaan De bedoelingen van den minister moesten bekend worden en de kustverdedi ging spoedig tot stand gebracht. liet belangrijkste gedeelte van 't verslag wordt gewijd aan liet voorstel om van de te bouwen mo nitors een gedeelte ann particuliere inrichtingen af te staan. l)e voorstanders hiervan wezen op de over lading van werk aan de werf te Amsterdam, terwijl in 't buitenland alle gepantserde schepen door par ticulieren worden gebouwd en ook de nederlnndsche, door ecu vorigen minister, in 't bu iten land bij par ticuliere inrichtingen waren besteld. Het groote voordeel van den aanbouw bij binnenlandselie par ticulieren zou echter hierin gelegen zijn, dut dezen in oorlogstijd ten dienste der regeering zouden staan. De tegenstanders zouden het jammer vinden, dal, nu te Amsterdam met vele kosten de gelegen heid om gepantserde schepen te bouwen, is gemankt, die nu ongebruikt te laten liggen en elders voor rijkskosten te bouwen. De vermeerdering van werk kracht zou geen bezwaar opleveren. Doch de aanbouw bij particulieren zou op zich zelf reeds groot bezwaar hebbenReeds ten tijde van Jan de Witt zou de ondervinding geleerd hebben, dat de door particu lieren gebouwde schepen minder deugdelijk waren dull die op de rijkswerven waren gemankt. Het zou onmogelijk zijn een voldoend toezicht uit te oefenen op de deugdzaamheid der grondstoffen eu der samenstelling van het schip. Vooral de ijzer- constructie vordert nauwkeurig onderzoeknog on- langs toch moesten van ter levering aangeboden ijzeren platen .60 u 66 pereent afgekeurd. Voorts werd er op genezen, dat de organisatie van het korps zee-officieren te weelderig zou zijn. Waartoe die nen 2 vicc-admirnals, 4 schouten-bg-uacht eu 20 kapiteins ter zee liet korps officieren-machinist zou kunnen afgeschaft, of, door genie nieuwe benoe mingen langzamerhand kunnen uitsterven. Hoofdstuk 7 B. (Financiën.) Vrij algemeen had men met lopd wezen vernomen, dat de regeering niet tot de invoering van liet uniformport wildo overgaan. De bezwaren van geld'ilijkon aard kwa men niet overwegend voor. \Y mineer men let op de verbazende toeneming van hut brieven-vervoer, dat, in weerwil van 't toenemend gebruik van den tclegrunf, in 1858, 18 miliioen eu in 1868, 28 mil- lioen bedroeg, terwijl de bntrn voor de schatkist in dat tijdsverloop van 71/» tot 11 Ion stegen, dan zou men met grond mogen verwaohten, dal de aan vankelijke vermindering spoedig door eene grootcre vermeerdering werd gevolgd. Ook andere verbete ringen van 't postwezen werden dringend noodig gekeurd. Het gewicht der biiincnlandsche brieven zou met die uil het buitenland in overeenstemming moeten gebracht, terwijl liet porto der drukwerken niet meer naar de vellen, maar naar liet gewicht zou moeten berekend. Het voornemen der regeering om de uitbreiding van 't tclegraafnet te temporen, werd door velen betreurd zij meenden, dat liet aan zienlijk batig overschot van den telegraafdienst ill de eerste plaats tot uitbreiding moest worden aan gewend de noodzakelijkheid daarvan bleef toch nog steeds bestaan. Hoofdstuk 7 C. (Hervormde en andere eerediens ten, behalve de Roomsch-Katholieke.) Onder verwij zing naar de beschouwingen omtrent de wenscbeiijk- heid der opheffing of instandhouding van de afzonderlijke afdceling-n voor eerediensten, werd bij dit Hoofdstuk voornamelijk aangedrongen op de af schaffing der particuliere collatierechtenop bet overlaten aan het kerkelijk gezag van de benoeming der predikanten bij de protestantsche kerken in Nc- derlnndsch-Indie en op de indiening eener wetsvoor- dracht lot regeling van de pensioenen der kerkleer aars. Tegen de erkenning van het christelijk afge scheiden gereformeerd kerkgenootschap en zijne nieuwe benaming werd geen bezwaar gemaakt. Parijs, 3 Nov. De Constitutionnel zegt dat de gezondheid des keizers zeer voldoende is. De rust is gisteren nergens verstoord. Florence, 3 Nov. De Opinione zegt dat de samenkomst van den keizer van Oostenrijk eu den koning va.i Italië op 28 november te Brindisi zal plaats hebben. De heereu Rios Rosas en Ardanaz verklaarden, dat de liberale unie het ministerie zal ondersteunen, indien het de constitutie strikt handhaafde, I)e wet betreffende de spoorwegen is door de cortes aangenomen. De staat van beleg zal zeer waarschijnlijk opge heven worden vóórdat de cortes stemmen over de keus des konings. Ruim een vijftigtal republikeinen zullen alsdan weer in de cortes verschgnen. De oandidatuur des hertogs van Genua heeft op nieuw vier stemmen gewonnen en telt nu 132 aan hangers. Weenen, 2 Nov. Berichten uit Cattaro mel den, dat de keizerlijke troepen, na een gevecht van drie uren, de insurgenlen tot Sutvara hebben terug gedrongen. De generaal-majoor Darmus ontmoette onder het voortrukken geen wederstand. London, 3 Nov. I)e heeren Stern Brothers hebben het prospectus uitgegeven eener drie procents Portugeesche leening vuu een nominaal bedrag van 12 miliioen pond sterling. De koers van uitgifte is bepaald op 321/3 °/0. Parijs, 3 Nov. Men verzekert, dat de lieer Ozenne heden op de meeting te Rouaaii zal rnede- deelen, dat de keizer een decreet zal teekenen, krach tens hetwelk tijdelijk de invoer vau buitenlnndsche katoen wordt verboden. Berlijn3 Nov. De Kreuzz. verklaart de ge ruchten umireiit de spoedige terugkoawt van den heer von Bismarck voor ongegrond. De Noord-Sleeswijkers, die met de aanbieding v:m liet adres der Denen zijn belast, zijn door den koning niet ontvangen, en hebben hun adres aan den minister van binneiilandsche zskeu overhandigd Frankfort, 3 Nov. Gisteron avond zijn hier en te Darmstadt lievige schokken van aardbeving waargenomen, Rouaan3 Nov. l)e heer Ozenne heeft niet aangekondigd, dat de tijdelijke toelatingen zijn opge heven. Hij heeft alleen gezegd, dat de zaak heden of morgcu in den rand van ministers zon worden behandeld. Omtrent de qusestic der opzegging van

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 3