VIER ZEERAMPEN Laatste Berichten. te KATWIJK cn NOORDWIJK. Overzicht van 't behandelde in do zittingen der Staten-Genoraal 1869-1870. Landgenooten WW* Zaturdag li'is, in liet l^oii alhier, prvuld zien [jf of uwe dan op reid U te Ihtingen tc dankbaar "j nk jKEVER. tEEVER. instelling |e behoefte oer spinr- voorko- de bank de kleine Irsie kleine der kleine ■uk hunne 5 Nov. ersoliillendc Radbouwers, Tbi ikerbieten landen ma- |h >ogst be- Ibazend veel let onkruid kosten ver- poencle kan de proef I beschouwd, Product zal heden zoude leesten in end jaar bet kn van sui- ji, daar som- Ih in hunne lid zien. Ilen omtrek V ed* over. Ie polders te I zooveel re- geworden, steeds van lm te spuijen, loordweste- kdat ten ge- I lot maalpeil s reeds ill te stallen, li, Groningen V'mmen be ing op te tie- |om een adres krimping van n afschrift ui-Generaal. eer dat men aak zijn om Ir en ondocl- |siom opgaat, zaak kunnen lend wakker. It Groot-Oos- Ij ren de vol- Tszen en doel npisohe, wijs- lot oogmerk ndie der nl- i kunsten, en vnn God, de Rariteit vau «Zij beschouwt de vrijheid van het geweten als een recht, dat ieder mensch toebehoort, en sluit nie mand uit om zyu geloof. „Zij heeft tot kenspreuk Vrijheid, Gelijkheid, Broederschap. „Op het verhoveu standpunt, waaropzij zich plaatst, eerbiedigt do Vrijmetselarij het godsdienstig geloof en de staatkundige meedingen van ieder barer leden; maar zij verbiedt formeel aan hare vereenigingen elke discussie over godsdienstige of staatkundige za ken, die ten onderwerp moaht hebben den strijd over de verschillende godsdiensten, of de bcoordeeling der daden van het burgerlijk gezag en der verschil- vormen van gonvernement. „Zij brengt al hare adepten onder liet oog, dat een hunner eerste plichten, als vrijmetselaars en als burgers, is de wetten van het land, dat zij bewo nen, te eerbiedigen." De N. Rolt. Cour. zegt in haar derde artikel over fabrieksarbeid en schoolpliclitigheid der kin deren bet volgende: Wat toch leeren ons Duitscb- land en Zwitserland in dit opzicht? In Pruisen bestaat sedert 17 (53 de schoolplicbtigbeid. Het was een van de doortastende maatregelen van den des- potieken Frederik den Groote. Algemeen wordt Pruisen geroemd als het laud, waar de intelleetueole ontwikkeling van liet volk op eenc aanzienlijke hoogte staat. Men is gewoon dit uitsluitend aan het ver plicht onderwijs toe te eclirijven. Doch, indien we dit uu al voor ecu oogenblik wilden toegeven, kent men wel al de bezwaren die aan de school plicbtigbeid zijn verbonden? lien geheel heir van beambten, van den geestelijke tot de politic-agenten moet waken voor de richtige uitvoering van de wet. De politie heeft daar het recht, om de kinderen naar de school te drijven en de ouders aan te klagen. Een afzonderlijke rechtbank is daar in het leven ge roepen, om de gevallen van verzuim of overtreding te beoordeelcn. De schuldigen worden met ge vangenis, geldboete of anders gestraft. De wet laat hierbjj nogtans eeuo menigte uitzon deringen toe, die voor plaatselijke omstandigheden gelden en ter beoordeeling der plaatselijke autori teiten worden overgelaten. Behalve ziekte is ook het gemis vau voegzame kleoding eene verStilschul- digiug om het kitid niet Ier schole te zenden. Daarbij zijn de schooltijden zóó geregeld, dat er voor liet kind nog gelegenheid genoeg overblijft, om arbeid te verrichten. Eu in weerwil van die streng» be palingen en dat ingewikkeld stelsel van toezicht, is bet zenden van kinderen, die geen huisonderwijs ontvangen, uaur de school verre van algemeen en het schoolverzuim in sommige streken vrij aanzien lijk. Om een enkel voorbeeld aan te voerenwij heritinereu ous, in bet officieel verslag vau den staat van het onderwijs in Keulen, nog geen zes jaren geleden, te hebben gelezen, dat van de ISOÜt) schoolplichtige kinderen aldaar 8000 wareu die geen onderwijs ontvingen. Toen een achtenswaardig Nederlandse)! onderwijzer eenige jaren geleden mei een lid van het Pruisisch schooltoezicht de zoog. Compagnieschool te Dusseldorp bezocht, en daar een groot aantal militairen aantrof die leerden lezen en schryven, vroeg bij, hoe bet mogelijk was dat in den Pruisischen staat tot dien maai regel nog de toevlucht moest worden genomen? „Maar gij weet immers," werd hem met een gliimach geantwoord, „dat eeue wet op het papier nog heel wat anders is, dan eeue wet iu de praktijk.» Ditzelfde onge veer werd geantwoord aan een onzer Inspecteurs voor het lager onderwijs, toen hij eenigen tijd ge leden met een der hoogste staatsambtenaren in Berlijn de staten van het schoolvezruim naging, en zijne verwondering te kennen gaf, dat dit nog zoo groot was. Riohten we den blik naar Zwitserland, dan zien we daar hetzelfde plaats hebben. In de industrieele districten, wanr het kind in fabrieken en op het veld veelvuldig wordt gebezigd, is, ondanks een nauw lettend toezicht, het aantal schoolgaande kinderen afgenomen, zoodat de schoolpliehtighenl ook diiiir niet kon opwegen tegen de behoefte der ouders en het toenemend aantal fabrieken. In het kanton, Zurich bijv., wnar het schoolbezoek getrouwer on langduriger is dan in eenig ander Zwitsersch kanton, bedroeg het aantnl verzuimen in 1858/59: strafbare 84,617, niet strafbare 832,842; in 1859/60; strafbare 33,718, niet strafbare 358,826. Eu wnar is de grens tusschen strafbaar en niet strafbaar: hangt die niet veelal van de subjectieve opvatting der beoordeelaars af? Maar is het niet opmerkelijk, dat iu al de staten van Europa wnar scboolplichtiglieid bestaat, ook wetten zijn in het leven geroepen om den arbeid van kinderen in de fabrieken te regelen Eu som mige bepalingen van die wetten doelen juist op die zoog. schoolplichtige kinderen. Hel voorniime doel vnn deze netten was dan ook, om bet onvoldoende in de wetten op bet onderwijs te genioet te komen en aan te vullen wetten, die juist voor do goede handhaving der schoolwet moeten waken. Naast onderwijs laten zij arbeid toe." (Zitting van Vrjjdag 5 Nov. 1869.) Begrooting voor Nederl. Indie, dienst 1870. Ook deze zitting werd geheel ingenomen door algemeene beraadslagingener waren zelfs zoovele sprekers dat de minister niet aan 't woord koude komen. De eerste spreker was de heer van Wasse- naer Catwvck en de laatste de heer Hoffmann. In deze omstandigheid vinden we 't beeld der beraadslaging terug. Men draaide in een kring rond. Dut is liet grootste nadeel dier algemeene beraad slagingen, welke in den regel aan de behandeling Tan elk wetsoutwerp voorafgaanmen schijnt ren gelegenheid te moeten hebben om alles te zeggen, wat bij het onderwerp niet t' huis behoort, want waartoe audcra die soms lungerekte algemeene be raadslagingen? Eu hetgeen wel bij 't wetsontwerp behoort kun immers bij de behandeling der afzon derlijke artikelen gezegd worden? De heer van Wassenaer Catwijck za! tegen deze begroo'.ing stemmen niet uit wantrouwen tegen de regecring, maar om het verschil vau gevoelen tusschen de kamer en het Indische bestuur, ten aanzien vau deze begrooting aan den dag te leggen. l)it is iiiet zeer duidelijk want zoo bij de eind stemming blijkt dat er geen verschil is, danlegt de spruker iets aan den dag dat niet bestaat. Zijne bedoeling is deze: naar zijne overtuiging moest elk lid der kamer tegen deze begrooiing stemmen; hij zou wel eens willen weteu wie liet met gerustheid kon doen enz. en nu wilde bij iict tegenstemmen vnn allen aldus motiveeren; niet uit wantrouwen tegen do regeering, maar om het verschil van ge voelen tusschen de kamer en het Indisch bestuur. Het is jammer (voor den lieer van Wassenaer C'atwïck) dat er geen 80 met hem eensgezinden in de kamer ziju, dan was zijn wensch wellicht ter stond vervuld door ecu douderend 80 stemmig: „wij stemmen tegen!" De heer Van Goi.tstein komt tot 't besluit dat bij nog niet weet wal hij doen zal; hij schijut van de aangekondigde amendementen nog al wat goeds te wachten. Juist 't omgekeerde doet de heer van Lijnden van Sandenburg. Hij vreest dat die amendementen zijne bezwaren niet zullen wegnemen en zal dus tegenstemmen. Duidelijker erkentenis van onvermogen is zeldzaam. Zoo verkeerd viudt de heer van Lijnden 't onderwerp, dat geen nman- dement, al kwam 't van hem of zijne vrienden de bezwaren die hij er tegen heeft kan wegnemen. De heer DB Uasembkoot zal tegenstemmen omdat hij 't afkeurt dat de O. I. begroeting bij de wet wordt vastgesteld. Tot een der onderdeden wil lende overgaan wordt hy door den voorzitter op de vingers getikt. 11e lieer van ZlXNICQ Bergman erkent de talen ten van den minister, maar Inj ziet weinig blijken van stBatsmans wijsheid; hij wil zich op 's muns ters houding betrekkelijk 't voorgevallene op de kust van Guinea beroepen, maar de voorzitter merkt hem op dat (lit thans niet unn de orde is; waarop hij zijne proeven uit de begrooiing put. J)e lieer Mirandolee zegt door 't antwoord vau den minister, liem gisteren gegeven, veel toenade ring ontdekt te hebben; doch bij blijft er bij dat de minister inconsequent en weifelend is. De beer Saaymans Vaolr ontwikkelt zijne be zwaren tegen de wet. liet geven vau meerdere zelfstandigheid aan Java en l.ct stelsel der vaste bijdrage vinden o. a. bij hem bestrijding. De druk van bet cultuurstelsel acht bij zeer gering. De lieer Fransen v. d. Tutte houdt eene rede voering voornamelijk tol bestrijding van hetgeen in de vor'ge zitting door den hoer 's Jacob is gezegd. Men wilde terug lot vroeger tijd, toen de minister van koloniën de beschikking had over de geheele begrooiing van 100 milliocn? tocu de handelmaat schappij 50 millioen opnam om het volhardingsstel- sel door te zetten toen men schreeuwde over de winsten op koffie en suiker, terwijl men te-kort kwam? Voorts verdedigde hij zijn stelsel dat de O I. begrooting bij de St. Gen. t' huis behoort; er moet toch controle zijn der uitgaven, en waarin die te vinden zoo de wetgevende macht de begroo- ting riiet vaststelt. De heer NieRSTBaSZ blijft er bij dat Nederland recht heeft op het overschot der financieelc admi nistratie in Indien, hy waarschuwt voor den eersten slap op den gevaarlijken weg van 't prijsgeven der Indische baten. Java kan niet anders dan autocra tisch geregeerd worden; een vrije drukpers hoort er ook niet t' huis. De laatste spreker was de heer Hoffmann. Wij zijn voornemens vau de redevoeringen der Goudsche afgevaardigden steeds een zeer uitgebreid verslag Ie geven, en, zoo onze ruimte het toelaat, die rede voeringen iu haar geheel op tc nemen. Onze afge vaardigden zyu te weinig in ous distriet bi knul, vreezen we; daaraan willen we een einde maken. Behalve de voor eenige dagen vermelde Zeeram pen te Katwijk en Noordwijk, ontvingen wij wedtr treurige tijdingen uit Katwijk aan Zee, nog nieuwe rampen aanbrengende. De Bomschuiten de Hopende Visscherstuurman Hcig Haasnoot, vau den lteeder W. Dubbeldam, en de Vrouw Jacoha, stuurman Cornelis de Jong, tocbehooreude aan dca lteeder F, PaRLevliet, zijn ook door de jongste hevige stormen met man en muis, 17 visschers, vergaan. Een achttal moeders zijn van hare echtgenooteu, een twee en twintigtal kinderen van hun vader beroofd, Drie weduwen verkeereu in zwangcren toestand. LandgenootenBinnen ééne week werd de Ver- eeniging belast met de verzorging van 15 treurende weduwen en 42 hulpbehoevende weezen; wij bid den U, help ons om deze weduwen en iveezen van liet dagelijkscb brood te kunnen voorzien. Mogt onze bede om buitengewone ondersteuning een geo pend oor bij U vinden om voort te kunnen gaan met de verzorging der nagelalen betrekkingen van arme visschers, die iu de golven hun dood hebben gevonden. De behoeftigen, die door de Vereeniging ver pleegd moeten worden, zijn thans gëklommen tot het aanzienlijk getal van 153 weduwen, weezen en bejaarden. Zonder Uwe liefdadige hulp kunnen wij hen niet verzorgen. Mogen milde giften ons toouen, dat wij geen vruchteloos beroep»op Uwe Christelijke liefde heb ben gedaan, dan zal aan die zeestranden, waar zoo menige weeklugt van rouw en smurt wordt verno men, ook menig dankgebed voor ondervonden hulp opgaan. Tot ontvangst van giften hebben zich bereid ver klaard (Ie Hecren P. G. C. EIGEMAN, J. J. VAN WENSEN, Dr. C. LEEMANS, A. G. BALLEGO, W. II. GILLISSEN, Dr. II. G. HAGEN, P. G. HOUTIIUYZEN, A. DE MARE, Ds. A. J. MO LENAAR, G. J. HOLLANDER en C. W1JNNO- BEL, wonende te Leiden; K. HAASNOOT, M. L. KOORENDORFFElt, F. PARLEVLlET en L. VAN DER PLAS, wonende te Katwijk; C. L. C VV, PICKÉ, N. BARNHOORN en E. SMIT te AToord- wijk, en de Ondergeteekeudeu. Namens de Vereeniging tot voortdurende on dersteuning der nagelaten betrekkingen van ver ongelukte visschers der Reederijeu te Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee: Leiden, SAMUEL LE l'OOLE, Voorz. 4 Nov. 1869. A. VAN URIEL, Sect. De subcommissie van bovengenoemde vereeniging hier ter stede, is bereid de giften in ontvangst te nemen. Zy beveelt deze goede zaak ten sterkste aan, vooral ook bij diegenen, die nog geen lid dier vereeniging zijn. De subcommissie voornoemd, VORSTMAN, WESTERBAAN, SALOMON HU1JGENS, SCHONEVELD VAN DER CLOET. Gouda, Nov. 1869 Florence, 7 Nov. Zoodra de koning ingelicht is geworden omtrent het gevnar waarin hij verkeerde, beeft bij een biechtvader laten komen. Hij heeft met zeer veel kalmte de laatste sacramenten ontvangen, (Ten 4 ure.) De betersehap des koning neemt toe. Parijs, 7 Nov. De Public zegt dat don keizer door middel eener confidentieele dépêche uit Florence bericht is, dat er geen hoop meer rest op liet be houd van liet leven van koning Victor Emanuel. De Temps bevestigt dit op gezag van een parti culier telegram. Florence, 7 Nov. (Middernacht.) De koning neemt langzamerhand in beterschap toe. Madrid, 8 Nov. De heeren Montemnren Sa lamanca zijn naar Florence vertrokken, om te on derhandelen over de ciindidiitiiur van den hertog van Genua voor den Spnnrnchen troon. Florence, 8 Nov. (3 ure 's morgens.) De toestand des koniags is iets beter. De koorts is niet toegenomen en ook andere ongunstige kentee- kenen zijn verminderd. Parijs, 8 Nov, Men verzekert, dat de heer

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 3