BINNENLAND. DUITSCHLAND. OOSTENRIJK. Overzicht van 't behandelde in de zittingen der Staten-Generaal 1869-1870. Het antagonisme tussohen Rusland en Pruisen zoo schrijft de Wecner Preste openbaart zich op hol oogenblik meer in de intrigues van de Peters- burger hofkringen, dan wel in do houding van liet Russische kabinet. Dat liet bestaat, lijdt echter geen twijfel. Keizer Alexander, de vredelievende torst, die zijn oom, koning Wilhelm, zeer genegen is, en om diens wille tegenover Pruisen steeds vriend schappelijk gezind was, wordt oud en zwak, en zou id" liever doen, dan zijne kroon ter zijde leggen. Doch de Czurewitoh, zijn opvolger, deelt zijns vaders gevoelens ten opzichte van het Berljjusche hof geens zins: hij is, niet minder dan zijn oom, de groot vorst Constimtijn, een ijverig partijganger van de Pansluvistische school. Daarbij komt, dat de anti pathie van den troonopvolger tegen Pruisen en Duitschland gesterkt wordt door zijne gemalin, de geestige en vastberaden Prinses Dngmar van Dene marken, die de ziel uitmaakt van de Noordache toekomst-politiek, en zich zelfs bij de Grieksoh-or- thoduxe partij heeft aangesloten, met geen ander doel, dan om aan Sleeswijk-Holsleiu een schitterende wraak te bereiden. Men verneemt dut de minister van financiën, de heer Camphausen, het plan heeft opgevat, om aan zijn ontwerp tot het couvertecren van de d'/s en de -t pCls. obligation grootere uitbreiding te ge ven, door dezen maatregel insgelijks toe Ie passen op de 31 /2 en 5 pC'ts. openbare schuld. Intussoheu zul men zich voorlonpig beperken tot de beide eerste soorten, maar in beginsel is vastgesteld, dat de con versie op de overigen ter gelegener tijd zul worden toegepast. Op de begrooting van het ministerie van eere- dienst, onderwijs, enz., der groote mogendheid l'iui- sen, wordt jaarlijks uitgetrokken eeue som, strekkuide om de regeering in staat te stellen kunsien en we tenschappen aan te moedigen, gelijk liet aan eene mogendheid past. die per jaar een sommetje van ongeveer 80 mil'iocn gulden besteedt voor het le ger en de vloot, indien geene bij oudere omstan digheden de regeerii.g nopen daarvoor een hooger bedrag te bezigen. Én hoe groot is de som, welke Pruisen ter aanmoediging en opbeuring van kunsten en wetenschappen van de natie vergt? vraagt de Weser-Zeitung, waaraan wij dit ontleeneu. liet blad voegt er dit antwoord bij: die soin is 6000 thaler. Ten behoeve van het expeditie-corps in Datranlie hoeft men ijzeren wachthuizen doen vervaardigen; zij zijn ruim genoeg ont 13 infanteristen te bergen. Muildieren dragen de afzonderlijke platen, waaruit zij bestaan en die zeer gemakkelijk nevens en in elkander kunnen gevoegd worden, zoodat men met eenige oefening binnen zeer korten tijd in de berg achtige streken een veilig standpunt kan inuemeu. Er zijn schietgaten in gemaakt, die aan de scherp schutters de gek geilheid geveu met voordeel iu het geoccupeerde terrein post te vatten. Elk dier wacht huizen ko3t ongeveer 5000 fl. Gouda 13 November. Morgen (zondag) zal de eerste volksvoorlezing van wege ons departement der maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" plaats hebben. Als spreker zal optreden de heer dr. C. A. Tebbenholf, die tot onderwerp gekozen heeft.- Joost van Vondel. Wij verheugen ons, dat het „Nut" andermaal de gcle- gcuheid om iets goeds te hooren, ook buiten den kring der leden, wil openstellen, vooral ook, omdat het thans nog meer doet dan een vorig jaar. Niet alleen toeh zullen voorlezingen worden gehouden, muur ook op andere wijze zal men trachten de ont wikkeling in de hand le werken. Nu zal de voor dracht worden voorafgegaan en gevolgd door muziek uitvoering, waartoe zich eenige dilettanten, ouder leiding van den lir. Kwast bereid hebben verklaard. Later zal op eene andere wijze voor afwisseling worden gezorgd. Allen, die medewerken om een deel der bevolking alzoo nuttig en aangenaam bezig te houden, wenschen we het beste succes toe. Bij besluit van Z, M. deu koning is de heer J. W. de Wilde, vroeger 1° luitenant bij de dd. sehulterij te Gouda, benoemd tot 1" luitcnaut bij de dd. schutterij te Amsterdam. Men schrijft ous uit Reeuwijk, dd. 10 Nov. Heden vergaderden in het gemeentehuis, onder het presidium van don burgemeester dezer gemeente, eenige ingelanden van den polder Reeuwijk, ten einde middelen te beramen om de zoogenaamde Nicuwdorper weg, lang ougtveer 2300 meters en breed gemiddeld 3 meters, aan de noordzijde ecu meter te verbreedeu. Van hen die voor deze vergadering waren uitge- noodigd verschenen 17 ingelanden, waaronder tivce hunne medewerking weigerden. Het is te wenschen, dat aan het voorgestelde plan uitvoering zal kunnen gegeven worden, daar deze weg zeer smal zijnde, voor voetgangers en rijtuig dikwijls gevaar voor ongelukken oplevert en vooral ook voor de schooljeugd, die dagelijks deze weg moet passeereu. Wanneer echter van wege de ge meente eene ruime subsidie rn door belanghebbenden niet te karige bijdrage wordt verstrekt, verwacht men, dat de algemeene wenseh zal vervuld worden. Men leest in het Noorden: Het regement rijdende artillerie kost (zonder liet materieel)273,000. De drie Itoogeselioleii kosten (zonder het materieel)260,000. Stieltjes zegt (Tweede Kamer 23 Maart 1867 „Ik iveusoh afschaffing der rijdende artillerie." Van Zuylen v. Nyevelt antwoordt: „Al ware liet, heigeen ik niet toegeef, dat het aanhouden van zulk een corps eeue weolde ware, dan zeg ik, het is eene weelde, die wij moeten en Goddank! nog kunnen dragen." Die dit zegt, is niet v. Zuylen, die Goddank! in l'eiersburg, maar die Goddunk! iu Parijs zit. Op de bcgrootiug van 1852 was voor de defensie uitgetrokken Oorlog10,100,000 Marine5,475,000 15,875,000 Op die van 1870 wordt daarvoor uilge- trotikeu: Oorlog 14,259,000 Marine 8,633,000 22,942,000 De latten der natie zgu dus ver- zwaard niet- u 7,067,000 Op de begrooting van 1852 was voor rente der Nat. Schuld uitgetrokken 35,399,000 Op die van 1870 wordt daarvoor uitgetrokken27,857,090 Door de amortisatie zijn de latten der natie dus verlicht met 7,542,000 De amortisatie heeft du9 mogelijk gemaakt de opdrijving van de uitgaven voor de defensie. Goddank I zoude al «veder de heer v. Zuylen zeggen. De Friesche Courant zegt o. m. over „Oorlog:" Er zijn evenwel betere gronden, welke bezuini gende maatregelen op het budget van oorlog aan raden. A an geen enkelen kant dreigt tegenwoordig oorlog, eu dus verraadt het onderhouden van een groot leger een ongegrond wantrouwen. Afdanking van soldaten eu inkrimping van militaire uitgaven daarentegen geelt te keutien een edel zelfvertrouwen. AVuniicer het een kleinen staut wel past de grooteu te volgen in het verspillen van zweet en bloed der onderdanen aan oorlogslasten, past het dan minder een goed voorbeeld ie geveu in afschaffing van im productieve uitgaven Zal de vrees of het zelfver trouwen, de wapening of de ontwapening een kleinen staat meer respect bezorgen De wenseh naar niet opdrijving van de bekis tingen, zoolang het ocrlogsbudget zoo hoog is, geuit te midden der provinciale staten van Groningen, is een wenseh die moet uitdijen tot een kreet bij het volk, en het ware te hopen, dat van alle zijden, niet het minst iu de groote staten, die kreet tot een eisch aangloeide een eisch, met kracht uitge sproken in de volksvertegenwoordiging. De afkeer van de kostbare militaire inrichting, van de gedwongen krijgsdienst (erfenis van een ovcrheersclier, Napoleon 1) moet populair, moet algemeen worden, zullen de militaire toestanden op houden alle maatschappelijke belangd te behecrscheii. Daarom is de stem, opgegaan ouder de provin ciale staten van Groningen, een uitstekend verschijn sel. De zaak zelve is van mindere beteekenis. Er zal dit jaar 16 ton gouds te kort komen, wat beteekeut dat voor een land als het onze,, dat jaar lijks voor millioeuen spoorwegen aanlegt, dat voor leger en vloot in hei vaderland en India de exorbitante som van bijra 53 millioen vjor het jaar 1870 heeft uitgetr kken Maar van meer beteekenis zou het zijn, dat het beginsel in de vergaderiug der staten-geueraal worde uitgesproken (indien dan ook al niet. aangenomen) dat, ter wille van het oorlogsbudget, het volk niet boven draagkracht mag belast worden. A'olgens de laatste officieele rapporten van de kust van Guinea, tot 17 augustus loopende, waren de te Elmiuu ontvangen berichten van de bovenkust niet ongunstig; terwijl in Wassa eeltige toenadering tot het Nedetlaudscbe gouvernement bespeurd werd. Van het Ashantijnsche leger werd telkens vernomen dat bet iu aantocht was, doch tot dusver bespeurde incn daarvan niets. (Zittingen vttn 9, 10 en 11 Nov. 1869.) Begrooting voor Nederl. Indie, dienst 1870. Eene zeer belangrijke discussie nam het laatste gedeelte van de zitting van den 9deu en de geheele van den 10do» in. Op de 45° ouderafd. (koffie 15,031,089) was door de heeren Mirandolle en V. D. llüCHT een araendement voorgesteld tot ver- booging van den post uiet 910,000. liet dient om den koffieplanter in de Preituger voorlaan, even als elders op Java, 13.per picol te betalen, iu plaats van 6,50. De heer v.D. Hucht lichtte het amendement toe, dat alzoo de strekking heeft om tegenover den trouwen en eerlijken Javaan billijk eu rechtvaardig te zijn. Na aangetoond te hebben dat de bewoner der l'reauger landrente iu natura be taalt en wel 1/10, terwijl bij daarenboven nog 1/10 aan dengeestelijke moet geven. Hij heeft dus meer lasten dan de bewoners van andere residentien. Daar staat tegenover dat hij steeds minder loot) heeft ontvan gen voor de gedwongen productie van koffie. Vroe ger werd o. a. te Madioeu en te Kediri 7.50 per picol betaald, zonder landrente of belasting, terwijl iu de Preauger 2,92 werd gegeven. De heeren van Goltstein en Niebstrasz bestrijden het amen dement. Er heerscht welvaart in de l'reauger meer dan elders de levensmiddelen zijn er uitermate goed koop eu de bevolking is vadzig, van daar dat er geen vooruitgang is iu de productie. De heer Niekstkasz heeft nog meer argumenten waarom hij er tegen is; hij wilde er liever voor zijn; maar waar is 't einde als de een dit, eu de ander dat vermeerderen wil Welk een vernedering voor een minister, dat er op eene verhoogiug wordt aan gedrongen, die hij niet voordraagt! en (ten leste 't beste?) verandering in organisatie is gevaarlijk; niemand heeft 't aangedurfd; Raffles niet, commis sarissen-generaal nietzelfs die nldurver v. d. 1'utte niet. Deze miuister schijnt 't van plan te zijn maar iu Britsch-Iudie gaf 't aanleiding tot den opstand, omdat tneu de hoofden voorbij zagzoo dat voorzichtigheid ook hier de moeder van de poree- leinkast (eu welk een poreeleinka9t is. l)e heer Sloet v. d. Reels geeft een zeer fraai overzicht van de geschiedenis der l'reauger regentschappen. Art. 64 vun 't regeerings-rcglement voor India hèeft dat reglemeut voor de l'reauger niet toepasselijk gemankt, de bestaande inrichtingen bleven onge schonden bewaard. Het belastingstelsel moet daar al leen bestaan in verplichte cultuur en levering van koffie. De regenten mogen er onafhankelijk zijn zij blijven desuiettemin ambtenaren van deu staat, wier bezoldiging bestaat in 't hellen van belasting. Zoo heeft men iu de Preanger de bazarbelnsting, die op 't slachien, verplichte levering van de schoon ste paarden enz. enz. Spr. komt tot dezelfde slot som als de heer van dek Hucht, maar nn hij zoo ver is gekomen twijfelt hij of het wel staatkundig zoude zijn het belastingstelsel te veranderen eu het regeeringstelsel onaangeroerd te laten. De heeren Insinqer en van Lijnden verklaren zich tegen het amendementhunne gronden waren dezelfde als die van de hh. van Goltstein en Nier- stbasz. De heer Stieltjes weerspreekt die gronden. De welvaart van de burgers hangt niet samen met het thans geldend stelsel. De qualiteit der koffie is goed, dank zij het klimaat en de goede ligging der bergachtige streken voor deze cultuur. Opium wordt er niet gebruikt. Dat zijn de voornaamste redenen van de welvaart. Ook bestaat liet verband niet, waarvan de bestrijders spreken, tusschen bel plant loon eu liet regeeringsstelsel, anders zou toeh dat loon niet ongestraft voortdurend veranderd zjjn van 2.43 op 3.12, later op 5.— en het laatst op 6.50 per picoi (125 Ainst. ponden.) Eindelijk wil liet regeeringsreglement dat het loon minstens gelijk moet zijn aan dat bij vrije cultuur. De Heer Hasselman is zeer gesteld op hervor ming van 't Preangersteisel, met in achtneming van de adat, de overleveringen, legenden, zedeu en ge woonten. Hij stemt toe dat mindere bstaling niet strekt tot meerdere welvaart, maar eene bevolking kan daardoor toeh gebaat worden. Of meerdere op brengst het gevolg zou zijn van hooger loon betwij felt hij nog, er is op vele plaatsen vrije cultuur en vrije beschikking over de koffie geweest, waar zonder meer zorg voor de productie bij de bevol king te doen ontstaan. Meerdere eu betere produc tie verwacht hij van betere leiding en controle door de ambtenaren (zou spr. knevelarij bedoelen?) en door het opwekken van den lust bij de bevolking om zich ijverig op die cultuur toe le leggen. (Nota benewerk voor half loon en dan een kunstmatige ambitie1 loou in verhouding tot 't werk, zou dat

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 2