BINNENLAND. Laatste Berichten. il? Ju? Gouda, 2'i November. Overzicht van 't behandelde in de zittingen der Staten-Generaal 1889—1870. rn0fSn1m.* slui ten, fuing gnf. firs reeds Irvan be- l,i: uig, ill] eh mannen, (mode de pgenoemde do atern- lor al wat loiden, Ala lurtij wordt |cu stalis- chitlcrende hi. zegt de iveet precies pin Beieren Iksgroudeti, tela. Moet Igeliug der Iweezen van minister hdigdeu te een ott- lle bij deze en viiti (i- laud opstond Et door eene pen. Indien |temd om de gelijk ineu debat oilge- doch nu hij van alle |g> liecle debat li er Zicgler, lliukte, maar fia van zijn „Ik moet de De minister Jg te beschik- een handje uiuversiteils- 7.0u alreeds JVanrom maakt erkeraad Dat nier opleveren. 1810 opge- Als hij dat |000 thaler ge- hij over meer [heeft, en toch fraaie adiui- uisen voor de |vau een dorn- allerlei stuk- pt zich daarop |e treden. Nu, i Neen, wij In alle kringen In adres tot den behoort te zijn Jtijn post ontzet lluud in gevaar Ir.epvoort naar 11 ader land in ge ils op de loer. en Terwijl Iele stem van de lu miuister liet pineut tot wijzi- let aangenomen. K. bi forcecren der ernstige gevcch- lesultuat zijn ge ldlende beweging, alsnog uoodwen- der regeerings- iseheidene hoofd- bppen. De insur- uur veel geleden de grenzen te- ader de regeering luiie van Carlisten |aiidelwijze te hun- heeft hierop ge- L'. rlislen met edel- jj neemt de vertuit- laii is, op zich. De llideld overeenkom- |i r een groot be- d worden. Hij Li omstandigheden Naar wij vernemen, is de heer A. J. Tcrwcn, thans te Delft aan de dogere burgerschool, te Veendnm beuoemd tot ouderwijzer in hot teekenen. Z. M. heeft benoemd tot lid van de algemcene rekenkamer in Ncderl Indie J. 11. van Meerten, algemeen ontvanger te Socrabuya. De tweede kamer hield gisteren middag te 4 ure eene zitting. Ingekomen is een ontwerp nopens den accijns op wijn en een ontwerp tot afschaffing der doodstraf. Tegen woensdag zijn een aantal tvets-ontwerpen aan de orde gesteld. Na afloop daarvan is aan de orde gesteld de stantsbe- grootiug voor 187U. Over de suikerwet zijn tot rapporteurs benoemd de bh. llasselmau, Looting, Mocns, Transen van de Putte en Mirandolle. Het Sacz-kanaal is thans feitelijk geopend. Het welslagen der onderneming zal nu grootendeels afhangen van eene herziening en hervorming der consulaire rechtsbepalingen, De heer de Lesseps heeft, in de door hern te Ismailia gehouden rede voering, deze queestie aangeroerd, en er up gewezen, hoe Frankrijk juist de mogendheid is, die zich liet liardnekkigst legen deze zoo hoog uoodige hervor ming aankant. De kanaal-maatschappij heeft aan de Fransche regeering een verzoekschrift ingediend, ten einde nogmaals op een herziening aan te drin gen; en de directeur van den Oostenrijksclien Lloyd heeft dadelijk verklaard, dat hij die petitie zal ondersteunen. Het Noortien noemt het maar een //splinter" dat de vier als schadelijk erkende vestingen, Maastricht, Venlo, Bergeu-op-Zoom en Breda van 1S481868 aan gewoon onderhoud jaarlijks iets minder gekost hebheu dan 40 at. en wellicht aan buitengewone kosten ook zooveel; maar wat is l'/3 millioen voor eeue rijke natie, die slechts 27 millioen jaarlijksohe rente betaalt? Maar betzelfde blad noemt bet toch een „balk" als generaal Knoop zegt (zittting 2C kamer 12 Nov.): „Ik geloof, dat wij in Neerlitudsch Indie, gelijk bij „ons te lande ook dikwijls gebeurt, ounoodig mil- „lioenen hebben weggeworpen voor nuttelooze ves tingwerken." Eu meer precies STIELTJES (13 Nov): „Ik heb „vernomen dat naar de hoofddenkbeelden van den „generaal V. D. Wijuk, blootgelegd ia zijne memorie „van 1834 en waarmede dc toenmalige gutiverneur- „generaal van den Bosch z.icli vereenigd heeft, zoo „ik mij niet vergis want liet juist cijfer is nog „niet geuoemd 30 millioen op Java is uitge- ,-geveii voor werken, die voor hel grootste gedeelte „niet alleen nutleloos, maar veelal schadelijk zijn." De minister spreekt het niet tegen. „Ik wil," zegt de Waal, „gaarne betuigen, gedurende mijne werkzaamheid in militaire zaken bij bet Indisch hoofdbestuur, een iunigen afkeer van vestingen ie hebben opgedaan." Wat een zegen zonde het zijn, zoo de Waal mi nister van oorlog wasen antwoordt eindelijk op de vraag „vertrouwen of wantrouwen?" Zoo heeft men met millioenen gespeeld even alsof het bil- lardballen waren. Zal het in de toekomst heter worden Wat zegt Stieltjes (13 Nov.)? „Het is zonder eenigen twijfel, dat verreweg de meeste geiiieotficieren te kort komen in de juiste opvatting der strategische waarde van vestingwerken." Het zal dus in de toekomst niet beter worden tenzij de Nederlandsche natie bcgrijpe, dat er een einde moet komen aan de inwilliging der eiseheu van de specialiteiten voor de defensie en dat blind vertrouwen voor wantrouwen moet plaats maken. (Zittingen, van 16, 18 en 19 Nov. 1869.) Bt'grooting voor Nederl, Indie, dienst 1870. Eindelijk is dan de discussie over de Indische begrooting afgeloopen, nadnt nog een groot aantal redevoeringen waren gehouden over het onderwerp, dat voor 't laatste bewaard werd, en waarin men stellig het zwaartepunt der geheele beraadslaging zoeken moet. liet gold de bijdrage van Indienen Nederland, Tot mi toe werd liet geheele overschot der Indische administratie, gestort in de Nederland se lie schatkist; nu werd voorgesteld dit slechts tot een bepaald bedrag te doen, dat echter telken jare zou worden vastgesteld. De minister wilde dc bijdrage voor Nederland op 10 millioen bepaald zien over het meerdere zou later worden beschikt ten behoeve van ludië, doch dit plan werd verwor pen met eene overgroote meerderheid, met BB tegen 11 stemmen. Wat men er tegen had, kan moeilijk in weinig woorden worden gezegd; dit is zeker liet gold hier geen partjjzuak, maar een beginsel. Van alle kanten was de gevoerde oppositie geen strijd tegen den persoon van den minister, maar tegen een bepaling die praetisehe bezwaren had, waaron der deze wel de voornaamste zal zijn dat zij volko men overbodig was. Er werd voorgesteld te bepalen de bijdrage bedraagt 10,000,000; over het meerdere wordt later beschikt, Men voerde aan: dit laatste is onnoodig; want door vast te stellen: er is een bijdrage van 10 millioen, volgt van zelf, dat zoo er later blijkt na aftrek van die 10 millioen nog wat over te blijven, dat daarover de beschik king aan de wetgevende raneht moet worden gela ten. De heer Heemskerk Az. gaf den minister tot raad om die woorden iu te trekken en de som der bijdrage te bepalen, zooals de regeeriug zc.i tneeuen dat dit noodig was. Wij mecnen dat de minister van koloniën verwacht dat boven de 10 millioen nog ongeveer 2 millioen zou overblijven dus wilde de heer Heemskerk Az. door de regec- ring die bijdrage aan Nederland bepaald zien op 12 millioen. Hij maakte daarvan echter gecu amen dement. De heereu BlussÉ en van Naamen echter kwamen nu wederom met hun amendement om de prijs der koffie lager te ramen. Zij wilden de prijs der koffie van 40 op 38 cent brengen, en had den daartoe in een vorige zitting reeds een voorstel gedaan, doch toen was door 't amendement Fokker, dat voorstel vervallen, zooals ons vorig overzicht reeds heeft medegedeeld. Nu echter kwamen zij langs een anderen weg tot hun doel. Door de koffie op 38 cent te ramen, zou de bijdrage worden ruim 10 millioen; de minister komt met eene ra ming tegen 40 cent op ongeveer 12 millioen daar van wil hij 10 millioen besleden en de beschikking over dc rest tot later ujtsteden. Stelt men nu de koffie op 38 cent, dan krijgt de minister de 10 millioen, die hij nu wil hebben en de vraag wat er met het overschot zal gedaan worden is onnoodig geworden, want, volgens deze raming, zal er geen overschot meer zijn. Een ander bezwaar, dat wellicht het historisch bezwaar zou kunnen genoemd worden, was hierin gelegen, dat men vreesde, door in 't voorgestelde te treden, de eenheid van Neder land en ladiö te zullen verbreken. Terecht vroeg de minister pleit daarvoor deze omstandigheid, dat de begrooting voor Liilic hier wordt vastgesteld door de Nederlttndsche volksvertegenwoordiging? Zoolang de rijkswelgever tevens weigever voor dc koloniën blijft, vervalt deze vrees. Niet minder te recht herinnerde de lieer Fransen v. d. Putte aan den storm die legen hem losbarstte toen hij, als minister, zeide: Nederland en Iridic zijn een. Tegen het amendement der heeren BlussÉ en van Naamen werd aangevoerd, dat het de qumstie niet zuiver stelde. Het bracht de bijdrage iu verband met de koffieprijzen en zou hen, die meenden dat de ra ming der lantsten te hoog was, bewegen langs dezen om neg hun doel (meer juiste raming) te bereiken. lteeds hebben we gezegd dat 'l voorstel van den minister met 55 legen 11 stemmen verworpen werd liet voorsiel BlussÉvan Naamen werd daarop met 42 legen 24 stemmen aangenomen. Ten slotte werd het le hoofdstuk van de wet op de middelen aan genomen met 59 tegen 7 en het le hoofdstuk der uitgaven met 49 legen 17 stemmen. En daarmede is de behandeling dezer begrooting nfgeloopen. Wanneer we op die beraadslaging terugzien dan beginnen we sympathie te krijgen voor den minis ter van koloniën; de moeilijke taak is door hem niet eere vervuld. Ernstige oppositie vond bij hem steeds de meest ernstige belangstelling; waar hij zijne overtuiging niet door de kamer kon doen dee- len, wist hij daarin te berusten al smartte liet hem diep; maar praatjes waren den wetenschappelijke!) man een gruwelde praatjesmakers (of inoeteu we praatsmakers zeggen stonden niet alleen bloot aan de pijlen van zijn sarcasme, maar ook aan dc blik semflitsen zijner verontwaardiging. De nederlaag aan het einde der beraadslaging door hem geleden was reeds bij de algemcene beraadsla gingen te voorzien geweest; maarniet was le voor zien dat zoo'n overgroote meerderheid alles zou aanwenden om de meeuing lc voorkomen dat men ileu minister wilde treffen. Van bijna alle zijden werd het vertrouwen dat men in den minister sleldc, als 't ware in eenen adem genoemd met de redenen, die men had om tegen liet beginsel der bijdrage voor Nederland te stemmen. Het was ulsof^ men vreesde den minister met versnelden pas naar t stu deervertrek te zullen terugjagen, inanr toch ook dat offer moest brengen zoo 't noodig ware. Doch liet zal niet noodig zijn de minister weet te goed dat eerst langzaam de eeuwige beginselen der waar heid tiuit 't licht komen. Florence, 22 Nov. De heer Menabreii is van Sun Kossore teruggekeerd. Heden avond is op niouw een ministerraad gehouden. De \aiitme verzekert dat, met het oog op 's ko- niugs gezondheidstoestand, de ontmoeting tusachen Z. M, en den keizer van Oosteurjjk tot later ver schoven is. London22 Nov. Dc koning cri de prinses van België woonden gisteren te Old Windsor de mis bijde leden van het buis van Orleans waren daarbij mede tegenwoordig. Donderdag e. k. zal de Lord Mayor den koning een feestmaal aanbieden. Madrid, 22 Nov. De Impartial logenstraft het bericht van den Timet, betreffende de candida- luur van den hertog van Genua. Het l)lr.d meent te weten, dat de koning van Italië als voogd zijne toestemming niet zal weigeren. Londen, 22 Nov. Er is buiten liet bewcrea van den Times dat de hertog van Geuun geweigerd zou hebben de Spaanscbe kroon te aanvaarden, hier omtrent met zekerheid niets bekend. Parijs, 22 Nov. liet aantal kiezers die giste ren upgekomen zijn, was vooral gering in het eer ste kiesdistrict. De ministers -zijn heden ochtend ten 9 ure op de Tuilerien ontboden, en zij bevonden er zich op het middaguur nog. Berlijn, 22 Nov. De Nord-Ikutsclte Mig. Zeitung spreekt het gerucht tegen, dat de Pruisische met de Nederlandsche regeering in onderhandeling zou zijn getreden over den afstand der Banda-ei- landen aan den Noord-üuitschcn boud. Parijs, 22 Nov. In het eerste kiesdistrict is Rochefort gekozen met 17051 stemmen, zjjudc on geveer 1800 slemmen meerderheid. In het achtste kiesdistrict is Arago gekozen met 22110 stemmen. De heer Gent verkreeg er 5274 stemmen, de heer llerold 2462 en de lieer Pynt ongeveer 1000. Voorts is Crémieux gekozen met 20,489 stemmen. De hrer l'ouyer Quertier kreeg 9676 stemmen. In het vierde district herstemming tusselien Glais Bizoin met 11811, Brisson met 6073, AUou met 7552 en Picard met 468 stemmen. Marseille, 22 Nov. De kamer van koophan del heeft hare overwegingen omtrent de internatio nale handelsverdragen openbaar gemaakt. Zj blijft overtuigd, dot tie handelsvrijheid een vruchtbaar beginsel is en dut de liecrsehende malaise moet worden toegeschieven aan algemcene oorzaken, on afhankelijk van de tarieven, maar tevens noodzake lijk was om onze fabriekanten iu slaat te stellen tegen de concurrentie te strijden. Zij acht eene enquête noodzakelijk om deze qusestien op te helde ren en stelt daarom eene parlemeu'iiire enquête voor. Ook de vrije vereëniging tot bescherming van den handel maakt een programma openbaar, dat gunstig is voor de handelsvrijheid. Zij voegt er eeh'.er bij, dat zekere maatregelen te overijld zijn genomen. De vrijheid naar buiten moet hare ver sterking ontvangen in de inwendige vrijheid. Parijs, 22 Nov. Volgens telegram uit Suez van heden middag vertrekt de keizerin aan boord van de Mgle naar Middellandsche zee met dc inwijdingsvloot. Madrid, 22 Nov. De repnhlikeinscheafgevaar digden zullen heden niet weer in de cortes verschij nen, zoo als men gemeend heeft. Doch het is waarschijnlijk, dat er zullen terugkomen, nadnt zij een manifest aan hunne geestverwanten zullen heb ben uitgevaardigd. Dat stuk zai geredigeerd worden den heer Caslelar, en daarin zullen de republikeinen worden aangespoord tot liet in acht nemen cener groote gematigdheid hij hunne polemiek in de dag bladen en bij hunne beraadslagingen in de clubs, als de eonstilulionecle waarborgen hersteld zullen zijn. Florence. 22 Nov. De Corriere Italiano zegt, dat de koning den heer Lanza de vorming van een irtsuw kabinet heeftopgedragen. Het antwoord van Lanza aan den koning is nog niet bekend. Florence, 22 Nov. In de kamer van afge vaardigden beeft de vice-president, na liet ontvangen ecuer medcdeeliitg van de regeering gezegd, dat de verdaging der kamer noodzakelijk was. De kamer beeft aangenomen een voorstel van den heer Comin oin eene commissie voor het budget voor 1870 en andere permanente commission te benoemen. Parijs, 22 Nov, Hrdott avond ten S1/, uur is op de Boulevard de i rutische rente vei hun leid voor 71.70. Aangeboden.

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 3