Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1869. N? 824. rLDEN, leiweg Zowliij;, 5 Umalicr. il'USSEL. 000. Kennisgeving. De liberale partij en tic koloniale politiek. Algemeen Overzicht, Ikkert. :rt. De inzending van advertentien kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. pi loots voorzien bh St. NicolaaB |u tmunten eene jsneleii, als: SOLI'S, DON ÏLEN, BELE- tSPELEN, TO- bote verscheiden- |MBOLA zijn Bt Ijot. *ZIGT over de brengt ter alge- JUDAG den 11» zal houden voor I onderwijs in de ilk op genoemde u. ebben op boven aan één tot drie luting zijn: ren voor jongen?, meisjes. ui derwjjs, dat zjj waarvan ten ge- ser moet blijken, rnmenten is voor en indachtig ge- ig geene kinderen r.r zullen worden [inschrijving, welke zal worden ge nu Toezigt over [uzjjkschool, P, Secretaris. 9. j Dinsdag 's morgens fn 'smorg. 7 uren. elijke dagen 'snam. ourkaarten. Keurissen. hiermede in ver- jdrag hunner Aan- Jserve-kas te kunnen weder ingewonnen of dat dit 50% van chap te zamen één li RTLAND, bjj wie GOUDSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VI1IJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. Do prijs per drie maanden is 1.75, franco per post 2. ADVEKTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzondertjjke Nommers VIJF CENTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Goudn, brengen ter kennis van ben, wie zulks zoude mogen aangaan, dat tot aflossing van de bij zondere geldleeningen in dato 31 December 1858 en 31 December 1859 zijn uitgeloot de nummers 7, 10, 16, 19 en 23 en la, 13a en 2la bedragende te zamen 8000; aan obligation, ten laste dezer Gemeente. En worden de houders van gezegde Obligation opgeroepen, om zich op den 31 December aanslaande, des voormiddags tusschen 9 en 12 ure, te ver voegen ten knntore van den Gemeente-Ontvanger alhier, ten einde tegen overgifte van de Obligation met de niet verschenen Coupons bet bedrag dier Obligatien en de daarop tot dien dag verschuldigde interessen te ontvangen, zullende na dien tijd geene renten meer worden te goed gedaan, Gouda, den B^Decembcr 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVEtt FOKTUIJN. van UEHGEM IJZENÜOORN. Worden quaestien van wetgeving behandeld dan is ieder, die eenigszins bekend is met de beginselen der mannen die onze tweede kamer samenstellenmeestal in staat bij voorraad te bepalen welke stem door de leden zal worden uitgebracht. Eenige leden mogen nog niet be paald bij een partij kunnen gerekend worden, of er prijs op stellen een denkbeeldige onaf hu.ii- kclijkheid tc bewaren, de meeste leden hebben zich aan een der partijen aangesloten en slechts zelden vindt men op de stemlijsten een lid onder de andere partij verdwaald, als de stem mingen belangrijke zaken van wetgeving be- treffen. Handhaven de leden der kamer in bijzonder heden hun zelfstandig oordeel, in de groote quaistien belmoren zij tot lmn partij en stemmen met deze. Er moge verschil zijn omtrent de tijdigheid van een besproken maatregel, er mogen bezwaren omtrent enkele bijzaken geopperd worden, omtrent de hoofdzaak moeten zij liet eens zijn; is dit toch het geval niet, dan vormen die leden geen party met'.vaste beginselen. Alleen wanneer koloniale quaistien behandeld worden, kan men niet rekenen op de geheele liberale partijliberaal hier en behoudend in Indic is nog een stelri gel van verschillende leden der liberale partij, die zich niet aan het denkbeeld kunnen gewennen, dat de Indische baten niet meer te goed zullen komen om onze kostbare uitgaven mogelijk te maken, en. dan ook alles inspannen om in Indie zooveel moge lijk den batigslot-toestand te handhaven. Blijk baar was dit weder bjj de behandeling der Indische begrooting. Verzoenende redevoeringen, bruggen en brugjes om tot elkander te komen hielden herhaaldelijk de aandacht der kamer bezig en do overeenstemming der mannen van verschillende richtingen was somtijds roerend, alleen de onverzoenlijken werden niet door die vri -ndschnppeljjke samenstemfriing medegesleept, zij handhaafden hun standpuntzij vermeer deren in aantal en de tijd is niët verre meer, dat zich hier te lande een partij zal vormen, die hervorming van den Indischen toestand als hoofddoel van haar bestaan zal beschouwen, die brekende met de thans bestaande partijen, zich uit al die partijen zal samenstellen en zelfstandig zal optreden. Het grootste contingent voor die nieuwe partij zal zeker door de liberale geleverd worder.. Meer en meer wordt het blijkbaar, dat de klove die reeds eenmaal wegens de koloniale queestie de liberalen gescheiden heeft in weer wil van allo betuigingen nog volstrekt niet gedempt is, en dat mannen die vrij wel dezelfde denkbeelden koesteren omtrent het regeerings- beleid in het moederland, zeer in gevoelen ver schillen als er van Indie sprake is. Het Preanger amendement en het amende ment Blussé zijn daarvan sprekende bewjjzen. Op eenstemmigheid is niet rarer to rekenen. De mannen, die de liberale beginselen in Ne derland hebben doen zegevieren, zullen de taak om Indie te hervormen aan anderen overlaten. Eeu eerste vereischte voor de nieuwe partij zal zijn, drt zij eenvoudig en duidelijk haar beginselen formuleert. Reeds te veel mooie en groote woorden zijn omtrent Indie gewisseld, het volk eischt meer eu meer een duidelijke verklaring wat men wil en niet wil. De woor den sloopers, afbreker?, eigenbelangzoekers en zooveel fraais nuer hebben uitgediend, men zal in de plast. daarvan duidelijk geformuleerde beginselen vragen. Zijn die beginselen vastgesteld, dan zal het waarschijnlijk reeds hij de eerstvolgende ver kiezing blijken of het Nedtriandsche volk geheel gedemoraliseerd is door de Indische winsten, als enndidaten met het oog op dot programma gesteld worden. Het kan toch niet missen of na de onderwijsquaistie zal de koloniale quasstie de volgende verkiezing beheerschen. De liberale partjj moge zich gereed houden voordien strijd. Stond zij tegenover de onderwijs- quuestie, op een enkele uitzondering, als een eenig man, dan zal dit dan waarschijnlijk het geval niet zijn, tenzij nog beginselen worden vastgesteld, die door de geheele partij kunnen beaamd wor den, en dit zal wel niet mogelijk zijn. De tijd der redevoeringen is evenwel voorbij; het dertiendaagsch debat lieeft ons niets verder gebracht; de begrooting voor Indie moet niet hier, maar in Indie vastgesteld worden. De banden tusschen Nederland en Java moeten losser worden ook in het belang van ons land, zelfbestuur moet de vaderlijke regeering ver vangen. Java moet verplicht worden om zich zelf te onderhouden, maar wij moeten ons zeiven verplichten even eens te doen, al moet het ons opofferingen kosten. Konde de liberale partij het daaromtrent eens worden, dan ware reeds veel gewonnen, dan konden die quaistien over landrente en suikerregeling en cultures in Indie uitgemaakt worden door hen die daar het mocsto belang bij hebben. Dan zouden die quaistien geen verdeeldheid kunnen voeden, maar de li berale partij als een eenig man werkzaam blijven aan de ontwikkeling van Nederland en Indie op liberale grondslagen. Reeds eenmaal heeft het land geleden dooi de verdeeldheid die een liberaal ministerie deed vallen: het zij een les voor de geheele partij om zich voor een tweeden val te wachten. Nog is liet tijd om do verdeeldheid te doen ophouden; r.ioge die tijd nuttig besteed worden en liet spoedig aan het geheele volk blijken, dat liberaal in Nederland en conservatief in Indie tot het verledene behoort en allen, dio tot de liberale partij belmoren ook eenstemmig zijn in de groote beginselen, waarnaar moet be stuurd worden Gouda, -1 December. De Fransche kamer lioudt zich bezig met het onderzoek der nog niet goedgekeurde ge-

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 1