BUITENLAND. BINNENLAND. -; i M V ENGELAND. FRANKRIJK. DUIT S C^HLAO. SPANJE. Overzicht van 't behandelde in de zittingen der Staten-Generaal 1869 -1870. ti m De lieer Moore, een der lersolie leden van het parlement, heeft een uitvoerigen brief aan de Times geschreven, waarvan de slotsom is dat het Iersehe volk allceu tevreden kan gesteld worden door zelf- regceriug. liet parlement heeft gedurende 70 jaren niet de minste geschiktheid en neiging betoond, om de grieven van het volk te herstellen, of den voor spoed van het land te bevorderen, en het gevolg hiervau is, dat ofschoon de verkeerdheden van eene slechte regcering kunnen hersteld worden, niet de aangeboren organische ziekte van eene vreemde heerschappij kan genezen worden. Men schryft uit Washington dat het gouverne ment der vereeuigde staten op nieuw zijne bemidde ling heeft aangebodeu tot regeling der geschillen tusschen Spanje en de Zuid-Amerikaansehe republie ken. Naar hetgeen daaromtrent verder wordt ge meld, zou men liet reeds eens zijn geworden omtrent de grondslagen van een voor onbepaaldcn tijd vast te stellen wapenstilstand en zouden de gevolmach tigden der bedoelde mogend heden in Januari to Washington bijeenkomen. In het wetgevend lichaam heeft de heer de Latour Maubourg, uit naam der officieren van de kroon, aangekondigd, dat zij hun ontslag als zoodanig had den genomen, om de betrekking van afgevaardigde te kunnen blijven vervullen. Het Journal Officitl verdedigt de houding der regeering in de aangelegenheden, op de nijverheid betrekking hebbende, De hooge raad van handel werd steeds geraadpleegd in qinestier als de onder havige; de regeering wendde zich ook thans het al lereerst tot dit staatslichaamde rechten van het wetgevend lichaam worden geenszins verkort; het zal in laatste ressort beslissen. Zij die weigeren hunne reclamatien voor de commissie van enquête Ie brengen, verzetten zich tegen helgfce» het ge meenschappelijke doel moet zijn, n. I. tic waarheid. Het blad hoopt, dat zij niet in hunnen tegenstand zullen volharden. Ingevolge eene door den keizer in de troon rede gedane toezegging, zal, naar men verneemt, eerstdaags eene wet aau het wetgevend lichaam wor den voorgedragen, welke twee veranderingen in de bestaande bepalingen op de spaarbanken brengt de eerste is dat een ieder zoo veel geld in de spaar bank zal kunnen leggen als hij verkiest, terwijl er thans een maximum bestaat, namelijk van 300 frs. in écne week de tweede is dat de rijks-ontvangers en de ambtenaren op de postkantoren inlagen voor de spaarbank aannemen en zonder kosten over maken zullen. In de conferentiezaal der kamer werd vrijdag mededeeling gedaan van het manifest der vergade ring, die zich als rechter-ceutrum geconstitueerd heeft onder voorzitterschap van den heer Emile Ollivier. Uit manifest beeft veel sensatie gemaakt. De voornaamste punten van dit programma moe ten de volgende zijneene staatkunde, die den vrede tot grondslag heeft; afschaffing van art. 75 der constitutie van het jaar VIII; invoering der jury voor drukpers-processen; afschaffing van de wet op de algemeene veiligheid; verbcJ van cumulatie van aanzienlijke tractementeu voor ambtenaien. Tot dit programma moeien reeds een honderdtal afgevaar digden toegetreden zijn. De fractie der 116, die er op uit is om een nieuw linker-centrum te vormen, heeft gisteren eene bijeen komst gehouden onder het voorzitterschap vatt den heer d'Andelarre. Er is toen eene commissie be noemd tot het opmaken van een programma, waarin du denkbeelden van de nieuwe partij zullen worden ontwikkeld. l)at het verder zal gaan dan het ma nifest van het rechter-ceutrum, behoeft geen betoog. Aeht en twintig afgevaardigden van de partij der protectioiinisLen hebben Zaterdag eene interpel latie voorgesteld, met liet doel om aan te dringen op de opheffing van het handelsverdrag tusschen Engeland en Frankrijk. De Berljjmche afgevaardigden hebben 500 thlr. geschrapt, voorkomende op de begrooting van cere- dionst, «elke som moest strekken tot stijving vun de kas van het zendelinggenootschap, opgericht mel het bopmlde doel om het evangelie te verkondigen ouder de Zuid-Afrikanen, en wel met uame de Kaffers <-u de lloitculotleii. Na eene geanimeerde discussie verzocht de minis ter ten dringendste, den post niet van de hegrooting Ie nemen. Daarna kwam de heer Virchow aau het woord. Zijne rede was hoofdzakelijk van dczcu inhoud: Al de zendelinggenootschappen hebben slechts deze resultaten gehad: dat zij twist eu tweedracht, haat en vervolging hebben gesticht. Van daar bet feit, dat zij krachtig hebben medegewerkt, om de oor spronkelijke bewoners in zoo menig verwijderd land uit te roeien. Zij hebben nog een resultaatwaar een genootschap van dien aard komt, ziet men weldra een tweede oprijzen, maar dat wat anders predikt dan hot eerste. AVil men daarentegen het geluk der onbeschaafde volkereu bevorderen, dan truck temen heil te beschaven. (1) utter jetcoonluide bijval.) Met 131 tegen 95 stemmen werd de post daarop afgestemd. Bij ile beraadslaging over het budget van bui- tenlnudsche zaken, in het huis der afgevaardigden is aangenomen het amendement van den heer von Hovcrbeck, strckketnle om de posten, uitgetrokken voor de gezanten te Hamburg, Oi ilenburg en VVismar, in liet vervolg le doen vervalleneeu dergelijk amendement, betredende het gezantschap te Dresden, is verworpen. Men wil weten dat de Spaausche gezant te Flo rence aan zijne regcering heeft doei: welen, dat ko ning Victor Emanuel alle pogingen bij de herto gin van Genua heeft aungewend, om haren tegenstand teu aanzien der candidatuur van hertog Thomas voor den Spaansohen troon te overwinnen. Doch deaau- drang des koniugs mocht niet baten de koning heeft den gezant ziju leedwezen hierover betuigd en de Spaausche regeering bedankt voor het aanbod der kroon aan zijn neef. De minister van financiën verklnarde, in antwoord op eene interpellatie in de Cortes, dat er nog 39 millioen realen betaald moeten worden van de coupons der biniieuliiridsciic sehuld, waarvan een gedeelte reeds den 30 Juni 11. vervallen was; maar in den loop dezer maand zullen deze achterstallige 39 mil lioen voldaan worden. De heer Salazar gaf hierop het verlangen te ken nen, dat de Cortes zieh vooral met de economische hervormingen bezig zullen houden en het budget in beraadslaging zullen nemen vóór 1 Januari. Hierna bail een langdurige eu levendige discussie plaats over de leening, die de provinciale raad van Ma drid gesloten had. ITALIË. De Diritto gelooft dat de heer Sella de porte feuille van liuaiicien zal aannemen, en dat de gene raal C'ialdiui weldra aan de kamer zal mededeelen, dat hij een nieuw kabinet heefi gevormd. De Correspondence Italienne, vail den firmau spre kende, die de l'orte aai den onderkoning van Egypte beeft gezonden, zegt dat de tirinuu krachtig, maar niet dreigend is. IJe Parte verklaart, dat zij al de privilegiën, die aan Egypte verleend zijn, denkt te handhaven, en de verklaring des onderkouiugs in ziju eerste antwoord aan den grootvizier aanneemt, doch de l'orte dringt aan op de twee punleu, die door deu khedive verworpen zijn, volgens welke de ouderkoning geen nieuwe belastingen noch nieuwe leerlingen mag uitschrijven zonder goedkeuring van den sultan. Go I'D A 7 December. De aanbesteding der nieuw te bouwen Remon- strantschc kerk alhier heeft heden plaats gehad. Tien biljetten waren ingeleverd. De langste inschrij ver was W. de Jong alhier, aan wien onder nadere opprobntie van heeren Gedep. Staten van Zuid- llolland, voor de som vatt 13,795, voorloopig het werk gegund is. De hoogste inschrijving be droeg 15,863. Gisteren avond vergaderden de leden van de tweede sectie Metalen Kruis, in het gewone loknnl ede Panuw" alhier; na alloop daarvan vereenigden de leden zich met hunne D.tmes tot ecu Bul, dat tot in den nacht voortduurde en in de beste orde is nfgeloopen. Men verneemt dat de minister van binnen), zaken de plannen voor de richting van deu spoor weg van Mil lot de Pruisische grenzen, zijnde een tak van de lijn Boxtel-Wesel, welke door de Noord- brabnutschc-Duitsche spoorwcg-uuMticluippij wordt aangelegd, heelt goedgekeurd. De aanvang der werkzaamheden daar Ier plaa.su wordt dus eerlang te gemoet gezien. lu de Vrijdag gehouden /ilting van deu geneeskundigen raad van Zuid-llolland is o.a. me degedeeld, dat de inspecteur zich over het groot aantal sterfgevallen te Gouda bij het gemeentebestuur vervoegd en ten antwoord bekomen heeft, dat de oorzaak voor het meeat moet worden toegeschreven aan gemis van voldoend voedsel voor pasgeboren kinderen, terwijl de moeders in de fabrieken werk zaam zyn, en voorts aan Let schier uiet-verstrekken van geueesmiddeleu. Die opgaven zijn door andere leden van die streek nader bevestigd. Aan die leden werd daarop door den voorzitter aanbevolen, deze zaak bijzonder te willen ter harte neiuen, en daarbij te willen letten op meer krachtdadige hulp van fondsen, die dan toch blijken te beslaan. Ucr. Dol. Den 30 Nov. is iu eene meeting te Groniu- geu vastgesteld het volgende adres: Aan Zijne Majesteit den Koning. Geven met deu meesten eerbied te kennen de on- dergeteekeudeu, allen ingezetenen der gem. Grouingen, dit Uwer Majesteits onderdanen zwaar worden gedrukt door de rente der Staatsschuld, thans nog 27 millioen in het jaar bedragende; dat echter de verbiutenissen van den staat heilig zijn en dus bjj deze uitgaaf al het andere moet achter staau dut daarvan evenwel hel noodwendig gevolg is, dat er ter bestrijding van de staatsbehoeften zoo veel minder beschikbaar blijft dat het nu de vraag is, of het overblijvende op die wijze wordt bestreden, dat er eene evenredigheid bestaat in hetgeen aan de onderscheidene takken van stantsbestuur wordt ten koste gelegd dat volgens der adressanten bescbeideue meening dit niet het geval is met de uitgaven voor de defensie; dat deze toch voortdurend zijn vermeerderd, zoodat hetgeen aan de eene zijde door amortisatie op de rente bespaard werd, aan de andere bijna geheel en al aan meerdere uitgaven voor oorlog en marine weder te loor ging; dat die uitgaven thans zjjn gestegen tot bijna 23 millioen, eene som, die meer bedraagt dan de opbrengsten van grondbelasting, personeel en patent ad 21,318,000, en die de opbrengst van al de accijiiscn geraamd op 26,300,000, nabij komt; dat wanneer men van de opbrengsten van al de belastingen, gevoegd bij de overige gewone inkom sten des llijks, ie zamen bedragende 75 millioen, aftrekt ue rente der Staatsschuld ad 27 millioen, van de overblijvcudc 48 millioen bijna de helft ver- eischt wordt voor de defensie; dat, Sire! deze cijfers te welsprekend zijn, dan dat zij een'ge toelichting zoudeo behoeven; dat liet niet kan uitblijven of bjj dergelyke ver- deeling der Staatsuitgaveu moet veel nagelaten wor den, wat voor de ontwikkeling en de welvaart der natie zou behooren te geschieden; dat er bovendien daardoor niet alleen niet kau gedacht worden aan de afschaffing van menige druk kende belasting, maar dat zelfs, zoo de weg der bezuiuigiug niet wordt ingeslagen, nieuwe lasteu aau de natie moeten worden opgelegd; dat adressanten met het oog op deze omstandig heden de toekomst van hun Vaderland met bezorgd heid te gemoet zien dat zij aan huuuen plicht van Staatsburgers zouden te kort doen en tevens niet handelen ais trouwe onderdanen Uwer Majesteit, zoo zij met bunne be zworen niet naderden tot Uwen troon en nalieten op de opheffing dier bezwaren aan te dringen dat Uwe Majesteit zijne onderdanen, die allen onderscheid de krachtige handhaving hunner nationaliteit op hoogen prijs stellenlen duurste aan zieh zoude verplichten, indien door Uwe Majesteit een betere toestand werd in het leven geroepen en de uitgaven voor de defensie in evenredigheid wer den gebracht met de finautieeie krachten des volks, Redenen waarom adressanten zich wen den tot Uwe Majesteit met eerbiedig verzoek, dat het Uwer Majesteit moge behagen, middelen te beramen, ten einde in de uitgaven voor defensie bezuiniging worde aangebracht. Groningen, 30 November 1869. (Zittingen van 3 en 4 Dee. 1869.) Ötaatslieg'-ooting voor 1870. Iii deze zittingen werd het hoofdstuk voor justitie afgedaan, l)e algemeene beraadslagingen, die reeds den 2llou waren mingevangen, loopeu nl weder over rille qumstien die min de orde zijn, wanneer de jus titie ter spruko komt. De zondagswet en het nota riaat, de jury en de politic, het rechtswezen eu de

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 2