Laatste Berichten. Gemengde Herlchten. mi. lelde in de ïeneraal Rome, 5 Dec. De piui9 heeft het decreet goed gekeurd, waarbij vier werken op den Index zijn geplaatst, waaronder voorkomt dat onder den titel van //Paus en Concilie" door Janus, onder welk pseudoniem men gelooft dat de kanunnik Dölliu- ger schrijft. o.a. toe liet groot Ftebestuur ft, dut de esehreven ingeboren ken werk- f rstrckken iOor andero Aan die ;an bevolen, bomen, en mlige kuip (taan, Ie Gronin- pneii de on- i, roningen, |ur worden thans nog te nat heilig tiere uioet gevolg is, hocften zoo Llijvende op puredigheid takken van Fne meening n voor de rderd, zoodat 9atie op de lijHa geheel >g en marine n tot bijna agt dan de eel en patent van al de lij komt; in van nl de fewone inkom- 17 5 millioen, I 27 millioen, a de helft ver bod zyn, dan |eveu; I rgelijke ver- Jiagclaten wor- welvaart der Illeen niet kan i menige druk- io de weg der uwe lasten aan Ile/e omstandig- id met bezorgd- iburgers zouden den als trouwe met hunne be- on en nalieten dringen tanen, die allen uihamng hunner icn duurste aan Uwe Majesteit (en geroepen en nredigbeid wer- Biiten des volks. ,nten zich tven- t met eerbiedig Majesteit moge beramen, ten In voo- defensie In gebracht. O. I860.) |1870. sink voor justitie Igingen, die reeds en al weder over wanneer dejus- |swet en liet tiotn- iilswezen en de tienden, de rechterlijke traktementen en de rechter lijke inrichting, dat alles en uog meer werd besproken. De reehtcrlyse inrichting, d. w. z. de wjjze waarop hoogerc en lagere rechters over 't land zijn verspreid, kost heel ivat boofbrekens. De wet diesedert 1838 werkt, voud veel afkeuring, doch de ontwerpen door verschillende ministers voorgesteld voldeden uog minderdoch eindelijk mocht het den minister Godefroi gelukken in 1861 eene nieuwe wet te doen aannemen. Deze zou uiterlijk met 1862 in werking treden doch deze termijn tverd later ver lengd eu nog eens verlengd en eindelijk onbepaald uitgesteld. De minister meent dat de iuvoering der wet afhankelijk is van andere wetten, waarvoor er reeds twee ontwerpen zijn ingediend eu een derde bij den raad van state is. Tot intrekking van de zondagswet schijnt de minister vooralsnog on genegen. Er zijn artikelen, die noodwendig moeten blijven bestaan, vooral die, welke op de handhaving der orde in den omtrek der kerken betrekking heb ben. Overigens kail men van dezen minister zeggen dat hij veel belooft, want over het grootste gedeelte der behandelde punten zijn wetten in bewerking of reeds gereed. Toen de algemeene beraadslagingen maar eerst achter den rug waren, ging 't overige vrij spoedig van de hand. Een amendement van den heer v. Blom om het. getal der militaire audi teurs van 7 op 4 te brengen, bracht den eersten stilstand in 't aannemen van artikelen zonder dis cussie en stemming. Er zijn slechts 4 militaire afdeelingen, voor elk één auditeur zou genoeg zijn, daar er ongeveer 290 zaken in 't jaar zijn. De minister bestrijdt dit amendement, dat, voornamelijk op grond dat de kamer geeue voldoende inlichtingen van den voorsteller omvangt, wordt verworpen met 47 legen 25 stemmen. Nu waren de gevangenissen aan de orde en wel in de eerste plaats het onderwijs in die inrichtingen, dat vooral door den heer Moens werd veroordeeld. Hij komt legen de bewering op dat aan dit onderwijs niet te veel zorg behoeft besteed, omdat het onderwijs aan volwassen gevaugenen toch geene goede resultaten oplevert. Waar 't onderwijs goed is, draagt 't ook vrucht. Hij zou wensehen dat het in de drie groote strafgevangenissen zoo werd gegeven als dit te Woerden het gevat is. De mi nister beaamde veel »an 't geen door spr. was in 't midden gebracht, maar hij had den moed niet gehad geldon tot verbetering aan te vragen. Op het art. tractementen enz. der beambten en bedienden 203,653.worden vervolgens twee amendementen voorgesteld: een tol vermindering der som met/ 1526.door den heer v. Naamen, cii daardoor eenige traetements- verhoogingen te doen vervallen. het tweede tot vermeerdering der som met 4000. door den heer Moens ten einde daardoor het on derwijs te verbeteren. Tegen het eerste wordt nog door den minister aangevoerd dat hij de verhoogingen op de begrooting heeft gebracht, omdat hij het noodig en billijk vond, hetwelk hij met verscheidene voorbeelden staaft. Beide amendementen worden verworpen, het eerste reet 54 tegen 13 en het tweede met 39 tegen 28 stemmen. De laatste discussie had plaats over den post voor de nieuwe gevangenis te Arnhem, voor de verplaatsing der gevangenis van Leeuwarden naar Medemblik en het bouwen eener cellulaire gevangenis te Leeuwarden. Er worden op dezen post drie amendementen voorgesteld, een van den heer v. Naamen om de daarvoor uitgetrokken som ad 144,7911.niet toe te staan; een van den heer LentiNO om die post met 59,790.— te verminderen ten einde de verplaatsing van Leeuwarden naar Medemblik te belettenen een van den heer Heemskerk Az. strekkende tot vermindering van den post met 85,000 eu geen gevangenis te Arnhem te bouwen. De heer v. Naamen is van meening dat het niet wensehelijk is tegenwoordig zoovele gelden voor nieuwe gebouwen te besleden, vooral omdat het stelsel, dat toegepast zal worden nog niet vastgesteld is, maar ook omdat hij niet gelooft dat het gevraagde dringend noodig is, terwijl hij eindelijk nog de bij zondere bezwaren opsomt, verbonden aan de ver plaatsing van Leeuwarden naar Medemblik. De heer Lentino meent dat aan de gevangenis te Arnhem groote behoefte bestaat, in 't oostelijk gedeelte des lands is er geen. Door de aanneming van 't amen dement v. Naamen zou de gevangenis Ie Arnhem vervallen; dit wil hij dc>r zijn amendement voor komen. De heer Heemskf.uk Az. wil juist't omgekeerde, te meer daar de aankoop van grond ad 85,000. te Arnhem niet goedkoop is cu deze zaak althans voor uitstel vatbanr is. De minister verdedigt zijn voorstel, liet cellu laire stelsel is in beginsel in de wet opgenomen, maar kan, uit gebrek aan cellen, niet toegepast. De gevangenis te Leeuwarden wordt algemeen afgekeurd, haar te verbeteren zou veel meer kosten veroorza ken, Over den slechten gezondheidstoestand vuil Medemblik is veel geroep, doch de stcrftetabellen ucwij en 't tegendeel Tegen de gevangenis te Arn hem schijnt minder bezwaar als tegen den duren grond, maar die welke men op 't iog heeft, is de eenige geschikte en dan komt dit i og voordeeligcr dan ont de g' vaagenis een hnlf t ur van Arnhem af te bouwen. Onder de leden der kamer waren er geene die 't plan van den minister verdedigden en ten slotte werd 't eerste nmendement r ingenomen met 42 tegen 27 stemmen, waardoor de heide andeie amendemen ten vervielen. Tot verbetering der gevangenis te Leeuwarden vraagt de minister nu voorloopig 58,750.— be sterad voor werken tot nachtelijke afzondering der gevangenen: deze som wordt hem met 51 tegen 17 stemmon toegestaan. Ten slotte wordt het ge- heele hoofdstuk met aigemeene st. aangenomen. Een voorstel van den heer V. Oatwïck om een adres uit Utrecht betrekking hebbende op de eere diensten te doen drukken en romhleelen, wordt aan genomen met 25 tegen 21 st. en daarna de ver gadering gescheiden. In de zitting van 2 Dec. hield de heer Hoffman de volgende rede, bij gelegenheid van de beraad slaging over het amendement v. d. heer Dumbar om de post voor 't gezantschap in China te schrappen. „Mijnheer de voorzitter, ik heb beide ameiulemeu- teu van den lieer Dumbar cn v. Goltstein onder steund. De handel op China is mij door ondervin ding nog al eenigszins bekend. Ik moet verklaren dat wij gedurende vele jaren in China een uiterst bekwaam consul hebben gehad; al de moeite echter die hij zich gegeven heeft, kon in onze handelsbe langen aldaar geene verbetering verkrijgenik twijfel of een diplomaat daarin beter zal slagen. Ik ben het met den lieer l)E Casembroot eens dat wij moe ten trachten onzen handel op China zooveel mogelijk uit te breiden, maar niet dat dat alleen te doen is door het aunstcllen van een gezant; integendeel geloof ik dat men met meerder grond dit aan een consul zou kunnen opdragen. Voor de uitbreiding van onzen handel is vooral noodig dat wij het stelsel waarmede Robert Peel de Engelsehe handelsbelangen heeft behartigd, namelijk alleen 's lauds belang te raad plegen, tot hel onze maken. Dat is tot mijn leed wezen bij ons niet altijd het geval geweest. Wij hadden vroeger eeD meer uitgebreide!! haudel op China dan nu, ik heb zelf als handelaar getracht dien haudel uit te breiden; dat is mij gedeeltelijk gelukt. Daar hebben echter onze scheepvaartwetten van I860 een einde aan gemaakt, lie minister van financien, groot voorstander van die wetten, zal zich herinneren wat ik daaromtrent bij de discussie over die wetten in de eerste kamer heb te berde gebracht, en tot mijn leedwezen is alles, wat ik toen voor spelde, gebeurd. Wij hadden hier vroeger rechten op de thee in bet belang van onze scheepvaart en van onzen han del, Zoo als Robert Peel heeft gezegd, moet men eerst letten op list belang van zijn eigen land dat is bij die gelegenheid niet geschied. China had niets met het stelsel dier wetten te maken, want China is nog geen Engelsehe kolonie, liet zou het kunnen worden, wanneer de Engel- schen Canton nog eens bombardeerden maar dan zullen zij zich geheel meester maken van den han del op China eu ons niets overlaten. Het gevolg is nu geweest, dat, terwijl gedurende de jaren 18481851) de thee met 14 Neilerlamlsche schepen hierheen werd gebracht, dit van 1851 1853 met slechts 5 Nederlaudsche eu 6 vreemde, van 1854—1856 met 5 Nederlaudsche en 8 vreemde, van 1857 1859 toet 12 vreemde schepen gebeurde, en sedert geen enkel Nederlandsch schip uit China meer hier komt, zoodat die geheele vaart op hier voor ons verloren is gegaan, hetgeen ons jaarlijks, gelijk ik in 1850 aantoonde, één millioen en meer schade berokkent. Ik -heb met genoegen gezien, dat de munster uit voerige gesprekken heeft gehad met het Chineesche gezantschap, hetwelk Europa bereist. Dat die ge sprekken vriendschappelijk zijn geweest, wil ik gaarne gelooven; het zoii onbeleefd zijn geweest, indien het ande'is geweest ware met een gezantschap, ook door den minister zoo goed ontvangen. Maar ik heb in de memorie van beantwoording volstrekt niet gevonden dat dit ergens toe geleid heeft. Wij had den altijd tegen Engeland te kampen, waardoor de Nederlaudsche producten, niettegenstaande alle moeite van de consuls, hoogcr belast waren dan de Engel sehe. Bovendien hebben de Engeisohen het groote voordeel, dat zij met producten van hun land hunne schepen vol kunnen laden, zoodat zij voor lagere vrachten terug kunnen varen. Wij missen die pro ducten: ons land levert ze niet op, en als wij met Nederlaudsche schepen op ('limn varen, moeten wij ons met Engeland verslaan. Dit is mij verscheidene jaren gelukt, maar sedert de scheepvaartwetten is het onmogelijk; daarbij hebben zij geen belang meer. Ik geloof dus dat de handel dien wij nog met China drijven, niet waard is dat wij er meerdere kosten voor maken. Ware het anders, dan zou ik tegen die kosten niet hebben opgezien; maar bij den legenwoordigon stand van zaken acht ik consuls voldoende, en ik zal dus voor het amendement slemtnen. Er zijn 520 bisschoppen aangekomen. Florence, 5 Dec. De koning heeft eene depu tatie uit de kamer ontvangen, die het antwoord op de troonrede den koning moest overhandigen. De Opinione zegt, dat Sella de portefeuille van financiën heeft aangenomen, Oialdini zou zich met die van buileniandsche zaken en het presidentschap belasten. Er loopt een gerucht, dat Bertoie Yiale de portefeuille van oorlog zou aanvaarden, Bixio die van marine, Depretis die van openbare werken en Tonigiani die van landbouw. Zoodra het minis terie zal samengesteld zijn, zal het kredietwetten aanvragen. Weenon, 6 Dec. {Ten 9 uur des voormiddags). De keizer is in den besten welstand hier aangekomen. Triest, 6 Dec. De keizerin van Oostenrijk is gisteren avond naar 'Aucona afgereisd. Madrid, 6 Dec. In de zitting der Cortes is met meerderheid van stemmen besloten, het leden tal der commissie, belast met het ontwerpen van een wet op do formaliteiten die de benoeming van een koning vereischt, tc completecren. Dit besluit doet vermoeden, dat men zich bij de keuze van den hertog van Genua zou wensehen te bepalen. Florence, 6 Dec. De Gazette d'Italia meent op goede gronden te kunnen raededeelen, dat Zater dag jl. de koning met de hertogin van Genua eene conferentie heeft gehouden, en dat de laatste, na eenig beraad, zich niet ongenegen heeft getoond om tot de candidatuur van haar zoon hare toestemming te geven. Indien Cialdini in het kabinet zitting neemt, zal het vraagstuk der candidatuur, welks oplossing voor het Italiaansuhe vorstenhuis van zooveel belang is, spoedig worden uitgemaakt. ParijS, 6 Dec. In het wetgevend lichaam werd heden beraadslaagd over de wettigheid der verkie zing van den afgevaardigde van het departement du liaut Rhin, den heer Migenn. De commissie van onderzoek stelde voor de verkiezing nietig te ver klaren, op grond dat 't bij haar niet naar behoo- ren was toegegaan. Dit voorstel werd ondersteund door de heeren Jerome David, Peyru9sc en Mathieu, en bestreden door de heeren Picard, Leroch, Joubert, Keller, Ohevaudrier en Ollivier. Ten slotte ver klaarde de kamer de verkiezing voor wettig, met 110 tegen 94 stemmen. New-York, 6 Dec. De ontvangsten van 1869 bedragen 160 millioen, voor 1870 zijn zij geraamd op 175 millioen. De vermeerderde opbrengst der laatsle zes maanden a 26 millioen wordt hoofdza kelijk geweten aan verbeterde werking der belas tingen op sterke dranken en tabak. Prim heeft aau do cortes de opheffing voorgesteld van den Btaat van beleg. Keizerin Eugenie is zaterdag teruggekeerd ia Frankrijk. Egjptc kau nog geld leencn tegen 10 pet., Turkije moet reeds 15 pet. betalen. L)e Beierschc meerderheid wil de oorlogsuitgaven vermin deren. Ook te Suc'k ligt een adres ter teekening, dat vermin dering van oorlogslasten vraagt. De Neder 1. zendingsvcrecniging te Rotterdam heeft van een onbekende eene waaide van 10,000 ontvangen iu diverse effecten. Hij Oisterwijk is een schoon cn bijna sneeuwwit herme lijn geschoten. la geheel Duitschland bestaat voor de officieren do ver plichting om vooraf latijn te lecren. De speelbank te Baden heeft weder couccssio tot bet eiuda van 1872. 4 n>. In Hualand is concessie verleend tot een telegraallijn naar China en Japan. Iiurl)C3 wil niet tt'gcji Glais-Bi/oin optreden als cnudHlant, Voor de uitbreiding on verfraaiing van Parijs ziju in do laatste 17 jaren uitgegeven 2117 millioen fis l)c spoonveg tusselnn Petersburg en W iborg zul weldra gcojund worden. Het Wecner beurs-comite boeit besloten d<. uicuwo lurk- scbe loten vau do beurs te wen n.

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 3