Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1869. N? 826. I(JH i.issËET TER OOPING Vrijdag, 10 December. |cpatent. =3?, Certificaten van oorsprong. Een nieuw man. athorin- Tand- De inzonding van advertentien kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. ..5 f V ■;V!: per en Bit AND- JEMBER 1869, Vest, en Turf- In formation by ontvangen voor Brtegenwoordigd nd van Europa, fcn fabriekmerk. Joordeelige voor- strekt, te ver ba da. 1VERK aldaar. usdag's morgens Is morg. 7 nren. Ice dagen 'snarn. haarten. ILLS, atisohe Wahhvol- duizende lijders Idelen te vergeefs lende bewij sen de aldwol- ezond- |he aandoeningen. I Horst enz. hoofdzenuwen, het IAN. tt'KR. /.OON, |T, 2. breiding en roera, alle Tandpijn hoe lit/t bloedendziek rdl, ver/risc/tl den ti ior kunst- of Holle i deelen van den zuiveringsmiddel ikomen gezondheid feiten hebben zijne :mle Artsen vonr- te Rotterdam bij i) te 's llage bij rr h. te Amsterdam te Schoonhoven GOUDSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt ZON DAB, WOENSDAG en VRIJDAG. In do Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.75, franco per post 2. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROC|TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Normners V IJ F C E N T E N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vnn Gouda, gelet op aft. '6 van het Koninklijk besluit van dm I8ten December 18(55 Staatsblad N°. 131, luidende: Jaarlijks, iu Januarij, wordt door het Gemeente bestuur eene lijst opgemaakt van hen, die in de gemeente een' lak van nijverheid uitoefenen, waar van de voortbrengselen met certificaten van Neder- lnndschen oorsprong of bewerking tegin eeri lage/ regt in Nederlandseh Tudie kunnen worden inge voerd, voor zoo ver zij op de wijze, in de vol gende zinsnede bepaald, het vooruemen hebben te kennen gegeven, om goederen ter. verzending naar Nederlandseh Indie te vervaardigen of te bewerken. Om op die lijst geplaatst te worden, melden be langhebbenden, daartoe bij openbare kennisgeving opgeroepen, zich aan ter Secretarie der gemeente, met overlegging van afschrift van hun patentblad. Roepen bij deze alle belanghebbenden op, die op de bovengemelde lijst wensohen geplaatst te worden, om zich tot dat einde, met overlegging van een afschrift ran hun patentblad, ter] Secretarie dezer gemeente aantcmelden vóór of uiterlijk op den 31Bton dezer maand, onder opmerking dat zij die certifi caten van oorsprong verlangen en niet op de lijst geplaatst zijn, hunne ter bekoming daarvan te cloene verklaringen, vooraf voor den Heer Kantonrcgter moeten beëedigen. Gouda, den 8° December 1860. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOG I.EEVER FORTE IJ N. van BERGBN|1JZEN DOORN. Twee afgevaardigden hebben vooral de aan dacht getrokken bij de algemeene beraadsla gingen over de staatsbegrooting. De heer van Lijnden, die ziehzelven als chris ten-staatsman voorstelde, heeft zich opgeworpen als leider der anti-revolutionairen en herhaaldelijk aan de debatten deelgenomen om den hopeloozen strijd van bet oude tegen liet nieuwe te voeren. Wij mogen eerbied koesteren voor den man, die ons naar een vervlogen tyd wil terugvoeren, die den vorm bover het wezen stellende den godsdienst wil zoeken in zaken, waar hij naar veler oordeel niet gevonden wordt, wij zijn ie veel kinderen van onzen tijd, v.ij zijn te veel doordrongen van de nieuwere begrippen om sympathie voor hem te gevoelen. Die sym pathie heeft een ander afgevaardigde, die het nis een zoorteeken beschouwde, dat het toeval hem een plaats had aangewezen op de achterste bank der linkerzijde, verwijderd van bet cen trum, maar nog veel meer verwijderd van de rechterzijde; die verklaarde dat hij van de re geering in zienswijze verschilde, maar daarom toch niet tot de overzyde zoude overgaan; die geen oppositie zoude voeren, maar van het recht van initiatief zal gebruik maken, als hij ont waart dat zijn beginselen niet door de regeering worden omhelsd. De Groninger afgevaardigde van Houten ver tegenwoordigt een krachtige party, die in het parlement nog gering vertegenwoordigt, in de maatschappij tal van aanhangers telt. In hoofd trekken heeft hij bij de algemeene beraadsla gingen een soort van programma gegeven, dat in veel opzichten van dit der gewone parle mentaire liberalen afwijkt, en hem de sympathie heeft doen verwerven van velen die niet blind zijn voor de gebreken die onze tegenwoordige liberalen ontsierende fluweelen handschoenen worden door hem niet aangetrokken, struisvogel politiek behaagt hem niet; niei de politieke qmestie is voor hem hoofdzaak, de sociale quses- tie heeft daarop meerder aanspraakdiequeestie door het ministerie genegeerd, verdient de aan dacht van ministers en parlement ten volle. De lijdende volksklasse kan door geen politieke haarkloverijen en wettensmedery verlost wor den, daartoe is iets anders, daartoe is meer noodig, maar toch mag de regeering die zaak niet uit hot oog verliezen. De heer van Houten vestigde dus vooreerst de aandacht van regee- ring en kamer op art. 415 van het code pénal, dat ten hoogste onbillijk is jegens den dienaar tegenover den meester. Neemt de afgevaardigde het initiatief hierin verbetering te brengen, dan zal dit een uit muntende gelegenheid zijn, 0111 de arbeiders- quaistie in zijn geheelen omvang te behandelen, want die qmestie bestaat zoowel hier als in andere landen en het is ware struisvogel politiek dit te willen ontkennen. Wacht men tot de qmestie zich dreigend vertoont, dan is misschien een vreedzame oplossing telnat. Het belastingstelsel bad mede een ernstigen aanval van den Groninger afgevaardigde te verduren. Volgens zijn overtuiging, en hierin staat hij zeker niet alleen, worden de mingegoeden meer gedrukt dan de meergegoedon. Het roerend vermogen is geheel onbelast, de grondbelasting drukt meestal niet op don eigenwil- maar op den gebruikersommige bepalingen der perso- neelo belasting zijn drukkend voor den min deren stand. Het belastingstelsel beeft dus veel gebreken. Mogen wij hervorming van dezen minister verwachten? Als finantieole speciali teit opgetreden, was de verwachting groot, maar tot nog toe is niet aan die verwachting be antwoord, en de voorstellen bij de tegenwoordige begrooting ter sprake gebracht, zijn vrij alge meen afgekeurd. Het herstellen en oplappen van liet bestaande schijnt niet meer voldoende. Iets nieuws schijnt noodzakelijk. Zijn de bezwaren aan een be lasting op het inkomen verbonden dan waarljjk zoo groot? Het is riseds meermalen aangehaald. Vele gemeenten hebben een belasting op het inkomen, en bij de provinciale staten van Gro ningen is nu een ontwerp aanhangig, 0111 in alle provinciale uitgaven door een belasting op het inkomen te voorzien. Valt in Groningen de proef gunstig uit, dan zal ook blijkendat die bezwaren tegen een dergelijke belasting of onjuist of overdreven zijn. Bracht de Gro- ningsche afgevaardigde de geldbelasting ter sprake, het is niet te verwonderen dat hij ook de opbrengst in vleesch en bloed ter sprake bracht en over ons militaire stelsel uitweidde. Zonder de geldqmestie aan te roeren, uees hij er op dat duizenden ingezetenen aan den door hen gekozen werkkring ontrukt worden. Af schaffing der conscriptie, afschaffing van dienst plicht, oefening der ingezetenen in hun ge meenten, dus oefeningsplicht voor allen, zonder uitzondering, was zijn wenscli, waartegen de mannen van het vak waarschijnlijk tal van be zwaren zullen aanvoeren, of zich eenvoudig op hun speciale kennis zullen beroepen. Er zijn toch van die zaken, die men met een gewoon verstand niet kan beoordeelen, daaronder behoort speciaal de koloniale queestie en liet krijgswezen, alsof een gewocn burger niet begrijpen kan, dat het onhoudbaar is om de helft der inkomsten, als men de rente dei- staatsschuld buiten rekening laat, aan de ver dediging te besteden, en ieder Nederlander de eer heeft daartoe gemiddeld meer dan 7 hij te dragen. Verre van hen die daartegen strij den voor slechte vaderlanders te houden, ver dienen zij des te eerder toejuiching, zij toch willen Nederland eon ecreplnnts schenken inde rij der mogendheden als het land, waar men "SB?*- I

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 1