BINNENLAND. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. Gouda 9 December. Overzicht van 't behandelde in de zittingen der Staten-Generaal 1869—1870. brekende niet hot stelsel van den gewapende» vrede het voorbeeld van ontwapening gegeven heeft. Eindelijk besprak de heer van Houten de groote sociale beweging van onzen tyd, het kiesrecht in verband met onze kieswet. Traps gewijze verwezenlijking van het algemeen stem recht is het ideaal des sprekers. Hij waar schuwde tegen het weerhouden van den stroom, dan tocli ontaardt een sociale beweging gemak kelijk in een revolutionaire. De regeering moet de regeling dier zaak op zich nemen en krach tig ten uitvoer brengen. O CJ Onze kieswet moet herzien worden, de eiseh wordt steeds dringender. In twintig jaren zijn niet slechts de geljeken aan het licht gekomen, maar de maatschappij is bovendien veranderd. Het geld kan niet alleen kiesbevoegdheid ver- leenen of de census moet zoo laag gesteld zijn, dat niemand, die men geen bekwaamheid om ejn geschikte keuze te doen, kan ontzeggen, bui tengesloten is. De queestie is nu eenmaal aan de orde gesteld en de oplossing is noodzakelijk gewerden. Wordt aan de bepaling der grond wet: »Er wordt overal voldoend lager onder wijs gegeven" goed do hand gehouden, dan kan de uitbreiding van het kiesrecht geen be zwaar opleveren. Kan men nog niet spreken van een partij die zich om den Groninger afgevaardigde schaart., het kan niet missen of zijn verschijning zal heilz „m werken op de geheele liberale partij. Zij is uit het studievertrek in het leven gewor pen, en daarmede kan en moet zij haar voor deel doen. Scheiding is niet noodig, wel nau were aaneensluiting en die zal plaats hebben als men tot oplossing der sociale qusestie ge roepen wordt. De aandacht is er nu op ge vestigd en wij kunnen vertrouwen dat de heer van Houten zoo noodig een krachtig initiatief zal nemen om tot een goede oplossing te geraken. schatten zoo willig op, die legers en vloten zijn zoo boven alles nuttig en noodzakelijk. Nu komen weder andere namen op het tapijt, eerst Oibriario en nog later Sella. Het moet toch anders zijn, dan men algemeen meent het ministerschap verliest al zijne begeerlijkheid en zelfs het koningschap deelt in de onverschil ligheid Spanje kan geen koning vinden, wat is men ver van die vroegere slaafsche vergo ding. De wereld gaat groote veranderingen te gemoet. In de Spaansche cortes is oen schandaal gemo veerd, dat eene ergernis is voor alle weltnee- neiide conservatieven. Men heeft de dieverijen opgerakeld van Maria Christina en Isabella dat is onwellevend en vooral tegenover dames. Ieder weet immers wel, dat die dingen volko men in den regel zijn en waarom dan aan die lastige republiekeinen de wapens in de handen gegeven om het koningschap te bestrijden V De koning van Beieren zal beproeven te regee- reu met eene minderheid. Hohenlohe nioet aanblijven met enkele nieuwe ministers en be proeven de meerderheid te breken. In Oostenrijk komt de rijksraad samen, het ministerie is verdeeldde verschillende volks stammen staan onverzoenlijk tegenover elkander. De eenige uitkomst schijnt te liggen in eene federatieve monarchie. In Frankrijk is de kamer steeds bezig met de discussie over de toelating der verkozenen; men is daarin zeer toegevend en ziet menige onregelmatigheid door de vingers. Ollivier schar relt nog altijd om zijn ministerschap voor te bereiden; hij is te rekkelijk en buigzaam voor deze dagen van beroering. Raspail heeft een ontwerp ingediend mede onderteekend door Ro- chefort, dat radicale eischen stelt. Weldra zal de strijd beginnenwier uitkomst van het grootste belang is voor de geheele beschaafde wereld. Gouda, 9 December. Gisteren is het concilie plegtig geopend. Het is eene uiterlijke vertooning, die veel sensatie uiaakt. Weinigen worden er gevonden, die iets wezenlijks verwachten van deze bijeenkomst. De bedoeling is in strijd met de behoeften van den tijd. Kerkelijke hervorming is noodig in dien zin, dat de rechten der wetenschap erkend worden en de verwarring en tegenstelling weg genomen wordedie het kerkelijke en het maatschappelijke leven van elkander scheiden. Wie zal dat ooit verwachten van de heersch- zuchtige priesterschaar. Maar niet alle priesters schuwen het lichter zal oppositie zijn en zoo zullen de vruchten van het concilie geeue ont brekende eenstemmigheid aanbrengen, geen ker kelijk gezag versterken, maar de verdeeldheid vermeerderen, het zinkend gezag geheel onder mijnen en de vrijmaking der volken van de duisternis bevorderen. Een concilie als het te- genwosrdigc is een hors d'oouvre in onzen tijd, en als Spanje en Italië bij voorbaat protestee- ren tegen de besluiten der kerkvergadering, kan men vooraf genoegzaam berekenen, hoe gering de invloed elders zul zijn. De ministerioele crisis in Italië duurt nog altijd voort; Cialdiui kon geen ministers van oorlog en marine vinden, die bezuinigen wilden. l>it is tocli ook al te dwaas; men brengt die ENGELAND. De hertogin van Aumnle is Mimmlng te Twic kenham overleden. Dit sterfgeval deed zich spoe diger voor, dnn zich uit den aard der ziekte liet verwachten. Het congres is Maandag te Washington mei eene zeer uitvoerige boodschap van den president Grant geopend. Hij dringt daarin nau op raps- gewijzeti terugkeer tot de betaling in specie en op de vermindering der belastingen; hij hecht zijne goedkeuring aan de politiek van Boutwell cn wenscht, dat alle door het gouvernement gekochte bonds worden geschreven in het credit van het amortisa tiefonds. Hij verklaart sympathie te gevoelen voor de Cubanen, maar zegt tevens, dat zij nog geen recht hebben, om als oorlogvoerende natie te wor den erkend. Hij acht het verkieselijk, dat de qusestie betredende de Alabama hangende blijve, liever dan dat een ongelijk drukkend verdrag worde geratifi ceerd en geeft voorts zijne hoop te kennen op eene spoedige en bevredigende beslechting dezer qufcstic. De betrekkingen met de bnitenlandsche mogend heden zijn over het algemeen voldoende. De bood schap keurt de hernieuwing af van het reciproci- teils-vcrdrag met Canada. F R A N K R IJ K. Bij de herstemming, die Zondag en Maandag in het vierde district te Parijs plaats had, is de lieer Glais Bizoill, die in Mei 11. niet herkozen werd, met groote meerderheid tot afgevaardigde benoemd. Hij heeft ruim 1 (>000 stemmen verkregen, terwijl de lieer Barbes, de „onbeveiligde" candidal», die tegen hem ovirstond, 2197 stemmen bekwam. De heer Glais Bizoin behoort tot de linkerzijde. Zondag is, ter gelegenheid vau zijn vijf-en-twintig- jarig feest als schermmeester, aait den heer II. J. Steenbergen, gymnastiekmeester, namens de werkende leden der volksweejbaarheid door haren president als blijk van belangstellende hoogachting, aange boden een gouden horlogie. (Zittingen van 6 en 7 Dec. 1809.) Staatsbegrooting voor 1870. Do algcmcene beraadslagingen over de admittis- tratien der eerediensten nam grootendeels deze zit tingen in. Het was reeds te voren te voorzien dat over dit onderwerp menig woordje zou gesproken worden. De departementen voor eeredienst, die men vroeger had, zijn sedert eenige jaren ingetrokken, terwijl de zaken betreffende de roomsch-katholieke eeredienst en die der hervormde eu andere eeredien sten, als afdeelingen van twee andere ministerieele departementen werden behandeld ouder 't bijzonder toezicht van administrateurs. Doch dit zou niet meer wezen dan een tijdelijke regeling, waardoor de volkomeu opheffing der inmenging van den staat moest worden voorbereid. Nu liep een groot ge deelte der beraadslagingen hierover, of ttu nog niet de tjjd was aangebroken om nau die regeling een eiude te maken cn onder ééue administratie het eeuige te brengen waarin de staat zich bij alle kerk genootschappen zal blijven mengen, t. w. de fiuan- cieele relatieu. De heer Cornelis liet zich ten gunste vau de beide afdeelingen uit, nl ware het dau ook onder ecu minister; doch meer rationeel komt 't hem voor dut er twee hoofden zijn, omdat er kennis van de zaken der kerkgenootschappen wordt gevorderd. Wanneer de grondwet scheiding van kerk en staat voorschrijft, dan moet dat beduiden, dat de staat in zake van godsdienst neutraal blijve, maar niet dat hij de kerkgenootschappen aan haar lot zou qverlnten. De grondwet heeft een hoofd stuk gewijd aan den godsdienst; dat moet men niet uit het oog verliezen. De heer Heijdenkijck kan niet goedvinden dat de minister belast met de zaken van den r. k. eere dienst „vooralsnog" de opheffing der administratie niet mogelijk acht. Hij wenschte dat door den minister dat woord „voontlsnog" werd geschrapt, want de bezwaren die de minister nu tegen de op- beffing beeft, zjjn niet tijdelijk maar blijvend. De heer v. d. Does de Wh.lebois is ecu voor stander van de afgeschafte departementen, maar wil ttu de afzonderlijke afdeelingen behouden. Schei ding vim kerkenstaat wil hij ook; maar tot zekere grens. De ziikcn van een kerkgeuootschap moeten behandeld worden door hen die tot hel kerkgeuootschap behooren een katholiek lie; katholieke, een proten tant het protestuntschc. Hij aehl 't noodig dat ook de beliuigeu van het r. k. kerkgenootschap in den miuisterrnnd worden behartigd door eeu lid valt dat kerkgenootschap. Voor de vertegenwoordiging der piutestantschc belangen zal wel nooit vrees bestaan. Ook de beer Luxjben laat zich in dien geest uit. Niet alleen fiitancieele relatien moeten er bestaan er moet meer aanraking zijn de grondwet wil dit ook daarvoor is 't bestaan der beide afdeelingen noodig. Eu nu kwam de heer Jonckbt.oet aan 't woord cn 't znl zeker niemand verwonderen dat van dezen geheel ai Jere woorden werden vernomen. Wanneer werkelijk de kerk vrij zal zijn in den vrijen staat, dan moet de scheiding nog meer, cn weldra geheel worden tot stand gebracht. Met groot leedwezen zag hij dat de minister voor de zaken van den r. k. eeredienst een bezwaar maakt, terwijl vroeger altijd de scheiding scheen te trachten op de regeling van 't kerkelijk beheer van 't hervormd genootschap. Men kan zich toch moeilijk op het eigenaardige karakter beroepen van 't r. k. kerkgenootschap. Daar mede juist heeft de staat niets te maken. Trou wens elke kerk, elke belijdenis heeft een eigenaar dig karakter. Opzijn hoogst kan de slaat zich met de geldelijke administratie belasten, maar verder mag hij niet gaan. De heer v. n Marsen de Sombreff, die als minister medewerkte tot opheffing der departemen ten, is zeer sterk voor liet behoud der beide afdee lingen. De opheffing is dnn ook niet zoo eenvou dig als velen schijnen te denken. Allernoodzakelijkst komt hem voor de intrekking van alle decreten cn koninklijke besluiten, op vroegere toestanden be trekking hebbende en die werkelijk zich mengen in het corporeel" der kerk. De In er Thohrrcke betoogt dat utou daarop niet beltoefi gen, wij betrekk j decreten is dit terlijke I ken d werd dat vee ad mi nii kerkgel allen De 't r. zeer toch Het i een mal Wanna hoofd* dccreil wensel zichti|f Del de lie rooma trekkü lijktaj eenvq kerkg art Del IVYCtj Zij vorn lelijk voru van ileedl icgof vrij hl de Ien woril werd D| zoog allerl orgal bedal ehria lijk j uing voo hij besli kerM zoo] hij te-rfl Wal geel eenf de schi doo| die wafl de j en I eerjj terl de|

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 2