OPENBARE VERHURING. KOEKBAKKERSKNECHT 186! KEUKENMEID ADVERTENTIEN. EEN IIIJIS tc huur gevraagd. Burgerlijke Stand. Openbare Verkoopiiig De uitgaj WOi gesch DIN 3 DAli Ni 3°. gezet cd hij bi de 3°l beeft buite nrila veroordeeld om vroeg tc sterven, went op getrokken. Met een onaangename en smartelijke aandoening verliet men dat martelaarsgebouw, en terwijl men nog een lnntsten blik op de vriendelijke gedichten werpt van lien die handen en hoeden wuivend een laatste „Good bye" toe roepen, treft alweer de ecnige lantaarn met zijn kwijnend en lod derig licht ons oog en schijnt ons met een oog door trauen beneveld toe te wenken vaart well wij zien elkaar niet weer. Mijmerend en misnoegt! werpt men zich in een hoek der Coupé en onwillekeurig vraagt het hart onder onrustige slagen: God geve dat hot met mijn lieve betrekkingen niet hetzelfde mag zijn. Een cigaar aangestoken en onder het genot van dien geur en lichte blaauwe rookwolkjes „komt men weer spoedig die onaangename indrukken te boven en stil zegt men „Lannes et Sourires". Is men nu in het eerste geval en verlaat men ons lief plaatsje om terug te keeren in een gezelligen familiekring, waar de komst met verlangen reikhal zend wordt tegemoet gc/.ien, is alles couleur de rose, de planken hut, alias het station Gouda roept u toe: een buten je hart en ua vuor zien te zijn van het plaatskaartje, spoedt men zich naar buiten, daar is het niet minder couleur de rose; op ecu bank zitten eeuige levens lustige jongelui die onder de meeste jool redetwisten, piquante reprises volgen elkaar op, zij zijn geestig, 11a verloop van een tal jaren zullen zij waardig de rol van père noble vervullen, na eerst een lliuke po sitie in de maatschappij verkregen te hebben, waar toe zij, dank zij hel helderziende bestuur, in de gelegen heid werden gesteld door het daarstelleu van een rijke keus van scholen met uitmuntende docenten, belast met de wetenschappelijke leiding van de aan komende geuien. Thans studeren zij niet die ondeugden, maar nemen een billijke verpozing na eene gued besteden morgen; een met een joligen oogopslag lant die heertjes redetwisten, maar ziet olijk naar den aanko menden trein, het doel hunner réuuic, terwijl hij neuriet: De schooue meisjes van de stad. Zou ik wanneer 'k mijn zin eens had, Heel kleine schoentjes maken. Dat vormt een lieve kleine voet, Die somtijds ook eens denken doet Aan andere fraaije zaken. 't is alles dolle jool. lntusschen komt de trein na der en menig blo je kleurt de lieve kaakjes van blonde en andere lieve kopjes in de verschillende wagons bij bet naderen van Gouda's veste; tnenig hartje klopt onrustig en ziet reeds bij voorraad ang stig uit het portier of pa er wel is, om baarbij het neerdalen op te vangen. De trein is aan, 't Zij genoeg, de heertjes met hunnen jeugdigen tenor aan het hoofd, koeren tevreden huiswaarts, het doel van hun reis is bereikt. Wanneer men nu die lieve kopjes meet of minder gelukkig heeft zien neerdalen, deze afgehaald of op gevangen door pa, gceue door een heele familie, beklimt men op zijn beurt de wagon met een hart, kloppende van hoop. Die den 13" November de Kleiweg afwandelde, de noodbrug overging en regts uitzag, genoot van een regt donker uitzicht in een dito aanneming, voortwandelende passeert men den Ilompin, waar het helder geklots der billartballen je onwillekeurig uitnoodigen in een gezelligen kring den avond te passeren; helaas! onmogelijk om dat genot te genieten, naar het station is de bestemming. De Spoorstraat volgende, ziet men in de verte een vviende- lijk licht op ecu hclschen donkeren achtergrond, 't lo kaal Tivoli; is men ook dit nitspanningsoord voorbij, dan schijnt het alsof men de wereld voor goed, ja, voor eeuwig verlaten heeft, vergeefs zoekt het oog een sla tion. liet oude station, of liever liet jeugdige, inaar voor zijn tijd oude station is dood, akelig ziet de verla ten plek er uit, getuige van zooveel lijden, het schijnt of do geest van het overleden gebouw over die zwarte, inodderachtige en donkere uitgestrektheid heen waart. Ver af ziet men ecu paar flaanwe en zieltogende lichtjes, omhuld door ceu graauwe, don kere en natte lucht. Die nu in den avond van den 13" November van dit tooneel, groot door zijn akeligheid genoot, zal in lang den noodkreet niet vergeten, die omstreeks acht uur in dcu avond ge slaakt werd door een voerman, die eene familie van 't spoor haalde en met paard en rijtuig in dat moeras, alias tien eeuigen toegang tot liet nieuwe sta tion, wegzonk, het rijtuig was gestrand en met de meeste mueite zijn equipage en rijtuig gered. Ondanks men noodzakelijk uit de stad moet, ziet men van zijn reis af tot den volgenden morgen. „Hoe gek!" vroeg men voor eenige jaren elkaar, „heb ju die dame gezien, mejufvronw A. S. die heeft een hoepel in haar rok." 't IVas drommels gek, dc kooplui in hoepels maakten intussohen goede /.aken, want hoe gek ook, spoedig zag men idle dames met een hoepel wandelen, het artikel werd Crinoline genoemd, eu tie hoepel werd bcr- linisatio bevorderde, verdween bij de lieve soliooncn het artikel geheel, 't Werd te algemeen. Is het nu omdat de kleinste plaatsjes zich langzamerhand van gas gaan voorzien, dat het station Gouda zegt, c'est trop commun en petroleum brandt was de vraag, die ik mij zeiven stelde, toen ik den 30" November, na mijn aandeel in den donker genoten te hebben van het slik en modderbad, dat de directie der N. 11. spoor haar begunstigers gratuitcment toedeelt ca het station bereikte, verlicht door twee akelige lampjes door petroleum gevoed; het licht was juist voldoende, een aardig vriezinnetje te zien drentelen met een lantaarn voorzien van drie kaarsen. De trein naderde en in een oogenblik is de vlugge vriezin gewapend met haar lantaarn, die, in navolging van Diogenes, nu juist niet uitsluitend een rechtvaardig mensch zocht, maar haar jufvrouw, die stellig alle de door Dioge nes zoo gewenschte deugden bezat. De heer M. stationschef geërgerddoor dat heldere licht waarmede de reizigers uit de Egyptische duisternis gehaaid werden, begon met ons aardig vriezinnetje te worstelen, die met echte vrieschc stijf hoofdigheid geen duim grond gewonnen gaf, maar steeds den goeden heer M. niet het hoofd, maar haar lantaarn voorhield, onder den uitroep: „Ik staan blijf, moet jufvrouw helpen." Op het geroep van ons vriezinnetje, schoot er een helder llollandseh meisje toe, eveneens van eene lantaarn voorzien, die thans ook uitschaterde: „wanneer wij met de lantaarn weggaan, vinden wij onze jufvrouwen nooit." In dien tusschentijd is de trein aangekomen, de verschillende passagiers komen als schimmen uit het duister up de twee lantaarns aan, en in het onver mijdelijke gewuel bij het aunkorien van vreemde lingen, hoorde men een welluidende en krachtige stern roepen: Lantaarns voor!Nu nam dc cara- vane een aantogt, of liever een doortogt door het moeras; dank zij de driekanrsige lantaarn, door de onverschrokken vriezin gedragen, hebben wij geen mensohen levens te betreuren gehad, ook het llol- laiidsoho meisje met haar lantaarn mag niet vergeten worden; zij ook stond allen, die in nood verkeerden trouw ter zijde, en hoorde men een noodkreet op gaan van een togtgenoot, die de onzekeren en glib- berigen bodem onder zijne voeten voelde wegzin ken, onze noordsche en westelijke meisjes snelden eenparig ter hulp. Onze togt werd door een emi nent ingezetene vergeleken bij 's christens reize naar de cenwighcid. liet eenige verlies dat wjj na aankomst in de spoor straat betreurden, waren eenige damesoverschoenen en hcerenliuirzeu, pnraplules en dergelijke kleinig heden, die in hugcheiijke .oogenblikken de voeten en handen onzer togtgenoten ontsnapt zijn. M A Hit f 1!K li 1 C II T K N. GOUda, 11 l'ec. Tarwe wedcrotn in (lauwe stemming, alleen puike partijtjes brachten ongeveer vorige prijzen op. Al het aangevoerde ter veemarkt ging tot hooge prijzen vlug van de hand. Vette varkens van 25 a 277a ('e"t Pcr vijf ons. De handel in magere varkens eu biggen was iets vlugger. Kaas. Aangevoerd 18 partijen prijzen 27.00 a 23.O0. Boter 1.00 a 1.28. Ovkledkn 0> Dcc. F. Awlers wed. M. dc Koning, 84 j. 7. A. Anker, 5 in. Gehuwd 8 Dec. J. Klingen en A. E. fan Leeuwen. B van der Me ij en J. U. Snel. A. Batenburg en C. G. Ungoman. F. ile Weger en C, llipparon. G. Verdouw en .1 vnn der lhissen. Gouda, 0 December 1869. Ontijdig beval len van een Zoon, die kort na de geboorte overleden is, J. W. Schaap geliefde echtgenoot van D. ÜOBBE. Eenige kennisgeving. Voor de vele en hartelijke bewijzen van belangstelling, gedurende mijne ziekte onder vonden, betuig ik mijn oprechten dank. Dr. LUIJTEN. Gouda, 9 December 18(19. Tegen 1°. Mei 1870 wordt te Gouda Huurprjjs circa 250. Adres letter 11 franco bij den uitgever dezer Courant. Een Heer vraagt oen G EMEUBELEERDE KAMER met SLAAPVERTREK. Brieven worden franco onder letter A. Z. ingewacht, ui et. mxrsivf vnn nriis nn stand, aan Vint Human BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda zijn voornemens op VRIJDAG den 17" DECEMBER 1869, des namiddags ten 1 ure, in het Raadhuis aldaar te verburen; 1°. liet regt tot heffing van doorvaartgelden door het Reeuwijksche en Sluipwijkscho Verlaat, met het gebruik van de liuizinge en het land daarbij behoorende, voor den tijd van zes jaren, en 2°. Het Pakhuis aan de Bogen, voor den tijd van drie jarenbeide ingaanden den 1» Januarij 1870. Waarvan de Voorwaarden dagelijks, (de Zon dagen uitgezonderd) van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 ure, ter Plaatselijke Secre tarie ter lezing zullen liggen. Men vraagt ten spoedigste een of FIKSCHEN LEERLING; loon naar be kwaamheid. Adres franco of in persoon bij A. Brinkman, Courantier alhier. Men vraagt ten spoedigste eene of NOODHULP, van goede getuigschriften voorzien. Adres met franco brieven of in per soon bjj den uitgever dezer Courant. De COMMISSIE van TOEZIGT over de Stads-Muzijkschool te Gouda brengt ter alge- meene kennis, dat zij op ZATURDAG den 11" DECEMBER 1869 inschrijving zal honden voor de kinderen, welke aan het onderwjjs in de Vocale en Instrumentale Mtizijk op genoemde School wenschen deel te nemen. De inschrijving zal plaats hebben op boven- gemelden dag des namiddags van één tot drie ure in het gebouw sArti Legi." Vereischten voor de toelating zijn a. De leeftijd van negen jaren voor jongens, en van tien jaren voor meisjes. b. Vatbaarheid voor het onderwjjs, dat zjj wenschen te ontvangen, waarvan ten ge- noege van den onderwijzer moet bljjken. Het aanschaffen van Instrumenten is voor rekening van den leerling. Ouders of Voogden worden indachtig ge maakt, dat na de inschrijving geene kinderen op de Stads-Muzijkschool meer zullen worden toegelaten vóéde volgende inschrjjving, welke in de maand December 1870 zal worden ge houden. Namens do Commissie van Toez gt over de Stads-Muzijkschool, C. C. KNAAP, Secretaris. Gouda, 30 November 1869. op MAANDAG 13 DECEMBER 1869, des voormiddags ten elf ure, in jhet Herthuis" te Goudavan 1°. Een kapitaal, zeer ruim en sterk WOON- en WINKELHUIS en ERVE aan de Markt, wijk A n°. 58, te Goudaachter uitkomende aan het plein van de St. Junskerk, lead, sectie C n°. 176, groot 1 Roede 26 Ellen, in welk perceel zich bevinden een zeer ruime Winkel, boven en beneden onderscheidene Kamers, goede Zolders, Keuken, Kelder en allerlei Gemakken, en in welk perceel sedert onheugelijke jaren met goed succes wordt uitgeoefend de AFFAIRE in GAREN, BAND, WOLLEN, SA METTEN enz. Te aanvaarden 17 Januarij 1879. 2°. Drie ruime, sterke HUIZEN en ERVEN in het zoogenaamde Paradijs, wijk M. n°. 35, 36 en 37, te Gomla, met regt van overpad, over eigendom van den Heer rAevegoet, uit komende in den Vogelenzang aldaar. Alles breeder bij Biljetten en nadere infor matie» ten kantore van Notaris Mr. KIST BUTUl meenle 1861 (I Militie, f aan lid ter insd Januurit volgend Art. I schrevcl 1" Vq 1". moede gnzetef (Staats 2°. gedurel vit it tien tot verplij aanzie) keen; Ar l".l de v« beidel 2°| bij 40 een ia zijn tv o uil Ai 1<| van j derla i li gel

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 4