AND. Nieuws- en Adverlenliellad voor Gouda en Ongrekeu. frlngcn, 1869. Zondag;, 1!) December. N? 830. De Maatschappij tot nut van den Javaan. raijer. oggebrood Algemeen Overzicht, De inzending van advertentien kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. fen 28J December enkele inschrij- pehap to weten: perceelen perceelen; [Spaarndamschcn van houtgewas, eenlandshuis te pt. te verkrijgen ers te Halfweg nede zijn te be- igen ten dienste letten tegen beta- te beginnen te de perceelen 3 en 19, te begin- yuwsluis, en voor te beginnen aan AAS GEESTE PEN te Spaarn- ILS te Katwijk en Rijnland, PS, Secretaris. BELEENING, YPITALEN of lar. GOUDSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.75, franco per post 2.— ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ih >os verkrijgbaar a entjes Dekker, Burgemeester. vn der Hoop Zoon •ut C° Kikkert veld. (or deze, dat het Verwacht, bostel le. 1NDAL Gz., r. Gouwe, Gouda. i/ihiian In de zitting der tweede kamer van den 27 November 11 ".eide de oud-minister Mr. J. Heems kerk Az., thans afjgevaardigde van bet kiesdis trict Gorinchem, dat de maatschappij tot Nut van den-Javaan door sommigen gehouden wordt voor een der gemoedelijkste boerenbedriegerijen die nog immer in Nederland bestaan beeft. Wanneer een man als de oud-minister, die de Mger-myetificatie beeft bijgewoond en de pro clamaties met gekleurde randjes heeft doen druk ken, dit oordeel van sommigen in 's lands hoogste vergaderzaal ter sprake brengt, dan mag men veronderstellen dat't niet ondoordacht geschiedt, en het bestuur der maatschappij heeft te recht dit niet onopgemerkt kunnen laten voorbijgaan. Met belangstelling wordt dan ook zekerde op lossing verwacht of de collega's van den heer Heeemskerk de heeren Moens, Viruly Verbrugge, Fransen van de Putte, Stieltjes en anderen tot de bedriegers of tot de bedrogenen behooren. Het zelfde mag men vragen van mannen als prof. Veth,ds. J. P. de Keijser, ds. M. A. Perk, dr. J. van Vloten, H. van Lier, A. Ising, prof. mr. R. Fruin, ds. C. P. Tiele, ds. F. Haver- schmidt en tal van anderen, (de maatschappij telt reeds meer dan 2000 leden uit alle rangen en standen). Behooren zij tot de bedriegers of de bedrogenen En zjjn zij de bedrogenen, wie zijn dan toch de bedriegers? In antwoord op den heer llartsen, bespreekt de minister van koloniën in de zitting der eerste kamer van 4 December 11. ook de maatschappij, en schijnt met haar evenmin ingenomen als de heeren Heemskerk Az. en Hartsen. Na liet feit ge constateerd te hebben, dat de maatschappij liet met den minister niet eens is, zegt do mi nister: Ik heb wel eens het voorrecht gehad van uitgescholden te worden, en sedert ik mi nister ben is er dat niet op verminderd, maar waar hetgeen ik geboord heb van zekere ver gadering in Diligentia alhier zou ik kunnen zeggen nog nooit zoo erg uitgescholden te zijn als toontot, Nut van den Javaan. Verder verklaart do minister, dut do maat schappij kruehtig 'optreedt, eu meer en meer in vloed uitoefent, waarom de minister aanraadt »lid te worden, daardoor zjjn gevoelen in de maatschappij te brengen en verkeerde gevoelens te bestrijden. Men moet toch niet voorbij zien, dat de maatschappij wortel vat in het land en vcoral bjj een deel der bevolking, dat niet veel denkt." Een aardig compliment dat de mi nister van koloniën aan de leden der maat schappij maakt. Zoude Zijn Excellentie zelf wel veel gedacht hebben, toen lijj dit zeide? Zoo is in de eertte en tweede kamer en zeker niet van een gunstige zijde de maatschappij tot Nut van den Javaai. ten sprake gebracht en voorzeker vragen velen: fr-i wil die maat schappij Een blik in het reglement zal hierop het antwoord geven. Volgens art. 1 beoogt de maatschappij hand having en toepassing der beginselen van recht vaardigheid en liefde tot den naastedie de betrekking tusschen het moederland en Java moeten kenmerken. Daartoe wil volgens art. 2 van het reglement de maatschapij in Nederland door vergaderingen en geschriften de kennis verspreiden van den mnatscbappelijken en zedeljjken toestand der Javanen; en wijzen op bronnen van welvaart en bloei, thans tot schade van moederland en Indie veronachtzaamd of belemmerdzij wil in het licht stellen en bestrijden alle onrecht tegen Javanen, door wie ook, gepleegd; maat regelen uitlokken en ondersteunen tot bevor dering van liet doel der maatschappij, in over eenstemming met de wet en de staatsinstellingen op Java. Binnen de grenzen der wet en met eerbie diging van den band die Java aan Nederland verbindt door zedelijken invloed en stoffelijke middelen liet welzijn der inboorlingen bevorderen, zoowei door aanmoediging van het onderwijs als door ondersteuning der pogingen die tot hun geestelijke ontwikkeling worden aangewend. In een woord van inleiding tot het reglement kan men lezenDe maatschappij wil ons volk leeren inzien, dat het door de voorzienigheid tot, geheel iets anders bestemd is dan om zich te verrijken met hi t dagloon, dat, den Jnvnan- sclien arbeider naar recht eu wet toekomt, wnarvnn hij leven en zjjn gezin onderhouden moet. Nederland moet leeren inzien, dut wil liet rechtmatige voordeelen van Java trekken, het dan daar de beschaving niet mag belemmeren maar moet uitbreiden, inzien, dat het de ont wikkeling van landbouw en productie niet lan ger mag beperken en met geweld beletten, maar op allerlei wijze moet bevorderen. De maatschappij wil het volksgeweten wak ker maken, en dit voorlichten als het ontwaakt is. Het karakter der maatschappij is zedeljjk en nationaal, zij is geen partijzaak, wil geen partij geest, bedoelt geen partij belang. Waarheid vól zjj en rechtvaardigheid, waarheid vow Ne derland en rechtvaardigheid voor Java. Ziedaar het een en ander uit het reglement der Maatschappij. Is een maatschappij die dit wil, die er naar streeft dit doel te bereiken zoo afkeurenswaardig? Verdient die maatschappij de harde woorden, haar in de eerste en tweede kamer toegevoegd? Daartoe willen wjj eens nagaan wat zooal, op de laatste algemeene ver gadering dit jaar den 16 September te Arnhem gehouden, behandeld is, om vervolgens kortelijk na te gaan wat zooal, namens de maatschappij door de commissie vanr edactie is uitgegeven. (Wordt vervolgd.) Gouda, 18 December. Te Parijs blijven de geruchten, betreffende de aftreding of wijziging van het ministerie elkander opvolgen; dezer dagen werden weder volledige opgaven der personen verspreid maar telkens worden die beweringen tegen gesproken en blijken dan ongegrond te zijn. Het schijnt uan ook slechts te moeten strekken oni den keizer niet te doen vergeten, dat niemand er aan denkt, dat het mogelijk zou zijn met de tegenwoordige ministers verder te gaan. Waar schijnlijk echter wacht men tot dat de kamer geheel geconstitueerd is en dan nog zal men slechts schoorvoetende komen tot eenige belang rijke concessie, elke stap voorwaarts zal betwist worden en de vooruitstrevende partij zal in dien strijd kracht moeten vinden om doortas tende maatregelen te doen nemen. De discussieu over de toelating der als offi- cieele candidatcn gekozenen duren lang, maar hebben toch ill i ll. geval dit nut, dat zij de willekeur, de onderdrukking en de onzedelijk-

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 1