BUITENLAND. BINNENLAND. heul van het keizerlijk bewind in het helderste licht te plaatsen en het geheele volk versterken den diepsten afkeer van de onwaardige dwingelan dij, die Frankrijk gedurende 18 jaren vernederde. Algemeen ia de klacht over de duistere on bestemdheid der openingsrede van den öosten- rjjkschen keizer. De oorzaak ligt wel in het gemis van ouderlingen zamenhang van het mi nisterie maar deze vindt haren diepsten grond in den verwarden toestand der Oostenrijksehe monarchie, die uit de diepe duisternis van ab solutisme en bigotterie weder geboren moet worden tot het licht van den tegen woordigen tijd en daarbij den strijd der natioualeiten moet bevredigen, de uitgeputte financien herstellen en den geheel veranderden staatkundigen toestand regelen. De financien worden niet ongunstig genoemd en toch is het budget 21,300,000 hooger dan het vorige. De vooruitzichten zjjn dan toch duister, vooral als men let op de beweging onder de mindere standen. Op den dag der opening van de zittingen waren volgens de minste berekening 8000 werklieden opgekomen om etn dreigend adres den minister te doen aanbieden en men waagde het niet ook in het geringste de onwettige samenkomst te belemmeren. Het geschil tusschen den sultan en den khedive is gesust en tot nader uitgesteld; het oproer in Dalmatie verdaagd tot het voorjaar; Engeland neemt ernstige voorzorgen tegen dreigend oproer in Ierland. De Spanjaarden zullen het zoeken naar een koning wel eindelijk moeten opgeven, nu de schooljongen hun zelfs ontvalt en het zoeken naar de gestolen kroonjuweelen zal wel even vruchteloos blijven. Het concilie houdt geheime zittingen en on middellijk verneemt men van groot verschil in meening. Wie zal zeggen, wat er van aan is of men moest per analogie besluitendie hei lige vergaderingen hebben in liet verleden al- tjjd aanleiding gegeven tot twist en verdeeld heid. En zouden wij in dezen veel bewogen tijd van eenzijdige pogingen iets anders kunnen verwachten ENGELAND. Uit Irrlnr.d blijven dc berichten hoogst ongnnsti en de regiering ncht het noodigom de noodige voor zorgen te nemen, ten einde een opstand onmiddel lijk te kunnen onderdrukken. Lord Strathcnirn, die als sir Hugh Hose in den lndischen opstand is beroemd geworden, beert bevel ontvangen zeven mo biele colonnes, met uitgelezen officieren aan het hoofd, gereed te houden, ten einde op het eerste sein te kunnen vertrekken naar het bedreigde punt. buitendien worden dagelijks schepen met troepen naar Ierland gezonden. Het 209te regement is te Kingstown geland. Twee escadrons van het l8tc regement dragonuers zijn naar Tipperary gezonden. Het 40ste en dc helft van het 80ste regement zijn in de westelijke graafschappen verdeeld, en het 24ste re gement moet de orde bewaren te Cork. De grootste cnvalerie-machl is bijeen getrokkeu te Derry en I.imme- rick, waar twee regemciilen huzaren in de werk huizen gekazerneerd zijn. In het graafschap Meath heeft men l>ij herhaling op Je voorbijgaande trei nen geschoten, terwijl te Castletown de rentmeester van den heer Humidye vermoord is. Door de Oranjc-vereeuiging van Monaghan is liet volgende besluit genomen en met goedkeuring van de groole Oranje-loge in Ierland afgekondigd „Dank wordt aan de manhaftige heeren en conser vatieve kiezers van Tipperary betuigd, omdat zij zich van dc deelneming aan de jongste verkiezing aldaar hebben onthouden Ou alzoo nar, dc fcuians eu andere bestrijders der regcering gelegenheid heb ben gegeven oin den muusterieelon cnmliünat sma delijk af te wijzen eu om hun reeht tot het kiezen van den man hunner keuze staande te houden. Zoo doende hebben dc conservatieven van 'lipperarv doeu uitkomen dat zij de algemeene handelwijze der be windslieden verfoeien, en dat het eene ijdele poging is Ierland tot vrede te brengen door toegeeflijkheid voor den oproergeeat in den lande." Volgens den correspondent van de Times te Home is een groot aantal der vaders van het concilie hoogst ontevreden over het door den paus vastge stelde reglement van orde, dewijl het middelen zou opleveren om den weg voor oppositie te sluiten, en vooral over de samenstelling der commissie tot voorloopige toetsing der voorstellen van leden, dewijl dc voorstanders van het leerstuk der onfeilbaarheid daarin de bovenhand hebben. Volgens een telegrafisch bericht in de Times, is de veranderde ziensw ijze van koning Victor Ema nuel omtrent de enndidatanr van den hertog van Genua voor den Spaanschen troon toe te schrijven aan den invloed van Frankrijk. Volgens datzelfde bericht beeft ook de aartsher tog Ludewyk Victor'voor die candidatuur fiedankt. F R A N K F IJ K. De Reveil en Refarme halen geheele stukken aar uit het boek van den heer Victor Hugo „Napo leon le Petit," en de chevalier de Cbatelain heeft een boek uitgegeven „voor rekening des schrijvers," genaamd „Ronoes et Chnrdous," in hetwelk hij den keizer elk scheldwoord, naar het hoofd werpt, dat men bedenken kan. Plij noemt hem den beul vau het volk, den keizerlijken bandiet, den schandelijken dwingeland, die een ongeluk is voor geheel Europa. De menschheid moet wanhopen aan de voorzienig heid, als de moordenaar, die bet bloedbad van 2 december aanrichtte, als een braaf man zou sterven even als zijn medeplichtige en halve broeder de Morny, die op een donzen bed zonder berouw tc toonen, den laatsten adem uitblies. DUITSCHLAND. Door de Pruisische regeering is aan de kamer van afgevaardigden medegedeeld, dat zjj zich, wat betreft het in beslag genomen vermogen der voormalige souvereinen van Hanover en Keurhessen, niet ver plicht acht tot het doen van rekening aan den land dag, vermits de ontvangsten en uitgaven niet voor rekening der staatskas,'maar voor die der van hun bezit ontzette vorsten geschieden. Wat met name de uitgaven aangaat, zou hel gebruik van die sommen, welke besteed worden om een waakzaam oog op de tegen Pruisen gerichte woelingen te houden, uit ha ren aard niet voor openbaarmaking vatbaar zijn. Zy meniile echter de algemeene mededeeling te moeten doen dat, overeenkomstig de door haar bij de beraadslagingen over de inbeslagneming geuite verwachting, de uitgaven tot rechtstreeksche of mid dellijke afwering van vijandige ondernemingen in de nieuw verworven landstreken te aanzienlijk zijn ge weest, dan dat er overschotten uit de opbrengsten der gesequestreerde bezittingen zouden hebben kunnen verzameld worden. SPANJE. In de zitting der Cprtes heeft de minister Figue- rola op grond van documenten uit de archieven des rijks geconstateerd, dat, na het vertrek van koning Jozef, van de juweelen der kroon voor eene waarde van 22 miliioen in het paleis was achtergebleven. Hij hield vol dat alleen kouingin Christina den inventaris dezer kostbaarheden na den dood van Ferdinand moet hebben doen verdwijnen. De Epoca deelt in baar bijvoegsel een brief mede van den secretaris van genoemde koningin aan den heer Figuerola. De secretaris spreekt daarin de be weringen van den minister tegen en tart hem om de zaak voor den rechter te brengen. Met 130 tegen 7 stemmen is besloten, tot de benoeming eener commissie van onderzoek in de zaak der kroonjuweelen, r JL-.-2.-~ RUSLAND. Tegen het naderen van de jaarlijksche rccruten- lichting, die in den loop der eerstvolgende maand in het koningrijk Polen moet plaats vinden, neemt een niet onbelangrijk aantal dienstplichtige jongelin gen de wijk over de grenzen. Om nu hieraan paal ca perk ie stellen, heeft de Russische regeering ver ordend dat de gemeenten, voor eiken onder hanr ressorleerenden vluchteling, ecu .om van 400 zil veren roebels, zijnde het bedrag van den loskoop- prijs van den dienst, zullen hebben te betalen, lu- gcrolp 'e bepaling heeft eene der PooUche grens- gemcen. i ..eils 4000 zilveren rochels moeten uit- keeren. Gouda, 18 Decembek. Gisteren avond is in een der lokalen van de Sociëteit „Vredebest" vergadering gehouden van de nfd. Gouda der liberale kiesvereeniging voor het hoofdkiesdist riet. De opkomst der leden was tusschen de 30 en 40, De aftredende leden des hestunrs werden met over- groote meerderheid ingekozen. Vervolgens was aan de orde het stellen van een candidaat in de vaca ture van den gemeenteraad, veroorzaakt door het overlijden van den hr. J. B. Peeters. Slechts twee caudiilaten werden gesteld en daaruit na korte dis cussie met groote overeenstemming tot candidaat ge steld der vereening de heer M. L. A. KOCK. Na vele disonssien is heden door den ge meenteraad alhier met 8 tegen 5 stemmen besloten een toegangsweg te maken tot het station van den llhijnspoorweg. De hr.Viruly bleef buiten stemming. Donderdag had de aangekondigde meeting in zake het schoolverbond plaats. Tot het vrij talryk publiek werd door den algemeen geachten Directeur onzer Hoog»rc Burgerschool, Dr. W. Julius, een toespraak gehouden ter herinnering aan het doelen de strekking var dezen bond. Hij hoopte dat ook ■zij die, als eenig middel tegeu schoolverzuim, school plichtigheid wensohten en zij die volledige hervor ming van 't schoolwezen in zijn geheeljvcrlangden, zouden toetreden. Binnen den nnngewezen kring was nog genoeg „werk aan den winkel." Dc leiding der vergadering werd verder aan den spreker opge dragen en weldra was de Afdeeling „Gouda" van bet schoolverbond geconstitueerd. De voorloopige commissie zal een reglemeut ontwerpen en dit iu eene volgende vergadering ter tafel brengen. Eergister avond hield de maatschappij van Landbouw afd. Gouda en omstreken hare geivone najaarsvergadering in bet kcfHjhuis van den heer VV. Lnmpe aan de markt alhier. Na lezing van de notulen der vorige vergadering en eenige ingekomen stukken werd bij monde van den afgevaardigde, den heer Buitens Brack rapport uitgebracht van het ver handelde op de algemeene vergadering dit jaar te Pnrmerende gehouden, waarna gen. heer dc dank der vergadering werd betuigd voor dit wel opge maakte rapport, terwijl na eenige bespreking Uieek uit een tcrtnfel gebraehten rooster der aftreding van het bestuur, dat die niet op den bepaalden tijd had plaats gehad en bijgevolg met 1°. januarij a. s. nog twee bestuursleden moeten aftreden in plaats dier aftredende leden, de bh. E. Ovcrbosch en D. C. Sumson, werden benoemd de bh. J. A. van Honweningc te Gouda en dr. P. de Wilde te Reeu- wijk, waarna laatstgenoemde heer tot president en de heer F. II. Bulteus Brack tot secretaris pen ningmeester i3 benoemd. De Friesclte Courant zegt o. m. De vaderlandslievende houding der provinciale sta ten van Groningen vestigde meer bijzonder de aan dacht op de schromelijke verkwisting van schatten aan hetgeen het budget van oorlog van de natie eischt. Niet vreëmd, dat bij de algemeene bespre king tot inleiding der debatten over de 'oegrooting gezegd is: „Oorlog kost te veel geld Stoutweg werd toen geantwoord „Maar uit hel budget van oorlog kiin niets geschrapt worden, wijs dan eens den post aan, die uit de begrootiug kan gelicht worden.,, En de militaire pretentie bleef triomfan lelijk het gebied behouden hij de algemeene discussies Toch weet een ieder, dat de overtolligheid van het wapen der kavallerie door den heer de Roo van Alderwerelt in 18C7 in de kamer en daarbuiten, duidelijk is aangetoond; toch weet men nu, dat het regement rijdende artillerie den lande jaarlijks even veel kost als de drie akademiën te znmenen even wel kan men voorspellen, dat het budget van oorlog ook dit jaar iveêr glansrijk" zijne schreeuwend booge sommen uit de schatkist slepen en aan improduc tieve uitgaven toewijden zal, want weder zal hethceten: „wij kunnen niets van dat geld missen." En dat is wel mogelijk, zoolang men het oude stelsel bij oorlog blijft aankleven, zoolang er geen minister van oorlog komt, die genegen is van battery te veranderen, nis de vyand andere positiën aanneemt, zoolang de kamer ongenegen blyft om vuil haren kant hei. miuisterie te uoodznken van stelsel te veranderen, door sommige posten op het budget af tc stemmen. -Door den gemeenteraad van Amsterdam ia iu zijne Woensdag gchoud-n vergadering het voorstel van ile bh. Buchner en zijne drie medevoorstellers, tol oprichting eencr hoogere burgerschool voc/mcis- jrs roet tweejarigen cursus als directe aansluiting aan hot meei gen S stemuil worpen een oprichting ea met driejarig gen 10 stej wethouders ▼oor dat orf - Door j gsvangeni' persoon, i heeft wega gevangenis! jaar had mogen gelu venstaand L het gestolen Eene all! soldaat eeoj 40 oeuts, Het I forten, diel in 1807 ej niet door ten die fol minister ral En wanuei zullen de Zoo ga: ook in au lioenen mq allen De waarin De discj den heer I De heel eene zaak eenige wol klachten van de we maalsebapn station gel derde eileg van het maanden het oude legde weg geheel U)t| straat en zich alzoo I in een aill menschetilf Niet all eel ongeschikt] maar daan het gebrul maar dikw Nu is I van den aan de ori de rhynsd de gemeen toegangsei verlichten Indien geschil no in Zuid-F van bedui] den toeslJ nu aan dl ding vin] gete toch monopol il sedert del delen ral nu ook tl het publil bijna eonl Ik wenscl genoegzaa eener weg kunnen kigen tod De mi| De lieg toestand Gouda, De regel aangeseh/ vonkel ij I deel in andcrin,

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 2