Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1 8 7 O. De inzending van advertentien kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. tien moeten opgelost worden. De koloniele qusestie van liet hoogste belang voor moeder land en koloniën, sedert jaren hangende, vraagt nog altijd een oplossing. Een wet op de schut terijen en op het liooger onderwijs zullen die twee gewichtige belangen regelen, rechtswezen en verdediging, belastingstelsel en armwezen vorderen de aandacht van ministers en verte genwoordiging. De arheidtrs-quaistie treedt meer en meer op den voorgrond, en de vraag of de loonen in evenredigheid zijn met de ver diensten, de vraag of de positie van den dag- looner en werkman goed geregeld is door onze wetgeving wacht op beantwoording. Zal dit ministerie aai de gekoesterde ver wachting beantwoorden Zal het, sterk door de ondersteuning van de groote meerderheid der vertegenwoordiging de hangende queestien in milden zin regelen? Zal het, met oude traditien brekende, der volksstem gehoor geven, en zonder aanzien van persoon alleen het waarachtig be lang des volks tot hoogste doel der regeering stellen? Daartoe zjj der regeering kracht en moed toegewensclit. Hoe schoon de conciliante beginselen in theorie mogen schijnen, maar al te dikwijls wordt dit woord gebruikt om in consequentie en flauwhartigheid te bedekken. Handhaaft de regeering de beginselen van waar heid en recht., de groote meerdeiheid der ver tegenwoordiging niet alk en, maar ook de ovor- groote meerderheid van het verlichte deel des volks zullen haar krachtig steunen. Was de aandacht van Europa in het begin van het vorige jaar op Parijs gevestigd, wachtte men van daar de oplossing der Oostersehe qusestie, thans keert zich het oog van allen naar de eeuwige stad. Roine en het concilie? Ziet de een met huivering de te nemen besluiten te gemoet, een ander is thans reeds besloten met eerbied de g< dspraken der kerkvergadering aan te nemen, terwijl een derde die luisterrijke bij eenkomst met onverschilligheid begroet, over tuigd dat Je tijd van banvloek en brandstapel voorbij is, en do kerkvergadering do macht niet bezit om haar besluiten door (inwilligen te doen eerbiedigen. Strijd van liet oude tegen het nieuwe wordt alom in Europa gestreden. In kerk on staat, op liet gebied van wetenschap en kennis, overal tracht liat oude zijn positie te behouden of liet reeds verloren terrein te herwinnen, maar die pogingen zullen wel vruchteloos zijn. De nieuwe beginselen breken zichbtaar door, de leuze der oude Fransche republiek, zoo gemin acht en m.iar al te dikwerf zoo verkeerd be oordeeld vrijheidgelijkheid en broederschap wordt meer en meer begrepen en gehuldigd," Vrijheid! welk Nederlander zoude die gavo des hemels aan zjjn medemensch niet gnnnon? Genieten wij als Nederlanders de politieke vrij heden, velen missen die nogvelen hangen nog af van de willekeur van weinigen. Zouden wjj dien misdeelden niet toewenschen dat dit jaar hun ten minsto eenige der vrijheden ver schafte Gelijkheid voorde wet,kunnen wij Neder landers ons wel een anderen toestand voor stellen?Gehoorzaamheid aan de wetten des lands is ons aller plicht, i iaar die wetten verleen en ook aan allen zonder ouderscheid bescherming. Gelijke plichten maar ook gelijke rechten, geen bevoorrechte standen maar ook geen paria's Moge die gelijkheid spoedig aller deol zijn Broederschap! verbroedering der volkeren! zie telken jare vallen slagbo men, die de vol ken sedert eeuwen gescheiden hebben. De lo comotief, die de wereld van het eene tot het andere einde doorvliegt, verbrijzelt in zijn snellen vaart de veroon'eelen, die de volkereu gescheiden hebber. Door het uitgebreide verkeer verdwijnen vroeger misverstand eu eeuwenouden afkeer vijandschap verandert in toegenegenheid en vriendschap en allen wordt het blijkbaar, dat de strijd tusschen de volkeren met andere wapenen moet gevoerd worden dan met ram- schepen en moordtuig. Op bet gebied van kennis, wetenschap en industrie zijn lauweren te behalen, grooter en heerlijker dan ooit door de grootste helden op het oorlogsveld behaald zijn. De overwinningen op dit gebied ver kregen', verlioogen het geluk der menschheid, zij vermeerderen de bronnen van welvaart, en zijn nieuwe handen tot vereeniging 'Ier volken, Wensclien wij dan dat 1870 getuige moge zijn van vele dergelijke overwinningen dan zal voorzeker dit jaar in zegenend aandenken blijven, en het jongste een eervolle plaats in nemen in de rei zijner broederen -*'■ De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.75, franco per post 2. ADVERTENTIEN worden geplaatst van I5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Is niet de toestand van geheel Europa vre delievend Heerscht niet overal welvaart, en is de prijs der voornaamste levensmiddelen door den goeden oogst niet langer in onevenredigheid met de ver diensten der arbeidende klasse Blijft dan wel veel te wenscben over Donkere stippen mogen zich hier en daar vertoonen, onopgeloste quses- hien mogen den een en ander vrees aanjagen, en den pessimisten de gelegenheid geven hun jammerklachten te uiten, over het geheel ge nomen belooft dit jaar wat het materieele be treft niet ongunstig te zullen zijn. En toch veel nog zoude men anders wen- schtn. De stad onzer inwoniug gaat steeds vooruit, het getal inwoners vermeerdert, uiterlijk heeft de gemeente een welvarend aanzien, ook fa brieken verkeeren in een bloeienden toestand, en zoude nu de wensch overdreven zijn, dat do regeering der stad meer en meer doordrongen mocht worden van haar gewichtige roeping Door haar ligging geniet onze gemeente voor- deelen boven velen, die voordeden zooveel mo gelijk te gebruiken ten n utte der gelieele burgerij is de plicht der regeering, is de plicht van ieder ingezeten. Uitbreiding der gemeente moge hoogere lasten en andere bezwaren nu zich slepen, daaraan zijn ontegenzeggelijk groote voordeelen verbonden en de overtuiging daarvan moge ons dit jaar bewaren voor een klein geestig gekibbeldat steeds tot nadeel der ge meente moet uitloopen. Zuinigheid is een uit muntende eigenschap van iederen huisvader, van iedere regeering, maar die zuinigheid moet niet in karigheid ontaardenwaar het nuttige en onmisbare zaken betreft. Is verkwisting en overdaad dikwijls noodlottig, de gevolgen der karigheid zjjn dikwijls niet minder gevaarlijk. De regeering der gemeente zij toegewenscht dat zij de juiste maat niet moge vergeten, maar steeds in het belang der burgerij, de gelden der burgerij op de nuttigste wijze moge be steden. Velerlei werkzaamheden wachten dit jaar 's lands hooge regeering, verschillende qutus-

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 1