«BERG, Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1870. N? 838. ;iit |K E N, HEN enz. izadcn en |rs Vrijdag, 7 Januari. Kennisgeving. EEN MAN VAN GISTEREN. spillen. ioopmg IA, als maagver- p'rt laxerend, De inzending van advertontien kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. later Htaointhe èreld, op 7\Ja- Ihiatsen 10 Cts. |N zijn voorne- te houden op 170, des avonds |l der Sociëteit punten te be- naat, en noodi- luit deze verga- ^70, des voor de Remonstrant- a, vul eene partij ISUOUR ANTEN [zenden aan Fa. bij Crcfeld. flr jaren met bet bor bare werking Irteren, bijzonder posjn, met berigj |ii de navolgen 'c pogistea. I" lenstr. KK 27S. rot. Imcstr. HoofJstee». ■neg over de Don- bereid volgens te Gouda all ten bij den Heer L, J "inll unbengelijiie l«f?pillen, is ecu |kenin|t vnn J. J. 1 I nndteekening zich ""aiede liet doosje "el attent op te 1 gebruik vnn een loop te brengen. •akoiua. GOUDSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.75, franco per post 2. ADA EETENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De VOORZITTER vim de» Raad der Gemeente Gouda brengt ter openbar? kennis: dat aan de kiezers in dei." gemeente zijn toege zonden de oproepingsbrieven en stembiljetten tot het benoemen van een Lid .an den Gemeenteraad ter vervanging van den Heer J. B l'EETERS, overleden, en da', wanneer eenig kiezer zijn stembriefje verlo ren ot er geen raogt hebben ontvangen, hij zich lot bekoming dnarvan ter Plaatselijke Secretarie zal kunnen vervoegen, dat de inlevering der stembriefjes zal aanvangen op den 11" January aanstaande des morgens ten negen en eindigen Jea namiddags ten vier ure; dat het stembriefje schriftelijk ingevuld, door den kiezer in persoon in de stembus moet gestoken worden dat geen ander stembriefje dan dat hetwelk van het Genieentezegei voorzie» is, mag worden gebruikt dat de in het briefje in te vullen persoon, duide lijk met naam en voornaam moet wordeu aangewezen dat het briefje niet ouderlcekend mag zijn en geene andere briefjes omvatten of daaraan opzettelijk zijn vastgehecht. Gouda, den 1D January 1870. De Voorzitter voornoemd Van BERGEN IJZENDOORN. Het woord «penaliteit wordt meer en meer in onze tweede kamer bekend. De kiezers wor den uitgeuoodigd, mijnheer die en die te stem men want die candidaat is een specialiteit iu financien of in koloniale zaken of in zaken van defensien. De tegenwoordigheid van gemelde» candidaat is onmisbaar. Hij zal zijn medeleden omtrent die zaken nauwkeurige inlichting ui geven, hjj zal de discussion over die onder werpen beheerschen, de puntjes op de i's zetten en zoo uitnemend nuttig werkzaam zijn. De kiezers, overtuigd van de waarheid dit aan bevelingen, vaardigen met grooto meerderheid den candidaat af, en de tweede kamer telt een specialiteit meer. Zoo heeft men specialiteiten voor verschillende zaken. Mannen volkomen op de hoogte der koloniale zaken verdedigen geheel strijdige beginselen, afgevaardigden die hun leven gewijd hebben aan de studie van de verdediging van ons land spreken met vuur over verschillende middelen. Specialiteiten op liet gebied der christelijke staatsmanschap ver kondigen hun stellingen met wegsleepende over tuiging, specialiteiten op het gebied van het canoniek recht en de middeleeuwsche instellingen bestrijden de moderne wanbegrippen. Meer en meer wordt het mode om den can didaat als een specialiteit aan te bevelen en onwillekeurig is hy dan ook gedwongen speci aal over die vraagstukken een lange redevoering uit te spreken en een lioogen toon te voeren. Het moge nu nuttig en noodig zijndat sommige leden hun medeleden nauwkeurig om trent een of andere qiuestie kunnen inlichten, dat neemt niet weg dat van ieder afgevaardigde gevorderd wordt dat hij de quaestienbestudeert die aan de orde zijn en zoo min als bet den afgevaardigde Knoop zoude passen om, als rechts geleerde onderwerpen behandeld worden, te ver klaren dat hjj van die zaken niet op de hoogte was, evenmin mogen andere afgevaardigden zich wegens onkunde onttrekken, als er sprake is van legerorganisatie of verdedigingsmiddelen. Uit eigen oog moeten zij kunnen zien, en het niet alleen op de specialiteiten doen aankomen. De specialiteiten toch zijn dikwijls zeer kost baar. Men heeft wel eetts aangedrongen op een ministerie van openbare werken, maar daar toe is het nooit gekomen omdat men vreesde Jat wanneer dit een geheel afzonderlijke ad ministratie werd, de onkosten van dit ministerie zeer hoog zouden worden, omdat men overal naar publieke werken zoude gaan zoeken, om toch vooral de onmisbaarheid van dit ministerie te bewijzen. Even zoo gaat liet ook met de specialiteiten in de kamer. Heeft men een specialiteit oji het gebied van het gevangeniswezen, dan zou er wel geen gevangenis goed zijn, en bij de behandeling van de begrooting van justitie zoude liet kostbare amendementen regenen. Af gevaardigden-ingenieurs zonden de afdeeling waterstaat bezwarenafgevaardigden-militairen zouden gaarne van ons leger een model-leger en van onze verdediging een model-vt rdediging maken ten koste van de beurzen dor burgers. Dit is een groot bezwaar tegen die lteeren specialiteiten dut evenwel nog erger wordt als zij oji buit kennis steunende aan anderen het recht ontzeggen out op hun speciaal gebied een woordje mede te spreken of wat nog erger is ben te bestrijden. Een spi i-ialiteit-algi vaardigde, die zoo handelt toont dat hij niet op de hoogte van zijn tijd is, dat hij van gisteren is, zulk een afgevaar digde toont, hoe lang hij ook die betrekking moge bekleed hebben dat hij nog niet weet wat van den Nederlandschen afgevaardigde ge vorderd wordt. Uit alle deelen des lands zijn adressen op gezonden aan den koning om de hooge regeering des lands te verzoeken de uitgaven voor de verdediging te verminderen. Die adressen heb ben bij verschillende leden der tweede kamer weerklank gevonden en ook daar verhieven zich stemmen tegen de hooge krijgsuitgaven. Dit heeft naar het schijnt de verontwaardi ging opgewekt van een militaire specialiteit in de kamer. De heer Storm van 's Gravesande, vergetende dat hij in 1809 sprak als afgevaar digde van het Nederlandsche volk, verklaarde dat hij van meening was dat die adressen niets beteekenden, al kwamen er nog honderd bij. Wat weten ook burgers van krijgsuitgaven? Vroeger dienden immers de burgers alleen om het geld op te brengen, wanneer het noodig was, en zouden zij nu ook ntede willen spreken over het besteden van dit geld? l)ie lieden kunnen het niet beoordeelen, zeide de heer Storm, en vele niet-militaire leden Ier kamer ook niet, zoodat daaruit volgt dat de uitgaven voor de detentie moeten vastgesteld worden door een lid vijf zes, die evenwel het onder elkander volstrekt niet eens zijnen in hoofdzaken dikwijls aanmcrieljjk verschillen. Maar bovendien traden die adressen volstrekt niet iu details omtrent militaire zaken. Zjj verklaarden alleen dat de uitga 'en voor de ver dediging niet in evenredigheid waren met de krachten des lands. De niet-militaire afgevaar digden spraken niet over IJsel- of Grebbelinie maar zij wezen aandat een regiment cavalerie meer kostte dan onze drie hoogescholen, zij gaven op dat in Portugal met vloot en koloniën slechts 1.95 per persoon aan het krijgswezen wordt betaald, dat dit cjjfer in Italië ƒ3.07, in Zweden en Noorwegen 3.03, en in Spanje dat een leger van 24000 man naar zijn kolonie zendt f 3.70 bedraagt, terwjjl het in ons land meer dan het dubbel van het laatste cijfer is, zij wezen aar., dat gedurende de laatste twintig jaar volgens de afgesloten rekeningen door het Nederlandsche volk 416millioen voor het krjjgs-

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 1