Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1870. N? 847. BUITENLAND. Vcrkooping Vrijdag, 28 Januari. raarden Watten. Nationale Militie. Buitenlandsch Overzicht. T-'v"" 7 •«ft Of De inzending van adv ertentien kan geschieden tot. één uur des namiddags op den dag der uitgave. IaRIJ 1870, des trstaan van den MONTIJN in door Romeijn nmiddeljjk nabij Irn vóór weinige iet Booiberg, Perceelen uit- i in »de Biezen," 4 perceelen, te I en 95 Centiarcs, I met 1239, 282, zoo noodig den ure ter zei/der EN en de GE- 1SSEN, aanwe- volgens bekend vier KALF- of |ooi, Mest, Bouw- nadere infor- kiintore van go- van den No- xreen. den TE KOQP; £1Ï8-AFFAIRE, i bestaan heeft, tide op den druk- n franco onder r P.vanOUDS- fior de built-nliicht ilit, Hoofdkruuip, 1 erslijviug in d. eiken aard, Koos, dergelijke meer, a's of Anti- lig genezen, want vleeech en bloed emideelen of eenig jj.lers die geheel n, zijn door het nu» hunne pijnen b echte bekomen lew ikkeld zijn ia lebruiks-nanu ijzing Jc|Aihoud--rs voor- Iden Bereider en KLT Az, te Delft praat, Rotterdam a/d IJssel. wlen van I' ranz Run te Keulen zuiver, vrij van lengselen. De hebben op het Mnde fabriek- i u n gelieve te I nicest courante Hls voorhanden |J J. VAN OF.lt I- en Koek- lö' te Markt. GOUDSGHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad g- schiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.75, franco per post 2.— ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels it 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda doen te welen, dat het ragister van inschrijving roet de nlphabelische naamlijst, van hen, die in het af- geloopen jaar in deze gemeente voor de Militie zijn ingeschreven, van en inet den 26" January tot en met den 3" Februarij aanstaande, (de Zondag uit gezonderd) des voormiddags van 10 tot des na middags 1 ure, op de Secretarie der gemeente voor de belanghebbenden ter lezing zijn nedergelegd en dat tegen register en lijst bezwaar kan worden in- gebragt bij den Commissaris des KONINGS in deze provincie, door middel van een roet de noodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift op ongezegeld papier, onderteekend door hem die het bezwaar inbrengt; welk verzoekschrift vóór of op den 511 Februarij 1870, moet worden ingeleverd bij den Burgemeester dezer gemeente. Gouda, den 25° Januarij 1870. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVER FORTÜIJN. van ISERGEN IJZENDOORN. Gouda, 27 Januari. Er is nog altijd geen eind te zien aan den verwarden toestand in Spanje. De verschillende candidaten zijn de een voor, de ander na op- gegeveD, Montpensier alleen stoat nog in de verte, zijn vriend Topete maakt, weder deel uit van het bewind, maar het bericht, van des hertogen verkiezing te Oviedo is gebleken voor barig te zijn geweest. De poging der republi keinen om al de Bourbons uit te sluiten van den troon heeft deerlijk schipbreuk geleden, maar toch de aanleiding gegeven tot de ver nieuwde verklaring dat nooit of nimmer gedacht kan worden aan de herstelling der verjaagde koningin of aan de verheffing van haren zoon men wilde echter de uitsluiting niet van Mont pensier, die tot de revolutie heeft medegewerkt. De verkiezingen ter aanvulling der cortes zijn, naar men beweert, uitgevallen ten gunste der liberale partij, doch dit is niet zoo geheel ze ker doe h het mag inderdaad verwondering wek ken, dat de republikeinen niei sterk toenemen bij de onmogelijkheid om het eens t( worden omtrent de keuze van een koning, die de tnak durft aanvaarden. Do republikeinen hebben geen baast, zij moeten toenemen en kunnen wachten op gunstige kansen. De toekomst van Frankrijk is volstrekt niet helder. Het nieuwe ministerie is gunstig ont vangen en bestaat uit bekw ame mannenmaar het kenmerkt zich niet door innerlijke eenheid en vaste beginselen. De keizer wiens gezond heid weder wankelde, laat hm begaan, hunne ioopbaan is niet effen, zij moeten voortworste- len met tal van hoogere en lag"re beambten, die overblijven uit liet bewind Ier volstrekte willekeur en onverzoenlijke vijanden zijn der nu toegepaste liberale beginselen zij hebben daarenboven slechts eene geheel onzekere meer derheid in een kamer grootendeels ontsproten uit onvrije door kuiperij en onrecht bezoedelde verkiezingen. Om vast te staan moest het mi nisterie de administratie aan een zuiverings proces onderwerpen en het wetgevend lichaam ontbinden. Eu daarbij nu nog incidenten, die een vaster gebouw zouden doen wankelen. De misdaad door een wouotaard van keizerlijken bloede gepleegd is een onheildreigende bekom mering en de vervolging van Rochefort eene fout, niet goed gemaakt door de halve bestraf fing. Hoe lang zal deze episode van de Fran- sche ontwaking duren. lil dagen van rust zou ue strijd over be scherming en vrijen handel opmerkzaamheid en belangstelling wekken om het curieuse verschijn sel, dat. beproefde staatkundige liberalen geen besef blijken te bezitten van ware vrijzinnig heid. Aan ontwapening wordt niet meer ge dacht. De soldaten zijn noodig voor het bin nenland, dat is de laatste dienst, dien de legers nog zullen bewijze" dan nadert het einde. Engeland, dat slechts weinig aangedaan was door de wapenkoorts, bezint zich het eerst en vermindert zijn legermacht en krimpt de toe rusting in. Met eenige versmading ziet men neder op die zuinige kooplieden. Het is in- tusschen een heugelijk verschijnsel, want do kwaal is besmettelijk en zoo zal ook de gene zing bemoedigenden invloed hebben op anderen. Italië heeft plan op aanzienlijke legervermin- deringdit voorbeeld is oneindig leerzamer. Italië heeft zijne financiën verwoest door zijn leger, het staat aan den rund van den afgrondhet moet zijne wapening inkrimpen of bankroet gaan. Men ducht dat de vertegenwoordigers nauwelijks zullen toestemmen. Want niet slechts de koningen zijn zoo verdwaasd, de vertegen woordigers ijveren ook elders om strijd in het aanmoedigen en goedkeuren van hooge oorlogs budgetten. Oostenrijk verkeert in eene crisis, de Duitsch- gezinden zegepralen, de meerderheid in de kamers is voor de handhaving der constitutie. Men wil niets toegeven aan de eischen der Czechen. Het ministerie zal indien geest worden aange vuld. Maar de meerderheid des volks zal tegen het minister e zijn, de woelingen zullen toene men en de innerlijk verzwakte monarchie zal een ziekelijk leven voortslepen totdat een plot selinge uitbarsting het geHeele gebouw doet instorten. De verblinding der machthebbers is doorgaans onverbeterlijk en zij erkennen ge woonlijk het gevaar niet voor het spel geheel verloren is. ENGELAND. In een blief aan de Time» heeft de lord-mayor de aandacht gevestigd op de grooie ellende, welke door den geheelen werkenden stand gevoeld wordt. Hij ziet geen redding dan in landverhuizing, en beveelt die aan in de ondersteuning van het pu bliek. In vele kringen, zelfs in de hoogste krin gen, beslaat hel gevoelen, zegt hij, dat de werklie den geen werkelijk verlangen hebben om te emig re- ren. Op onze vergadering van verleden woensdag hebben wij echter aanzoek om ondersteuning gekre gen van de werklieden vereen igingen te Clerkenwell, Poplar, Lambeth, Westminster, Chelsea en vele andere wijken van Londen. Deze vereen igingen vertegen woordigen dnizende werklieden, die slechts één wonsch hebben, uainelijk Engeland te verlaten. De regeering van Canada is geneigd meer werklieden te ontvangen en bij te staan, dan wij in staat zul len zijn te zenden. Helpt mij de werklieden, die werken willen, doch niet kunnen, en die in den verschrikkelijkste!! nood verkeeren, in slaat stel len in Amerika een eerlijk stuk brood te gaan ver dienen. Volgens den Cork Examiner is de heer Ma- guire onlangs in het Vaticaan ter audiëntie geweest en heeft de paus hem bij die gelegenheid zijne vreugde Ie kennen gegeven over liet eerlijke streven van Engeland naar ecu versinndig en edelmoedig bandelen ten aanzien van Ierland. De pans gaf levens de hoop Ie kennen dat de verwachte Iersohe land bi 11 bevorderlijk mogt zijn aan de rast en goede .gezindheid bij de lersche bevolking. Steedfe klemmender worden de vartoogen der Engelsche bladen, om 'l der regeeriag duidelijk le maken dat er iels moet worden gedaan oin het sieeds toenemende pauperisme, dat de maatschappij eruslig

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 1