Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BUITENLAND. N? 849. iCHT I s IE. Kennisgeving. Bewaarscholen. Woensdag, 2 Februari. ELID. De inzending van advertentien kan geschieden tot Mn uur des namiddags op den dag der uitgave. JMK on IIOOG ,rERK bekend. |j itico Brieven by Vir te GouJa. up de Turfmnrkt eene KEUKEN- 2» FEBRUARIJ Ure in of bij de In Raam te Gouda elen, Kapspanten, kn, Planken, Schot- Is te voren te be- fEBRÜARIJ 1870 jb u sterfhuize van de Turfmarkt te en Zilver. 16" Februarij 1870 m het Logement en in 1868 nieuw opgang hebbend i met fijne Vrucht- beplanten Ooft-, Schuur daarachter, Fluweelen Singel en 311a, kadaster groot 12 aren en benedenhuis drie fompen een Kelder i'oorkamers, waer- IAchterkamer, eene ruime Zolder met met vele Kasten de en gemakkelijk Het bovenhuis is loor 200.in het schuur en de tuin |te aanvaarden de ïtge 1 Mei 1870. N, in de Vuilsteeg en 129. EN, in de Kappe- N'. 19 en 30. |YEN en een stuk in de gemeente ei 18a. te bekomen ten W. J. FORTUIJN eveelt zich wederom VERVANGERS ckendheid door de ige handelingen in het Provinciaal Rotterdam. ia aangenomen. Wjjdstraat, Gouda. frlukmao. G0UDSCHE COURANT. in de woning zelf kon worden verricht, ook door 't bewaren van kinderen een stuivertje De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.75, franco per post 2. De BURGEMEESTER van GOUDA, gelet op art. 7 «Ier wet van den 4° Jttlij 1850 (Staatsblad ii°. 37), regelende hel K1ESREGT, ens. noodigt de Ingezetenen dezer Gemeente uit, om, zoo zij elders in de Directe Belastingen mogten zijn aangeslagen, daarvan, vóór den 15" February aanstaande, te doen blijken, door overlegging van liet aanslag-biljet of een uittreksel uit de kohieren dier belastingen zul lende tot de overneming dezer bewijzen, ter Plaat selijke Secretarie worden gevaceerd, dagelijks, van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 ure, met uitzonderiug van den Zondng. Gouda, den 1° February 1870. De Burgemeester voornoemd, Van BERGEN IJZENDOORN. Wanneer het waar is - en er valt ons in ziens niet aan te twjjfelen dat de eerste plaats waar het jeugdige kind moet worden gevormd, op of aan moeders schoot is, dan volgt daaruit dat men de bewaar- ofkleinkinder- scholen slechts beschouwen kan, als een nood zakelijk kwaad. Zoolang het kind nog te jeugdig is om de lagere school te bezoeken, is zijn plaats t' huis bjj de moedor, daar moet zijn hart worden gevormd, en zoo men oordeelen mocht, dat 't wenschelijk is reeds vroegtijdig ook met de vorming van 't verstand een begin te maken, dan moeten die eerste lessen zoo niet door de moeder, dan toch onder haar ge regeld opzicht plaats hebben. Wij zijn echter al te zeer overtuigd van 't onbereikbare van dit ideaal, dan dat wij niet met ingenomenheid het wetsontwerp op de bewaarscholen zouden begroeten. Het kind geheel over te laten aan de moederzorg is in de meeste omstandigheden eene onmogelijkheid; hoe treurig het ook is, 't is een feit, dat de behoeften van 't gezin onder de minder bemiddelde stonden, het niet toelaten dat de onverdeelde zorg der moeder aan hare jeugdige lievelingen is gewijd. Veelal is de moeder verplicht liore kinderen gedurende liet grootste gedeelte van den dag te verlaten, om mede voor hen het brood te verdienen. Gedurende dien tijd moet het kind aan 't toezicht van anderen w< rden toevertrouwd en 't lag voor de hand dat personen, wier werk verdiendenzoo waren - en zijn soms nog water- en vuurneringen, snoepwinkeltjes, schoen- lapperijtjes en dergelijken, de plaatsen waar te vens kinderen werden en worden bewaard. Wel werden in onzen tjjd door particulieren de inaatschappjj tot Nut van 't Algemeen voor aan betere inrichtingen tot stand gebracht wel werden er ook in eenige genieenten van ons land openbare bewaarscholen opgericht, maar zoolang het staatstoezicht niet tot deze verblijfplaatsen is uitgestrekt, zoolang staat het iedereen vrij, 't zij hij "daartoe geschiktheid liebbe of niet, zich tot 't bewaren van kleine kinderen bereid te verklaren. Jamnier is het dat dit onderwerp niet tegelijkertijd met de wet op 't lager onderwijs in 1857 is geregeld. Wel was eerst voorgesteld in deze wet de personen aan te wijzen, die aan 't hoofd eener bewaar- of voorbereidende school mochten staan, maar later kwam men daarvan terug, omdat het. beter scheen dat onderwerp bjj eene afzonder lijke wet te regelen. Daartoe werd dan ook toen reeds eene belofte gedaan, hoewel het daar toe strekkend ontwerp uitbleef. Toch was het noodzakelijk, dat dit onderwerp werd geregeld. Eenig elementair onderwijs wordt uit den aard der zaak op de bewaarscholen gegeven, al zjjn 't b. v. slechts de letters en cijfers die er ge leerd worden. Daardoor wordt echter voort durend de wet op 't lager onderwijs overtreden, want het eerste gedeelte van 't daartoe belioo- rend onderwijs wordt in inrichtingen gegeven, die niet tot deze klasse van scholen belmoren, of waar althans in den regel geene hoofdon derwijzeres aan 't hoofd staat, lloogst noodig was deze regeling ook uit een sanitair oogpunt. Terwjjl goede zorg werd gedragen voordenoo- dige lucht, ruimte en licht in de lagere scholen, waren de bewaarscholen zonder controle. Het is nog zoolang niet geleden dat 't thans doel matig ingerichte lokaal onzer burger-bewaar school, zelfs niet aan de eerste vereischten in dit opzicht voldeed. Waar dus om zoovele redenen reeds langen tijd behoefte bestond om ten deze algemeen geldende bepalingen te ma ken, daar moet het ons verheugen dat onze tegenwoordige minister van binnenlandsclie zaken een poging wil doen om die behoefte tevervullen. ENGELAND. Niet te onpas trekt de Daily Telegraph te velde tegen de al te hooge eiselieu der vereniging, die zich tea doet stelt het misbruik van sterken drank in Engeland tegen te gaan en het aantal kroegen van regeeringswege te zien verminderd. Vooral maakt het streven dier vcreeniging, om gedurende den Zondng alle koffie- en bierhuizen te doen sluiten, de billijke verontwaardiging vim het blad gaande. „Wij uenschen" zegt de Telegraph „onder de werkende klassen de matigheid te bevorderen; we willen ook den Zondag gevierd hebben als eeu dag van algcineene rust en verademing. Toch zullen we met medewerkou om 'Jen Britschen Zondag nog doodei' en oniiitstaaiibaarder te maken dan hij 't reeds is. De wet is ver genoeg gegaan, door alle plaatsen tot ververaehing gedurende den kerk tijd te sluiten: door dezt regeling toch is Londen voor den vreemdeling en den niet kerkgaatiden man reeds lot een wildernis gemaakt, waar men te ver- geefs naar dak en voedsel uitziet. Laat de Anti- Liquor Bond de toenemende vermeerdering van kroegen tegengaan. Maar dut hij niet de hnlp der wei inroepe, om het drinken van een glas bier als onzedelijk Ie doen brandmerken, en de helft der natie met onmondige kinderen te doen gelijkstellen. Men boude in het oog, dat de guurheid van ons klimaat liet openstellen van herbergen onvermijdelijk maakt. Eli wie werkelijk matigheid zou willen bevorderen onder het volk moet begiimeu met het oprichten van warme, gezellige cnfó's, zooals me» ze op bet vasteland aantreft, en waar de min dere man zich te goed kan doen aan een drank, die het hart beter verheugt dan gemberbier en koffie, en toch de hersens minder aantast dan jenever en whisky." De Globe meent op goeden grond te mogen gelooven, dat de Admiraliteit bevel beeft gegeven om 1)50 werklieden aan de marinewerf te Forts- mouth te ontslaan. Alet het oog op de ellende waarin, tengevolge van dezen maatregel, vele huisgezinnen jonden gedompeld worden, verzochten de officieren der werf dat teu minste eeti deel van de werklie den aan den arbeid zou gehouden worden. De Ad miraliteit echter moet dit vertrouwen zonder eenige consideratie hebben afgewezen. FRAMKRIJK. Zaterdag jl. had in het wetgevend lichaam een langdurige discussie plaats over de wijze waarop de parlementaire enquête aangaande de linnilelstriio- taten zal worden ingesteld. De heer Jules Simon stelde voor eene commissie van 86 leden bij stem ming te benoemen, die in het openbaar hare zit- tiugen zou houden. Dc lieer Tiliuncourt verlangde de commissie door de bureaux benoemd te zien. Eindelijk werd het voorstel van den heer Jules Simon aangenomen. De vergadering verwierp daaren tegen het voorstel om den 1" November als den datum vast te stellen, tvaarop de commissie valt enquête rapport zon uitbrengen. Zij besloot dat geen datum biervoor zou bepaald worden, maar dut de benoeming tier commissie aan de orde zon zijn, ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels tt 50 Oenten; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN.

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 1