I Laatste Berichten. Ihobüerij om te grs en speelsters il kweten. Er jdend teeken we het verjt'j- "p ij hopen dat ijls in de ge- deringen op to ezelen genomen "ouda's-JIuge gereed te heb- liien weg voor den 27 Januari focureurs-gene- gerieht: «Het er notarissen in d met verzoek lichten omtrent rband wet art. d, der wet van gewichten en notariële acten. opvatting dezer ook onder de voldoening aan Jielyk. Ik ben J met rnijne ambt- inenl. zaken, en iil te noodigen en van justitie sort te brengen, redenen wen- iiniitische namen jx/igen, de wet i iVederlandsche fin art. 3 mede izoo geoorloofd, kn of de svsle- panische namen de in de tabel Nederlandsche Den alleen. r— \danuche Courant cht, dat de mi- Inf te treden, en fd de generaal It iruraanderen van den staf.* ^ontwerp tot her- liddellijk bij de orden Ingediend, irwport van vijf ea meerdere fa it werken daarvan cl tarifeeren der cliter niet daarin blijft daarvoor |ldt, dat de heer besluit genomen op zijne uiige - nadat zij hunne n, aizoo niet voor lid: (avond eene ver leden werd bij- is tot caudidaat ofessor Asser, met Itemmen. De heer ide rede zijne can- nog 6 stemmen ter 12, <18 heer van edigd) 4 stemmen. m, dd. 29 Januari (ebbende algemcene tmiging voor goud- nnggedaan over het I' te en door 7 leden O leden (werklieden) strekkende tot het ziekteen ouderdom an hunne betrekkin- geringe bijdrage we- ick boven de gewone 'deelig saldo dezer «taan dier instelling het aanzienlijk cijfer van 827.32'/,, te hebben be reikt, en is een to duidelijk bewijs van bet hooge belang daarvan voor den werkman om iels meer ter aanbeveling te behoeven; terwijl het van wege bovengenoemde verecnigiug kosteloos goven van teeken-onderwijs aan een 20tal bij de leden werk zaam zijnde leerlingen niet minder strekt totbewjjs barer belangstelling iu het lot vun den werkman. Het weekblad «Ons Streven", gewijd nan de ontwikkeling der vrouw, waarvan dezer dagen het proefnommer is verspreid, bevat o. a. het volgend schrijvenliet denkbeeld om iinu de ontwikkeling der vrouw onze krachten ie wijden, lacht me zeer toe. Bij elke schrede, die ik op het humanitaire gebied zet, ontwaar ik de zedelijke kracht der vrouw. Haar versterken en haar dienstbaar maken aan de belangen der samenleving moet ons streven zijn war.t hoe krachtiger de vrouw iu de eigenaardigheid van haar wezen ontwikkeld wordt, zooveel te grooter zal de hulp zijn die zij der inenschheid bieden kan, om bare betere en boogere bestemming te na deren. Slecht geraden is hij, die hare hulp ver smaadt; en even slecht geraden is hij, die de vrouw buiten hare sfeer wil rukken en hare eigenaardigheid miskent. Ik zeg met Karl. Weinhold «DieFraueu werdeu die Manner bessern urn! unsere Ueschichte retteu miissen, nicht durch Amazonenzüge, sonderu durch die Macht edler Herzen und gewaltigcr VVeib- lichkeit. In dem Lellen der Familie, in der Ehe liegt unsere Hoffuuiig," Wil de vrouw opvoedster zijn der volgende ge slachten, inoet zij wil zjj die geheiligde roeping nnnr belmoren vervullen, rueer kunnen dan het huisbestuur alleen, zij mng dan geen vreemdelinge blijven op het gebied der samenleving. Hare werkzaamheid beweegt zich, wel is waar, eigenaardig iu het huis, in het gezin, maar dnnrom moeten voor haar de bronnen van kennis »n weten schap niet gesloten blijven. Uit die bronnen vloeit een zelfbewust leven voort, dat haar tot eene betere Christin en misschien tot eene betere opvoed ster maakt. Daardoor alleen kan zij inzien en aan hare kinderen leercu, dat in den stoffelijken mensch tevens een eeuwig beginsel huist en dat de rechten van heide geëerbiedigd moeten worden. «L'homme,» zegt Pascal, «n'cst lit nnge ui hóle, et le malheur veut que qui veut faire l'unge fait la bèle." Ik acht het een vruchtbaar denkbeeld een week blad op te richten, waarin de zedelijke belangen onzer vrouwen, dikwijls al te zeer miskend, worden besproken, en tevens hare rechten en verplichtingen nis Nederlandsche vrouw en vrije Christin behandeld worden. Aan dusdanig werk is mijne volle sym pathie verzekerd. J. B. van Hcosnfotk, - Iu de vacalure eener predikantsplaats bij de hervormde gemeente te Amsterdam, ontstaan door het emeritaat van Ds. Blnauw, is het volgend drietal opgemaakt: J. W. Felix te Utrecht, W. J. Jorissen te Rotterdam en A. Kuiper te Utrecht. Uit Amsterdam wordt gemeld: Niettegenstaande de hevige bestrijding van den heer J. Werthcim Jz., heeft de kiesvereenigtng Grondwet den door Burgerplicht gekozen caudidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer, professor Aseer, ook tot den haren gesteld, en wel met 36 stemmen, tegen 21 op den heer van ltceiieii. Volgens een door den heer J. A. Alers, rijks veearts der l",c klasse, heiast met het veeartsenij- kundig toezicht in dit gewest, aan den minister van binnenlaodsche zaken uitgebracht rapport, begint de besmettelijke longziekte onder het rundvee zich te verspreiden. Genoemde veearts schrijft dit toe aan het niet behoorlijk afzonderen en aangaven der zieke beesten. Bijna stervenden worden geslacht om het vleeseh in comsumtie te brengen. De comm. des konings in de provincie Zuid-Holland heeft bij circulaire van 29 Januari j.l., hecren burgemeesters dringend uitgenaodigd te waken voor de naleving der bepalingen van artt. 459—462 van het wetboek van strafrecht. Getrouwe aangifte tier zit ktegevallen en strenge afzondering kunnen de uitbreiding van het kwaad voorkomen. cept-reglement van den bond nog in eene daartoe bestemde vergadering overwogen worden. In de nnbnrige gemeente Goudcrak is Zaterdag 11. ook eene afdeeliug opgericht, die 23 leden telt. Ook daar bestaat veel belangstelling voor de zaak. Te Amraerstol zijn in de afgcloopen tveek gevangen 13 znlmen van S tot 34 '/a 'i''° Pr'js per 3 kilo van 1.50 tot 2.25. Men meldt uit Moordrecht, dd. 1 I'ebr.i In do voorgaande week is hier de tweede ver gadering gehouden der afdeeliug van het school verbond, waarin een reglement i» vastgesteld. Tot afgevaardigden ter algemeene vergadering te Utrecht zijn benoemd de heeren 0. A. «an Houweaiuge Gz. en J. Drost Az„ Binnen ei nige dagen zal het con- Ook te Boskoop is eene afdeeling van 't school verbond opgericht. Maandag avond waren tot eene te dien einde opgeroepen vergadering circa 150 in gezetenen opgekomen. Niet weinigen duarvan bleken echter besliste nuti- schoolverbomlsinunnen le zijn. Immers, na het krachtig opwekkend woord van den leider der ver gadering, den heer Ham, herv. pred., betuigden zij bij monde van den heer Sluyter, pred. bij de Christel, geref. gemeente, dat zij onmogelijk tot het schoolverbond konden toetreden, omdat dit in zijn vergadering van 27 October II. het bekende amen dement Kuyper had verworpen; en bij die betuiging bleven zij volharden, ook nadat het ongeldige der aangevoerde reden aangetoond wus, en zij inet aan drang waren uitgenoodigd om met het schoolverbond de proef te nemen en mee te gaan, totdat het on verhoopt een iu hun oog verkeerden weg mocht inslaan. Van de overige aanwezigen traden er inlti9sehen 71 toe, die iu eene uu onmiddellijk volgende af- deelingsvergadering een bestuur beneemden, en tevens daaraan opdroegen om uit hun midden twee leden af te vaardigen naar de aanstaande vergadering te Utrecht. Genoemd bestuur bestaat uit de heeren: Mr. J. A. Vorstman, Voorzitter, K. G. F. VV. Ham, Vice- voorzitter, C. Douw Snijder, Secretaris, IV. F. K. Hassem, Penningmeester, en de heeren A. Koster Mz., J. Maarschalk en K. J. W. OttoUnder. Tot afgevaardigden naar Utrecht zijn benoemd de heeren Hum en Ottoiauder. Naar wij vernemen, zegt de Gron. Cl. is de minister van justitie voornemens in den loop vnn dit jaar een voorstel bij de staten-generaal in te dienen, waarbij het radicaal van meester in de rechten verplichtend wordt gesteld om tot liet examen voor candidaat-notaris te wonlea toegelaten. De Arnh. Ct. laat daarop volgen wij vertrouwen, dat dit gerucht zich niet zal bevestigen. l)e cou lissen hebben tot dusverre niet bewezen, dat zijniet berekend zijn voor bun vak. lloogere eiselien hun te stellen is dus, naar wij meeuen, onnoodig. Wil men die echter stellen, inen_ vgrzware dan het examen voor de enmlidanl-notiirisseh, maar eisehe niet, dat zij een akadetnischeu graad bezitten. Voor den exa minator moet het voldoende wezen, wanneer de exa minandus beantwoordt aan de cischen van het examen. Hij mag niet vorderen, dat i e bekwaamheden op deze of op eene andere wijze verkregen zyn. Dat de maatregel moeielijkheden zou opleveren gclooven we niet. Even als bij andere vakken zullen altijd personen te vinden zijn, die op een notaris kantoor werken, zonder plan zelf notaris le worden. Een andere vraag is echter of een advocaat, tot notaris aangesteld, de kennis van zijn vak, en vooral ook vbii de menschen met wie hij te doen heeft, in die mate zal bezitten, als de ciindidaat-notnris, die langen tijd in de praktijk werkzaam was. -— Men meldt aan de Arnh. Ct. dat de hh. Bit- dius c. s. aanvrage gedaan hebben voor eene defi nitive concessie voor eene spoorweglijn Dordrecht- Arnhem-Nijniegeu, terwijl, naar men verzekert, een Frnnsch bankiershuis zich bereid verklaard heeft het voor die belangrijke aanvulling van ons spoor wegnet vereischte kapitaal te verschaffen. Het Weekblad van (le burg. admin, deelt eene beslissing des konings mede, waarbij is uitgemaakt, dat de stem, uitgebracht op een persoon, zonder aanduiding valt diens voornaam, wanneer hij behoort onder de aftredende raadsleden, dien persoon moet tvorden toegerekend, ook al zijn er andere personen in de gemeente, die dentelfden naam dragen. Deze beslissing is gegrond op (ie overweging, dal indien de kiezer, die deze stem uitbracht, het aftredend raadslid niet had bedoeld, hij dit door eene meer nauwkeurige en duidelijke omschrijving zou hebben te kennen gegeven. gevallene te Goes, bevestigd door hetgeen de pre dikant Jozef Suppan dezer dagen te Laibueh (in Duitschlaml) predikte. Hij zeide toch «Geliefden in Christus I Gelukkig zijt gij, die niet lezen en schrijven kunt, omdat gij nooit aim het gevaar wordt blootgesteld, de slechte hoeken en an dere geschriften te lezen, welke op ons geloof en op de geestelijken smalen." Door het kantongerecht te Arnhem, zijn reeds drie personen veroordeeld, wegens handelingen in sirijd inet de wet op de nieuwe malen en gewichten en wel ttvee, ieder tot f 16 en een lot 20 boete of voor allen subs, gevangenisstraf. De Sneeker Courant zegt„Onze meening, indertijd geuit, dat de rechtgeloovigeu iuüerdaitil het ouderwijs zouden willen afschutten, indien zij er de macht toe hadden, wordt, behalve door het voor- Londeil, 2 Febr. De Times deelt een particu lieren brief mede van een kapitein hij de marine naii de Westkust van Afrika, houdende het bericht dat dr. Livingstone, op 90 dagreizen van Loango, onder de beschuldiging van tooverij gedood is; het lijk werd verbrand. New-York, 2 F'ebr. De senaat heeft zich bij besluit verklsard ten gunste eener bemiddeling vnu het gouvernement in het conflict tusschen Canada en de Indiaansche slamm"n aan de Boode rivier. De staatsschuld bedraagt 2652 millioen dollars, zijnde sedert de vorige opgave eene vermindering van 4 mtilioen. De voorraad edel metaal be draagt 1011/, millioen. Weenon, 2 Febr. De Wiener Zeitung deelt de benoemingen mede der volgende ministers: Hasner, minister-president; de luitennut-veldmaarschalk Wag ner, oorlog; Baulutus, landbouw; Slremayer eeredienst en onderwijs. Cairo, 1 Febr. De khedive heeft heden het parlement in persoon geopend. Hjj wenschte zijn volk geluk met den goeden oogst en de meer en meer in omvang toenemende openbare werken. De ministers zullen steeds bereid worden gevonden om met het parlement van gedachten te wisselen over de publieke aangelegendhrdenhg uitte dehoopdat dit gemeenschappelijk overleg zal leiden tot bevor dering van de algemeene welvaart. Londen2 Febr. De Timet meldt dat tos» sclteti Egypte ca Turkije eene schikking tot stand is gekomen, krachtens welke het Egyptische leger niet meer dan 15069 uian zal mogen bedragen, Berlijn2 Febr. De J'roe. Corrtsp. meldt dat de Nuurd-üuitsuhe rijksdag ttigen 14 dezer zal wor den bijeengeroepen en dat de zitting van den land dag alsdan zal tvorden geschorst. Tolpnrlement zal vermoedelijk den 20 April bijeenkomen. Karlsruhe, 2 Febr. De nieuwe Badensche spoortvegleening van IO'/a millioen is met eenige bankiershuizen, waaronder de heer Rothschild en de heer Laden burg te Mannheim, alsmede de maat schappij voor disconteering te Berlgu, gesloten. De prijs van afgifte is nog niet bekend. Parijs, 2 Feltr. De maarschalk Regnault de St. Jean (l'Augély is overleden. De Patrie logenstraft het gerucht, volgens hetwelk de regceriug voornemens is de kaders vau de laud en zeemacht ie verminderen. Parijs, 2 Ecbr. Bij tie discussie in de kamer over liet reglement van orde heeft de heer Gróvy een amendement voorgesteld, waarbij aan de kamer het recht wordt toegekend, om de gewapende macht ter barer bescherming te requireeien. By de ont wikkeling van het amendement verklaarde de heer Gróvy, dat hij het misbruik van liet recht van ont binding wil voorkomeu. Hij beweerde voorts, dat 9e nationale vertegenwoordiging, die boven allen geplaatst is, tegen eiken aanslag beveiligd moet zijn. De minister van onderwijs antwoordde, dat de vrijheid enkel gegrondvest kan worden door ver trouwen tnsselien alle partijen. Hy protesteerde wijders tegen het denkbeeld vau een mogelijk con flict tnsselien de verschillende staatsmachten. liet amendement Gróvy zeide de minister voert ons terug naar 1848, en wij schrijven thans 1870. De vordering vnn den 'neer Gróvy is in slrgd met de constitutie. Het amendement is een bewijs van wantrouwen tegen de regeering. Wij willen de vrij heid met het keizerrijk vereenigen maar het laatste niet tegen de vrijheid keeren. De heer Jtdes Favre beweerde, dat de kamer al leszins het recht heeft om bescherming in te roepen. Onder het tegenwoordig régime hangt het wetgevend lichaam van de genade van een enkel man nf. De 9prekcr maakte verder eene toespeling op 2 december toen de minister van oorlog deze zaal verliet om de Pretoriaansohe benden tegen de veriegeu woord i- ging le tviipenen. liet nmendemont is daarna verworpen met 217 stemmen tegen 43. 74^

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 3