BINNENLAND. Londen,! Weenfl OOSTENRIJK. SPANJE. koffie-macliine, lage drukking betaald word en dl komen der onileT uithoofde van dj dcrsleuuilig, is gelde stoom vaarl een vertrek otif stoomschepen iu| en t'huisreizen Men meldl Professor Tja/ in 't Nut alliiel 't Was eene waarbij, na eenl over koffie, the/ komen hoezeer zijnde methode tl waar door hoog van laten aftrek ging. Goede bi teren, en telken! waren, fijn mal/ en goed trekken! den wiukei hal/ ontraden, ook de! bedrog. Als eenl toch gemalen k| hij aan de dewijl dan de standdeelen, enz., zich hij den k en doelmatig bruik. Ten hr. «lom alhier die dit ongeval bespeurde, heeft door vervaarlijk hulproepen, de nabijwoneuden opgeschrikt; zoo dat men van alle kanten toeloo- pende de beide in doodsgevaar vcrkecreude perso nen beeft gered. Pe voornaamste wijzigingen door de Goudsche afdeeling van 't school verhoud voor te stellen zijn; Art 1. Het schoolverbond lieeft ten doei aller- wegc in ons vaderland een geregeld en voldoend schoolbezoek te bevorderen. Ken voorstel om art. 2 Ie doen vervallen, vond weinig bijval. Vele leden meenden dat t artikel voorloopig nog niet gemist kon worden. De bijna onmogelijke toepassing van dit art. wordt nog on waarschijnlijker door de alhier aangenomen redactie; „Het vermijdt,zorgvuldig alles waardoor iemands godsdienstige gevoelens zouden kunnen ge krenkt worden. Art. 9. Weg te laten de onderscheiding tusschen leden 'die 1.50 en hen die minder betalen. Art. 10. Van 'l minimum dat de afdeelingen aan contributie ontvangen, wordt 1/3 in de kas van het verbond gestort. Het overschietende enz. Art. 11. Klke afdeeling ontvangt één exemplaar der geschriften, die worden uitgegeven. De wijzigingen van «rt. 10 en 11 werden aan genomen, omdat men meende dat zeer veel geschrif ten van 't verbond van minder belang zullen zijn voor de leden; de beoordeeling daarvoor aan elke afdeeling latende, moeten dezen natuurlijk van eik dier geschriften een exemplaar ontvangen. Zij kun nen echter, zoo zij 't weasehelijk achten, meerder exemplaren van eenig geschrift ter, verspreiding ontvangen, rnaar tegen betaling. De afdeelingskas- sen zonden daardoor een deel der uitgaven van de algemeene kas overnemen, en een ander deel dier uitgaven zou onnoodig worden; de algemeene kas zal dus minder behoefte aan geld hebben, zoodnt 't aan haar af Ie staan bedrag zonder bezwaar tol 1/3 van 'i minimum der contributie zou kunnen gebracht worden. Art. 32. Alle besluiten, ook die tot het brengen van veranderingen in 't alg. regl., worden met meerderheid van stemmen genomen. Waar enz. Art. 34. ln plaats »au de ondersteuning der in de vergadering voorgestelde amendementen door 1/5 der tegenwoordige leden te vorderen, weiischt men met eene ondersteuning van minstens 10 leden ge- norgen te nemen. Art. 33 wenschte men te doen vervallen. Art. 43. De naiibwhdiugcii voor iedere vaoature door 't hoofdbestuur kon de goedkeuring dezer afd. niet wegdragen. In de onlangs Ie Amsterdam gehouden ver gadering voor de statistiek in Nederland zijn o. a. tot leden benoemd de,hee.rmi M". M. lliichncr en J. Fortuijn Droogleever alhier. Het Utr, Daglil. zegt; Naar aanleiding van liet bericht, dat te Middel burg van Dinsdagmiddag tol Donderdagnacht geeu brieven ontvangen zijn uit Holland, wordt in het Noorden gezegd, dat het een raadsel blijft, om te verklaren, hoe men niet op het denkbeeld is ge komen, om bij mocielijken overtocht te Rotterdam de pak et ten over Utrecht's Hertogenbosch en Goes te verzenden. Een raadsel zou het misschien eerder te noemen zijn, dat dit wel gedaan werd, want te profitecren van zulke voor de hand liggende middelen, om de communicatie te bevorderen, licht volstrekt niet in dc gewoonte van enkele heeren onzer posl-admi- nistralie. Kr is geklaagd over de koude, die de gevan genen in de gevangenis te Arnhem lijden. l)e Ank. Cour. licht de zaak toe. De gevangen heb ben verwarmde lokalende preventief en de zoo genaamde zware gevangenen, in wier zaak nog geen eindvonnis is geveld, worden niet verwarmd. De directie kan deze niet in lokalen brengen, waaruit ontsnappen gemakkelijk zou wezen, en hut huis is er niet voor ingericht, hun verwarmde localeu te geven. De zaak is vrij natuurlijk. Als men veroordeeld is wegens een misdrijf, dan moet er voor alles ge zorgd wordenvoor goed eten, voor verwarming. Voor de preventief gevangenen is zoo iets niet noodig; die beliooreu nog ni-t onder de kategorie, waarmede men medelijden muet hebben. Hoe zou dat trouwens noodig zijn. De katernen, waarin de zonen des volks worden geherbergd, zijn dikwijls slechter ingericht dun de gevangenissen. Dat behoort zoo bij de 19 ceuwsclic pbilonlrople! Dank zij de onvermoeide pogingen van den ver dienstelijken directeur dr. G. F. Westermnn, wekt deze inrichting, nu op groolc schaal aangelegd, de aandacht van allen, die belang stellen in de rivier- visscbcrij. Wie zich thans naar het daartoe gereed gemaakte lokaal begeeft, kan zich met eigen oogen overtuigen van den outw ikkelingsgang bij de vissollen liet is nu dc periode, dat dc eieren ui incubatie zijn, en dat men de pas uit liet ei ontwikkelde jongep. en de visohjrs in verschilleude stadiums van was- dom kan waarnemen. Aan de Hollandscbe ijzeren spoorwegmaat schappij zijn de voorwaarden medegedeeld, waarop de minister van binnenlandsclte zaken door den koning gemachtigd is, haar concessie te verloenen voorden aan leg en de exploitatie van een spoorweg van Amsterdam, over Hilversum en Amersfoort naar Zuifen, met een zijtak van Hilversum naar Utrecht. Daarbij is de voltooiing vuu die wegen binnen zes jaren verplich tend gesteld. Naar men verneemt maakt de vraag, betrek kelijk de opheffing der vesting 's Bosch, waarom trent dezer dagen in sommige bladen verschillende berichten voorkwamen, nog het onderwerp van over wegingen tusschen verschillende departementen van algemeen bestuur uit, zoodat te dien aanzien nog niets is beslist. Blijkens het verslag van de laatste algemeene vergadering van de Ned. Gustaaf-Adolf-Vereeuiging, waariu door den voorzitter, ils. Krabbe, de verdien sten van dr. L. J. F. Janssen ten opziihte van de vereeniging herdacht werden, is besloten de 500, door hem aan de vereeniging vermaakt, te bestem men voor den bouw van een toren op de nieuwe kerk te Huissen, (Gelderland). Met de bedoeling, dat alzoo in eene gemeente, niet verre van de ge boorteplaats van dr. Janssen gelegen en waar bij meermalen vertoefde, een gedenkteeken mocht staan om te herinneren, wat hij voor de vereeniging ge weest was, werd in het bijzonder geval afgeweken van den regel, anders steeds streng in acht geno men, om geene gelden voor hel bouwen van kerk torens te verstrekken. Bij de Ned. herv. gemeente te Amsterdam is tot predikant beroepen dr. A. Kuvper, pred. te Utrecht. De tweede kamer der slaten-generaal beeft den 15 Febr. hare werkzaamheden hervat. Het nieuw gekozen lid voor het hoofdkiesdistricl Am sterdam, de heer mr. G. C. J. van Reencn, heeft zijn geloofsbrieven ingezonden. Er zijn tien wets ontwerpen bij de kamer ingekomen die tnecreni'rels reeds bekend waren en wuarouder een tot wijziging van de poslwet (invoering van een uniform-port). De heer Fransen van de Putte heeft verlof verkregen om op een nader te bepalen dag (Ie ministers van marine en van binnenl. zaken inlichtingen te vragen nopens den toestand van den toegang naar zee van Rotterdam en Dordrecht. Vervolgens is de kamer overgegaan tot de samenstelling barer afdeelingen. De officier van justitie bij den raad te Ba tavia is naar Beknssie vertrokken, ten einde een onderzoek in te stellen naar de handelingen van den schout dier plaats, eu van den assistent-resident van meester Cornells, Dat onderzoek is afgeloopen, maar de uitslag nog niet bekend. Ten einde de bevolking van liet district Sa- maratig in de gelegenheid te stellen hare krachten te wijden aan liet reinigen en in zindelijken staat brengen barer kampongs en hetgeen verder noodig is om de oorzaken der ongezondheid d er kampongs weg te ruimen, heeft de regeering haar ontheven van de tot dus ver op haar rustende verplichting om de wegen ter hoofdplaats ii: heeredienst te on derhouden. Men In deze tot leniging v nén, WL.»e dra werk verhindet zien. Niet het H. stuur, gehouden, om doen, maar aan de enz. Te ma rk t lograinmen De zalm vorst stil. ge,'huis heeftf ingediend. Dc niinisld kwaad, waaril omtrent de hf boer om zielil zekeren, is zl dus in overvT beperkte zeki| in het er inbreuk de eigenaren de ngitatie Het wcts| pacht en he De staat pachters die die door h< geene schud wordt oppej blijven de nen zij de van het lus| 20 jaren, gebouwde gouvernemfl niet dwingf Ten slotfl van he1 la de eerste uil tot de twc'f maart zal tigen, dat P de onlan concilie, heeft pen»! del ijk b< j het nann» Pc Ilongunrschc minister van eeredienst heeft ver klaard, onmiddelijk na de reorganisatie der univer siteit te Pcsth de voornaamste Puitsche professoren te /.«Hen uitnoodigen, om aldaar voorlezingen te honden. Nadut Carl Vogt er met zooveel bijval is ontvangen, meent de minister reden te hebben lot de verwachting dat dit met de Duitsche gelejrden ook wel het geval zal zijn. Men vreest evenwel te Pesth, dat hij daarin bedrogen zal uitkomen. Zeker zuilen sommige Duitsche professoren wel aan zijne uitnoodiging gel.oor geven, maar het voor- ooideel tegen liet Puilseh element is in Hongarije nog te sterk, om hen op eenig succes te doen hopen. Zoo vindt bijv. de Valgor thans bijval, nu zij een kreet van verontwaardiging aanheft, omdat in het Duitsche Hermannstadl het geheele onderwijs niet in handen der Hongaren is. 10 ven zeer stemt men in met de Neue Lloyd, die er ov eik langt dat te Temeswnr enkel Duitsche scholen zijn hetwelk trou wens niet te verwonderen is, als men weet dut al daar geene Hongaren wonen. O&O ft-— De budgetten van oorlog en van marine zijn door de Cortes aangenomen. De discussie hierover heeft weinig belangrijks opgeleverd. Het leger kost het land niet minder dan 463 milliocn realenrnaar Spanje heeft ook hel voorrecht van 464 generaals en 12000 officieren te bezitten, ongerekend ruim 3000 officieren van administratie, lerwjjl bet leger slechts (het woord „slechts" is enkel van toepassing op de verhouding) 80,000 man telt. Alleen door een langdurigen vrede eu ruat kan in die wanver houding tusschen liet aantal officieren en de sterkte van het leger virbetering komen; maar het uitzicht is weinig bemoedigend. In Spanje toch volgt de ééne opstand op den anderen, die kwaal is er chro nisch, en bij elke insurrectie beeft er eene promotie bij het leger plaats. Men meldt uit Amsterdam De nieutve inrichting voor kunstmatige visobteelt, in het kon. zoölogisch genootschap A'aturu Arti's Naghfra, beantwoordt ten volle aan de verwachting. Er hoeft zich eene commissie gevormd onder de bescherming van Z. K. It. Prins Hendrik der Nederlanden, bestaande uit de beereti G. J. Boelen, J. G. Bunge en J. Boissevain ter (laarstelling eener geregelde stoompakketvaart op Java, door liet ka naal van Suez. Naar het oordeel der commissie zou die vaart eene belangrijke besparing van tijd en geld geven boven de thans gebruikelijke reis met zeilschepen rond de knap de Goede Hoop. De uitvaart van een zeilschip rond de knap wordt be rekend gemiddeld op 85 en de t'liuiarcis op 108 dagen; die van liet stoomschip via Suez de uitreis cn ('e 1 huisreis ieder op 45 dagen, hetgeen dus een besparing van 50 en van 63 dagen oplevert, afgescheiden nog van de zekerheid van i.et tijdstip van vertrek en van meer spoedige lading en los sing, die telkens op 15 dagen wordt berekend. De vracht voor personen zou die, tliuns per zeilschip F B A N K R IJ K. De l'arijselie Moniteur bericht, dat bet contingent voor het Fransebe leger dit Jaar met 10,000 man verminderd en mitsdien op 90,000 man gebracht LT worden. Door dit beslt.it, dat men, volgens cenoerod blad, vooral te danken heeft aan den beer ïlull'et minister van financiën, zal eene bezuiniging van tien millioen op het budget worden verkregen. Het verschuiven van het debat over de bui- nenlandsche politiek tot den 21» Februari, zal de gemoederen geenszins tot rust brengen, zoo als men gehoopt hadintegendeel zij zullen er nog opge wondener door worden. Immers de publieke aan dacht vestigt zich thans uitsluitend op de geruchten nopens het bestaande complot. De geheimzinnigheid, die met de instructie gepuurd gaat, liet onverstan dig stilzwijgen van bel ministerie, vermeerderen nog de bezorgdheid en geven aanleiding tot allerlei pes- «imislisehe veronderstellingen. l)at die bezorgdheid zeer overdreven is, blijkt genoegzaam uit de zeer tegenstrijdige luedejeeliugen de officieuse bladen, die, na liet eerst over de van uc uiuuhïucu zaak gesproken hebben, thans het stilzwijgen bewa ren, waaruit men mag afleiden, dat, naarmate de instructie vordert, de gronden van beschuldiging verdwijnen. Toch brengen juist weer die tegenstrij digheden het hare bij om de spanning levendig te houden. Dauroin ook dringen alle gematigde orga nen op de noodzakelijkheid aan, om het publiek door eene openbare instructie met den waren staat van zaken bekend te maken. Een 40lal personen (kooplieden, advocaten, grondeigenaren, studenten, enz.) hebben den minister van justitie het volgende adres doen toekomen „De ondergeleekenden wensclien, dat de vrijzinnige denkbeelden, die in liet programma van het minis terie opgenomen zijn, zonder rustverstoring verwe zenlijkt worden. Zij stellen een volledig vertrouwen in de ministers, die in hun eerlijk, vastberaden optreden krachtdadige maatregelen hebben genomen tot list Ie keer gaan van de strafwaardige geweld dadigheden, welke de rust des lauds dreigden te verstoren. De sympathie en de moreele ondersteu ning van alle weldenkende burgers zullen, zoo noodig, in een materieelen steun verouderen, om de openbare oidc en rust te handhaven. Gouda, 17 Fr.itiU'Aiu. Gisteren middag omstreeks half twee ure zijn twee schaatsenrijders op de rivier de I.Uel in een wak gereden ter hoogte van de nsohseli uur van Moordrecht. Een voerman inet ceu rijtuig van den

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 2