IEK Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1870. N? 860. BUITENLAND. lek- Zondag, 27 Februari. Een huishoudelijk praatje. De inzending van advertentien kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. [IGING. >LEN van nijnen. In- ÏNGHAM, pt'-enkolpfl- des voor- I te Gouda I Kerk heeft ppspantcn, en, Plan- en te be- '1870, des uil aan de van eenen 9 Dimet lurdags te middags oor ARIE A for gen of IET 1870, ran: ÏS, WA- )ORSCH- ier alles, L'hoort. feven en MOLE- Regle- (mrtement VUT VAN ende be kent goed- erk dier alurende Juders zal 187. 2 VER. rineker, |ngin. C 0.60 0» 0.30 B 0.50 C 0.30 0.40 0.40 B 0.40 R. Is voor- vuda. G0UDSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.75, franco per post 2. tvS'S ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. «tXgX3. Het Vaderland van 21 Febr. bevat onder bovenstaand opschrift een hoofd-artikel, dat ook in onze gemeente van zoo ruime toepassing is, dat wij gaarne de voornaamste plaats in onze Courant vullen met het een en ander, dat wij daaraan ontleenen. De invoering van 't metriek stelsel wordt daarin besproken en de redenen ontvouwd, waarom de staat en zijne ambtena ren er zich mede bemoeien met welke maat het publiek wordt toegemeten en toegewogen. Het genoemd nieuwsblad laat daarop een brief volgen, ten betooge, dat bet metrieke stelsel in 't belang is van koopers, van gebruikers, omdat daardoor een aantal kleine oneerlijkheden en benadeelingen, waaraan bet groote publiek vroeger onderworpen was, minder mogelijk wor den. Die brief van een huisvader laten wij ook hier volgen: „Het is mij dezer dagen gelukt de vrouwen mijner familie op eens te bekeeren tot de voordeelen van het metriek stelsel. Zoouls iedere familie in den Haag houden wij er een melkboer op na, die ons iederen dag voor de behoeften van het gezin vier kopjes melk bezorgt, een hoeveelheid welke naar 's mans eigen opgave overeenkomt met twee Ne- derlnndsche kannen (liters). Ik heb onlangs een wettige en geijkte melkmaat in de gedaante van een halven liter in huis weten te brengen, en na eenig verzet is 't mij gelukt daarmede dezer dagen de eerste proefnemingen te doen. Ze leverden het volgende verrassend resultaat- Bij het nameten van de door den melkboer bezorgde waar bleek het dat het zoogenoemde kopje niet meer dan 2/3, of, laat ik 't ruim stellen, hoogstens 3/4 van den halven liter, waarmede het in prijs gelijkstaat vulde, en op de getuigenis van de bevoegde huis houdelijke autoriteit, dat de melkkan waarin de af meting iederen dag gebeurt, nooit meer gevuld was dan op den dag der nameting, zijn wij aan het re kenen gegaan. De melk kost acht cents de kan, en wc betaalden dus iederen dag zestien centen, terwijl we niet meer dan 3/4 van twee kannen ontvingen, dus een waarde van twaalf cents. lederen dag ontving de melkboer nan ons huis een cadeau vau virr centen, of per jaar veertien guldens zestig cents. In evenredig heid betaalt ieder gezin van de residentie dezelfde som unn zijn melkboer en reken nu maar eens uit, op hoeveel ons Hagenaars jaarlijks het minachten van het metriek stelsel komt te slaan Op deze uameling is een comparitie met den melkboer gevolgd, en hem het verzoek gedaan met zijn kopje in den halven liter te meten. Eerst toonde de man zich verontwaardigd, en zng hij hierin een bewijs van wantrouwen, doch mijn op merking, welke ik van achter de schermen sup- pediteerde, dat hjj, wanneer hij mijn geld ont ving, nazag of 't accoord was, en ik me met het zelfde recht wilde overtuigen of zijn melk accoord was, maakte hem handelbaarder, en hij verklaarde de „ondermaat" nu met te spreken van het „morsen wegens de haast," terw-jjl hij NB., evenals al de heeren van zijn vak, alljjd «tijd over heeft voor ecu praatje. Wanneer men nu zelfs van hen, die werkelijk met de „nieuwe maat" meten, niet krijgt waar men voor betaalt, hoe zal 't dan gaan bij de gebruikers van die oude eu denkbeeldige maten die in 't ge- heel geen wettigen inhoud hebben? Met de opneming enz. Het blad wijst er verder op, dat het aange haalde voorbeeld voor zeer veel uitbreiding vat baar is. Het noemt zoowel bet geheimzinnige inmeten", waardoor een afgemeten stuk nooit do lengte had, die 't moest hebben, als de on gemotiveerde toegiftjes" bjj 't meten van natte waren, een stille bekentenis, dat bet met de maten niet recht in den haak was. Het wijsc er op, hoe schadelijk bet is aardappelen, appe len, peren en dergel ijken bij de»zak" of nog erger bij de »kop" te knopen, omdat de ruimte tusschen de vruchten even goed toege meten wordt. Waarom niet bij 'tpond? Men betaalt voor groote en kleine eieren even veel, in weerwil dat de boer gelijk had, toen liij zeide: »een ei is een ei" en hij 't grootste nam. Waarom de eieren niet bij't gewicht verkocht Bij eenige oplettendheid cn eenige moeite zal het bij 't tegenwoordige stelsel niet moeielijk vallen alle misbruikjesen oneerlijkheidjes van dien uard te voorkomen. Het is in ieders belang. Wij willen er slechts dit nog bijvoegen. Menigeen vindt 't zoo vreemd op die wjjze zijne leveranciers te controleeren, dat hjj of zij (want een huishoudelijk praatje is vooral voor de laatste) er maai niet toe besluiten kan liet noodig on derzoek in te stellen, waaruit wellicht eene on aangename ontdekking zou voortvloeien. Dezelfde schroomvallige zal er echter niets in vinden om een stuk valscli geld te weigeren. Waar is echter 't verschil? Het bestaat niet. Even als 't muntstuk van staatswege gestem peld wordt, ten blijke dat liet 't wettig gewicht en gehalte heeft, even zoo worden maten en gewichten van staatswege gestempeld (geijkt) ten bewijze dat zij de wettige lengte, inhoud, zwaarte enz. hebben. Zoowel in 't eene als in 't andere geval heeft er benadeeling plaats en er is niet de minste grond om zich voor't eene zooveel mogelijk te dekken en het andere niet te bemerken. ENGELAND. Er is een roman uitgekomen vau Garibaldi, on gewoon in vorm, belangrijk van inhoud liet i9 een ooriogskreel, de heerschappij der monniken of Home in de 19" eeuw. liet laatste gedeelle bevat het politiek manifest van den schrijver; zijne poli tieke geloofsbelijdenis. Hij verklaart dat de kluizenaar van Caprern geen dogmatist is, beweert dat de regeeringsvortn, d:e door de natie zelve verlangd wordt, voor elk vorst de beste is; hij zelf dweept met den Engelschen constittilioneelen staat. Hjj verwacht een federatie van alle Europcesche natiën, waarbij elke slaat zal vertegenwoordigd zijn. Het eerste artikel van de grondwet van dien bond tnoet zijl): „Oorlog wordt verklaard onmogelijk te zijn," en het tweeue „alle twisten die tusschen de natiën kunnen ontstaan, zul len voortaan worden opgelost door een nationaal congres." Ilenri Faivcett, de blinde doch hoogst scherp zinnige professor in de staathuishoudkunde aan de hoogesehool te Cumbridgc en lid van het lagerhuis voor Brighton, bespreekt in de Times de quiestie van schoolplichtigheid naar aanleiding van het wets ontwerp door den heer Forsler ingediend. De pro fessor vereeuigt zich niet met liet plan van den minister, om aan de schoolcommissie!) op tc dragen maatregelen te nemen waardoor de kindereu van 5 tot 12 jaren verplicht worden de scholen te bezoe ken. Fawcelt wenscht dat de staat, evenals in Prui sen, zich met die taak zal belasten, en de ouders dwingen zal hunne kinderen ter school te zenden. Schoolcommissie!) toch zullen steeds slaan onder plaatselijke invloeden, en zeer moeilijk, vooral in die plaatsen waar onderwijl liet noodzakelijkst is, maatregelen van dwang kunnen nemen. Faivcett is vau oordeel dut verplicht onderwijs geen noemens waardige» tegenstand bij de natie zal ondervinden. Ilier te lande werden niet zelden spotlende nniimerkingen gemaakt op liet in vele staten des vasten lands beslaande ministerie van onderwijs en ecredienst; liet bestaan van zulk eene nfdecling des stiuiisbestiiurs werd dikwerf aangehaald om te doen zien hoe ver de centralisatie en liet alvermogen des slaals op liet vaste land gingen. Thans is bij de indiening der schoolwet, door den heer l'akingtoii en dour cruige andere leden, conservatieve eu liberale,

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 1