K Laatste Berichten. 'v.;: |r getrokken tl «Ier re ft i',:n jnnr. Is gewone Irdou. liet ■lit werp op- iume deel- fen Concert femnnk" op ph. Frosch- len eerste r Amster- |e van liet len, terwijl bezoekers miliciens van liet (hoeven Ie laid verlof provincie lieli benden Irrde punt I y70, A. vustge- [u uirouder len, is den 15» onlangs tamheden omtrent kring van (der. Het lier hoogst bollard is Fetir. de ge il en liet lieer zoo'n ■lond bij irmoedc feester, de Ie ouiiiid- (ersoonlijk is den (ensbenoo- lijd an- Kieivit de op- In komen. Ij huis „de Ik publiek 11 oldiinn, ïr armen [n avond nllerge- bma was leer, ook fest woord voor de tien wel |t levens, Ik-er M. |l czorgd. |Ed. len bij deze Irdeeling elt men Dirks- (nngt en ente anti- |u school jdiis ver- Cn nu li iet ge- |s'.iml te emeeute- lig is fei ile ge- In de vorige week werd Ie Berkenwoiide cell druk bezochte volksvoordraclil gehouden door den heer t^uinl, van Stolwijk, over „het leven en de w erken van Erasmus," die algemeen voldeed. Daarna volgden eeltige bijdragen. De laatste voordracht van dit seizoen zal in Maart worden gehouden door den lieer D. Oskam, van Bcrg-Auibacht De den 10» te Stolwijk gehouden hardrijderij op schaatsen had een ontzaglijke menigte derwaarts doen stroomen. De prijs werd behaald door (1. Graafland, van Stolwijk, de premie door T, Ue- horst, uit den Achterbroek. Ill het bekende geding lusschen de gemeenle Botterdam en den staat der Nederlanden lot ont ruiming van liet Zeekanloor, heeft de rechtbank woensdag een hoogst belangrijk vonnis gewezen, waarvan de voorlezing meer dan een uur duurde, en waarbij de vordering van de gemeente is toe gewezen, en zulks iu strijd met bet requisitoir van het openbaar ministerie, hetwelk tot afwijzing strekte. 11e Amsterdamsche gemeenteraad heeft Woens dag met 18 tegen 15 stemmen het voorstel vnn mr. A. de Vries aangenomen, om de behandeling van het reglement voor het Athenaeum uit te stel len tot tui de aanneming van de wet op het hooger onderwijs. De concept-overeenkomst Itissehcn het rijk en de gemeente Amsterdam betreffende den spoorweg naar Zaandam is in de avoudzittiug aangenomen met 24 stemmen tegen één, die van den heer Corver Hooft. De Ned. financier deelt mede, dat de heer P. W. Janssen benoemd is tot directeur der Déli- maaischappij, te vestigen te Amsterdam. Het doel der maatschappij is liet ontginnen en bebouwen van de gronden, gel, gen nabij Déli ter oostkust van Sumatra. Het maatschappelijk kapitaal is bepaald op 3011,000, waarin door de Nederl. llundeltn. voor 150,000 wordt deel genomen, Tot com missarissen zijn gekozen tie heeren G. Obreen, dir. J. C. Bergendahl, chef tie bureau bij de Ned. Hand. manisch., en mr. J. G. van llegtereu Altena, dir. van de Nederl. cheni. fabriek, allen te Amsterdam. Op de wegen der Ilollandsche ijzeren spoor weg-maatschappij is een abonnementstarief voor de derde wagenklasse ingevoerd, alleen geldig op werk dagen, voor jongelieden tot den leeftijd van 18 jaren, die onderwijs genieten in eene andere gemeente dan die, waarin zij woonachtig zjjn. De heer d. P. spreekt in het Jfeekbl.v. h.regt over de rechterlijke iudeelittg, cu brengt hulde autt den ijver, waarmede de minister invoering der wet van 1S01 schijnt te willen, doch voorspelt en wenschl hein in dozen weinig voorspoed, omdat de wet nooit zeer bemind geweest is, en nu zeker door niemand, die eettig belang in de zaak stelt en er een eigen oordeel over kan hebben, kan geivenseht worden. Vervolgens betoogt de schrijver, dat de wet geene noemenswaardige bezuiniging voor de schatkist zal ten gevolge hebbendat 7000, mis schien later 12000 of 15000, zullen worden bespaard, en dat gedurende tl' eerste jaren het vijf- en zesvoudig bedrag dier som aan wachtgelden zat worden verzwolgen; dat zij de tractementen der titularissen niet noemenswaardig verhoogt; hetgeen toch wensolielijk zou geweest zijn. Hij acht bet zeker, dit inen met eene wet als de bedoelde vele ontevredenen maken zal, en niet overal misschien zon der roden. Hij verklaart de beginselen, die, volgens de memorie van toelichting, bij bet voorstel tot op heffing van 7 rechtbanken en -18 kantongerechten, zijn in het oog gehouden, onberispelijk te vinden, doch is er niet zeker van, of zij wel overal even juist zijn toegepast, Zuidltolland zal drie van zijne zes rechtbanken verliezen; in Noordholland blijven allen behouden, en als reden wordt opgegeven, dat vele Noordhollnndsohe gemeenten in isolement ver- keeren, wegens het gemis van ten allen tijde bruik bare reisgelcgenhedeti. De heer d. 1'. ziel ten dezen geen verschil lusschen üorinchem en Uriel Ie, en Alk maar en Iloorn. Hij erkent, dat Leiden kan ge mist worden, manr meent, dat Haarlem ook kan gemist worden, doch zou beiden willen behouden. Wat aangaat het verloenen van wachtgelden n.ui hen, wier betrekkingen door de nieuwe «et worden opgeheven, ten bedrage van twee tlrrde gedeelten hunner bezoldiging, acht tie schrijver het onbillijk en onrechtvaardig, iemand weg te zenden met een gedeelte cener reeds karige bezoldiging, die hent door de wet voor zijn leven was toegelegd. Ten slotte zegt hij, dat het zeer onzeker, misschien wei nig waarschijnlijk, en, nnnr zijne mecning, zeker niet vvetischelijk is, dut dit ontwerp ooit in behan deling zal konten; maar hij drukt het vertrouwen uit, dat, daar de wet genie politieke wel ia, libera len en conservatieven alleen zullen vragen wat, en niet door uien het wordt voorgesteld. Dit Amsterdam meldt men dat thans het kotnmniidnntshuis aldaar definitief is bestemd om lol bureaux voor hel rijk te worden ingericht. De sttialsspooriveg-mlininistrutic uit Alkmaar zul daarin met Mei haar intrek nemen. De huur is voor eenige jaren aangegaan. Men verneemt dat ook te Botterdam twee adressen ter teekening zijn gelegd voor werklieden, waarin ivordt aangedrongen op de vermindering van de uitgaven voor oorlog en marine, en op de afschaffing der art. 415 van het wetboek van straf recht en 1(538 vuti het burgerlijk wetboek, In den ointrek van Deventer houden zich weder veie vreemde kooplieden op, die liet vee legen steeds stijgende prijzen opkoopcu. Ofschoon hel vee reeds een buitengewoon hoogen prijs bereikt had en wel zoodanig, dat in het najaar voor eene drachtige koe 250 betaald werd, kou deze thans/ 300 op brengen; evenwel verlangen de. veehouders voor dien prijs hun vee nog niet van de hand te doen, daar zij ineei.en dat die prijzen nog hooger zullen stijgen. Uit Middelburg meldt men: Het verdient opmerk'tig dat op sommige plaatsen van het eiland het land als het ware bezaaid is met vreemde vo gels; de jachtwet schijnt in den weg te zijn otn ze te mogen opvangen; menigeen zou anders in de gelegenheid zijn een goed boutje te kunnen smaken misschien zouden musea en dergelijke inrichtingen daaruit ook nut kunnen trekken door de bijzondere soorten, welke men daaronder aantreft. Onder deze omstandigheden is het een last, aangezien de vreemde bezoekers toch voedsel moeten zoeken en daartoe de velden inet koolznad beplant als toevlucht utoeten nemen, eu door hen alzoo aanzienlijke schade wordt berokkend aan die plant, die bovendien door de aanhoudende vorst veel heeft geleden. Statistiek. Voor het jongste schitterend bal op het stadhuis te l'urijs werden de volgende uit gaven gedaan: Van de genoodigden waren er 9500 aanwezig, 3500 dames eu C000 heeren. De kosten voor de dames-toiletten beliepen.- kleederen behalve bet tooisel 825,000 franken; bloemen, kunstbloemen en vederen 21,000 franken: handschoenen 10,000 franken; wasehgoed en den aankleve van dien 11,725 franken kapsels en reukwerk 15,000 franken schoeisel 25,000 franken: heeren -1 o i letten handschoenen cn dassen 20,000 franken; kapperskostcn 2700 fran ken wasehgoed 2600 franken; uitgaven aan klt-c- dermakers en hoedenmakers 28,001) franken; rij tuigen 8000 vrachten, 2S.000 franken. Totaal 1,002,725 franken. De kosten van 52(1 kilogram men valseh haar, die omstreeks 212,000 franken bedragen, zijn daaronder uiet begrepen. 1de bevolking op Java. Op Java bevinden zich, volgens den algemeenen staat, in het Bijblad v de Staatscourant medegedeeld, op een bevolking vu,. 15,265,031 personen, buiten het leger, 28,466 Euro peanen. Van dezen zijn 22,635 in Nederlandse!, Indie geboren. Het getal kinderen en vrouwen der Europeanen bedraagt 18,072. Ouder de Ettropcesehe bevolking bevinden zich slechts 0723 main,en, waar van 6107 in lndie geboren, 0S7 Europcesche vreem delingen, terwijl liet getal tnauuen in Nederland geboren, slechts 2530 bedraagt. I)c heer lleder heeft goedgevenden zijne grie ven iu 't vorig nommer dezer courant bekend te maken en 't verheugt mij daardoor iu de gelegen heid te zijn eene zaak, die, naar ik hoor, eenig ge rucht maakt too te lichten. Het heeft den heer K. verbaasd, dat niemand, zelfs niet de burgemeester hem recht liet weder varen het verbaast mij niet minder dat de heerB. nog niet (in weerwil dat het gegaan is, zoonis ik hem heb voorspeld) tot inzicht is gekomen, maar op zijn vermeet,d recht voortbouwende tegen allerlei personen besehuldigingen op een stapelt, die Item wel eens op andere wijze met justitie en politie in aanraking zouden kunnen brengen. L)c heer Jl. be klaagt zich, dut niemand hem recht laat wedervaren dit is echter zeer natuurlijk, want hij heeft ongelijk. Op de inspectie van den 10 oetober was de schutter J. lie,Ier absent; bij werd daarvoor door den kotn- ïnattdnut der schutterij beboet uiet 0.50. „binnen nclit dagen Ie beluien in handen van den bode van den Schuilei-raad, /.lillende hij gebreke daarvan tot provoost-arrest wot len geprocedeerd." Deze heken- ring werd tutu den heer Ue-ler den 18» oetober l,o- leekeml. Do betaling volgde niet, hij werd dus op nieuw aangemaand den 4" november, daarna op den 17" november en eindelijk voor de derde maal den 30" november. Hlko aanmaning kust 20 centen. De lieer II. betaalde niet en de stukken werden in mijtte handen gesteld. Van al 't voorafgaande had ik itt mijne betrekking van auditeur niet de minste keunis. Alleen dan, wanneer t.e boete eu tic kos ten der aanmaningen niet worden voldaan, krijgt de auditeur er kennis van, otn, zoonis de stukken l noemen „lot provoost-arrest te procedeeren.,, Wat doet hij Hij gaat nu of de termijnen zijn in acht genomen. Art. 71 der wet op de Schutterij (11 april 1827, Stbl. n°. 17) vordert een termijn van acht dagen tusscheu elke heteekening. Die zich de moeite getroost bovenstaande datums te vergelijken, zal zien dat d,e termijnen ruim zijn in acht geno men. Vervolgens geeft de auditeur kennis aan 't plaatselijk bestuur dat de bekeurde niet heeft betaald, hij legt de bewijsstukken over eu vraagt machtiging den nalatige door middel van provoost-arrest tot be taling te dwingen. Zoodra hij van Burgemeester en Wethouders de vereisohle goedkeuring heeft on'.vau- gen, beveelt hij de arrestatie van den nalatige en bepaalt den duur van 't arrest, die echter den tjjd van veertien dagen niet mag te boven gaan. Ge woonlijk, en ook iu dit geval, was het arrest op 24 uren bepaald. Zoodra dit bevel door den auditeur aan den bode is ter hand gesteld, tracht deze in der minne den bekeurde over te halen om zonder opzien dat korte arrest te ondergaan. Gewoonlijk bemerkt men dit ook nietde bekeurden, die niet betalen, be lmoren gewoonlijk tol him, die eene dergelijke uit gave niet kunnen doen. Zij onderwerpen zich aan de wet en gaan stilletjes 24 uren in arrest. Doen zij dit niet vrijwillig, dan moet de bode, gekleed in uniform, hen gelasten het bevel te gehoorzamen en weigeren zij dan nog, dat, heeft de bode de be voegdheid de assistentie der politie te requireereti. Welnu, dit Hlles is met den heer J. Rederischied. Bij hem echter w is het geen on vermogen, dat hem belette te betalen, maar het was onwilzucht om tegen te streven. Hij had dus eigenlijk langer dan 24 uren in arrest moeten zijn, maar juist otn den schijn te vermijden, dat men hein om 't voorge vallene harder hehatidele, werd ook voor Item den tijd van °4 uren gesteld. Gewoonlijk wordt de tijd, waarop bekeurden 't arrest zullen ondergaan, door heti zclveti bepuaid alleen des zondags worden zij gewoonlijk ui, t toegelaten. De heer K. had dus, wanneer hij zijn belang iu 't oog had gehouden, zich moeten onderwerpen en op «en Item conveni- eerenden tijd zich aanmelden hij zou dan de grootste toegevendheid hebben ondervonden, Nu hg echter zich bleef verzetten tegen de toepassing der wet, moest geweld worden gebruikt, en dan vraagt men niet: sehikt 't u nu otn met den sterken artn in arrest te worden gebracht Men spreekt dan niet meer, maar handelt eenvoudig.W-arorn verzette de heer li. zich zoo hardnekkig tegen de toepassing der wet? Omdat hij meende dat die was geschon den. Daarin had hij ongelijk dit heeft hij van ver schillende zijden, et, ook van tnij kunnen vernemen, In de kennisgeving der bekeuring stond J. Beeder iu plaats van J. lleder; op dien grond meende hij zich te kunnen vrij pleiten. Is het «onder dat ik ren dergelijk argument, na een paar vervelende ge sprekken daarover, kenschetste als hel zoeken van spijkers op laag water? Niets heeft gebaat om den lieer B. vat, de ongegrondheid zijner nteeuing te overtuigen. Eindelijk, ik geloof dat het bij 't derde onderhoud was, heb ik Item gelast tnij niet verder lastig te vallenen heen te gaan. Men moet daarbij niet uit 't nog verliezen, dut dit alles voorviel, voor dat do zaak iu mijne handen was, voor de derde aanmaning, zoodot de zaak mij, als auditeur, nog volstrekt niet aanging en dat ik daardoor dus nog minder gezind was mijn lijd aan onnutte praatjes te besteden. De lieer B. was voor geene overtui ging vatbaar cu dan helpt niets, al praat men als Brugman Ik ben volstrekt niet van plan mij iu een twist geschrijf te begeven, maar wilde toch door te zwij gen den schijn niet op mij laden, als of er in deze aangelegenheid iels was, waarover ik mij zou be hoeven te schuinen, Mr. J. FOBTUIJN DBOOGLEEVEB. Auditeur bij den Schuttersraad. ROQIG, 24 Febr. (des avonds) De hertog en hertogin van Modena en de prins van Aslurii-n zijn aangekomen, Madl'id, 23 Febr. (des avonds). Do Imparoiul zegt dat er binnen vier dagen eano oarlistisclio be weging zal uitblusten. Zij wordt geleid door Don Carlos, I N

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 3