Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1870. N? 863. BUITENLAND. I? Mag, <i Maart. Buitcnlandscli Overzicht. P' d'IJSSEii. De inzending van advertentien kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. F K A N°K R IJ k7 [gevestigd to lVRT 1870, rllS DE D1UE Schoonhoven, TE KOOP v APITAAL, treven in het tjchuld. alen Italiaan- N°. 124418 k'le 5%. Paleis voor At Madrid in- 56255, ;en Jnde 8%. J 1- ^chel, een f® eenige kit. rwerk. Twee tkooping, voor tie inforraatien Iris en by den free/kerk. 1870 voor den 'ouda verleden, in de Vennoot- .mkweekery en kkelijken han- 9i de JONG" AS LOEF Cor- JONG booni- n by acte op Notaris MOLE- ipasseerd, waarbij ondergeteekende Notarisklerk te naam der firma brengen onder de bevoegdheid ten, als hij zal de beiden ven- mden zullen zijn zonder welker |de kwjjting niet Vennooten, BOCK. [KERSKNECHT, P. G., zag zich in Gouda of om- ae BROOD- cn Jr E bjj den Boek- t ouda Dinsdag 's morgens gen 's morg. 7 uren. olijke dagen 'snam. eiourkaartcn. GOUDSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.75, franco per post 2. AS2.t£i ADVERT ENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruii ite. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Gouda, 5 Maart. De opheffing der officieele candidaturen in Frankrjjk is een feit vim groot gewicht en eene eerste schrede op den weg van wezenlijke her vormingen. Ollivier heeft daardoor eene groote party van zich vervreemd, die nu geen toekomst meer bezit en die hem geheel verlaten zoude, indien niet haar zijn of niet zijn geheel afhan- keljjk ware van de ontbinding der kamer. l)ie gedeputeerden toch bjj de gratie der prefecten, maires en gendarmen weten, dat zij nooit in- gekozen worden. Het ministerie moet nu zijn steun zoeken bij de partij van den vooruitgang en dit geeft hoop, dat men een aanvang zal maken met de noo- digste hervormingen. Nog altjjd worden de bedoelingen des bestuurs wantrouwend gadege slagen de woorden zijn goed, maar de daden ontbreken, de kamer moet het werk ernstig ter hand nemen, de beloofde vrijheden in toepas sing brengen en een nieuwen toestand in het leven roepen, waarbij de persoon van den on- beminden keizer op den achtergrond blijft en wet en vrijheid haren zegenenden invloed doen gelden. Trekken de verbolgen iuperinlisten zich terug een ander soort onzekere vienden treden uit hunne schuilhoeken voor den dag Odilon Bar- rot, Guizot en andere Orleanisten komen na lang verwijl uit hunne schuilhoeken voor den dag. Het zijn zeer bekwame mannen, maar zij passen niet in den nieuwen tijdhun stelsel heeft zijn tijd gehad en is jammerlijk bezwe ken die partij zal de nieuwe orde van zaken geen wezenlijken steun bieden, haar veeleer verzwakken en spoediger ten val doen neigen. De Noordduitsche rijksdag heeft niettegen staande de hevige bestrijding en do onparle mentaire bedreigingen van den bondskanselier von Bismarck besloten tot de afschaffing dei- doodstraf en al is het vrij zeker dat de bonds raad dit besluit krachteloos zal maken is liet eene groote overwinning en een treffend bewijs van vooruitgang in menseheljjkbeid en bescha ving. Het is een onderpand voor de toekomst, die wij tegemoet treden. De veroordeeling van den gereebteljjken en gewettigden moord is de eerste schrede op den weg ter vernietiging van den verduizendvou- digden broedermoord, den oorlog. De bekam- ping van dezen gruwel is bet strijdperk, waarde schoonste lauweren te behalen zijn. En al schijnt het zoovelen nietig en laag aan te dringen op vermindering van oorlogskosten, bet is noodig den algemeenen vijand ook aan te tasten in zijne kwetsbaarste punten, die de materieele welvaart raken, als het volk te dom en te bot is 0111 de zedelijke beweegredenen te bevatten en te onverschillig 0111 de godsdienstige eiscben te eerbiedigen. Hoe gering dan ook het uit zicht zijn moge op welslagen, wij juichen het voornomen toe om ook op den rjjksdag de stem te verheffen tegen de drukkende oorlogslasten. De werkstaking der letterzetters te Weenen spoedt ten einde; het hoe is onzeker. Het zal wel weder toegeven en schikken zijn. Waar moet het heen met eene zoo beginsellooze han delwijze'? Niet zien en ontveinzen wat voor oogen is, lijdelijk afwachten tot liet onheil aanwezig is en dan tijdelijke palliatieven, geen krachtig handelen, geen geneesmiddel maar tijd winnen en intusschen laten voortkankeren, in de hoop, dat het nu elders wel eens zal uit breken. Het kwaad schuilt overaldan moet de kwaal ontspringen uit de organisatie der maatschappij. Wat kunnen die doctors weini gen genezenWat weten die staathuishoud kundigen weinig hulp Spanje is sedert lang een schandaal voor de politiek. Dat is een hopeloos verschietstaats bankvoet en hongersnood en de burgeroorlog voor de deur. Alle hulpmiddelen zijn uitgeput, alle vertrouwen is verloren, 40,000 gezinnen schreien om werk en brood, en het is alleen aan de betere gezindheid van het Fransche be stuur te danken, dat tot beden niet op nieuw een Carlistische opstand is uitgebroken. ENGELAND. Dinsdag werd door liet lagerhuis ecu gewichtig besluit genomen. Ken liberaal lid, de heer Torrens, deed het voorstel dat hel huis zou verklaren, dut de staat de emigratie naar do koloniën behoorde te ondersteunen, als een middel om de groote armoede, di. thans in Engeland heerseht, te hulp te komen. I'.cu reel- wijdlrmpig debat, werd door het stellen dier motie Uitgelokt, liet resultaat was dat zij met 163 legen 4S stemmen' wérd verworpen. Re heer O'Donoghue, een lersch parlemenli- lid, wiens verknochtheid aan Ierlands ware belangen algemeen bekend is, verklaart dat de wet betredende de lerscbe Inndqmestie groote voordeelen voor den boerenstand bevat, en dat bij voor de tweede lezing, dat is voor baar beginsel zal stommen, met het voornemen om vervolgens belangrijke amendementen voor te slaan. Ilij zegt: „Wie zegt dal de boeren geene waarde aan de voordracht hechten, verdraait hunne meening: en wie de verwerping der bill durfde voorslaan, zou alom in Ierland voor eenen schurk of voor eenen ezel worden uitgekreten." Bij de indiening van het budget van marine heeft de minister bet volgende medegedeeld. De begrooting van 1867— (58 bedroeg 10,976,000 p.st. liet jaar daaropvolgend bedroeg het totaalcijfer 11,151,(100 p. st.; in 1869—70 9,000,000 p. st., terwijl voor het tegenwoordige dienstjaar 9,250,000 p. st. is uitgetrokken. Op dit reeds Inge cijfer is voor de volgende begroeiing eene bezuiniging ge- niunkt van 750,000 p. st. Niet alleen is de admi nistratie zeer vereenvoudigd, maar ongeveer 4-00 officieren hebben vrijwillig hen ontslag aangevraagd en langzamerhand zijn ongeveer 2000 man ontsla gen. Toen het tegenwoordige kabinet aan het lie- wind kwam, waren er bij het departement van marine 354 klerken en 102 schrijvers aangesteld, die geza menlijk een salaris genoten van 125,000 p, st. per jaar. Nu zijn er 230 klerken en 142 schrijvers bezig, die een tractemenl genieten van 93,000 p. st. Als de schepen, die thans onderhanden zijn, voltooid zijn, zal Engeland een-en-dertig groote gepantserde schepen, negen torenschepon en vijf kleinere vaartui gen bezitten, liet gouvernement heeft het besluit genomen elk jaar 19,000 a 20,000 ton scbeepsruimte te doen bijhouwen. Re Franqaishet orgaan der fractie van het ka binet, die het linkerceutrutn vertegenwoordigt, is zeer bezorgd over de wenschen en teleurstellingen van de oude verdedigers en stennpilaren van liet, cesarisme, voorzeker wel een bewijs van zeer wei nig vertrouwen op de vastheid van den bodem, waarop het politiek leven zich beweegt Volgens dat dag blad is er onder de mannen van hel verledene geen, die ontevredener is over den loop der zaken, dan de heer Persigny, die over het kabinet niet kan spreken zonder in toorn te ontsteken, hetgeen hem echter niet heeft belet liet laatste bal van den lieer Daru met zijne tegenwoordigheid te vereeren. Ook de heer Roulier behoort tot de verbitterden, en grijpt elke gelegenheid nnn, om zijne verontwaardiging te luchten, dal liet persoonlijk gouvernement gevallen is. Re Figaro heelt ui een uitvoerig artikel de noodzakelijkheid betoogd, dat de heer Chevandier de Valdrötne zijn ontslag zon nemen, ten gevolge van de nederlaag, die hij in de kamer heeft geleden, en welke den lieer Ollivier noopte, zijn ambtgenoot te verloochenen. Re Francais komt daartegen op en zegt „Re reactionaire bladen spreken met zekeren op hef van de onecnigbeid in hel ministerie. En toch was wellicht geen ministerie zoo volkomen eensge zind. Alle ministers waren 't eens over de ver klaringen, die zij behoorden te geven. Allen zijn tevreden en gelukkig over de wijze, waarop zjj zijn gedaan,'en over de ontvangst, welke zij bij het pu bliek hebben gevonden," Urntktu:1

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 1