[D. 4 s I I# ontslnnii toestand de I plants hebben, leu. loepen tot SI Ijae positie ge tier Apn was left afgezonden lijk is het aantal In overloopcn. Lopez geheel in het gou- It meegerekend, |c!iool op elke ran beiderlei Lt maakt, voor Ie 85 zielen, één lergeliiking met P Tc- meer, sis Moskoa, wat jbnstigst bedeeld regeering ernst ijkt genoegzaam liet budget vnn 124,342 zilveren louder wijs beeft Warschau telt waaronder 59 lb van de phy- lridiscbe, en 369 |d gesteld het een jongste verslag Ida" der Maatsch. pet uil®. December een kapitaal van Igehoudeu den 13" Tjinr werd 5+0. 869 werd510. lendhesd aan deze pitual tot/1000. helft van 1S69 2115.— in 25 |10l).en 5 van het proeft ijdperk |l il cijfer zal ge- wanneer de com- kigeu hun kapitaal liet zijn slechts hen worden ge- ware menseh- a hLrt maar vooral )"OOgeu, staat het hij genoegzame terpen. va» het depot in garnizoen, is br 36 jaren trouwen ecreteeken verbon- gc algemeene reken- heer H. L. Fievez, Imebeek, referendaris van donder- rtgezet, Meerendeels J gerepliceerd. Het |at er wat meer leven minister had, zijns ezer nopens het recht ook wat het begrip Achtereenvolgens hoofdpunten van des au Loon repliceerde li in zijne rede van antwoorden van den ig. De heer 's Jacob ing zijner rede door ontkennen dat het over den grond van nor particulieren is gebeurde, geschiedde Wij hebben, zeide [tok, behoefte aan een lie vaste en milde overtuiging, bereid niet als despoot, maar als legaal uutocraat, het geschokte gezag Ie herstellen. Dien zullen wij met dankbare handen anngrijpen, aan diens leiding zullen wij ons gaarne overgeven, al had hij geen agrarische wet iu zijne portefeuille. De heer vau Lynden voeg of de regeliug vau de uitgifte in erfpacht werkelijk het hoofdmoment der wel was. llij betwijfelde dit en wees op de openhartige verklaring van den heer Miraudolle, die als 't ware te kennen gaf: we nemen de wet uan niet zoo zeer om hetgeen de wet voorschrift, maar om hetgeen uit die wet kan voortvlocijeu. Was dat zéé, dan had de wet eene andere strekking, die niet in de wet zelve ligt. Spr. zou dan ook wen- schen, dal de minister de ivet terugbracht tot de be palingen des heeren Trakranen, zooals die door de kamer gewijzigd isen dat al het verdere zoo noo- dig later en afzonderlijk zal worden geregeld. De heer van Voorthuyzen geloofde niet, dat er „onverzoenljken" in de kamer zjn, gelijk men in de discussie had beweerdimmers ook de hecreu van Lynden en Heemskerk At. hadden verkiaard, dat onder zekere voorwaarden de wet voor hen aannemeljk kou worden, .jok spr. meende, dat het geen onmogelijk werk is het werk vau den minister aannemelijk tc maken. De heer v. d. llucht verklaarde zich voorde wet. Nadat de minister de verschillende sprekers op nieuw had beantwoord, werdeu de algemeene beraad - slagingcu gesloten. Het heeft H. M. de Koningin behnagd mejufvr. Betsy Perk, rediictrice van Ome lioepint/, orgaan voor de Nederlaudsche Vrouw, door hoogstdeszelfs secre taris te verwittigen, dat zij zich gaarue onder hare nbonnenlen zag geplaatst. Opmerkelijk is liet dat juist It. M. het tweede duizendtal abonneuten heeft geopend. Voorzeker een getal waarin nog zelden ecu periodiek blad, voor de verschijuing vau liet tweede nummer zich mocht verheugeu. Men sshrijft uit Bergambacht, dd. 3 Maart: Door de hoofdingelanden van den Krimpener- waard zijn in de vergadering te Stohvijkersluis, op 2 Maart jl. ter vervulling van 2 vacatures als hoogheemraad, de navolgende drietallen van candi- daten opgemaakt de heeren 11 A. Hoogendijk le Ouderkerk op den IJselj T. Huyzer, te Krimpen op de Lek cu A. Bijkaart, te Ouderkerk op den IJsel; P. van 't Holt' Stolk, te Ouderkerk op den IJscl; J. van den Heuvel, te Zuidbrock, gemeente Bcrg-Ambaeht, en C. de Jong, te Berkcnwoude. Men schrijft ons uit Oudewater dd. 2 Maart: Gisteren avond hadden we hier een extralje. De heer Fürstner van Gouda vergastte de leden van liet Nut tegelijk op eene lezing en bijdrage. Nu is dat op zich zelf nog zoo'n wonder niet, men ziet zoo iets meer. Maar wanneer daar muziek en zang hij te pas komt, dan interesseert zulks bijzon der. Meenigeen, die anders nog al eens eene keer overspringt, meent in dat geval vooral niet te mo gen itiaukeeren. Ditmaal was het dan ook de moeite ruimschoots waard. liet ging ons met de lezing van den lieer Fiirst- uer als met zoo menig „Lied oline Worle" en met zoo menige preek zonder teksttoen we daar den inhoud zoo recht genoten, vergaten we haast, dat hier van den alledaagseher, vorm af geweken werd of liever gezegd, die afwijking maakt er de lezing te beveiliger en boeijeuder om. De boodschap naar de ijzersmelterijzooals we die van den heer F. hoorden, was mede een genot: De heer Kwast van Gouda en een viertal Oudew ntersche heeren adsisteerden ZEtl. daarbij, voor zoover het de daarbij behoorcude muziek en zang betrof. Een paar hee ren officieren vau Gouda gaven daarna nog elk eene bijdrage ten beste, terwijl een en ander door piano muziek van den lieer Kwast en de heeren van 't Krujs en Kiewiet de Jonge afgewisseld werd. We zouden van deze gelegenheid niet gerept heb ben, hielden we ons niet overtuigd, dat de manier, waarop de Huisvergaderingen met dames gehouden worden, zoo machtig veel afdoet aan de opgewekt heid, waarmee men „nutwaarts" gaat. Wij voor ons zyn er uitmuntend mee in onzen schik, dat het bestuur van ons departement, zonder daarom de kas in ongelegenheid te brengen, dezen weg opgaat en verder hoopt op le gaan. Zulk „nut houden" komt ons zeer geschikt voor, om een ietwat anderen toon in menige Huisvergadering te brengen. We houden het er toch voor, dat het er vooral niet minder pleizierig en nuttig om zou gaan, als het hier cu daar wat minder zoo genaamd deftig toeging. Im mers, de toon maakt de muziek. Woensdag werd tc Amsterdam de algemeene vergadering van het schoolverbond gehouden, die 's avonds werd voortgezet. Er waren behalve hel hoofdbestuur 90 leden tegenwoordig. Nadat do president, do heer Mulder, eene ope ningsrede had gehouden, bracht de secretaris, l)s. Hurting een verslag uit van de handelingen vau het hoofdbestuur, waaraan wij ontleenen dat zieli reeds 91 afdeeiingen met 6500 leden offieiecl hebben geconstitueerd. Daarna kwam het reglement in behandeling. Op art. 1 werd een amendement verworpen om de bepaling op te nemen dat de bond ook het volksonderwijs zou trachten te verbetereu. Het artikel werd ten slotte aangenomen zooals het door de commissie was voorgesteld nl.„het Schoolverbond heeft ten doel, allerwege iu ons va derland een geregeld schoolbezoek te bevorderen." Art. 2. Vermyding van het kreuken van iemands godsdienstige gevoelens, werd na bestrijding geschrapt, onder de aanneming van eene motie van dezen in houd „De vergadering als beginsel vaststel.endc dat de handelingen van het schoolverbond zich moe ten kenmerken door stipte onpartijdigheid met be trekking tot de godsdienstige gevoelens zijner leden, is van oordeel, dat van dit beginsel niet afzunder- lijk melding behoeft gemaakt te worden in dit re glement. De artt. 4, 5, 6 en volgende worden met geringe wijzigingen aangenomen nadat daarbij de voorstellen tot invoering van of onderzoek naar het wensehe- lijkc van leerplichtigheid werden verworpen. Omtrent de contributie is bepaald, dat die alge meen op 0.50 wordt gesteld waarvan 1/3 voor het hoofdbestuur. Bij een nieuw artikel in plaats van art. 13 is bepaald, dat er algemeene leden kunnen zijn, die zich niet aan een afdecliug kunnen of willen aan sluiten. Een tweede nieuw nrlikel luidtVrouwelijke leden, die geen lid eener afdeeling wenschen te worden, kunnen eene afzonderlijke vereeniging vormen. Alle andere artikelen zijn hetzij ongewijzigd hetzij zonder ingrijpende wijzigingen goedgekeurd. Het reglement is in zijn geheel aangenomen. Nadat de president de vergadering hiermede ge luk had geweiischt heeft I)s. Hurting den bond voor geconstitueerd verklaard. Het mandaat van het voorloopig hoofdbestuur is tot de algem. vergadering in Mei a. s. verlengd. De vergadering is hierop gesloten. De speorwcglijn .-an Groningen op Meppel nadert hare voltooiing. Beeds sedert eenigen tijd loopen daarover ballasttreinen. De opneming door den raad van toezicht zpl eerlang plaats hebben, terwijl de opening voor het pub'ick verkeer in het. voorjaar zal geschieden. In de verg. van burgerplicht te Botterdam heeft dr. Lumping over den kiescensus het woord gevoerd, en is, nadat diens voordracht tot eenige gedachten- wisseling aanleiding had gegeven, door de verga dering deze conclusie aangenomen „dat ten opzichte van den census eene wijziging driegend noodzakelijk is, in dier voege dat voor den census >u aanmer king komen niet enkel de rijks-, maar ook de pro vinciale en gemeentelijke directe belastingen, en dat vooral tot wegneming der ongelijkheid er op nieuw eene regeling van den ceusus behoort le worden gemaakt, overeenkomstig de plaatselijke gesteldheid, opdat zooveel mogelijk alle geschikte elementen tot het kiesrecht worden toegelaten." De Staats-Courant bevat de overeenkomst, krach tens machtiging des konings, aangegaan door den minister van koloniën met de hh. G. J. Boelen, J. G. Buiige en J. Boissevain te Amsterdam, uitma kende de commissie ter bevordering van nationale stoomvaart op Nederl. Iiitlic onder bescherming van Z K. H. prins Hendrik der Nederlanden. De com missie zal tot 15 mei 1870 werkzaam kunnen zijn met het vestigen van eene naamlooze vennootschap. Mocht die veunootechap op 15 mei 1870 nog niet gevestigd zijn, dan verblijft het aan de regeering om dezen termijn al of niet te verlengen. Iu het laatste geval is de overeenkomst vervallen. Van de vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders voor Zuid-Holland, gevestigd te Botterdam, is thans liet vierde verslag, over het jaar 1869, vers'henen. Het blijkt daaruit dat de werkkring der vereeniging zieli voortdurend uitbreidt; werden toch in 1866 aan 383 personen 2025 adviezen verstrekt, in 1869 werden aan 2172 personen 13716 adviezen gegeven, zoodat met recht mag gezegd worden dut door de vestiging der ver eeniging aan eene behoefte werd voldaan. Onder de 2172 personen, aan wie hulp werd verleend, woon den er 1614 of 74 pet. te Botterdam en 524 of 24 pet. in 74 andere gemeenten in Zuid-Iiolland 34 of nagenoeg 2 pel. luidden hunne woonplaatsen in 20 gemeenten van andere provinciën of buiten Nederland. Alle noodige geneesmiddelen en verband stukken werden kosteloos verstrekt. Ann vier per sonen werd een kunstoog bezorgd. Ken honderdtal kleine operation niet medegerekend, steeg liet gelul der kunstbewerkingen tot 152. Over liet algemeen mocht de uitslag daarvan gunstig genoemd worden. Gro'.tc lof wordt door het bestuur gebracht aan den heer dr. J. II. de Haas, die niet ophoudt met belun- geloozen ijver zijne beste krachten ten behoeve der I jders, die zich aanmelden, aan te wenden. De ver eeniging mocht in het afgeloopen jaar vele blijken Van sympathie ondervinden behalve eenige giften, beliep het bedrag van de contribution der ledon 1639.85. Mag zij dus van bloeien belangstelling gewagen, veel bleef er uog te doen overig, en daar onder moet in de eerste plaats gerangschikt worden het verkrijgen eener ruimer looaliteit, zoowel in het belang vau den docler als iu dat van de putienten. De thans gebruikt wordende vertrekken, de behandel en de wachtkamer, hebben ieder nog geen 70 ku biek meters inhoud. Wc] luid men getracht in dat gebrek te voorzien, maar gewichtige bezwaren had den zich tegen de veiwezeull king opgedaan. Het bezit van een eigen gebouw blijft het lievelingsdenk beeld des bestuurs en reeds is ongeveer 4100 voor dat doel beschikbaar. Zoowel voor dal plan, als voor de meer en meer toenemende uitgaven voor verplegingskosten blijft het vaslelijk vertrouwen op de toenemende liefdadigheid vau begunstigers, zoowel binnen als Duiten Rotterdam. Men schrijft uit liet eiland Voorne dd. 8 maart De vrees dat de wintertarwe voor 'l grootste deel bevroren zou zijn, blijft gelukkig ongegrond le wezen. Wanneer althans het droge en zachte weder eenige dagen aanhoudt zal geen enkel stuk verloren zijn. l)e ontwikkeling van de tarwe is voor den tijd van het jaar dan ook buitengewoon. Onder het opschrift „jeugdige herders bezig met het zoeken van kuilden," wijst de Vuil Mail Gazette op (Ie zonderlinge gewoonte (lie in Engeland meer en meer in zwang komt, dat predikanten, die eene plaats zoeken, zieli per advertentie aanbevelen of dueii reeoiniuaudceren. De zonderlingste aanbe velingen worden in die aankondigingen gevonden. Zoo belooft de een „dal hij niet dan zijn eigen pree- ken zal voordragende ander „dat hij niets dan goed zal doende advertentie van een derde luidt als volgt: „Een herdershond vroeger een verscheurende wolf tracht afgedwaalde zielen op het spoor tc komen en ze te bekeeren. Salaris wordv niet verlangd. Een beschrijving van zijn loop baan franco tegen inzending van zes postzegels." enz. Naar men verneemt, zal, bij genoegzame deel neming, met 1 april a. s. een nieuw weekblad te 'sllage verschijnen, gewijd mui liet politiewezen, inzonderheid bedoelende de gemeentepolitie voor le lichten, en een vrangbaak te zijn voor hoofd- on andere ambtenaren vau dien zoo nuttigen en te vaak nog miskende» lak der gemeente-aduiinistratie. De N. Itott. Ct. behandelt de postwet, en laat vooral uitkomen, dat het n t aangaat, het uni- formport te bestrijden, om den nood van de schat kist uant het brieveuport is geene belasting, maar loon voor bewezen dienstde behoeften van den staat moeten door belastingen en niet door opbreng sten eener industrie worden gedekt. De staat beeft liet monopolie van liet brievenvervoer; maar hij oefent het bedrijf uit iu 't algemeen belang en mag er peen bepaalde zaak van opbrengsten van maken. Zoolang er dus een batig saldo is, moet men ver beteren. In 1816 ontving men 1,224,127 voor brieven, in 1848 nog slechts 1,367,447 en sinds de hervorming en twee portverminderingen in 1849 reeds 2,146,250. In 1849 werd er voor de posterij intiisschen slechts 479,122 uitgegeven en in 1869 1,344,300; in 1849 was er 87 1,430 en in I860 1,801,950 winst, I' er bij 't uniform- port eene vermindering van winst t» vreezen, ze zal niet groot zijn, en neemt in eik geval de ver plichting van verbetering niet weg. De Frietche Cour. klaagt: Een blad uit te geven is een zeer onaangenaam iets. Bevat liet te veel staalkundige zaken, dan wil men het niet le zen staat er te min in, dan wil men het niet hebben. Is de letter wat groot, dan vindt men dat er niet gegeven wordt voor zijn geld, is tie type wat klein, dan kan men liet niet lezen. Ne men we telegrammen op, dan wordt er gezegd, dat wij leugens vertellen nemen wij ze niet op, dan wordt er gezegd, dat wij achteraankomen en ze weg laten om eil'ekt tc maken. Hebben we een aardigheid opgenomen, dan vindt men, dat wij al tijd onzin verkoopon indien we er geen opnemen, dan behooren wc tot de sailers. Indien wc eigen werk leveren, hoort men zeggen, dat ivij nooit eens een flink stuk overnemen, als wij iels overnemen, dat er in ons blad niets slaat, dat niet reeds in een nnder blad te lezen was. Indien ivij iets guu-

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 3