tax. Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1870. N? 869. BUITENLAND. BINNENLAND. »terij. 3reeniging i'S ö7o. De inzending van advertentien kan geschieden tot óón uur des namiddags op den dag der uitgave. Een treurige Toestand. DEN. b<i overige <i ure; b 43/4 ure. Sn 43/4 ure. JDA. Ned. fen LEDEN gen wederom llieid daartoe voorloopig en Zondags SECTIE. ran 14 jaar, gezin. Op- [rzocht onder Courant. LASSE begint [870. livortelde lt.hu- liooftlpijn, rhu- |n den rug, de ll.'at er tot nog [ilkoper middel. WATTEN. |komsl ODderrin- tineer hij slechts |matische Watten de witte kleur, haat. aan de ste king der blaauwe met twee uaam- eider en Hoofd- Ll' Az. te Helft, hreft gesteld voor Itrant, Rotterdam, i a tl IJ ml. ikroim, GOUDSCHE COURANT. personen voorloopig gevangen zaten, vóór alle andere gedingen gingen. Zes maanden onschuldig in de gevangenis, treurende over het gemis der vrijheid, met angst vervuld over den toestand van zijn gezin, dik wijls aan gebrek en ellende ten prooi. Welk een toestand Treurig is wel de rechtspleging in een land, waar zulks kan voorkomenMoge de minister, die toch een voorstander is van gedeeltelijke herziening, spoedig middelen beramen om aan dien treurigen toestand een einde te maken! FRANKRIJK. Men meent als zeker te mogen aannemen dat de zienswijze van den minister Daru, wat betreft zijn verlangen om Frankrijk bij liet Vaticnansche con cilie te doen vertegenwoordigen, door zijne ambt- genooten niet wordt gedeeld. De heer Daru zou echter verklaard hebben te zullen aftreden, indien zijn voorste! niet werd goedgekeurd, en zijn aftreden zou gevolgd worden door dat van den minister van financiën, den lieer Buffet, die zich niet van zijn collega wil sehe: 'en. Deze aftreding zou echter het geheele kabinet in de grootste moeielijkheden brengen, daar hel danjaist die personen zou missen, die uil het linker-centrum zijn voortgekomen en als het ware er het liberale element van uitmaken. DUITSCHLAND. De rijksdag heeft bij de laatste lezing bet trnc- taal van uitlevering met lielgie goedgekeurd. Het debat over bel strafwetboek had nu tot uilslag, dat tegen Itoog verraad vesting- en tuchthuisstraf is be paald, voor landverraad alleen tuchthuisstraf, maar onder erkenning, dat verzachtende omstandigheden mogelijk waren. Het voorstel van den heer Krijger, dat de paragraaf betrekkelijk landverraad op Noord- Sleeswijk niet zou worden toegepast, werd verworpen. De Badensche eerste kamer heeft met alge- ineene stemmen de rechterlyke conventie mei den Noord-Duitsclien bond aangenomen, Tevens heeft de tweede kamer niet een overgroote meerderheid hare goedkeuring gehecht aan bet verleenen eener regeerings subsidie van 3,000,000 florijnen tot aan leg van den St. Gothard-spoorweg. Gouda, 19 Maakt. Wij meenen de belanghebbenden geen ondienst (e doen, door hunne opmerkzaamheid te vesfigcii op de omstandigheid, dal de herijk der Malen en Gewichten dit jaar in de e gemeente omtrent drie maanden vroeger dan gewoonlijk pltiu^ heeft. Uit de kennisgeving opgenomen iu ols blad dd. «rtKgxa» Van vele zijden zijn reeds klachten opgegaan over onze trage rechtspleging, die bovendien het verkrijgen van recht dikwijls zeer kostbaar maakt. Maanden lang blijft een zaak hangendedik wijls wordt eerst na twee, drie jaren een eind vonnis geveld een uitstel ia meestal in liet na deel der beide partijen. Men strijdt sedert jaren over onze rechterlijke organisatie. Een wet, met veel moeite vastgesteld, vindt steeds hevige be strijding en de invoering is vooreerst nog niet te wachten. Zal men de geheele organisatie te gelijk invoeren of wel zal men zich tot gedeel telijke hervormingen bepalen, ook die vraag wordt verschillend beantwoord, en eindelijk wordt de geheele rechterlijke organisatie nog in ge vaar gebracht door tal van lokale qusestiën. Waar moeten de hoven, de arrondissements rechtbanken en kantongerechten zijn? Een wets-ontwerp onlangs door den minister inge diend wordt reeds van verschillende zijden be streden. Velen vinden zich door die voorstellen i benadeeld, en geven aan hun ontevredenheid lucht door bet aanwijzen van tal van bezwaren. Men acht zich zeer verongelijkt door bet op heffen van hoven en reohtbanken. De lokale qumstiën staan op den voorgrond, het algemeen belang wordt niet geteld. Het bezuiniging door vereenvoudiging" klinkt wel zeer aardig, maar wordt het toegepast, dan bljjven de klachten niet uit. De wetboeken zjjn reeds lang aan de orde. Nog altijd kan de tweede kamer geen tijd tot de behandeling vinden. Alles blijft hangende, men onderzoekt, men doet voorstellen, maar de toestand, waarover reeds sedert jaren geklaagd is, bljjft. Ta. van grieven worden van tijd tot tijd openbaar gemaakt, en besproken, maar zonder gevolg. In de laatste tijden is bepaald de aandacht gevestigd op de voorloopige in hechtenisneming van verdachten. Gevallen hebben zich voorgedaan dat ver dachten meer dan een half jaar in de gevan genis hebben doorgebracht om dan in vrijheid gesteld te worden, omdat de bewijzen van schuld niet voldoende waren. Aan hun huisgezin teruggegeven vinden zij dit niet zelden iu de treurigste omstandigheden. De middelen van bestaan zijn niet zelden ver- loopen, gebrek en armoede volgt op de gevan genis, en het ellendige spreekwoord. »Men noemt geen koe bont of er is een vlekje aan" doet het zijne om de toekomst van den onge lukkige geheel te vernietigen. Niet schuldig bevonden, is de menigte toch niet overtuigd vau de onschuld. De tijd in de gevangenis doorgebracht drukt verder op het ongelukkige slachtoffer van onze rechtspleging. De rechter moet gelegenheid hebben de zaak nauwkeurig te onderzoeken, men moet voorkomen dat hij, die van een misdaad beschuldigd wordt, kan ontvluchten, maar is het dijprvoor noodig, dat de instructie eindeloos gerekt wordt en datzelfs vrijspraak de vrijheid niet geeft als men het von nis voor hooger beroep of voor cassatie vat baar acht. Is tot dit onderzoek zooveel tijd noodig, als daartoe wel eens besteed wordt? Of is niet dikwijls die voorloopige hechtenis een soort van moderne pijnbank om hardnekkige lisdn- digers tot bekentenis hunner euveldaden te brengen? Is de rechter van instructie eenmaal voor zich zelf overtuigd van do schuld, wenseht hij dan misschien wel niet eens zjjn gevoelen te bevestigen door een volledige bekentenis. Tijd kan dikwijls rozen baren, maar de tijd kan ook bewijzen aan Je band geven 0111 den mis dadiger te overtuigen. Mag op zulke gronden de voorloopige hechtenis wel verlengd wor den Wordt die toestand veroorzaakt door over groote drukte bij de rechtbanken, dan moet de regeering middelen beramen om daaraan tegemoet te komen. Is voor schuldig bevond enen de tegenwoor dige toestand reeds treurig, voor lien, die 11a afloop der instructie van alle rechtsvervolging ontslagen worden, is het dubbel treurig, en zij hebben volle recht op schadevergoeding. Kan men in sommige landen onder borgstel ling in vrijheid blijven, dit zoude zeker hier geen goedkeuring vinden. Dit moge voor den bemiddelde goed zjjn, de onbemiddelde, die geen borg kan stellen, zoude zich aan de voorloo pige gevangenis moeten onderwerpen. Toch is verbetering var dien treurigen toe stand noodig. Veel was reeds gewonnen, indien de rechters van instructie de zaken zoo spoedig doenljjk instrueerden, en die zaken, waarvoor De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOÊNSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is f 1.75, franco per post 2. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF GENTEN.

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 1