BINNENLAND. •Hi f si In Laatste Berichten. np« ill F R A N K R IJ K. duitschland. Tours, 25 Augsburg, Florence, I Tours 25 I Parijs, 25 i Creuzot, 2( (jciiiq t i -f Nimmer beeft de keieer zoo aic h« gesproken. Ieder weet nu dut de kei/.er bet volkomen met de ministers eens is. die hij tot zmb geroepen heeft. De beteekeois van dien laatste» brief kan niet worden overschat. De keizer deelt mede dat de constitutie van vroegere dagen, niet meer geschikt is voor het hedendaagsohe politieke brankrijk. Dn dat zoolang die constitutie liestond.de vrijheden des lands niet op een solide basis konden steunen. De senaat zal zich zeiven de macht uil handen nemen, of althans die macht moeten verkorten om hoar over te dragon op het wetgevend lichaam, l'at is een harde taak, maar de invloed des keizers ver mag veel. Hel schrijven des keizers aan den minister Oili vier, waarbij aan den senaat het karakter van grondwet gevende staatsmacht wordt ontnomen en deze tot een tweeden tok der wetgevende macht wordt ge maakt, was in zijn geheel van den volgenden inhoud „Ik geloof dat liet in de tegenwoordige omstan digheden raadzaam is over te gaan tut al die her vormingen, welke voor het constitutioneel bestuur des keiz.errijks vereischt worden, ten einde een perk te stellen aan de onmatige, zucht naar verandering, welke zekere gemoederen heeft bevangen en die de publieke opinie ongerust maakt door onbestendig heid ie weeg te brengen. Onder die hervormingen geef ik den eersten rang aan diegene, welke de con stitutie en de macht des senaats raken. De consti tutie van 1852 moest bovenal het middel tot her stel van hel overheidsgezag en vnn de orde aan het gouvernement gevenmaar zij moest vatbaar voor volmaking blijven zoolang 's lands gesteldheid nog niet veroorloofde de volksvrijheden op hechte grond slagen te vestigen. Thané nu achtereenvolgende veranderingen hebben geleid tot de stichting eener constitutionele staatshuishouding in overeenstemming met de grondslagen van het plebisciet, waardoor in 1852 het keizerrijk is gevestigd, is liet van be lang, al wat meer bijzonder tot de taak des wet gevers behoort weder in het gebied der wet te bren gen, het karakter van definitieve beslissingen aan de jongste hervormingen te geven, de constitutie geheel boven den strijd tusscheu verschillende ge voelens te plaatsen, en den senaat, dat groole staats- ligchnam met zooveel wijs inzicht, te roepen tot on dersteuning der nieuwe staatshuishouding door het verieenen eener meer afdoende medewerking. Ik ver zoek u derhalve, om u met uwe ambtgenoolen te verstann over een mij voor te leggen ontwerp van senaatsbesluit, hetwelk de uit het plebisciet van 1852 voortvloeiende grondbepalingen onveranderlijk vast- stelle, de wetgevende macht tusscheu de twee ka mers verdeele, en aan de natie het deel der grond wetgevende macht, hetwelk zij aan hare gelastigden overgedragen had, hergeve." Men gelooft dat de regeering reeds spoedig het ontwerp tot wijziging der constitutie hij den senaat zal indienen want zij zet spoed achter de zaak. De senaat moge over de wijziging denken zoo als hij wil liefst behoudt men de voorrechten die men heeft maar de senatoren zullen niet in oppositie komen tegen den keizer zelf. Het gerucht is in omloop, dat de heer Rouher zijn ontslag heeft ingediend als president van den senaat. Is hij werkelijk tot dien stap overgegaan, dan behoeft rr.-n op de beteekenis er van niet Ie wijzen. Volgens ten ander gerucht echter, zou de president van den senaat zelf de hand gehad hebben in 's keizers brief. Beide lezingen nu zijn ten eenemale met elkander in strijd; want wanneer Ronher zijn ontslag heeft ingediend, dan is liet tengevolge van den brief, die de macht van den senaat, en dus ook die van den president, zoozeer breekt. De leden van het linker-venlrutn hebben gisteren eene bijeenkomst gehouden, om 'e beraadslagen over een voorstel tot het richten van een adres van dank betuiging aan den keizer negens de beloofde her vormingen. De meerderheid keurde echter zulk een stap niet goed, en de leden hebben daarop besloten zich allen op de Tuileriën te laten inschrijven. Het gerucht, dat de heer Rouher zijn ontslag zou hebben genomen als president van den senaat, wordt tegengesproken. Men verzekert, dat generaal Leboeuf benoemd is lot maarschalk van Frankrijk. Uit Tours meldt men van Woensdag: Bij de voortzetting voor het hof der behandeling van de zaak van prins Pierre Bonaparte stelde de voor zitter aan tnr. Floquet voor om zijn pleidooi mor gen voort te zetten, en stemde er in toe, dat de beschuldigde zich verwijderde. Op verzoek van mr. Grandperret onderzocht daarop het hof het incident- Fonvielle en hoorde de getuigen. Sommigen verklaar den dat Fonvielle geroepen lind „ter dood met den moordenaar 1" Anderen hebben alleen het woord „moordenaar" gehoord. Fonvielle ontkende te hebben geroepen „ter dood" maar erkende het woord „moordenaar" te hebben gebezigd. Hij verklaarde dut woord te betreuren. Mr. Grandperret eischte veroordeeling. Het hof, na beraad, veroordeelde Fonvielle tot 10 dagen gevangenisstraf. Men meldt uit Stuttgart van Donderdag: Bij kon. rescript is de zitting der kamer voor onbe paalde» tijd verdaagd en het budget van financiën ingetrokken, om nieuwe bezuinigingen, vooral ten opzichte van hel departement van oorlog, in te kunnen voeren. De ministers von Golther, von Gesslcr en baron von Wagner hebben op hun verzoek ontslag verkregen. Het grootkruis van de kroonorde is hun verleend. De kwartiermeester-generaal Succow is tot minister van binnenlandsehe zaken ad interim benoemd en de staatsraad Scheurlen tot minister van eeredienst, mede ad interim. Gouda, 2(5 Maart. De verzameling „Teekeningen van Ned. meesters," waarvan in de advertentfe hierachter sprake is, is een bezoek overwaardig. Aan de leden van de tweede kamer der stnten- genernnl is ingediend een adres van leden der Ned. llerv. kerk, waarbij zij met uiteenzetting van gronden, de vrijheid nemen eerbiedig, doch ernstig en dringend te verzoeken, te willen waken voor het recht der Herv. gemeenten in Nederland, en alzoo verzoeken, het laatst ingekomen wetsontwerp tot het verhoogen der stantsbegrooting, hoofdstuk V1IC voor 1870, met 6800, als „bijdrage voor de kosten van toe zicht op liet kerkelijk beheer bij de Hervormden", niet aan te nemen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn behandeld en met algemeene stemmen aange nomen de volgende wetsontwerpen dat tot regeling van credieten wegens onverevende vorderingen ten laste der begrooting voor Ned.-Indièj dienst 1867 dat tot bekrachtiging van credieten door den gou verneur-generaal van Ned.-Indië geopend boven de begruoiing van 1869; dat tot intrekking van het keiz. dcreet van 16 Dee. 1311, contenant reglement de polite des polders dans les départements do l'Escauten dat tot onteigening van perceelen ten behoeve der verbreeding van de rooijng der Prins Hendrikstraat te Leeuwarden. Daarna kwam in behandeling het wetsontwerp tot verhooging der staatsbegrooting voor 1S70, hoofdst. VII C (kosten van het toezigt op het ker kelijk beheer bij de hervormden). De lieer van Lyn- den heeft deze voordracht op nieuw uitvoerig be streden, waarin hij gevolgd werd door de hh. van N'spen, van Houten en van Loon. De heer Moeus verdedigde de voordracht, terwijl de heer Rombach zich mede er voor verklaarde. De minister van financiën sloot ziclt in zijne verdediging der voor dracht Gij den heer Moens aan en antwoordde op de gemaakte bedenkingen. Ten slotte werd nu het wetsontwerp nangenomeu met S3 tegen 28 stemmen. De commissaris des konings in Zuid-Uolland heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat met intrekking van het vijfde punt van het besluit van den 28" Januari jl. A. n°. 70S, door gedepu teerde staten nader is vastgesteld „dat de kooilieden hunne kooieenden moeten opsluiten of opbokken van den 9" April tot en met. den 7" Mei en van den H" Juli tot de opening der jacht op waterwild." 1 Woensdag avond werd in de debating-society Vooruitgang te Amsterdam de stelling verdedigd, dat het ondcrv.ijs op onze middelbare scholen op een verkeerde basis rustdat het in vele opzichten prac- tischer en exacter moet worden. l)e „verderfelijke poëzie" moet er geheel uit. Cijfers en feiten Dat is de qusestie. Ook oude geschiedenis, en al wat zich ten doel stelt te ideiiltsecren, worde verworpen kennis van ons lichaam, kennis der natuur, handels- geografie en geschiedenis van den dag, treden meer op den voorgrond I Ofschoon (leze stelling een heftigeti tegenstand uit lokte, en een aantal stemmen zich krachtig voor't be houd der humaniora verhief (zoodat de thesis ten slotte dan ook verworpen werd), was het toch opmerkelijk, en wij wensohen liet te constateeren, hoezeer de moderne begrippen reeds ten onzent wortel schieten. Het reglementeer-stelsel van den staat, liet „enghartig begrip van nationaliteit en vaderland» werden over 't algemeen met scherpte gelaakt. Het openen van steeds ruimer handelswegen, het stijgend verkeer, de ontwikkeling der individueels vrijheid en zelf standigheid, het doordringen van t besef dat het vulk de stunt is, en de regeering alleen de adminis tratie der publieke aangelegenheden, dit alles daar entegen werd met warmte toegejuicht en dringend noodzakelijk geacht voor ecne gezonde volks-ontwHe keling. Het debat kenmerkte zich dan ook, gelijk men begrijpt, door een uiterst liberalen geest. Men schrijft uit Smilde De talrijke arbei dende sland alhier kan, na een langen en hangen winter te hebben doorgebracht, thans weder met turfgraven ruimschoots in zijne behoeften voorzien. Hoewel het weder daartoe niet gunstig is, wordt reeds krachtig met (ten arbeid een aanv ing gemaakt. Men treft gezinnen aan, welke inet dien handen arbeid +0 ii f 50 's weeks verdienen, en ware het niet dat tijdens dien arbeid krachtiger voedsel meerdere uitgaven dan gewoonlijk vorderde, men zoude hier in den wintertijd geene armoede kennen. Vroeger werd die arbeid bijna geheel door buitenlanders, thans geheel door ingezetenen verricht. Uit de Bommelerwnard meldt men Het win terkoren heeft het er in deze streken gelukkig af gebracht en tloor de strenge vorst weinig of niets geleden, liet staat dan ook heerlijk te velde, even als het oliezaad, zoodat het vooruitzicht van den landbouwer op het welgelukken van dit gewas voor alsnog gunstig 'is. Men deelt voorts algemeen de overtuiging, dat de felle koude een hoogst weldadigen invloed heeft uitgeoefend, zoowel op de landerijen als op de ooftbooraen terwijl het hcirleger van muizen, waardoor aan onze velden ten vorigen jare zooveel schade1 veroorzaakt werd, gansch en al ver dwenen is. Men is druk bezig de aardappelen in den grond te werken, hetgeen door het regenachtig weer der laatste dagen nog al bemoeielijkt werd. Den ooftboomen is het aan te zien, dat ze heerlijk zullen bloeien; de perenhooraen zijn rijk met kuop- pen bezet, en ook de appelboomen vertoonen er, in tegenstelling van 1869, in menigto. Maar bovenal de fijnere soorten, als perziken en abrikozen, zijn met outelbare bloesemknoppen als bezaaid zoodat, indien voortaan het weer in den bloeitijd daarop gunstig is, men een rijken oogst te wachten heeft. In de Nijmeegse/te Nieuwsbode van dinsdag 22 maart jl. lezen wij Moge in de rechterlijke hiërarchie de hooge raad der Nederlanden het collegie z(jn, dat in hoogste ressort vonnist, nog hooger staat de publieke opinie. Op haar beroept zich ieder die verdrukt wordt, zij moet uitspro ik doen wanneer twee partijen strijd voeren, die beide beweren he' recht aan hare zijde te hebben. Wel velt ook zij soins een scheef von nis en veroordeelt zij waar zij moest vrijspreken en ontslaat zij van reehtsverrolging waar zij tot eerloosheid moest doemen, maar in den regel vindt zij eindelijk in revisie de waarheid, voora! wanneer de vrije pers haar bij de instruotie van de zaak ondersteunt. Bij de publieke opinie is in de laatste dagen geen meer geruchtmakende zaak aangebracht dan die van Betsy Perk, verantwoordelijke redactrice contra van Dijk St Uie uitgevers van „Ons Streven." Het >al wel overbodig zijn den stand van zaken, de conclusion en pleidooien op nieuw uiteen te zetten, de wanden van menig salon hebben daarvan Wier- galmd, menig dames-kransje en visite heelt met rappe tong en gloeieud oog het pro en contra uitvoerig behandeld. Moeten wij vonnis wijzen, wij veroordeelen, na de verdediging der geïncrimineerde firma gehoord te hebben, hoe ongalnnl het ook schijne, de dame. De onderteekende verklaringen van eerlijke en ontwikkelde mannen in „mijne rechtvaardiging" voorkomende, bewijzen onzes inziens voldoende dat de uitgever Odé loyaal en flink gehandeld heeft. Oii9 is en blijft het terugtreden van mé-jufvrouw l'erk onverklaarbaar, zonder dat wij met anderen gelooven dat er eene partijzaak in 't spel is. Im mers niet-blijken en niet-zijn staan in rechte vry gelijk. Misschien zal Betsy's antwoord daaromtrent licht geven. De bedaarde toon, waarin de genoemde brochure cld is, steekt gunstig af tegen het air van ver- ikte onschuld, dat de „bcleedigde auteur" (of autrice"?) zich zelf in „Onze roeping» gegeven heeft, 't Is maar jammer dat de firma van Dijk niet eer der met hare verdediging gereed is geweest. De emancipatie der Vrouw mag geene „verdruk king» zijn, neen, maar zij geeft evenmin het reoht om in zaken, waarin de naam en het erediet van anderen betrokken zijn, geheel eigenmachtig te handelen Pe Constitution van tien paus gil tenlaudschc zakot van heden was 1 partijen, die de dat prins Pierre (lediging verkeer bevat een telegrj gezegd wordta een dogma niet i van bet geheele F werd hij door dl vau een vreesdij! dere steden derl riteit heeft maa Er hebben nog i de veroordeeling moord. Hij beh vergoeding te en dat de prins de ttviste wel niet ontvaogen, maar waar hem die zj kon nagaan, had In den verdereu dat de naam va van den beschul zijn. De presid toejuiching der i heeft de heer Rt vement wenscht o dag zal vereenig een Senatus Con de arbeid voortg werkers is iu de gingen van de o werkzaamheden weldra een eiudl Alleen het inon| agrarische wet but Een onbekende hl de maatschappij vaJ Het proces van Frankrijk. In Italië worden laten hebben mei Te Jeruzalem lil water. De bronucu f verwoesten raiUiocnl Spanje wenscht f over de teruggave! De Russische saml beteekenis te zijn Donderdag is tul pijlers voor de bril voor f 98 959. Parijs, 25 Maart. Bij keizerlijk decreet is gene raal Lehmttf benoemd tot maarschalk van Frankrijk. Mijnt In N°. 862 J gevonden te oJ kerkeraad der hfl aan de verplichf dier gemeente. Ongaarne ziel lijkeu aard in menschen geldt, Ik mag echter - stilzwijgen vool willen uitstellcia zou zijn afgeloJ wil ik niemanq Ik ben het in de Hervorm van verschillen! en een modern komen. Maar gemaakte twaal nominatie ndcij zegt hij bijna als mijn oordd een of twee, d| wns geen der kanteu modern Op het d zijne brieven ovi in Uu.kcn tinei', takend is.

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 2