BUITENLAND. BINNENLAND. If a ITALIË. wëkelijksciT overzicht i vim de grondwet, dat zij artikelen bevat, die na 20 jaren nog niet voor de praktijk ge schikt zijn. Ook de bepalingen omtrent het armbestuur zijn onverbeterlijk. De bepaling is zeer ruim gesteld en laat alle nadere regeling aan de wet over, zegt de N. B. C. Toch wordt in de grondwet bepaald: Het armbestuur is een on derwerp van aanhoudende zorg der regeering. Of dit beteekent niets en dan kan het gemist worden, of het beteekent te veel, omdat het naar ons gevoelen verkeerd is, dat de staat zich bij voortduring met de armverzorging blijft belasten. Het spijt ons door de aanmerkingen van de N.R.C. niet overtuigd te zijn. Ook wjj houden de grondwet in eere, zonder te vreezen haar aan kritiek te onderwerpen. Wanneer de feiten verandering noodzakelijk makenis bet niet zelden te laatl ENGELAND. Het lagerhuis heeft zaterdag alle artikelen der bill tot handhaving der rust in Ierland in comité- generaal aangenomen. Het lagerhuis hield Zondag eene buitengewone zitting om te siemmen over de bill tot handhaving der orde in Ierland. Na verscheiden onbeduidende amendementen werd de bill voor de derde maal gelez.en. In St. James'-hall werd eene meeting gehou den, waarin het ontwerp op het lager onderwijs werd behandeld, z.e werd door een talrijk publiek, waaronder vele vrouwen, bijgewoond. De president vim de Lontlntsche aftleeling van den onderwijsbond opende de bjjèenko.rost met eene rede, waarin hij de voordeelen aanprees van het onkerkelijk onder wijs. Men had gezegd, dat dit in Amerika cu Ne derland slechte resultaten had, maar de heer Thur- low, lid van het Kugelsohe gezantschap in Neder land, had hein verzekerd, dal in dit opzicht de wet populair was iu Holland. Vervolgens las hij het getuigenis voor van een heer in Amsterdam, wiens opinie zeer verdiende in overweging te worden ge nomen, en eindelijk verklaarde hij, dat men door te ijveren voor een systeem als het hoilaudschc, ar beidde voor iets dat men wel zou kunnen gedaan krijgen. Aan de vergadering werd toen voorgesteld te verklaren dat zij met genoegen de verzekering van den heer Gladstone hail vernomen, dat het gedeelte van het wetsontwerp zou worden teruggenomen, waarin aan de schoolcommissie de bevoegdheid werd verleend bijzondere kerkelijke scholen te slichten op kosten van den slaat. Onder tie sprekers, die dit voorstel ondersteunden, was ook J. Stuart Mill. Ilij meende, dat de wet, niettegenstaande de eottcessien der regeering, de ongelijkheid tusschen de belijders der verschillende godsdiensten bevorderen zou. De bepaling, dat onderwijzers mogen aangesteld «or den op kosten der gemeente om onderricht te geven in een geloof, dat slechts door een deel der ge meente beleden wordt, stelt de geestelijkheid der staatskerk iu de gelegenheid otn de kinderen in hun eigen godsdienst op te voeden op kosten van het publiek, terwijl de geestelijkheid van andere kerk genootschappen dat onderwijs slechts kan geven op eigen kosten. Mill acht het heler, dat ieder z.ijtt eigen godsdienst-onderwijs betaalt, wat voor de rijke staatskerk zeker geen bezwaar kan zijn en door welbegrepen vrijheid van geweten gevorderd wordt. P R A N K R IJ K. I)e Comtitutionnel zegt, dat Antonelli in zijn ant woord tracht te bewijzen, dat de strekking der 41 caiiones niet is die, welke Frankrijk er aan toekent. Hij zegt, tint de debatten van het concilie ze be langrijk kunnen wyzigeu. De kerk denkt er vol strekt niet mm zich iu de politiek te mengen. De cationes waren niet van dien aard, dat zij Frank rijk zijne onthouding moesten doen laten varen. An tonelli hoopt, dat Prankiijk na die ophelderingen geluoven zal, geen grond meer te hebben om op zjjn vraag te blijven staan. l)e heer Grandpcrrct heeft zaterdag zijn requisitoir uitgesproken in de zaak van prins l'iorre Bonaparte. Hij neemt daarbij aan, op grond van de verklaringen van tic Foil viel le zelf, da' de prins een slag van Victor Noir ontvangen heeft, vóór hij op ictor Noir vuur gaf. Stemt hij toe dat de prins is ge provoceerd, hij ontkent dat deze zich up wettige wijze heeft verdedigtl. De prins immers heeft ge vuurd om zich over den ontvangen slag ui het aangezicht te wreken, en voordat hij door honviclle werd bedreigd. De heer Grandperret eindigde tnet de leden der jury te verzoeken, dut zij geen vrij spraak zouden uitbrengen. De zitting tverd voor een half uur geschorst. Toen zij weder geopend was, protesteerde tie heer Lerou* tegeu de lasteringen, welke tegen den be schuldigde sedert zijne gevangenneming waren uit gestrooid hij vertelde hoe zijne levenswijze was, en bewees dat hij den 10" Januari zich rechtmatig verdedigde j spreker eiudigde met aan te dringen op vrijspraak. De lieer Floquet zag van verdere repliek af. De heer Drmange sprak eenige woorden ten gunste van den beschuldigde. De zitting werd toen kwartier over 5 uur opgeheven en verdaagd tot zondag middag, wanneer de jury uitspraak zal doen. De Jury "heeft zich zondag te Tours ten een en een half ure verwijderd, om uitspraak te (loen iu de zaak valt prins l'ierre Bonaparte. Ten circa drie ure keerde zij in de gereehtszaai terug. De prins is op alle punten van de aanklacht vrijgesproken. l)e advocaat Laurier heeft toen uit uauin van deu heer Louis Noir (civiele partij) eene schadevergoe ding geeisebt v 100,ÜUO frsuit te keeren aau den vader van Victor Noir. De civiele eisch is ten deele toegewezen. De prins is namelijk ver oordeeld tot het betalen eener vergoeding van 25,000 frs., en verder iu de kosten. Het officieel orgaan zegt, dat het gouvernement kenteekenen eener ophanden zijnde republikeiasehe beweging opgemerkt en de aandacht der stedelijke autoriteiten daarop gevestigd had, waarna het bleek dat het gouvernement ten deze niet had misgezien, lil denzelfden nacht kwamen een honderdtal personen Ie Pincenza, onder het aanheffen van oproerige kree- teil, voor de kazerne bijeen en eischten dat de sol daten hun aldaar toegang zouden verschaffen. Na vergeefs te hebben getracht de deuren open te breken, is de toeleg mislukt. Twee personen werden gear resteerd. Daarna is het weer rustig geworden. Don derdag morgen kwam eene bende uit Fuönza te Bologna. Uit de vandaar ontvangen berichten blijkt, dat er werkelijk een complot bestond, om dien nacht aldaar een aantal gewapende jongelieden bijeen te doen komen; doch ook die poging is tengevolge der genomen maatregelen verijdeld en het is er verder rustig gebleven. Gogda, 29 Maaiit. In de zitting der 2" kamer van 22 Maart jl. bracht de Commissie voor de verzoekschriften o, a. dit verslag uit bij monde van den heer Sinitz. „Aan uwe Commissie is verzonden een adres van dr. A. Luyten, lid van den gemeenteraad van Gouda. Adressant geeft te kennen, dat de gemeente Gouda zich vcrpligt heeft gezien om den toegangsweg tot het spoorwegstation, welke weg het eigendom is van de Rhijnspoorweg-maatschappij, te bestraten, beplan ten, verlichten dat de gemeente vooraf heeft getracht gemelde maatschappij door tusschenkomst van den minister v tt binneul. zaken te bewegen om een en ander te haren koste te bewerkstelligen; dat deze poging bij gebrek aan wettelijke bepalingen deswege is mislukt en alleen ten gevolge heeft gehad eene bijdrage door die maatschappij van 1200; dat de verschillende uitgaven tot verbetering van boven bedoelden weg, de kosten van verlichting en onder houd gekapitaliseerd en de 1200 toelage niet mede gerekend, zullen bedragen ongeveer 20,000, waardoor de gemeente zeer wordt gedrukt. Naar aanleiding van het vorenstaande verzoekt adressant, dat uwe vergadering het initiatief neme tot aanvulling der wet van 21 Augustus 1859 in dien zin, dat aan den minister van biitneniHndseha zaken ook het toezigt worde opgedragen over de uitgangen van de stations naar den publieken weg door de spoorwegmaatschappijen aan te leggen. Uwe commissie heeft de eer voor te stellen dit adres te deponeren ter griffie ter inzage voorde leden. De vergadering vereenigtle zich met de voorge stelde conclusie. De minister van binncnlandsche zaken heeft natt den senaat der hoogeschoo) te Groningen een schrijven gericht, inhoudende dat zij, die in de medicijnen willen sltidocren, kunnen aanvragen, om van de lessen in de oude talon, die zij moeten bjj- wonen, alvorens lot hun valt over te gaan, te worden vrijgesteld, en dat die dispensatie zul worden ver leend, als zij blijken, genoegzame ulgemeene ont wikkeling le hebben. Men meldt ons heden uit OudewaterGepas- secrden woensdag 23 maart reeds, werden den heer J. l'utmau alhier, de eerste kiewieta eieren aan geboden. Men schrijft ons uit Oudewater dd. 26 Maart: Gistere tt avond had alhier de laatste der drie jaarlijksche vergaderingen met dames plaats van de rederijkerskamer „Borger". De zaal van „de Doelen" was Hink bezet. 'tWashet opkumen tlati ook waard Het „Tafreel uit 15)4" van W. J. Hofdijk werd evenals het „Uurtje op 't kantoor,, van Itgmond flink afgespeeld. Voor de rest werd de avond aan gevuld met voordrachten van enkele leden der kamer. Zoo droeg de heer J. Meerman van Lenneps Ode voor van „de vader aan zijn eenig zoontje", de heer 11. van 't Kraijs vergastte ons op Tollens' „Honden trouw", de heer A. C. van Aelst Jr. gaf llofdyks „Grafheuvel bij Noorddorp", terwjl de heer G. C. van Aelst de voordrachten met Burlages „blauwe scheen" besloot. Ook deze stukken bevielen uitmun tend. Waar in eene kleine plaats als de onze zoo weinig amusementen van dezen aard zijn, is ons het bestaan van zoo'n kamer geen onverschillige zaak. Wij voor ons wenschen dan ook, dat „Borger" op den ingeslagen iveg moge voortgaan, z.ich zelf te oefenen en hare contribueerende leden door har» voorstellingen meer genot te verschaffen. Naar we vernemen, moeten ook de gewone vergaderingen der kamer nog al animeereud zijn, daar men iu dea Lintsten tijd o. n. het improviseeren ook ouder de geregelde werkzaamheden heeft opgenomen. van 't behandelde in de Tweede Kamer der Ötaten-Generaal, 18091870. 28 Maart. Onweerswolken hebben zich gedurende de geheele week samengepakt tot een dreigende bui, die nu eens dezen, dan genen kant uitdreef en zich eindelijk op den Iaat sten dag ontlastte en den Haagschen af gevaardigde ue Casembuoot trof. Het was vooral zijn collega v. Sypesteyn die de woede van 't fir mament hail uitgelokt. De vooringenomenheid toch die hem bezield tegen den minister van koloniën, heeft hem (voor de hoeveelste maal?) uit 't oog doen verliezen dal er nog eene ndere waardigheid, dau die van 't regl. v. orde bestaat. Nadat dinsdag een paar onteigeningswetjes waren aangenomen, waren aan de orde de wetsontwerpen tot bekrachtiging van 10 oredieten in 1868 en een in 1869 door den Gouv, Generaal van N. I. ge-, opend boven de begrootiugen voor die jaren. Hiertoe nu is de Gouv. Generaal volkomen bevoegd. Ilij heeft 't recht, wanneer 't landsbelang dit drin gend vordert de begrooting te overschrijden, en dit is zeer rationeel, omdat er te veel tijd mede zou heen gaan, wanneer hij daartoe eerst i,e noodige permissie uit den Haag moest vragen. De vertegenwoordiger des konittgs in Indie moet althans zijne hundeu zoo ruim hebben, dat hij terstond handelen kan, waar dit noodig is. Daarover nu maakte de heer V. Sï- pesteyn voornamelijk oppositie. Die credieleu iu 't algemeen en die bevoegdheid in 't algemeen, eeu crediet in 'i byzondcr en de bevoegheid in 't btf- zonder tot het verb-enen van dat ectte crediet wis selden af met wellicht belangrijke, doch althans over bekende feiten, waarbij natuurlijk eenige pogingen om tien minister te kwetsen niet ontbraken. De heer V. Sypesteyn is zelfs naif geweest. „Dagen lang wordt hier over een post van 10, 20 of 100 op de Indische begrooting gedebatteerd, en de Gou verneur Generaal opent credietcu van een half mil- lioen te gelijk." Die klacht uit den mond van dezen afgevaardigde, die met zijne vrienden Nieustuasz eu üe Casembuoot het mee3t spreekt, is werkelijk nar- dtg. Wij vinden goed over een kleinigheid dagen lang den kostelijken tijd te verbeuzelen en de Gouv. Generaal ontneemt ons daartoe de gelegenheid door ried ie: en van een half millioen te gelyk te openen, ben half millioen 1 dat is niet alleen vijfmaalhonderd duizend gulden, maar dat is ook de bron voor een dagenlang débat; en die bron wordt nu zoo op eens gestopt want wat baat discussie, waar meu niet kan afstemmen, omdat het eigenlijk reeds een afgedane zaak is Zoo ongeveer sprak de afge vaardigde reeds bij den aanvang zijner rede, die in weerwil daarvan toch vier kolommen van 't bijblad inneemt. Dat ook de agrarische wet het nog eens moest ontgelden, is mede natuurlijk. De afgevaar digde koos daartoe deze humane bewoordingen „Mogt het noodlot voor Nederland willen dat het juridisch monater, de wet, die men gewoon is de agrarische wet tc noemen, inanr die men evengoed de lkarische teelzou kunnen heeten, wordt goedgekeurd enz." Be,- leeft! jegens den minister des konittgs, die de wel indiende, be monster goec die als "het 3ualificatie zt at zij nog Doelt de kam afgevaardigde veel notitie nieuw, want minister hier nig" zeggen genaamd gee gevaardigde beleed igde zoo 't woord 't te hebben streed de ge gevaardigde en zjj werde geheel ander Men hoopte deu afgewend gelukkige uit ploiteerd tol Maar te ver over de belet de atmosfeer De ministe geweest in d< in de vorige, werd en dat state betrof van rijks dii toen art. 1 Men bestre ger beroep, aangeduid, deu. De ee ander de noodl dere bezwaren I tegen 19 stem! toen ingetrokkl we op Tnoual lis, LENTING bewijs dat dc I slechts een fant) Het wetsonl] treffende de zwaarechrifteii j het personeel alg. beraadsl parlementaire den. Mert bej de drie eerst 4° dat sehorsttl gedurende hetl rechter v minder dan steld door de| KERK AZ,, do art. zelf deelt] ingetrokken 7 siemmen. Het wets- zetters voor aan de orde Een zeer heer van Hq alle bepaling! pliehting out f De strekking| aanneming des benoemd! op twee ledej dement, dat i daarom juist j practici wet wordt genomen. Het wetsol wordt daarod neming vanT afloop van tot de werkj vindt dus Vrydag td sluit, behal] nlgcmeene ontwerp totl stuatsbegrooti het kerkelijk! deling komq de Kamer «I v. SandemiI wilde het ui eerste kamef ten dat de stem tegen trouwens af bij de beha| Met 1 OlIG

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 2