;rp, Mieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1870. N? 879. BUITENLAND. Woensdag, 13 April. PENSIOENEN. MlgCII Inventaris [toping De inzending van advertentien kan geschieden tot één unr des namiddags op den dag der uitgave. tEN Tan af ÏOUVEAU- br goede en [70, dee voorm. Nieuwe Ha ften HOERENDE het Bierhuis fee/ aldaar, van 6000 kan [sten en getapt, de Boelekade AFBRAAK. [70, des voorm. IUumonie" te SEN te BE- (ieuwe Haven, trekkende tot elensang, ach- uu KLEIN- gs een straatje dende Huizen lllende grootte win de Nieuwe 186 en 33; Kü. 140; 1 in en 2 aan den p Biljetten om- ten kantore IL 1870, des [raadhuis dier van 't water en te Gouda, D n°. 668. komen ten ge Notarissen. er zjjnen ge- l, dat hg zich It zijner Stad- |te en civiele lAÏJ. out O. 82. G0UDSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.75, franco per post 2. ADVERTENTIE N worden geplaats van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Jaarljjks betaalt de schatkist een vrij aan zienlijke som aan personen, die na verkregen eervol ontslag uit 's lands dienst hun recht op pensioen doen gelden, en dan ook overeenkom stig regelen bij verschillende wetten vastgesteld gepensioneerd worden. Die instelling is oud. Vroeger was men met het stelsel om iemand een rnstigen ouderdom te verschatten zooals men het gelieft te noemen, zeer ingenomen. De huisknecht van den bur gemeester die jaren lang Zijn Edel Aclitb. al- longe-pruik in orde had gebracht, ontving tot belooning voor zijn trouwe diensten den post van schoolmeester. Men kon toch van den Edel Aclitb. niet vorderen, dat hij zelf het pen sioen bekos ,igde. De dienstmeisjes der Edel Achtb. werden niet zelden te gelijk met een betrekking verkregen. Trouwe diensten moes ten toch beloond worden, en het algemeen, de gelieele burgerij kon toch beter die pensioenen met eilander betalen, dan een Edel Achtb. alleen. En nu moge het sedert lang afgeschaft zijn, om persoonlijke diensten aan regeeringsleden bewezen door het publiek te doen beloonen, het stelsel om ambtenaren te pensioneeren is gebleven, en verandering is daarin vooreerst niet te wachten. Toch is dit hoogst onbillijk tegenover het algemeen en vernederend voor de ambtenaren zelf. Een daglooner werkt zijn geheele leven ijverig, een klein daggeld is voldoende om in de be hoeften van hem en de zijnen te voorzien, maar de ouderdom komt, hij komt vroeg en met ge breken, het werk vermindert en armoede op zijn ouden dag is het loon van een werkzaam leven. De aalmoes, door het een of ander arm bestuur den grijze toegeworpen zal men toch wel geen pensioen willen noemen voor de dien sten, gedurende een lang leven aan de maat schappij bewezen Of zijn de diensten misschien minder, dan de werkzaamheden aan een dertig of veertig jarig kazerneleven verbonden Een koopman legt zich met jjver toe op de behartiging zijner belangen, maar met zijn eigen belangen behartigt hij tevens die van het al gemeen. Bloeit zijn zaak, dan verspreidt hij ook welvaart om zich heen en is velen ten zegen. Met gerustheid ziet hjj den ouderdom te geinoet, en hoopt na een wel volbracht leven rust te smaken, maar een trouwefooze vennoot slaat die verwachting den bodem in. zijn ver mogen is verloren. Armoede is zijn deel, en de giften door vroegere vrienden bjjeengebraclit zijn voor hem een pensioen, waarvan hij, door nood gedrongen, met weerzin gebruik maakt. Toch heeft hij zich in zijn leven verdienstelijk gemaakt, de niaatscl. appjj heeft ruimschoots de vruchten getrokken van zijn jjver, van zjju be kwaamheid, toch ontvangt de Koopman, de fa- briekant geen pensioen. Zjj zijn geen ambtenaren. Maar waartoe meer voorbeelden om de on billijkheid van het ielsel van pensioneeren in het licht te stellen Het is nog protectie, be- voordeeling van enkelen door het algemeen. Hebben de particulieren reeds lang met het pensioen-stelsel gebroken, de staat handhaaft het. Wij kennen de bedenkingen daartegen. De ambtenaren, zoo .al men zeggen, worden over het algemeen te gering bezoldigd, de jaar wedden zijn dikwijls volstrekt niet in evenre digheid met de behoeften, het is voor de meeste ambtenaren onmogelijk iets over te leggen voor den ouden dag. De regeering moet dus wel pensioen verkenen, wil zjj niet verplicht zijn om door ouderdom onbekwame ambtenaren in dienst te honden, of nan broodsgebrek ten prooi te geven. Maar dit bewijst niets tegen het verkeerde van het pensioenstelsel, hoogstens bewijst dit dat bet een noodznkeljjk kwaad is. Betaal de ambtenaren, dat zij behoorlijk kun nen leven, verminder het getal, opdat allen be hoorlijk werk hebben, en vermeerder de trakte menten der overblijvenden in evenredigheid met hun redelijke behoeften. Worden de ambte- naaen goed betaald, dan zal men ook goed werk kunnen vorderen, en het overdreven aantal amb tenaren aanmerkelijk kunnen verminderen. Om een voorbeeld te noemen. De telegrafie is bij financien overgebracht. Is dit ten eerste stap om den dienst der telegrafie met den dienst der posterijen te vereenigen, dan verdient dit alle toejuiching. De dienst zal daardoor zeer verbeterd worden, ambtenaren die zeer weinig te doen hebben, denk slechts aan directeuren van kleine telegraafkantoren zullen meerdere werkzaamheden erlangen, verscheidene meestal slecht bezoldigde ambtenaren zal men kunnen ontslaan, en daardoor in staat zjjn de trakte menten der o vei blijvende te verhoogen, zonder bezwaar der schatkist, die toch heeft zooveel te betalen aan onwillige oorlogschepen, slinge rende zeeofficieren en Beaumont geweren, dat voor bnrgerljjke ambtenaren niet veel meer te missen is. Worden de traktementen beter, dan zullen de ambtenaren in de gelegenheid zjjn iets voor hun ouden dag te besparen en de pensioenen even als ieder ander burger kunnen ontberen. Maar, zal meu zeggen, de ambtenaren beta len bun pensioen zelf; jaarljjks betalen zjj 2 pCt. van hun traktement, behalve de tjjdelijke stortingen bjj verliooging in rang. Juist, dit is het vernederende voor de amb tenaren. De staat verklaart hen daardoor on mondig voor zichzelf te zorgen. De staat treedt daardoor op het gebied der maatschap pijen van levensverzekering, en dwingt de amb tenaren om voor hun toekomst te zorgen. Ieder ander burger moet zelf zorgen, de staat neemt die zorg op zich voor zijne ambtenaren, alsof deze daartoe zelf niet in staat zijn. Een voldoend getal goed bezoldigde ambte naren, die door eigen zorg in de behoeften van den ouderdom moeten voorzien, met afschaffing der pensioenen, is een eiscli der toekomst. Alleen zoude men kunnen bepalen, dat amb tenaren, die in 's lands dienst gewond of op andere wijze onbekwaam werden voor het ver vullen van die betrokking, behoorljjk schadeloos gesteld werden. I)at eisclit de billijkheid, niet alleen van den staat, maar ook van particulieren. ENGELAND. ])e regecring heeft ia het lagerhuis aangekondigd dat zij voorstellen zal de stadjes Bridgewaler en Beverley, tot straf voor de veilheid hunner stem gerechtigde bevolking, vervallen Ie verklaren van hun aloud recht om een eigen afgevaardigde voor het lagerhuis te verkiezen, liet was uit liet gerechtelijk onderzoek omtrent de jongste verkiezingen weder gebleken, dat de bevolking dier plaatsen het stem recht als cene koopwaar beschouwt, en dat om- kooping er een ingekankerd en schier algemeen kwuad is. Dezer dagen is bericht dat twee Engeltclie dames door de pauselijke regeeriug, zonder opgave

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 1