N. Nieuws en Advertentieblad voer Gouda en Omstreken. 1870. N? 880. BUITENLAND. Pro Memorie. Loten Vrijdag, 15 Aprli. Ct. ngterlng. De inzending van advertentien kan geschieden tot één vair des namiddags op den dag der uitgave. orden 1 door seerde y -Oaten ARBIJ ON- R IJ 8 de prij- V 0,000, 58,000, .50,000, -'5,000, rijzen a 5000, z. n tegen ïi post- elegene ouding net da oelaste IW HO. ">C>ox3 uisch-Tech- d. Rijn. oop) uit 70% en en phos- door prof. eneeskundige <n voedzaam rheid, borst- scrop'huleuse smokenden i Cents. t in te nemen u werking bij ilitige hoofd- t. bekend nis middel tegen rimp, slechte ii l/s kilo a sents. der wormen ii B Cents. S N'E PHILO- ~bilfers, belet ngt in eenen oei to voor- ii 45 Cts. espijn, zon- i oogenblik- solije 45 Cts. rwydert den it de tanden, lil en houdt frisch. De ater, tot be et gezicht, in lacii 30 Cts. dheker GEISS, CHENK te !lt(ite Putter' 'ineen bij de wed. M.IENBIUNK. iks-aan w jjzing. G0UDSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG. WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.75, franco per post 2. AD VERTENTIEN worden geplaats van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderljjke Nommers VIJF CENTEN. i. De aanneming van de agrarische wet in de Eerste Kamer en de daarop gevolgde bekrach tiging van die wei door den Koning hebben 't zegel gedrukt op 't votum der Tweede Ka mer over dat onderwerp geveld. De eerste schrede is alzoo gezet op een nieuwen weg die tot hervorming van Indië en tot vernieuwden welvaart zoowel dier Kolonie als van Neder land moet leiden. De strjjd is ernstig geweest, maar de liberale beginselen hebben gezegepraald. De vreugde daarover moet kalm zijn; niet voor dat het einde der baan bereikt is, voegt het juichen. Het spreekt van zelf dat de 1 ride afgevaar digden van 't hoofdkiesdistrict Gouda te,ren de wet stemden. Niemand had iets anders van hen verwacht. Men is het in de laatste jaren gewoon geraakt, dat de hervormingen in 't Staatsbestuur zonder medewerking dezer Heeren tot stand kwamen. Het spreekt van zelf dat daarvan nota moet worden genomen, dat dit gebrek aan overeenstemming tusschen de meer derheid en onze afgevaardigden tot allerlei be schouwingen kan leiden, waarbij echter tot grondslag alleen de vraag kan dienen: Hebben de, in weerwil hunner tegenwerking, tot stand gekomen hervormingen geen vooruitgang be vorderd? Is de welvaart niet toegenomen, wanneer men eens 20 of 50 jaren terugdenkt? En waar dan bij eiken stap voorwaarts de heer Hoffman aan het eene en de heer de Brauw aan het andere been dien stap zoeken te beletten en de stap toch wordt ged an en in plaats van rampspoed voorspoed brengt daar brengt 't ono van zelve tot de vraag, of soms de in zichten dier heeren niet alleen oud, maar ook verouderd zijn; en dat de wijze waarop ons district wordt vertegenwoordigd geen aanlei ding geeft over die keuzen bijzonder ingenomen te zijn. Het is daarom dat wjj, sedert de ope ning van de tegenwoordige zitting der Staten- Generaal, de redevoeringen door onze vertegen woordigers in de Tweede Kamer gehouden, in de courant overnamen, leder die wilde, kon dan zijn eigen oordeel vellen over de meenin- geil doop hen geuit en tot nadere waardeering komen zijner voor- of tegeningenomenbeid ten opzichte zijner vertegenwoordigers. We moe ten erkennen dat dit een zeer zwak hulpm.d- del is, maar bjj gebrek aan beter, of liever bruikbaarder, doet het in deu regel nut ge noeg. Waar 't echter zulke belangrijke onder werpen geldt, als bij de agrarische wet zijn geregeld, daar is dit niet genoeg; daar moet men zoo goed mogelijk worden ingelicht om trent de juistheid der argumenten, die hen tot 't uitbrengen van hun stem brachtendun eerst kan men bsoordeelen of zulke vertegenwoordi gers "en eerzjjn voor't district, dat hen afzendt. Onze anti-revolutionaire afgevaardigde, de heer Hoffman, heeft 't ons al bjjzonder gemak kelijk gemaakt en zich zeiven niet minder. Hij heeft zich eenvoudig bepeald tot het uit brengen van zijn stam. Welke beweegredenen daartoe gehad heeft, heeft hij niet de moeite waardig geacht ons mede te deelen. Hij be hoort onder de weinigen die la mort sans phrase toepasten. We betreuren dit maar halfdoch we betreuren 't toch. Onder de eerste plichten van den volksvertegenwoordiger, die tot de op positie behoort, rangschikken wij deze, dat hij bij elke gewichtige aangelegenheid de redenen ontvouwt, die er hem toe moeten brengen om tegen de voorgestelde regeling dier aangelegen huid zijn stem te verheffen. Men moet den schijn vermijden van oppositie te maken om oppositie te maken. Zij mag slechts om mid del, nooit doel zijn. Wanneer we nu den heer Hoffman tien dagen lang een plechtig stilzwijgen zien bewaren en hem eindelijk niets dun: tegen! hooren roepen, dan vreezen we dat hij geen ander motief voor die stem had. dan dit: het voorstel komt van liberale zjjdt dus is 't voorstel verkeerd, tenzij (en dit. zou ons niet minder vreeselijk voorkomen) wanhoop in de zegepraal zijner anti-revolutionaire be ginselen hem van den beginne af met stomheid sloeg en hij, in de uiterste ure, slechts ter nau- wernood de krachten kon verzamelen om zijn: tegen als laatste noodschot af te vuren en zich zelven te veroordeelen tot een levenslang zwij gen. In heide gevallen zou ons dit leed doen voor den heer Hoffman. Van daar onze halve droefheid. Wanneer niet iedereen wist hoe 't oordeel van dien afgevaardigde zijn zou, dan voorzeker zouden we deze stilzwijgenheid ten volle betreuren, maar nu troosten we ons met de geduchte, dat zijn spreken evenmin als zijn zwijgen van eenig gewicht wordt geacht. Hoe zou de heer Hoffman er over denken wordt nimmer gevraagd bij denkt over alles ongunstig. Van een lid vun den Spaanschen bloedraad, die onder Alvn, onze voorvaderen naar galg en brandstapel verwees, wordt ver haald Jat hij niet wakker werd, voor het op stemmen aankwam en zonder dan iets van den gang van 't proces te weten, wa3 zijn stem naar de galgIs soms de geest van dien Spaan- schen inquisite r in onzen afgevaardigde ge varen Helaashij hult zich in zijn mantel en zwjjgt en laat ons der wreede onzekerheid ten prcoi! ENGELAND. Een der belangrijkste gedeelten der Iersche land- bill en die liet Eugelsch lagerhuis reeds gedurende eene week bezig houdt, is 3, inhoudende de be paling dat de schadevergoeding door een landeige naar aan den pachter, dien hij va» zijn goed ver jaagt, te geven door den rechter moet worden be paald. Een belangrijk debat ontspou zich Den- r'trdagavoud over een voorstel van den heer Glad stone om de grootte van die schadevergoeding te bepalen. In zoover is het voorstel gelijk aan de oorspronkelijke redactie, dat de uiterste schadever goeding voor pachters wier pachtsom 10 ntet overschrijdt, bepaald blijft op 7 maal die som. Is de pachtsom echter grooler, dtui mag naar verhouding zulk een groole schadevergoeding niet geeischt wor den. Pachters, die 100 betalen, mogen o. a. maBr voor een jaar vergoeding vragen. Daarentegen beb- beu zij het recht voor langeren tijd vergoeding te vragen tegen eene mindere som. Een pachter b. v. die 50 betaalt en driemaal die som mag vorde ren, kan ook vergoeding vragen tegen den maat staf van 40, «aardoor hij 160 kan krijgen. Zoo hij schadevergoeding vraagt in overeenkomst mei de rente, die hy gewoonlijk betaalt, dan mag hij den rechter een apart aanzoek overleggen tot schadevergoeding voo) aangebrachte verbeteringen iu zijn bind. Van vele zijden wekten deze veran deringen de klacht op, dat op die manier van de oorspronkelijke bill niets over bleef. Men eiudigde echter met de goedkeuring van het voorstel. Een amendement van den heer Synan, tot verhooging vun het maximum der schadevergoeding voor pach ters, die 10 of minder als pachtsom betalen, tot 10 maal die somwerd verworpen met 235 tegen 50 stemmen. Een gelijk lot onder vond een amendement van den liter Fowler, om de bepaling, dat een pachter voor een langeren tijd vergoeding kan vragen, manr tegen eene mindere som, dan hij betaalt, «eg te laten en de schade vergoeding voor hoeven, die 50 of minder als

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 1