I Hi m BINNENLAND. Hi! I 1 i I if i 1 'hi F R A N K R IJ K. DUITSCHLAND. OOSTENRIJK. RUSLAND. lïl 1 pachtsom opbrengen, te verkleinen Nde wU»- ri„g vnn den heer Gladstone; dat de bill te ««ge trokken moest worden, nis het voor. el werd aan- genomen, daar de kleine pachter er dan met door gebaat werd, werd het verworpen met 25Q tegen 218 stemmen. Niet te vergeten bij de discus sie over de schadevergoeding, dat de genoemde sommen de uiterste zijn, die het hof kan toeken nen en dat zij niet kunnen gegeven worden als de pachter niet bewijst dat hij zulk een verlies gele den heeft door de willekeurige handelwijze van den landeigenaar. Met de aanneming van het voorstel der regeering, ia de bill over een hnrer gevaarlijk- ste struikelblokken veilig heen gekomen. In de zitting van het lagerhuis heeft de heer Lowe de rekeningen over 1889-70 overgelegd. De inkomsten bedroegen I "1,4114,00(1, de uitgaven 07,584,000, zoodat er een overschot is van 7,870,000, waarvan 4,300,000 gediend heeft tot bestrijding van de kosten voor den tocht naar Abyssinië. De regeering is voornemens het ten vorigen jare ingevoerde stelsel voor de heffing der belastingen toe te passen op de inkomsten- en grondbelastingen. Van de nationale schuld is 7,000,000 afgelost, hetgeen met het bedrag, dat sedert 1857 afgelost is, eene sum mankt van 38 mijlioeu De inkomsten voor het loopende dienstjaar wor den geraamd op 71,450,000, de uitgaven op 67,113,000, het overschot op 4,337,000. De heer Lowe stelt voor op de vuurwapenen eeue belasting te heffen van 1 per persoon en de jacht- aclm af te schallen. De vrijwilligers zullen vrijdom erlangen van deze belasting. De belasting zal 150,000 opbrengen en het saldo dus 4,487,000 worden. De minister wenscht geeonsolideerden te verwisselen in annuïteiten, de inkomstenbelasting te brengen op 4 d. per de belasting af te schaffen op de kaar ten, de zeep en de papier-fabricatie, verder het porto op de dagbladen te verminderen op de helft en de belasting op de suiker te verminderen. Zaterdag jongstleden had er in Londen eene meeting plaats van liberale parlementsleden en een groot nimtal onderwijzers. Men kwam bijeen om te beraadslagen over de beste wijze waarop de quaestie van godsdienstonderwijs kou worden opge- loit. Het algemeen gevoelen was dat er geen beter middel bestond, dan de ouders de bevoegdheid toe te kennen hunne kinderen aan liet godsdienstonder wijs op de scholen te onttrekken, zoodat aan die kinderen ander onderwijs zou worden gegeven, ge durende de uren als er op de school iu de gods dienst ondermeren werrl. Het bericht, dat de heer Daru het voorbeeld vau zijn ambtgenoot Buffet zou volgen en zijn minis terschap nederieggen, wordt nog niet bevestigd. De heer ThierB zou hem daartoe aatisporeu en 't gerucht blyft waarschijnlijk. Het ontwerp tot wijziging der tarieven van het Tolverboud is thans in zijn geheel bekend. Daarin wordt onder nnderen voorgesteld de volgende arti kelen te ontheffen van invoerrecht; extracten en tincturen; aikohol en ttherhoudende vochten voor industrieel gebruik; vernissen (behalve olievernis) verfstoffen voor schilder- en teekenwerkenverw en schilderdoozenpotlood, roodaarde en teeken krijt; roode en witte blauwzure kali; loodwit; ge brande en gemalen ehieorei; rijst voor stijfselfnbri- eatic; palm- en kokosolie, enz. Voorts worden op het invoerrecht verlaging? i voorgesteld voor; (alk en stearine-kaarsen, cacaoboon en, gebrande koffie enz. Er wordt geen nader vjorstei gedaan tot invoering eener petroleum-belasting, die trouwens reeds twee maal door het Tolparlement is verworpen. Tot ge deeltelijke dekking van liet tekort, tiit de opheffing en vermindering van rechten ontstaande, wordt voorgesteld de koffie met een hooger recht te be lasten en een recht te heffen op zetmeelsuiker en dito siroop. De gezamenlijke wijzigiugrn strekken tevens tot vereenvoudigingwaartoe trouwens ge- rcede aanleiding bestond, daar in het tarief onder scheidene artikelen vermeld zijn, die nagenoeg niets opbrengen. De Wiirtemberger Sluatsanzeiger doet haar best de in den lnatslen tijd veelvuldig verspreide bewe ringen dat de schuld van het koninkrijk sedert 1866 door buitengewone behoeften voor het departement van oorlog van 84'/j lot 156 millioen gulden ge legen is, tegen te spreken. Het officieele bind ver klaart, dat van de vermeerdering der schuld slechts 3,100,000 gulden op de buitengewone militaire be hoeften komen, de cverige 78,723,000 gulden daar tegen zijn geleend om het spoorwegnet uit te brei- den. In 't geheel bedraagt de Würtcmbergsohe schuld tegenwoordig 154,800,000 gulden, waarvan 122,100,000 gulden voor spoorwegen zijn gebruikt. Men verneemt dat de hoer Jlechhauer, een zeer invloedrijk en werkzaam lid van het huis vnn afge vaardigden, bedankt heeft voor eeue portefeuille in het ministerie van graaf l'otoeki, die gemachtigd zou zijn tot tie vorming van een voorloopig minis terie, om de zakeu gaande te houden tot dat een parlementair rptnisterie uit het nieuw verkozen huis vau afgevaardigden gevormd zal kunnen wor den. De Czecbische bladen beweren, dat te l'raag een vertrouwd afgevaardigde van graaf Potocki is aangekomen. De heereu Rieger en Sladkowski hadden eene conferentie btdegd om te beslissen omtrent tie vraag of de Czechen ook legeuover een nutonomistsch ministerie in hunne tegenwoordige houding zouden volharden. Door de Neue Freie Presse wordt gemeld, dat graaf Taaffe zich bereid heeft verklaard in het mi nisterie Potocki als minister vau binuenlnndsche zaken en landsverdediging op te treden. Laatstge noemde heeft van den keizer machtiging gekregen een voorloopig ministerie samen te stellen, tot het beheer van 's Inuds aangelegenheden, totdat uit een nieuw gekozen huis der afgevaardigden eett parle mentair minisleric zal kunnen worden gevormd. De Montagsremie doodverft de hecren Benoni en Depretis als toekomstige ministers, en meldt dat de heer Kellersperg geweigerd heeft in het nieuw te vormen kabinet zitting te nemen. SPANJE. De voorspelling, dat de conscriptie aanleiding zou geven (of voorwendsel zou zijn) tot een opstand heeft zich maar al te zeer bewaarheid. Te Madrid is hel rustig gebleven maar op tal van andere plaatsen heeft er verzet plaats gehad, gevolgd door oproe rige tooneelen. Nopens de gebeurtenissen op sommige plautsen heeft men nog geen voldoende zekerheid want hier en daar is de telegrafische gemeenschap afgebroken. Te Grncia, een voorstad van Barcelona, moet 't hevig zijn toegegaan. Den 6den hebben de heethoofden der repuhli- keinsche partij, dezulken die men de „onverzoenlijke»" kan noemen, getracht ook te Madrid een opstand te weeg ie brengen. In de straten zag men aan plakbiljetten, waarin de republikeinschejutigelingschap uitgenoodigd werd, eene vergadering in tie Lolostraat te komen bijwonen. De politie heeft de leiders tier beweging gearresteerd en gedurende deu daarop vol genden nacht bleef een talrijke hoop lieden voor het hotel van Binnenlantlsche zaken staan, onder het geschreeuw.- „Laat de gearresteerde personen vrij; wij willen ze ouder ons midden zien!" De beweging had geen verdere gevolgen. Sedert is het in de hoofdstad rustig gebleven. Misschien heeft daartoe ook de omstandigheid bij gedragen, dat de gemeenteraad, even als ten vorigen jare, be sloten had, voor de lotelingcu, die een iaag uomincr zouden trekken, uit de gemeentekas plaatsvervangers te stellen, Volgens berichten uit Barcelona bevinden zich in de citadel dier stad tal van krijgsgevange nen. De krijgsraad is permanent vergaderd. De kapitein-generaal van Barcelona heeft den Ssten dezer aan het revolutionair comité van Gracia het ultimatum doen toekomen, om zich onvoorwaarde lijk deuzclfden voormiddag over te geven, bij ge breke waarvan de plants (Graeia, hoewel een soort van voorstad van Barcelona, is een afzonderlijke gemeente) gebombardeerd zal worden. Het comité heeft daarop geantwoord, (lat het zich niet alleen niet overgeeft, maar dat de opstandelingen naar Barcelona zullen oprukken, om de stad aan de vier hoeken in brand te steken. De daaropvolgende naeht is toen voorbijgegaan, zonder dat er iets ge wichtigs is voorgevnlien. Wie maar suspect is, wordt op last van den ka pitein-generaal in hechtenia genomen. De krijgs wet wordt streng toegepast. De Kegecring aldus schrijft men uit St. Pe- tersburg aan de Liberie gaat voort op den in geslagen weg tot emancipatie der vrouw. Het is bekend, dat ecnige honderden vrouwen reeds bij den telegrafische» dienst zijn werkzaam gesteld. Thans is men bezig, aan de medi-chirurgische academie te St. Petersburg een speciale afdeeling te vormen tot opleiding van dames artsen. Om aan die inrichting als leerlinge te worden toegelaten is het voldoende een diploma verkregen te hebben op een der gymnasiiin voor meisjes. De lessen nor. den gegeven in het gebouw tier academie, doch Op uren, dat de mannelijke studenten afwezig zijn. Het verschuldigd honorarium tot bijwoning tier les sen is vastgesteld op 50 roebels jaarlijks. 'Vol gens den Goht is de Minister van Openbaar Ou derwijs voornemens, ten behoeve van de meisjes- gymnasiën een buitengewoon krediet van 50,000 roebels nan te vragen. Gouda, 14 Apiui.. Te Oosterwijk bij Leerdam is tot herderen leeraar beroepen de heer E. A. itemy, predikant te llenswoude. Blijkens eene mededeeliog der Frauscbe post administratie zullen de pakketbooten der Messageries Impériales van de Indo-Chiueesche lijn, voortaan haren weg nemen door het kanaal van Suez. In verband daarmede zal het vertrek van Marseille, 't welk tot dusverre elke maand des Zaterdags ten 5 ure 's avonds plaats vond, voor het eerst op den 17 dezer maund, des Zondags ten 8 ure 's morgens geschieden. De correspondentie naar Nederlandsch Indie, door middel van de Eransche pakketbooten te verzenden, zal dien ten gevolge uiterlijk tot Don- tlerdug avond iu 's Graven huge, Amsterdam, enz. ter post kunnen bezorgd worden. Het Nieuws ran den Dag zegt Het verheugt ons, wanneer een man van de kennis en de vastheid van geest als de heer de Waal, zegt: a Van natuur hen ik niet geneigd, om los heen te loopeu over ernstige zaken. Ik lil misschien wel zwaarder dan menig ander. Deze wet is geen lung gekoesterd lievelingsplan van mij, en er komt bij iiare verdediging geene personeels ijdelheiil ill't spel. Ik ben gewoon ernstig te wikken en te wegen, meer iu het besef mijner persoonlijke verantwoorde lijkheid, dan om mijn miuisterieel leven te rekken. Nu heb ik alles aan en om deze wet nog eens nagegaan en ovet wogen. In het besef mijner ver antwoordelijkheid, niet tegenover deze of geene brochure van vroeger, niet tegenover partij en parlijgenooten, niet legeuover eigenliefde of valsche schaamte, niet uitsluitend tegenover mijn Vorst en de ver tegenwoordigers der natie; tegenover de wet en hare eischeii, maar in liet besef eener hoogere verantwoordelijkheid beschouw ik de aanneming dezer wet als weldadig en noodzakelijk." Dit is nu, nogmaals, niet meer, dan een persoon lijke overtuiging. Eu de persoon kan dwalen. Maar ons, een vond jgen in den lande, die wel eeus verbysteril worden door de tegenstrijdige adviezen der geneeshecren voor Indië, geeft de heilige over tuiging van zulk een persoon, vertrouwen. Dit is veel, en het verdere zullen wjj zien. De palmpaardenmarkt heeft aan de Bilt en te Utrecht vrij ivat vertier aangebracht. De handel was druk. Men gaf zelfs 1600 a 1800 per span. Cp de markt aldaar waren 740 paarden aan de lijn de handel was levendig, zoowel door Fransche als Duitsche kooplieden. Maandag werd de nmbachtsschool te Botter dam geopend door den heer L. Pincoffs, voorzitter van het bestuur, die in eene rede een overzicht gaf van het ontstaan der inrichting, haar doel en de middelen, om dat doel te hereiken. Nadat verschil lende sprekers, waaronder ook de min. v. binnen!, zaken, nog het woord hadden gevoerd, vereenigdeu zich de door t bestuur geuoodigden, waaronder de min. van binn. zaken, de comm. des konings in de prov. Zuid-Holland, ceuige leden der tweede kamer en een commissie uit gedeputeerde, staten, alsmede verschillende autoriteiten en medeoprichters der ver- eeuiging aan een gemeenschappelijk diner, in 't ge bouw der Kon. Ned. Jachtclub. Het Weekblad van het Liegt geeft de volgende beschrijving van een amendement. „Wat is een amendement? „Eene invnllende gedachte, die dienen moet, om eene wets-voordracht te verbeteren, en die jictione juris geacht wordt haar niet ts bederven. „Wie maakt een amendement „Hjj, die gevoelt, dat voor hem het uur geslagen heeft, om eene redevoering te houden, maar die voor liet oogenblik geen geschikt onderwerp bij de hand heeft. 1 „Wanneer ivordt een amendement gemankt? "Daar zijn geen vaste tijden voor; maar in den regel geschiedt liet op iveg van het station, of van het hole), of van de sociëteit naar het Binnenhof. „Wkt is het gr] „Vraag eens a u dochter, aan uw i| van uwe familie, dat zy een nieuw kwam, heeft versier! En hoe of die nul weerde, niet altijd] heel mooi en kunsj niet pnBte op het verknoeid, en de foeerschte, geheel dat men haar kunl verbeterd, doch in „Welnu, die strj „Gij ziet dus, De GroninA over de begroot inl king: „Overigen^ in menig opzicht) kouden winternachi wacht staan om id gedachte heeft oq De krijgshaftige kolonel of de krl veel minder gevaad worden, dan de kq zijn van den juwet koopman, of de cul teren." Te Arnhem vergadering van onderzoek van de] die gemeente en verzoek der comn algemeene arbeidt! tigheid tegenwoorij en Scheepers ware! zitter deelde aan sultaat het ouderzl vroeg achtereenvol lieden ovev de doj keukens, arbeiders Een voiksganrkeul woords kwam huif inrichting tot veil matigen prijs hail] den dat er weinig] Het bouwen va» oordeel der bezoel handwerksman, ui van woekeraars k| goede woningen f 0.80 per week leen zouden zij tl digde kapitaal aai vertrouwd, Eeu die 1.50 in hu] u« ongeveer 18 hunne mecning tl commissie een pia men in 10 jaren! ben. Omtrent w| voetens verdeeld tegen in begins' goed. Dooh wau handswerksliede» I commissie dank b| loonen te laag hooging van U/l kwam. De voor] op bet bestuur dj zijnen invloed tel herinneren, dat voor goed en yvl blijven. Na hetr commissie uit lid een rapport op Een blik ol zicht van de opb] maart, afzotideri ijj den van 1870, dat de sehrale wl zyn. Wat janna] heeft maart goed 13'/2 ton meer raming over he was. Dit 1/12 werkelijke opbretijj Gelijk te veru histingen en bc| nu de betaling het meeBt tot Volgens de indd moet de grond] heeft geleverd belastingen geie] rrchtcn op den

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 2