1 buitenland. m i BINNENLAND. ii iiii E !IJ ilin Lnatsl Genu ADV] r il »lw! Hl v Ifl1 ENGELAND. frankrijk. duitschland. OOSTENRIJK. Londen, is Parijs, 15 a| Weenen, 1 Bur gi.tsbertu| S33MMBM* i 8 UN ne ontwerp-onderwyswet houdt de publieke opi nie l.ane «el het meest bezig. Dezer dagen werd in het Westminster Palace hotel te Londen een meeting gehouJeii ter bespreking dezer wet. Zj werd bijgewoond door een aantal parlementsleden en ouderwijzers aan de kerkelijke scholen 111 Londen, en gepresideerd door het lid van het agerhuis Sa muel Morley. De president stelde de volgende quaes- tien 1° Belet het tegenwoordige stelsel van bij bellezing in de scholen der hoofdstad de °"(lers hu,J kinderen naar die scholen te zenden 2°. Moet het godsdienstig onderwijs op de scholen op bepaalde uren gegeven worden, en zoo ja, hoe is da overeen te brengen met een behoorde regeling van het onderwijs? 3». Is het uitvoerbaar den Bijbel voor zijne zedelijke voorschriften als school- boek te gebruiken, zonder eenige zinspeling op kerkelijke leerstukken, zoodat de school geen sec- j tariscb karakter zou verkrijgen? Na een uitvoerig debat werd de eersie vraag inet alg. st. ontkennend de tweede met bijna alg. st. eveneens ontkennend beantwoord, liet verhandelde op deze meeting werd aldus geresumeerd„Daar men geen middel kan aanwijzen om bet godsdienstonderwijs te beperken tot het begin of tot het einde van den schooltijd, acht men die regeling het best, waarbij aan de kinderen gelegenheid wordt gegeven gedurende het godsdienstig ouderrigt, wanneer de ouders dat ver langen, andere lessen waar te ueraeii." Aan de aftreding van den Franschcn minister van buitenl. zaken, den heer Duru, valt thans niet meer te twijfelen. Volgens de Temp» heeft de minister z.eli bereid verklaard in het kabinet te blijven, op voor waarde dat de keizer slechts in twee gevallen het recht behoudt een beroep te doen op het volk voor eerst als over de quasstie der dyuastie beslist moet worden, en ten anderen als ecue wijziging in de sa menstelling der beide kamers wordt gebracht. In dit laatste geval zou het plebiscit vouraf aan de goedkeuring van de beide kamers worden onderwor- pen. De Temp» zegt voorts, dat de aftreding van den heer Daru een feit is, wauiuit volgt dat de keizer de voorwaarde van den minister niet heeft willen aannemen. Het ministerie heeft op nieuw eene overwinning in de Kamer behaald. Het voorstel der regeering. om het Wetgevend Lichaam uiteen te doen gaan tot na de stemming over het plebiscit, is, nit eene levendige bestrijding van de zijde der democratische oppositie, met eene groote meerderheid nangenomeu. Teen het voorstel hebben 63 leden gestemd; uil dit" cijfer kan men opmaken, dut de linkerzijde hij anderen, vermoedelijk bij het linker-centrum, steun heeft gevonden. Het Journal Offlciel heeft het besluit betref fende de aftreding van den heer Buffet nog niet bekend gemaakt, Wat kan de reden hiervan zijn? Zou de regeering nog hoop hebben, hem van zijn voornemen terug te brengen? 't Is niet denkbaar. De aftreding van den heer Daru kan men ook als buiten twijfel stellen. Er is onder voorzit terschap des keizers, een kabinetsraad gehouden, doch de heer Daru heeft er geen deel min genomen. Naar men verneemt, zal het ministerie niet aan gevuld worden vóór de stemming over liet pehlis- cit. De vacante portefeuilles zullen tot dien tijd ad interim door dezen of genen minister worden waargenomen. Men beweert dat de beer Ollivier voorioopig met de portefeuille van buiteiilandsche zaken en de heer Segris met die van financiën zal worden belast. Overigens wordt de heer de Laguó- ronnière, gezant te Brussel, vrij algemeen aange duid als de definitieve opvolger van den lieer Daru. Omtrent de aftreding van den heer de Talliouët, waarvan insgelijks sprake was, wordt niets nader vernomen. De hooghartige toon, waarop de heer Ollivier weigert inlichtingen betreffende de ministerieele cri sis aan de kamer te geven, heeft, veel verbittering tegen het ministerie te weeg gebracht. De linker zijde heeft, naar men verzekert, gemeene zaak ge maakt roet de uirersle linkerzijde, anders gezegd, de onverzoenlijken," om de bevolking liet sieiael van onthouding bij de stemming over het plebiscit aan te bevelen. Het reehter-centrnm heeft daarentegen eene bij eenkomst gehouden, waarin besloten is een ceutraal comité op te richten, dat comités in de departe menten zal in 't leven roepen en waarmede het in verbinding zal blijven, met het doel 0111 de bevol king dringend aan te sporen bij de stembus op te kometi. De heer Ollivier woonde de bijoenkomst bij. De aftreding van den beer Daru zal eene wijzi ging brengen in de staatkunde der regeer.ng tcu aanzien van het concilie. In ministerieele kringen wil men weten, dat de heer de Bauueville, die, gelijk men weet, bet antwoord van den beer Daru od de dépêche van kardinaal Antonelli heeft mede genomen, per telegraaf de instructie heeft ontran- uen dit antwoord niet over te reiken. In den Benaat heeft Donderdag de eerste be raadslaging ovei het senaatsbesluit plaats gehad, liet ontwerp is in zijn geheel aangenomen. De tweede deliberatie is vastgesteld op Maandag. Het schijnt den sooiaal-demoeratisclien leden van den Noord-Duitschen rijksdag niet naar den zin te gaan. De lieer Bebel, die eerst onlangs zitting had genomen, is «enigen lijd geleden uit Berlijn vertrok ken, nadat hij aan zijne kiezers de volgende circu laire liad gericht; „Ik zal morgen Berlijn vooreen poos verlaten. Liebknecht is ook reeds Zondag op reis gegaan. Trouwens, 't zou jammer zijn bier nog langer tijd en geld te verkwisten. Tot nog toe was er geen gelegenheid om iets van belang te spre ken en vóór l'asohen zal daarop ook wel geen kans bestaau. Ik heb geen zin om over beuzelingen het woord te vragen. Dit laat ik aan andere partijen over. Daarbij wordt de zittiDg zoo slecht bezocht en zijn de discussier! zoo flauw, dat de afgevaar digden zelven het onbeduidende van dit alles gevoe len. Dikwijls zijn er in de restauratie- of in de leesknmer veel meer afgevaardigden dan in de ver gaderzaal, en eerst wanneer het leeken wordt gege ven dat er gestemd moet worden, stormt alles naar binnen. Als men in de laatste dagen altoos de le den bad geteld, dan zou meermalen gebleken z.jn dat de vergadering tot het nemen van besluiten niet voltallig was. Ik zal nu eerst tegen de derde lezing vau het strafwetboek uaar Berlijn terugkeeren en waarschijnlijk dan wel gelegenheid vinden om ons standpunt aan te geven." De beer üötz beeft iu eene missive aan zijne kiezers diezelfde klacht aan geheven. „Uren achtereen schrijft hij onder an deren wordt er gediscussieerd over aangelegen - heden, waarover eigenlyk niets te zeggen valt. Men hoort niet» dan hetgeen van zelf spreekt. Het is hier dan ook niet langer uit te houden. Ik heb nog niets gedaan en zal dit ook niet kunnen doeu.» De Pruisische minister vau eeredienit en on derwijs heeft aau de Slceswykschc autoriteit gelast alle landkaarten, tabellen en leerboeken, waarin het hertogdom Sleeswijk nog als een deel van Denemar ken vermeld wordt, uit de middelbare en lagere scholen te verwijderen en ir. plaats daarvan boeken en kaarten te verschaffen, waarin de jeugd uitsluitend met de tegenwoordige goographische grenzen eu ver- deeling wordt bekend gemaakt. De Deensehe partij komt hiertegen in rerzet, op groud 1°. dat het ouderwijs in de vn.lerlnndsche geschiedenis daaronder uoodweitdig inoel lijden, '2°. da. het jeugdig ge slacht daardoor gekrenkt wordt in de van ouds be kende innige gehechtheid aan Denemarken, en 3°. dat er geen reden bestaat om de herinnering nan den gelukkigen tijd der vereeuiging ouder die mo narchie uit te wisschen. Eindelijk schijnt het dan een weinig zekerder dat Polocki een nieuw Oostenrijksch ministerie zal sa menstellen. Eene week lang ging by van het denk beeld uit, dat hij geen ministerie kon samenstellen, zonder de uiterste linkerzijde voor zich in te ne men. Vandaar zijne pogingen om dr. Bechbauer, en later om andere leden van die partij in zijn kabinet zitting te doeD nemen, die echter niet met een gunstigen uitslag zijn bekroond. Thans is hij eindelijk gekomen tot het punt, waarvan hij eigeu- lijk dadelijk, toen de val van liet ministerie Has- ner werd kenbaar gemaakt, had moeten beginnen. Graaf Tnaffe, zijn oude vriend en bondgeuool, zal met hem de belangen des lands waarnemen. Het is thans zeker dat bij de portefeuille van binnen- landscbe zaken, benevens die van landsverdediging, voor zijne rekening heeft genomen. Het derde lid der minderheid, die in Januari moest aftreden, dr. Berger, zal geen portefeuille overnemen. Hoe graaf Potocki verder het ministerie zal vormen is onzeker. Allerlei candidaten worden nog voor de overige portefeuilles genoemd. Potoeki en Taaffe zullen intusschen wel spoedig hunne benoeming ontvangen, en daarmede zal ongetwijfeld ook wel het keizerlijk besluit gepaard gaan, dat de landda gen eu den rijksraad ontbindt en nieuwe verkiezin gen uitschrijft. Nu eerst de portefeuille van bin- nenlaiidsche zaken is bezet, zal Potocki wel 3poedig personen vinden, die zich met de andere portefeuil les willen belasten. De taal der (Jzcchische pers tegen de polilick van graaf Potocki, is lang niet die van tevreden- beid. Narodni LM o. a. wenseht don graaf in een lang artikel goeden nacht. Uw onder," roept het blad nit. Een enkele Duitsche „utonomist, dr. llechbauer, verliet voor de stem- ming over bet joogito adres ran het huis der af gevaardigden aan den keizer, de vergaderiaal, en g» wilt uit de leden van die party een autouo- miseh kabinet samenstellen. Ja, deze enkele Duit- soher is niet eens een goede autonomist. Nog eens, mijnheer de graaf, uw zon gnat ouder, goeden nachtT' Gouda, 17 Apiul. Met genoegen vernemen wij thans dat op de In ternationale Tentoonstelling iu A°. P°. te Amsterdam gehouden, door het bestuur der Ambachtsvereeniging alhier het reglement en de statuten zyu ingezonden, die volgens de uitspraak der Jury eene eervolle ver- roeldingwerden waardig geacht en ten gevolge daarvan dezer dagen zijn bekroond met een fraai eerebrevpt. Naar aanleiding run eene mededeeling, aan de leden der tweede kamer van de staten-generaal ge daan, kunnen wij berichten, dat de eerste bijeenkomst dier kamer vermoedelijk zal plaats hebben Dingdag den 10° Mei a. e. Alsdan kan de beraadslaging over de navolgende onderwerpen asn da orde wor den gesteld 1°. wets-ontwerp tot regeling der sui kercultuur; 2°. idem tot afschaffing der doodstraf; 30, idem tot verhooging van hoofdstuk III der be groeting voor 1870 (Chinesche missie)4°. idem tot wijziging van hoofdstuk IV A der begrooting voor 1870 (ingenieur-architect der gevangenissen)5°. con clusie-verslag wegens de overeenkomst tot regeling der suikerbelasting. Onder de belangrijke wetten, welke reeds in de afdeelingen onderzocht, doch nog niet iu staat van wyzeu zijn, behooren die op de schutterijen, de wet regelende de voorwaarden waarop aan de cnlamiteuse polders in Zeeland tegemoetkoming kan worden verleend, de wet houdende bepalingen omtrent den accijns op den wyn en die tot herzie ning van onderscheidene bepnliugen der wet betref fende de brievenposterij. Naar men zegt zullen de ontwerpen: wetboek strafvordering en regterlijke in deeling waarschijnlijk niet in de afdeelingen worden onderzocht (zoodat die ontwerpen met het einde van het zittingjaar vervallen). Gedep. stnten der provincie Zuid-Holland heb ben anu de heereu burg. en wetb. der gemeenten iu deze provincie doen toekomen bet benoodigd ma terieel voor de statistiek van het armwezen over 1869. Ook hebben gedep. staten dringend uitge- noodigd het jaarlijkscb verslag omtrent den toestand hunner gemeente spoedig iu te zenden en daartoe niet den uitersten termijn van uit. April af te wach ten ter bespoediging kan die inzending ook bij gedeelten geschieden, zoodra eenig deel van het verslag is afgedrukt. In eene dezer dagen gehouden vergadering van het kon. instituut van ingenieurs werd door het bestuur medegedeeld, dat de overleden hoofd inspecteur van den waterstaat, F. W. Conrad, aan het instituut, waarvau hij medeoprichter was, had vermaakt eene som van 500, vertegenwoordigende zijne gekapitaliseerde jaarlijksche contributie, met bepaling, dut de renten van dit kapitaal zoudeu moeten oploopen. en om de vijf jaren tot een bedrag van 100 bijeengevoegd worden tot een Conrads- premie, te schenken aan den schrijver van de best gekeurde verhandeling in de werken van het insti tuut of aan hem die eene gewichtige uitvinding zou hebben gedaan. Woensdag morgen heeft te 's Hage de nieuw benoemde kommaudant van het regiment grenadiers en jagers, de kolonel Le Maitre, in de Maliebaan het koinmando over dat korps overgenomen. Bij die gelegenheid hebben de kolonel Mac Leod, af tredend kommandant, die benoemd is tot bevelheb ber in de eerste militaire afdeeling, en de kolonel Le Maitre, optredend kommandant, de officieren, onderofficieren en manschappen van het regiment op hartelijke wijze toegesproken. Toen hebben de v:»r bntaillons van dat regiment, voor hunnen kommandant verschillende krijgsbewe gingen uitgevoerd. Na afloop daarvan, werd het vaandel van het regiment onder begeleiding van het muziekkorps, voor het eerst naar de woning van den nieuwen kommandant overgebracht. De Middelb. Cour. meldt, dat de heer Mr. A. Fokker het voornemen heeft, bij het eindigen der tegenwoordige zitting van de St. Generaal, zyu ont slag te nemen uls lid vau de tweede kamer. In eene te lil dering der Twents! van 11 y verheid en vereeniging als ha! fabriekanten veel kl der fabrieksk i nrleref regelen daartoe wq aangenomen. Vond kamer te wenden, I aanhangige wetsontj bij het oprichten schade of hinder 1 De heer Kei bet volgende medq Door een vriend ik eenige rijksdaij doornoordwaarsc. uit gehaalde zihel Wy meenen vej te makeu. bericht uit New-] Canadesohe troep corpus-acte is geb ging bij den lie gezegd, dat de jl om met de afgi beer Delescluze eeu manifest ino^ republiek, aanga, werken ten voord riep daarop uitd Ordinaire en da vervolgens. Er vergadering besld zichte van liet pi niet alleen te ol andere middelen j te toonen dat moeilijke positii er niet dadelijk I is benoemd, en I vulling van h<L| het Duitsch muil Prim heeft aan I door vergulde ptintj Te Delft is eenl wed iep een oppassel De effleiereu tdP waren veroordeeld tlgkeid daaraan hel In Beieren moei schaffen, dan hij L een deel der noodl In de papelann gerand door een c uam, toen hij eet In 't aartsbiadcj 1869 opgebracht Barou Brisse, een keuken-acadcml een saus-professor, f tongen en een o n Dirkje VeldhnjJ deren door de steeds gevangen Het gerucht tegengesproken. Geboren H M. van Eek. en A. L. Lach. W. Zuijdveld. der Helm. Overleden lj C. Mulloart, 11 Al die iet -i J schuldigd. is huishouder daarvan op;/<| April 1870, te Gmula.

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 2