Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1870. N° 891. TATER EN Irst-Bonbons. Woensdag, 11 Mei. lelanus Bekendmaking. Het laatsüe Bedrijf. Chantomelanus De inzending van advertentien kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. SCHUTTERIJ. bnsioneerd Onder- I een loon van drie hige Kantoorwerk- I gegadigden vervoe- onder het motto Boek- Papier- Jteerde M A L Zr [ANN }10F1<\ Ber- pude bestnnddeelen pmloening der borst (lei'bU eenmaal de uikt hebben en het put de in de laatste uojptie bet beste aan. top heete melt [oigste de heilzame E ents rerltrygbaar aal- Dépot, Smalle 1 154. Gouda by J. C. v. C. Schouten en 1). Behg.. gen op de ndemha- eakundige faculteit Jons zjjn te Gouda |ERS; ie Haastrecht e Oudewater bjj P. te Schoonhoven bjj een bril te moeten [u orer den last, het et artikel en zonde 1 en te moeten ge- middel: allen, wier (gaten graad zyn ver gen worden door het eden zal men de her en verzwakte oogen pn in vele gevallen de I zeggen eer één flacon look zy, die nog geen li dat het middel om I te blyven, bij velen, leb reeds het beginsel Iwezig; men lette maar Jerpligt is op vorderen Ji'-h dubbel verlootten, 1 it de oogen beginnen Ig 'bruikt per flacon by: i Ha, '\Ui II, penstraat, Rotterdam. H.flTKB, tolenstrant I 0°. Utrecht. is rijk. liiiukmau. GOUDSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prys per drie maanden is 1.75, franco per post ƒ2. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1 5 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vt.n Gouda gezien de Wet op de schutterijen van den 11° April 1827, (Staatsblad n°. 17), alsmede de re- glemeutaire bepalingen, voorkomende in bet Staats blad van den 21° Maart 1828, n°. 6. In aanmerking nemende, dat het tijdstip genaderd is, waarop behoort te worden overgegaan tot het inschrijven voor de schutterlyke dienst; Hebben goedgevonden aan de Ingezetenen kennis te geven, dat een ieder in de termen der wet val lende, verpligt is zich voor de dienstdoende schut terij te doen inschrijven. Dat tot de intchrjjvisg zitting zal worden gehou den in het raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 23" Mei aanstaande, van des voormiddags tien tot des namiddags één ure. Dat de bovengemelde wet ten aanzien der voor schrevens verpligting, de navolgende bepalingen en voorschriften behelst: Art. 1. Ieder ingeseten van het ryk, die op den 1° January van elk jaar, zyn 25st» jaar zal zijn in getreden en zyn 34ste niet voleindigd zul hebben, zal, ingevolge de bepalingen dezer wet, daartoe op geroepen zynde, verpligt wezen de schstterlijke dienst uit te oefenen. Art. 2. Als Ingezetenen worden, met betrekking tot de toepassing dezer wet, beschouwd a. Alle Nederlanders binnen het ryk hun ge woon verblijf houdende, jh Alle vreemdelingen, binnen het ryk woon- mfctigt welke hun voornemen om zich daar te vestigen, zullen hebben aan den dug ge legd, hetzij door eene uitdrukkelijke verkla ring, hetzy dttor het werkelyk overbrengen van den zetel van hun vermogen en de hoofd middelen van hun bestaan. De .ydeljjke uitoefening van een bedrijf of hand werk in eenige ondergeschikte betrekking, geljjk die van leerling, knecht, enz., kan op zichzelve niet be schouwd worden als eea bewys van het voorpemen, om zich in dit ryk te vestigen. Art. 6. Elk jaar, voor den eersten Juny, zullen de Ingezetenen, welke op den eersten January van het jaar hun 25ste jaar van ouderdom zullen zijn ingetreden, zonder onderscheid of zy verineeuen raog- ten al of niet tot de vrijgestelden of uitgesloteuen te belmoren, verpligt zyn zich bij het bestuur der ge meente, in welke zy wonen, voor de Schutterij te doen inschrijven. Art. 7. Zij die in meer dan eene gemeente hun gewoon verblijf houden, of den zetel van hun ver mogen hebben gevestigd, zullen tot de inschrijving verpligt zijn binnen die gemeente, alwaar eeue dienst doende schutterij aanwezig is. Bijaldien in die verschillende gemcenlen alleen dienstdoende of alleen rustende schutterijen bestaan, zullen zy zich doen inschrijven in de gemeente, al waar zy voor de personele belasting zyn aangeslagen, en de ambtenaren in die gemeente, alwnar ztj ambts halve verpligt zyn hun verblijf te bonden. Art. 8. Die van hunnen ouderdom geen voldoend bewijs geven, zullen door liet plaatselijk bestuur worden ingeschreven naar deszelfs oordeel, onver minderd de bevoegdheid van den ingeschrevene om van zijnen juisten ouderdom nader te doen blijken. Wordende dientengevolge alle ingezetenen, welke in de termen van gemelde artikelen vallen, dat zijn zij, welke den eersten January II. htm 25ste jaar zijn ingetreden of geboreu werden in den jure 1845, mitsgaders de zoodanigeu tusschen de 24 en 35 jaren oud, welke sedert de laatst gedane oproeping in dato 4 Mei 1889 zich alhier met der woon heb ben gevestigd, opgeroepenom zich op den hier bovengemelden dag, op de uren en op de plaats ter inschrijving bepaald, aan te melden, zullende zij, welke hieromtrent ouverhoopt mogten nalatig zyn, niet te min van wegen het gemeente-bestuur ambtshulve worden ingeschreven, eu bovendien door den Sohut- iers-Raad worden verwezen tot eene geldboete; terwijl de zulkeu zonder loting bij de schutterij zullen worden ingelijfd, indien het zal blijken, dat er tijdens de verzuimde inschrijving geeue redenen tot uitslui ting of vrijstelling ten hunnen aanzisu bestonden. Wordende eindelijk degenen, welke aan de irtschry- ving moeten voldoen, verwittigd, dat zij by gemelde inschrijving moeten overleggen hun bewys van ge boorte, zullende zy, voor zoo verre zij alhier geboren zijn, zieb te dien einde moeten vervoegen op de Secretarie dezer gemeente op Zaturdag den 14° Mei aanstaande, van des voormiddags tien tot des na middags één ure. En zullen zij tevens verpligt zijn bij de inschrij ving op te geven: hun naam eu voornaam, de straat, de wijk cn het nummer van het huis, hun beroep benevens dat hunner ouders, alsmede sedert wauneer zij ingezetenen dezer gemeente geweest zijn. Goi'da, den 3" Mei 1870. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGI.EEVER EORTUIJN. van HERGEN T.1ZEVDOORN. Weder zijn de tachtig beschreven vaderen in de zaal op het Binnenhof vergaderd, om het laatste bedrjjf van het stuk, getiteld zitting jaar 18(59/70" op te voeren. De inhoud van het bedrijf is genoegzaam bekend. Met het oog op de antecedenten, weet het publiek wat het heeft te wachten. Meer malen is reeds van verschillende zjjden op het vermorsen van den snationalen tijd" gewezen. Wat men het ministerie moge ten laste leggen, traagheid zeker niet. Tal van wetsontwerpen, belangrijke en minder belangrijke, ernstige en minder ernstige zijn in dit zittingjaar inge diend, en wachten op afdoening. De kamer heeft overvloed van werk, maar de zomer komt, de warmte zal uitnoodigen tot het bezoeken van Scheveningenbuitenlandsche reizen,familie-aangelegenheden, drin gendoambts- bezighedeu kunnen de indiening van verslagen verhinderen en is eindeljjk de tijd daar dat hut scherm valt, dan heeft men weder stapels misdruk moer, die getuigenis afleggen tegen den ijver en de voortvarendheid van de Neder- landsche volksvertegenwoordiging. Verschillende hoogst belangrijke wetsontwer pen zjjn in staat van wijzen, en daarvan kan men do behandeling met een vrij voltallige ka mer te gemoet zien. Goed uitgerust van den agrarischen veldtocht kan de kamer met nieuwen moed zich in suikerzoete discussiën verdiepen, de suikercultuur regelen, voor twintig jaar door dwangarbeid, eu voor eenigen tijd het politieke leven van den minister van koloniën bestendigen. Het wetsontwerp tot afschaffing van de dood straf kan tot afwisseling het Nederlandscho volk getuige doen zjjn van een zuiver theologisch debat en het eenige duizende jaren terug voeren tot het »oog om oog' en tand om tand" der oude bedeeling. Vertrouwen wjj dat de groote meerderheid niet zal vergeten, dat wjj in de negentiende eeuw leven, en het oude voor ons is voorbjjgegaan. Is die overtuiging echter niet in staat, om een meerderheid voor dit wetsont werp te verkrjjgen, dan moge die verkregen worden door de herinnering aan rechterljjke uitspraken, die veler gemoederen onaangenaam hebben getroffen en maar al te zeer bewezen hebben dat men niet veel vertrouwen kan op rechterljjke onfeilbaarheid. Bjj de discussiën en de stemming over het wetsontwerp tot instelling eener diplomatieke missie in China, kan de kamer getuigenis afleggen van haar eigen feilbaarheid, en op een besluit nog kort geleden niet ondoordacht maar na gehouden discussie genomen, terugkomen. Behalve deze kunnen waarsehjjnljjk nog andere wetsontwerpen van groot belang in discussie gebracht worden. In de afdeelingen reeds on derzocht, zijn of de verslagen reeds uitgebracht of kunnen zij toch zonder veel tegenspoed spoe dig verwacht worden. Daaronder behoort het wetsontwerp bepalin gen behelzende hetrelfeude de brievenposterij de wet op de schutterijen, en die regelende de voorwaarden, waarop aan de calamiteuse polders in Zeeland tegemoetkoming kan worden ver leend. Uniform-port is een noodzakelijke verbetering, 4

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 1