RWEG. IÏÏZIEK Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omslreken. 1870. N° 901. Vrijdag 3 Juni. liJSSEL. IsT^XjEZIIlsra- f Do inzending van advertentien kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. Ion Gouru op- It vervoer van extra treinen lï. Spoou- verkrijgbaar em 10 centen. KECTIE. ïglieden buiten |enheid bij fat- eene VRIJE net KOST en |U ANT, Gouda. te Franeker. Ie Koningin. Zeit. C 0.60 C-B 0.40 C 0.20 B-A 0.00 C 0.60 C 0.50 hik) r-B 0.50 C-B 0.40 IGRATIS. l'/ijn steeds voor- andelaar te Gouda. Kihkinobe Fastillos 1 uit de zou ten, van de i, Rakoczy te Ktemnjm, hvan voor treffelijke werking te gen traag- t beid der spjjsverteè- rings- orga nen, be- bht, bloedsgebrek, [jicht en scrophu- welke de zouten lest 50 ct. Depóts BOERSte Kot- pi VEEZENDING. Dinsdag 's morgens 's raorg. 7 uren. ilijke dagen 'snam. uren. I' ten. GOUDSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.75, franco per post 2. ADVERT ENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nonuners VIJF CENTEN. OP HFT VERSLAG van den TOESTAND DER GEMEENTE. (Vervolg). II uk man. Hoogst belangrijke zaken zijn in I860 door den gemeenteraad behandeld. Bjj een overeen komst met het hoogheemraadschap van Rijn land werd de af- en aanvoer van water naar en van den IJsel en hetgeen daarmede in ver- bank staat, geregeld. Verschillende werken, zooals het verwjjden der kleiwegs- en Weekers- brug en het verdiepen van de Gouwe, zjjn van die oyereenkomst het gevolg ook volgde daar uit de opheffing der door IJselwater gedreven volmolens. Voor een en ander werd een schadevergoeding van 50000 bedongemHeeft die overeenkomst nu geeu nadeeligewBvloed op den toestand van het water in de gemeente, strekt zij veelmeer, zooals het verslag zegt, tot het verkrijgen eener meer geregelde waterver- versclting, dan moest men die overeenkomst toejuichen, zelfe wanneer de som van 50000 niet in die zaak betrokken was. Goed water toch is allernoodzakelijkst voor de volks-gezondheidin alle groote gemeenten is deze zaak aan de orde, omdat de overtuiging algemeen is dat sleeht drinkwater de oorzaak is van verschillende ongesteldheden en epidemiën. In verschillende gemeenten is herhaaldelijk het aanleggen van waterleidingen, of het boren van putten besproken. Zullen wij ons weder als de nood aan den man is met het koopen van IJselwater moeten behelpen Zal de waterver- versching nu werkelijk aan de dringendste be hoeften voldoen of moet de 50000 een te geringe vergoeding zijn voor het gebrek aan zuiver water? Het verschaffen van zuiver drinkwater is een der eerste plichten van een gemeentebestuur, bestaat de gelegenheid dit te verkrijgen, dan mag op eenige duizende gul den niet gezien worden. Is het water in de hoofdgrachten vrij goed, in de achtergrachten laat, die toestand nog veel te wenschen over, en werd de afkoopsom van Rijnland gebruikt om dien toestand te verbeteren, dan zoude zeker geen betere bestemming voor dit geld te vin den zjjn. Art. 247 der gemeentewet zegt: De aan het slot van art. 240 vermelde rechten, loonen en gelden worden tot geen hooger bedrag ge heven dan noo'.ig is te achten, om den betaler, naar evenredigheid van het gebruik of genot dat hij heeft, in de kosten van aanleg, onder houd of verstrekking van het door hem ge bruikte of genotene te doen dragen. Onder de rechten hier bedoeld belmoren ook de brug-, kaai-, haven-, kraan-, sluis-, dok-, boom-j en veer-gelden. Wij mogen dus verwachten, dat na de vaststelling der scheepvaartrechten voor een tijdvak van 25 jaren, de werken dienstig voor dfe scheepvaart uitstekend in orde zul len gehouden worden. De scheepvaart neemt steeds toe, de inkomsten der stad vermeerdereu daardoor jaarljjks, en al dat geld moet volgens de gemeentewet uitsluitend besteed worden iu het belang van de scheepvaart. Wordt het voor iets anders gebrnikt, dan handelt men in strijd met de gemeentewet, die op dit punt zeer duidelijk is. Onder de verordeningen, in 1869 vastgesteld, komt ock voor een verordening van den 19° Januari tot heffing eener belasting op het ge maal voor zooveel de tarwe en spelt betreft, alsmede op het van elders ingevoerd meel of gebak van die graansoorten afkomstig. Nog altijd bestaat in onze gemeente een gemaalbe lasting en nog altijd is Gouda een hulpbehoe vende gemeente, en dat in weerwil van een batig slot van 31,237.335 op de rekening van 1868. Hoewel het niet ieder gegeven is een goed inzicht in gemeente-rekeningen te hebben, valt het toch in het oog dat de begrooting van 1868 slechts met een batig saldo van J 7.595 sloot, en de ontvangsten 22000 meer en de uitgaven f 9000 minder dan de begrooting bedragen heb ben. Het batig saldo voor 1869 is geraamd op 2.645. Wordt dit nu ook zooveel door de werkelijkheid vergroot, dan zoude afschaffing der gemaalbelasting voor het vervolg niet tot de onmogelijkheden behooren. Men wil de stad uitbreiden, men wenscht vermeerdering van be volking, men verheugt zich in toenemenden bloei, dat is uitmuntend, maar wil men waarljjk den vreemdeling doen besluiten zich hier te vesti gen, dan is afschaffing der gemaalbelasting drin gend noodig wie toch vestigt zich buiten nood zakelijkheid in een hulpbehoevende gemeente De sterfte ofschtMji veel grooter dan ten vorigen jare, was nW veel boven het gemid delde cijfer. Maar is dat gemiddelde cijfer niet evenzeer hier als in andere gemeenten des lands te hoog? Is het voldoende dat de sterfte niet boven het gemiddelde cijfer gaat, en moet het niet veel meer het streven van gemeentebestuur en gezondheids-commissie zjjn om dit cjjfer te verminderen Te betreuren is het daarom dat het gemeentebestuur nog niet beeft kunnen vol doen aan verzoeken van de gezondheids-com missie zjjlen en stinkslooten moeten uit de ge meente verdwijnen, en hoe dankbaar de burgers aan het gemeentebestuur mogen zijn dat het de handen aan het werk geslagen heeft, nog veel is in dit opzicht te doen. Mogen de po gingen aangewend om die overal te doen ver dwenen met goed gevolg bekroond worden, het geld daaraan besteed zal rjjke rente ople veren in een verbeterden gezondheids-toestand en een verminderd sterfte-cijfer. Regenten van het ziekenhuis dringen weder in hun verslag aan, dat maatregelen zullen ge nomen worden om de bestedelingen, in het zie kenhuis verpleegd, dit gesticht te doen verlaten en het uitsluitend ter verpleging van zieken te bestemmen. Ook het gemeentebestuur is van oordeel dat een afzonderlijk gesticht voor ouden van dagen, waar zjj tegen een wekelijksche bjjdrage kun nen verpleegd worden, voor deze gemeente oen behoefte is. Maar waarom dan niet met het oude gebroken en een nieuw ziekenhuis gebouwd buiten de stad, waar voor de zieken overvloed van versche lucht is; waarom dan nog langer een gasthuis midden in de stad op een der voor naamste grachten, een gasthuis dat, hoe groot ook, toch ondoelmatig is en bljjft? In hit geheel ziju in het afgeloopen jaar 90 zieken ter verpleging opgenomen. Op 1 Janu ari 69 waren er 22; op ultimo December 24 zieken, zoodat het gemiddeld getal ongeveer 20 zieken zal zijn. Zouden de kosten nu zoo groot zjjn om bui ten de stad een eenvoudig gebouw te plaatsen geschikt tot opneming van die zieken Men konde ilan liet tegenwoordige gasthuis of geheel tot bestedelingshuis inrichten of het voor een ander doel bestemmen. Die maatregel zoude

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 1