Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BUITENLAND. N° 911. ;ndcztakte).| Zondag, 26 Juni. De inzending van advertentien kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. istilles i de Rotabronnen. ENGELAND. Het gouvernement is op dit oogeublik bezig een wet te ontwerpen, om aan de pachters eene betere bescherming te verleenen, tegen de schade door het wild aangericht. Sedert een tal van jaren hebben de landbouwkundige bladen geklaagd over de groo'e nadeelen, die hel wild aan den oogst berokkenden, en er by de landbouwers op aangedrongen te pe- titioneeren, ten einde de regeering te nopen de wet geving op dit punt te herzien. In Engeland be hoort volgens de wet het wild aan den pachter indien de landeigenaar zich nu bij het huurcontract het recht op het wild voorbehoudt, dit geschiedt in den regel en de pachter schiet een haas, dan wordt hij als wilddief vervolgd en gestraft. In Schotland behoort het wild daarentegen aan den landeigenaar; indien de pachter daar echter een stuk wild schiet, dan kan hij niet als wilddief ver volgd, maar moet hij voor de burgerlijke rechtbank gedaagd worden. De regeering verlangt nu die ongelijkmatigheid te doen ophouden en zoowel in Schotland als in Engeland den pachter het recht toe te kennen op het wild draagt by echter zyn recht op den landheer over en heeft hij het ongeluk een stuk wild te schieten, dan zal hjj slechts door den burgerlijken rechter vervolgd wor den. By zulk een proces zal de jury, die over de schadeloosstelling moet beslissen, uit pachters be staan, die zullen hebben te letten op alle nevenom standigheden, b. v. de waarde van den grond, de veldvruchten en de schade door het wild te weeg gebracht, enz. In vruchtbare districten is de schade, welke door het wild en voornamelijk door de ko nijnen wordt betokkend op enkele pachtgoedereu op meer dan 100 per jaar geschat. Voor eenigeu tyd heeft een pachter zich uit wanhoop het leven benomen, omdat in het vorige jaar zijn gehcele oogst verwoest werd door de konijnen, en hij ook in dit janr reeds tweemalen te vergeefs had ge zaaid. Sommige dagbladen vermeenen dat de strek king van dit onderwerp niet radicaal genoeg is. Zij verlangen dat de pachter hazen en konijuen, als schadelijk ongedierte moge vervolgen. De politie is op het spoor gekomen van eene der hier te lande bestaande iurichtingen, die zich be lasten met de verzorging van kleine kinderen, die de moeders tot last verstrekken, met het oogmerk om die door verhongering uit den weg te ruimen. Beeds sedert lang was mei van het bestaan van dergelijke schandelijke praktijken overtuigd geworden. Te Brixton wonen twee vrouwen, die voortdurend nd verteerden dat zij zich belastten met de verzorging van buiten den echt geboren kleinen. De politie ontdekte dat zij met een groot aantal dames in cor respondentie stonden betreffende het overnemen van kinderen. In de brieven werd steeds de verzekering gegeven, dat de moeders uimmer meer iets van hare lievelingen zonden hooren, en dat de wichten 's nachts zouden worden afgehaald om opspraak te vermijden. Negen kinderen werden bij die twee vrouwen ge vonden de kleinen wnren reeds zóó verzwakt, dat aan geen herstel te denken valt. Zij weigerden de namen te noemen van de dames, die haar de kinde ren hadden opgedragen. Het loon, dat zij voor hunne misdaad genoten, was 5 ij. Het hoogerhuis heeft verscheidene amendemen ten op de Ierschc landbill, ondanks den tegeustand der regeering, aangenomen. PRANKB IJ K. De keizer, schoon nog niet geheel hersteld, is met zijne familie naar St. Cloud vertrokken. Natuurlijk wordt deze overhaaste afreis in verband gebracht met de ontdekking van een nieuw komplot en een nieuwen voorraad hommen. De voortdurende drooge weergesteldheid dringt alle andere qu.iestiëil op den achtergrond, en moge ook al de hoop van den landbouwer niet zoo vol komen vernietigd zijn als men aan de beurs eu in de dagbladen gelooft, zoo moet toch elke dag, welke zonder regen voorbijgaat, aan het land groot nadeel berokkenen. In vele streken van Normandic zijn de bronnen verdroogd en moet de uitdeeling van water van gemeentewege geschieden. In de omstre ken van Orleans willen de boeren zich voor eiken prys van een gedeelte van hun vee ontdoen, om dat hun voeder ontbreekt. De commissie der kamer heeft rapport uitge bracht over het wetsontwerp betreffende de vergoe ding voor de nieuw te benoemen senatoren. De commissie concludeert, om die vergoeding gelijk te stellen met die der afgevaardigden, en ulzon te bren gen op 12,500 frs., terwyl de regeering voorgesteld heeft aan de nieuwe senatoren jaarlijks 15,000 frs. toe te kennen. De commissie der kamer, belast met het on derzoek der quaestie, of buitenlandsche dagbladen voortaan al dan niet ongehinderd in Frankrijk zul len worden toegelaten, heeft den heer Malthieu de la Corrèza tot rapporteur benoemd. Men gelooft dat de dagbladen, die iu een vreemde taal zijn ge schreven, vrijelijk toegang zullen hebben; maur dut de bladen iu de Fransche taal aan eene vooraf gaande censuur zullen onderworpen blyven. Men dacht te Purjjs algemeen, dat het dogma der onfeilbaarheid den 29sten Juni, Petrus- en Pau- lusdag, zou afgekondigd worden. Maar de heer Louis Veuillot schrijft uit Rome aan zijn bind, de Univers, dat die plechtigheid wel niet eer zal plaats hebbeu dan den éden Juli. De beer Veuillot voegt er by, dat het concilie van den 17den dezer (de dagleekening van zijn brief) tot den 29sten niet mper dan aeht zittingen zal houden, en die tyd zal te kort zyu voor de 75 kerkvaders, die als sprekers zijn ingeschreven. De heer Veuillot schrijft voorts dat velen van meening zijn, dat het noodeloos ia 75 prelaten te hooren spreken. Op die wijze duurt het tc lang. De hitte wordt als 't ware ondragelijk te Pa rijs. In de kamer wordt klagend gevraagd, waar om de zitting zich moet uitstrekken over een sai- zoen, waarin elk die maar eeuigszins kan, de hoofd stad ontvlucht. De periode der zitting had beter geregeld kunnen worden. Al meer en meer ziet men da*n ook leege banken in de kamer. In de kamer heeft de heer de Choiscul den minister van oorlog gevraagd, of hij er bezwaar in zag om, in 't belang van den landbouw, de soldaten, wier diensttijd met het laatst van dit jaar ten einde is, dadelijk naar huis te zenden. De minister heeft hierop geantwoord, dat de soldaten der lichting van 1804 reeds den 31stcn Maan jl. naar huis zijn ge zonden. Hij kan, zonder de kaders aanzienlijk te desurganiseeren, voor liet einde van September geen verdere manschappen uit den dienst ontslaan, eu dere toezegging geeft hij slechts onder de reserve, dat het zoowel in 't binnen- als buitenland rus tig blijft. DUITSCHLAND. Het nieuwe Noord-Duitsche strafwetboek wordt door de hceren juristen in de wandeling «Carolina" genoemd, nnar analogie van een wetboek van Karei V, dat ook naar eene dame met den naam „Wilhel men" wordt betiteld. Nu het wetboek in den bond is ingevoerd, zijn alle bijzondere straffen, die nog in de afzouderlyke bonds-staten bestonden en niet met het boek over eenkomen, afgeschaft. Daartoe behooren ook de stokslagen in Mecklenburg. Die straf werd daarin 65 weer ingevoerd voor „diep gezouken misdadigers en landloupers van het mannelijk geslacht", maar was tot twnalf slagen beperkt. Ook in de gevan genissen mag niet meer van de zweep worden ge bruik gemankt. Op de schepen bestaan er echter nog lijfstraffen maar de officieren anders is het by ons leggen die zeer zelden ten uitvoer. Het proteslantsch verbond, waartoe een aantal van de meest ontwikkelde en invloedrijke protestanten behooren, heeft dezer dagen in zijne nlgemeenc ver- gndering te Berlijn de volgende stellingen behandeld „1°. De eisehen, door de pauselijke enrie in het zoogenaamd oecumenisch concilie gesteld, moeten niet beschouwd worden als beliooreude louter tot de in wendige aangelegenheden der katholieke kerk. Voor zoover zij invloed kunnen hebben op en verandering kunnen te weeg brengen in de betrekkingen tusschen de katholieke kerk en den staat, is tie gehcele Duitscho natie daarin betrokken. „2°. Tengevolge van het dogma der pauselijke onfeilbaarheid zal de katholieke kerk in Duitsehiund onder het gezag van een builcnlandschen geestelijken vorst worden geplaatst, hetwelk z.cer gevaarlijk is voor de orde iu de burgermaatschappij en voor de gelijkheid der kerkgenootschappen. „3°. Op de geheele Duitsche natie en hare re- geeringen rust de plicht van zich te stellen tegen de bedreigingen der pauselijke curie. Ieder die ge voelt nat het betcekent Duilscher te zyn, moet bierbij echter een strijd over godsdienst vermijden. „4°. Als de pauselijke onfeilbiarheid tot een dogma verheven en aldus den menschen een blinde onder werping aan Uome wordt opgelegd, dar. verandert de op traditie berustende constitutie der Katholieke kerk en derhalve ook de mate van autonomie, die haar vroeger, onder een anderen toestand, door de Duitsche staten is toegekend. „5°. Voor de opgewondenheid der gemoederen en de gevaren waarmede de godsdienst-vrede wordt bedreigd, moet boven alles de orde der zuilen ver antwoordelijk worden gesteld. De r „rotting dezer orde door den staat wordt gerechts trdigd door het beginsel van wettige zelfverdediging. „Het Duitsche volk moet niet langer dulden dat de jeugd wordt blootgesteld aan do indrukken van godsdiensthaat of van slaafsohe onderwerping aan menschelijke leerstellingen. Daarom moet de school en al hetgeen er wordt onderwezen ann het toezicht der geestelijkheid worden onttrokken." Het bonds-presidium is door den bondsraad gemachtigd tot onderhandelingen met de Zuid-Duit- -NTE >'K8TFALJSN. Int van hot eenige It universeel Ge le (vallende ziekte, Iter van verschei- leuate. ende Hollander-he \ecattenie, gratis, nco. Bestellinifen |voerd. llSO W 1I.IIEI.MS RoTS- leesbeeren aanbevolen putbarre, versljjming, slechte spjjsvertee- lieerde doos 50 ets., trhanden te Gouda IRS; te Rotterdam itt pmatisehc YValdwol- duizende lijders licidelen te vergeefs loende bewyzeu der l Waldwol-dczond- lisclie aandoeningen. Borst enz. hoofdzenuwen, bet Ml AN. 3TER. ZOON. oene KNAPPE Uitgever dezer G0UDSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.75, franco per post 2. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Noimuers VIJF CENTEN.

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 1