Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda se Omstreken. 1870. N°- 913. BUITENLAND. )t tc Gouda. Pillen, Vrijdag, I Juli. iloude en echte I ui het bijzonder ada alleen eu uit- J nnn wel toe te zien De inzending van advertention kan geschieden tot één uur dos namiddags op den dag der uitgave. VING. V KTIIOUDERS van J van de belnDgltebben- lor het Moordrechtsche Kt en met tien 6" Julij pju en dat dezelve als- loor de sluis aan het I'- S Junij 1870. ouders voornoemd, It Burgemeester, TT, -.,71. i. o. pukt bekend, dat bet piaats hebben op e. k., des middags Ber school, voor kostleerlingen PEN, Docent in de TERPSTRA, Rector. letdheden der MAAG, f IJS VERTERING. Zij VL, SCHERPTE in der HUID, zjj zijn MJMAFDBIJVEND. |7Cent en dubbele de hh.: |rke], droogisten, heilige weg n». 278. bogstraat. Rn. arlemmerstr. hoek Bak- Weste Wngen9t. Steenw. over de Don- Urbamis Pillen, sinds hul, en in algemeen gc- llf.i lieer L. SCHENK ÜW1NG. verzocht, wel attent te |1 ij niemand anders, de jens het oude en echte Ijgbaar ges'eld in de hier- laatmn dan bij de bier- in elk doosje is een jenhandige naumteekening Keuken 8i Zoon, Apo- Ing zich ook bevindt op Uoosjes verzegeld zijn. brs imtantclijk daar wel |1 illen haalt. Alleen die Imet onze Handteekening zich te wachten voof lumanksels. (42 hi A. Uthikraiiu. GOUDSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.75, franco per post 2.— ADVERT ENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels ii 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzouderljjke Nommers VIJF CENTEN. ENGELAND. De koningin heeft hare toestemming gegeven be scherm* ronw te norden van de internationale ten toonstelling van we-Mieden en zal haar misschien in persoon openen. Garibnldi heeft toegestemd een der vice-presidenten te worden en is voornemens de tentoonstelling te bezoeken. De heer de Lesseps vrrtoeft tegenwoordig in En geland. De Daily Neics zegt, dat men wêl zon doen Engelunds vroegere onverschilligheid voor het Suez- kanaal althans een'gszins goed te maken, door den heer de Lesseps eene ovatie te brengen, hetzij door een hem aan te bieden maaltijd of op andere wijze. Volgens den Morning ïost is het algemeen gevoelen, dat graaf Granville den overleden minister van buitenlandsche zaken, lord Clarettdön, zal opvolgen. In de mailberichten uit China worden de ge ruchten omtrent de uitbreiding der insurrectie in de westeljjke provinciën bevestigd. Naar het zich liet aanzien, zou de Keizerlijke Regeering zich in dat gedeelte des lands onmogelijk zonder vreemde hulp kunnen staande houden. De Engelsche bevol king is er algemeen van opinie, dat indien Euge- land, in het belang zjjner onderdanen, tot eene in terventie mocht besluiten, het daartoe alleen moet overgaan op zoodanige voorwaarden, dat er tevens een einde komt aan den ellendigen toestand des rijks. Vele verkeerdheden, waarvan de Europeanen de na- (leelige gevolgen ondervinden, zijn alleen toe te schrijven aan het gebrekkig bestuur des lands, en nu meent men dat Engelaud van de omstandigheden partjj moet trekken om de Europeanen tegen die tiadeelen te waarborgen Zaterdag jl. ontving de beer Forster eene deputatie van werklieden, vertegenwoordigende de verschillende gilden in Londen. Zij kwam om eetiige bezwaren, die zij tegen de onderwijsoili hadden ge opperd, nader toe te lichten. Met innig leedwezen getuigden zjj te hebben ontwaard, dat het kerkelijk onderwijs werd uitgebreid, dat er geene voorzorgen waren genomen ten opzichte van het geven van neutraal onderwjjs en dat de minister in gebreke was gebleven schoolplichtigheid in te voeren. De beer Forste antwoordde op deze aanmerkingen, dat als het on. 'p wet was geworden, de staat zich voor 't eerst Coast zag met de zorg over het onder wijs, dat er geen mogelijkheid bestond om 't met verschillende kerkelijke gezindheden eens te worden, en dat iedere gemeente gedwongen zou worden hare plichten ten opzichte van het godsdienstonderwijs na te leven. Voorts constateerde hij, dat de wet aau de ouders alle mogelijke vrijheid liet, om hunne kiuderen aan het godsdienstonderwijs, indien zij daartegen bezwaren koesterden, te onttrekken. Bjj de kamer van afgevaardigden te llio Ja neiro zijn twee wetsvoorstellen ingediend betref fende de afschaffing der slavernij. Do strekking is aMe kinderen, die voortaan van slaven-ouders zul len worden geboren, zijn vrij. FRANKRUK, Zaterdag II. heeft de koningin van Spanje in 'iet hold R.isilewski te I'nrijs, plechtig afstand ge daan van den troon, ten behoeve van den infant Alphonsus, die de twaalfde zou zijn als dit eenige gevolgen had. Vele Spanjaarden, te Parijs woon achtig, waren bij de plechtigheid tegenwoordig. De koningin droeg een kleed van rose zijde met eene menigte paarlen versierd, en was zeer aange daan. In het ma ifesi gaat zg met korte woorden hare regecrittg na, en betuigt dat de partgeu haar belet hadden al liet goede tot staud te brengen wat ze gewensclit had. Zo vergeeft vertier allen die ittar onrecht hebben gedaan. Do citingin heeft reeds een brief naar Rome gezonden, waarin ze den paus voor haar zoon om zijn zegen vraagt. De toekomstige liooits-opvolger was echter zoo weinig onder den indruk der plechtigheid, dat Itij, zoodra het was afgeloopen, den hertog van Sesto bij de hand vatte om Item zijne nieuwe velocipede te talen zien. Dat is ook zeker beter speelgoed dan de kroon van Spanje! De depêche, welke de heer Otlivier, als inte rimair minister van builetilatidsohe zaken, onder dagteelening van 12 Mei, aan den heer de jlau- neville, Fraiisch gezant te Rome, heeft gezonden, wordt thans door de Angsb. Allg. Ztg. openbaar gemaakt: Zij luidt als volgt: „De keizerlijke regeering heeft zich niet op hot concilie laten vertegenwoordigen, hoewel zij, in hare hoedanigheid a's gemachtigde van de leeken in de kerk, het recht daartoe heeft. „Zij heeft vertrouwd, dat de wijsheid der bis schoppen en de voorzichtigheid van den Heiligen Vader de verheflkg van buitensporige uteeningen tot dogma's zulten beletteu. Zij heeft, om onze burgerlijke en staatkundige wetten te verdedigen tegen de maehtsoverschrijcling der theocratie, ge rekend op het gezond verstand, op de vaderlands liefde der Frnnsche katholieken en op de gewone middelen van sanctie, die haar ten dienste staan. Hare aandacht was alzoo gevestigd op de verhevene roeping eener vergadering van prelaten, die bijeen gekomen zijn om uit te maken wat voor liet ziele- ticil en het geloof van groot gewicht is, en zij stelde zich slechts ééne zaak tot plicht: namelijk om de volledige vrijheid "en het ConciPe It verze keren en te beschermen. Toen de Regeering des Keizers echter door de geruchten in Europa was ge waarschuwd voor de gevaren, die der Kerk van sommige onvoorzichtige voorstellen wachten, liet een oogettbltk hare reserve varen om raad te zij want zij wilde dc godsdieustig geloof geven en vertoogen te doen, macht der vganden van het niet versterkt ziet:. „Le Heilige Vnder heeft gemeend naar onzen raad niet te mogen luisteren, of zich onze vertoo gen ten nutte te maken. Vkij dringen nu nb na der aaff en nemen weer onze staatkunde van ont houding en vuil afwachting aan. „Gij zult voortaan noclt met den Paus, noch met den kardinaal Antonelli over de zaken van liet Con cilie een gesprek uitlokken of aannemen. „Gij hebt u slechts tt bepalen tot het inwinnen van inlichtingengij zorgt slechts dat gij op de hoogte blijft van de feiten, van de gevoelens die er toe geleid hebben, of van de indrukken, tlie er op gevolgd zijn. „Gelief nnn onze Frnnsche bisschonpen te zeggen dat onze onthouding geene onversoltilligheid is; zij vloeit voort uit eerbied jegens, vooral uit ver trouwen in hen. Hunne nederlaag zou zeer hard zijn, indien het burgerlijk gezag tusscheiibeiden ko mende, die niet had belet, en hunne overwinning zal dan ten volle op prijs worden gesteld, indien zij -lie enkel aan hunne eigen pogingen en aau de kracht der waarheid tc danken hebben." BELGIE. De m'ttistericle crisis is nog op dezelfde hoogte. Met ongeduld wordt de afloop te gemoet gezien. In eene samenkomst van liberalen, door de Associa tion libérale van Antwerpen belegd, is besloten, aan gezien de liberale partjj nog de meerderheid in de kamers heeft, dat de lasthebbers dier partij de ver antwoordelijkheid voor de vorming van een minis terie behooreu op zieh te nemen, ingeval die tank hun door den koning wordt toevertrouwd. Eeu zoodanig liberaal kabinet 7.ou werkzaam moeten zijn voor den vooruitgang en eene ware liberale en de mocratische staatkunde woelen «olgen. Van de li berale partij schijnt echter nog niemand door den koning geraadpleegd te zgu. DUITSCHLAND. Dezer dagen is te Keulen de vergadering gehouden van de besturen der Katholieke wtrklieden-vereeni- gingen. Daarin werd ouder anderen behandeld een voorstel om Is verklaren, dut de strikes niet in overeenstemming zijn met de Christelijke grond slagen dezer vereeiiigingeii. Dit werd verworpen. Daarentegen werd een voorstel om de werklieden tot oulhouding van alle onchristelijke agitatie» aan te sporen, met nlgetueene stemmen aangenomen. lil Zwitserland bestaat bij verschillende par tgen het plan om eene algcheele herziening der bondsconstitutie te doen plaats hebben. Zul er even wel over deze zaak kunnen beraadslaagd worden, dan moet volgens de wet het voorstel daartoe van 50,000 hiiiitlteckeningfii voorzien zijn. Gaat liet voorstel door, dan tnoet de bondsraad aftreden, Het heeft er inderdaad allen schijn van, dut men tot dit vreedzaam soort valt revolutie zijn toevlucht zal nemenIn het kanton V\ al lis is ten minste reeds eene v dksvergaderiiig gehouden ten einde onderte kenaars te winnen voor het adres, Dr. A. Bern li. Lutterbeck, prof. aan de uni versiteit te Giessen, heeft eene brochure uitgegeven, getiteld „Aan Pitts IX, bij gelegenheid van zijn wensch om door het concilie onfeilbaar le worden verklaard." Dit geschrift heeft zeer veel sensatie te weeg gebracht, om-lat Lutterbeck, die algemeen als ecu trouw Katholiek bekend 9taat, het onfeil- bnnrlteids-dogma bestempelt met de benamingen van „ongerijmd, nadeelig, onchristelijk en goddeloos." Zijne slotsom is deze„Evenmin als een concilie kan eischeu dat de uitspraak tweemaal twee is vijf geloovig zou worden aangenomen, evenmin kan het geloof eischen voor de stelling dat de paus onfeil baar is. Het zou eene vergoding van den paus zijn. Alleen door eene blijkbare onkunde, öf door de stemmen van 800 kostgangers tlie geene werkelijke bisschoppen zijn, uf door een slecht en op tlwatig gegrond reglement van urde, of door aanwending van list, misleiding en geteeld, kan men er in sla- geu dat tic meerderheid aan zulk eene leer haar placet geeft, liet kan niet zijn eene meerderheid

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 1