Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. i 1870. N° 925. BUITENLAND. 'illen, Vrijdag, 20 Juli. Kennisgeving. t Judo en echte het bijzonder Jjmafdrijvend. U W 1 N O. Pastilles De inzending van advertentien kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. FRANKRIJK. (lieden der MAAG, 3 VERTERING. Zij LL, SCHERPTE in li r HUID, zij zijq Cent en dubbele h... kg.,heilige weg D. 321. gstraat. Jltm. hoek Bakkcrateeg. A este Wagenst, ISieenw. over de Don- li rbanus Pillen, sinds nd, en in algemeen ge- alleen en Uit en heer L. SCHENK J verzocht, wel attent te lliij niemand anders, de eus het oude en echte ygbanr gesteld de hler- flaatseu da» hij de hier in elk doosje is een \enhandige naamteekening Keines Zoon, Apo- ptig zich ook bevindt op i Doosjes verzegeld zyn. (ers instuntelijk dnar wel aan wel toe te zien Villen haalt. Alleen die met onze Haudteekening In zich te wachten voor namaaksels. (43 Kissinojcb uit de zou ten van de Rakoczv te Kistingen van voor treffelijke werking te gen traag- heid der spjjsvertee- rings-orga- nen, be- blcekzucht, bloedsgebrek, ging tot jicht en scrophu- l'astilles, welke de zouten iHivat, koBt 50 ct. Depóts er J. H. BOERSte liot- linken. WATER VERZENDING. luk vso A. Brinkman. GOUDSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.75, franco per post f 2. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels u 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De BURGEMEESTER der gemeente Oouda, ge let op de circulaire van het Centraal-Coroitc vnn den Nederlandschen Weerbaurhcidsbond, gedngteekend 18 Ju lij 1870 n». 1318, Breugt ter kennis van hen, die geschikt en gezind zijn om volledig practise!) onderrigt in den wapen handel te geven, naar de thans bij het leger gevolgde reglementen, dat gezegd Comité voornemens is de zoodanigen, des noods tegen bezoldiging, tijdelijk als militaire instructeurs in dienst te neuien, waarom hij hen oproept om zich ten spoedigste ter Plaatse lijke Secretarie aan te melden en aldaar opgave te doen of en hoeveel betaling per uur zij daarvoor vorderen ter plaats hunner inwoning, en hoeveel (behalve reis- en verblijfkosten) op andere nabijge legen plaatsen. Gouda, den 25» Julij 1870. De Burgemeester van Gouda, van BERDEN IJZEN DOORN. Van wege de lujue internationale et perma nente de la Paix ia reeds het volgend protest legen den oorlog uitgegeven „Aan Hunne Majesteiten den keieer der Fran- schen en den koning van Pruisen. Vorsten „Gij zjjt christenen; gij aanbidt denzelfden God; gy leest hetzelfde Evangelie; gij erkent denzellden Christus. Wilt ons veroorloven, dat wij met den diepiteu eerbied, aan Uwe Doorluchtige personen verschuldigd, mnnr ook met het onwankelbaar ge voel van een heiligen plicht te vervullen, ons on derwinden, in dit beslissende oogenblik, in uwe harten te doen hooren den wil van God, de lessen van het Evangelie, het voorbeeld van Jezus Christus. Vorsten „God wil niet, dat de menschen elkander nis wilde dieren verscheuren; Hij wil dat zy, als zijne eigene kinderen, elkander lief hebheu en helpen. Vreest gij niet, dezen wil van God te verloochenen en Hem te doen verloochenen, door de menschen elkahr te laten vermoorden op de slagvelden'.' Het Evnugelie beveeltzich te verzoenen met zijnen broeder, hy zij beleediger of beleedigdc. Vreest gij niet, het Evangelie met den voet te treden, door de belcedigingcn te willen afwasschen met bloed P Jezus Christus ging het land door goed doende, de verstandingen vergevende, biddende voor zijn beu len. Vreest gij niet, als gij overal vuur brengt en zwaard, als gij duizenden en duizenden slachtoffers mankt, dat gy dan den nnam van leerlingen van Jezus Christus ten onrechte draagt! Vu'sten/ „De staatkunde is onvermogend geweest in uwe raadsvergaderingen, dat de godsdienst krachtdadi ger zij! Wij zullen allen versuhynen voor Hem, die in de hcmeleu heerscht. Haasten wij ons nllen, liever rechtvaardigheid dau glorie te zoeken, liever baiiuharlighcid dan wraak, en dc eeuwigdurende zegeningen van het menschdom liever dau de voor een oogenblik schitterende glans onzer verheffing. Mochten, na zoovele wreede gemoedsbewegingen, de Te Deums van vrede en eensgezindheid zich weldra aan de beide Rynoevers laten hooren, en dat er geen andere tranen vloeien dan die van vreugde eu dankerkentenis voor Uwe Majesteiten 1 „Uit naam van ecnige vrienden en stichters van den voor alle volken bestanndeu en voortdurenden boud des vredes. Parys, 18 Juli 1870. Martin Paschoud, Predikant.» De lieer Texier, een der redacteurs vnn de Siècle, schrijft uit Metz aan dat blad -. Wij zijn verbannen uit de legerplaats. Men wil geene jour nalisten in het kamp. Mijne heeren militairen I wy zullen onze zaak wel builen u verrichten. Gij zult uwe zaak ook buiten ons doen, maar toch minder goed. Het publiek heeft het grootste belang bij den naderenden strijd, eu had dus recht te verwachten, dat het van alle kanten ingelicht zou worden. Maar gij, gij wilt liet op den schralen kost van het offi- ctèele bulletin onthalen. Ach niets is zoo impo pulair en zoo verdacht ais een officieel bulletin 1 Men is dat van het eerste keizerrijk nog niet ver geten. l)e keizer is welvarend! Ziednar wat wij na den slag van Leipzig te lezen kregen. Meer niets. Het leger was totaal geslapen. Maar het bulletin repte er geen woord valt. Frankrijk inocht slechts welen, dut de keizer gezond wasf Dezer dagen heeft de mnatschappij tot bevor dering «an uitgebreid lager ouderwijs in het groote ampliitenter van het cirque Napoléon verslag uit gebracht van hare werkzaamheden, en prijzen uit gedeeld aan onderwijzers, ondertvijzerrsscn eu jon gelieden. In zyn rapport deelde de secretaris het volgende medeIn het afgeloopen jaar had een heer aan de maatschappij medegedeeld, dat hij zijn gelteele fortuin haar had vermaakt ten nutte van het lager onderwijs. De raad van bestuur bragt dien heer (Sarrazin Corin) zyn dank toe voor dit besluit, doch verklaarde volgens zijn gewoonte dit legaat niet te kunnen aar.neraen, indien hij nubestannde betrekkingen achterliet. Eenige maanden later stierf de heer Corin en de maatschappij werd universeel erfgenaam. Zij weigerde de erfenis te aanvaarden, omdat de heer Corin een eeuigeu broeder had na gelaten, doch deze verklaarde, dat hij te samen met zijn broeder 'iet testament had gemaakt en dat hij, als execnietir van den laatsteu wil zijns broeders, de erfenis toekende aan de maatschappij. Bij het voorlezen dezer woorden keerde de secretaris zich om en wees met de hand op een der leden van het bestuur, liet publick begreep dezen wenk onmid dellijk, het stond als één man op en barstte tot tweemalen t0e in luide toejuichingen uit, vol geest drift den edelen gever dankende. Men leest het volgende iu den Constitutionnel Verscheidene dagbladen, ds nota van het Journal OJJiciel overnemende, wanrin der Nederlandsche re- gerrtng lof toegebracht wordt voor de maatregelen, die zij heeft genomen tot handhaving liarcr neutraliteit, hebben opgemerkt dat in die nota met geen woord is gesprokeu vttn do onzijdigheid van België, eu zij hebben daaruit afgeleid, dat men te Parijs tivjjfel koestert omtrent tic welmeenende gezindheid dier mogendheid ten onzen nanzieu. Men wil Nederland en llelgic op gelijks lijn plaatsen. Maar dit gaat niet aan, want de onzijdig heid van België vloeit uit de tractaten voort, en- wij hebben er geen oogenblik aan gedacht, dat hot kabinet te Brussel dc plichten zal verzaken, die het door de tractaten is opgelegd. De positie van Nederland is daarentegen gansch anders. Nederland is niet krachtens de tractaten een onzijdige staat. Het is geheel en al vrjj. Het kon onze regeering, terwijl zij op het gebruik wees, dat Nederland gedurende den tegenwoordige» oor log van zjjne vrijheid denkt te maken, dus niet in den zin komen eene vergelijking te maken, die rechtens noch feitelijk bestaat. De Parytclie correspondent van de iiaily News deelt het gerucht mede, dat de politie in de laatste dagen 200,000 heeft besteed, om de „vaderland lievende beweging» op touw te zetten, welke te Parijs heeft plaats gehad. Sedert de afkondiging van het bevel om deze na te laten, ItecfL men er ook geen spoor meer van ontdekt. Daarentegen hebben er wel demonstraties plaats ten voordcele van den vrede. Eene van deze wertl door vijfdui zend menschen bijgewoond. Men verzekert uit officieels bron, dat bet ont- werp-tructaat, door de Times openbaar gemaakt [zie onder Engeland), het resumé is van pourparlers, die na het Iractuut van Praag tusschen Bismarck en Beue- detti hebben plaats gehad. Het is officieel, dat de keizer nimmer dit ontwerp heeft goedgekeurd. In het wekelyksch overzicht vergelijkt liet Jour nal OJJiciel de politiek van Frankryk met die van Pruisen. De eerste noemt zy een belangloozc en menschheidlievende, de tweede een verslindende en veroveringsluslige politiek, liet blad beroept zich op de beginselen van gematigdheid en recht, van welke de politiek des keizers steeds is uitgegaan, en betreurt dat de geweldige eerzucht van Pruisen, waaraan Frankrijk zoovele onderpanden van vriend schap gegeven heeft, den keizer heeft belet het groote werk, de stichting van den algemaeneu vrede, voort Ie zette». Het blad somt de reclitschennis op welke Pruisen heeft bedreven, tegen Zuid-Duitschiand, waar van bet onafhankelijk volksbestaan door Pruisen wordt bedreigd legen Denemarken, dat door Prui sen van Noord-Slecswijk werd beroofd; tegen Hannover, Hessen, Nassau en Frankfort, welker be volkingen niet werden geraadpleegd; tegen de vorsten van den Noord-Duitscheu bond, die ge kroonde prelccton zijn geworden; tegen Europa, dat bedreigd wordt met de wederoprichting der monarchie van keizer Karei Vtegen Holland, Italië, Rusland, vnn welker grondgebied Pruisen zekere gedeelten begeerttegen Oostenrijk, dat op brutale wijze uit Duitschlund is gedreven. Het ar tikel eindigt met de verklaring, dat Frankrijk even gematigd als Pruisen geweldig is, eu dat geheel Europa zal erkennen dat de verantwoordelijkheid vnn den oorlog zonder twijfel toekomt ann de eer zucht van koning Wilhelm en von Bismarck. In overeenstemming met de proclamatie des keizers, wacht het vaderland, van ongeduld beventl, de toe komst met vertrouwen af, wetende dat God de recht vaardige zaken beschermt en dat dos keizers over winning de zegepraal van recht en vooruitgang zyn zal.

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 1