Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1870. N°- 934. BUITENLAND. Vrijdag, 19 Augustus. Kennisgeving. De inzending van advertentien kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. GOUDSCHE COURANT. De uitgave (lezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.75, franco per post f 2. ADVERTENT IEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderljjke Nommers VIJF CENTEN, De BURGEMEESTER van Gouda brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe be lastingen enz te Rotterdam, op den 1SU Augus tus 1870 is executoir verklaard: Het kohier van het paleulregt over het dienst jaar 1870/71 N°. 4. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder daar op voorkomende verpliet is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingaat de termyn van DRIE MAANDEN, binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 15» Aug. 1870. De Burgemeester voornoemd, van HEUGEN IJZENOOOltN. FRANKRIJK. Men gaat ijverig voort met de verdediging vin Parijs. Al de toegaugen tot de stad worden afge sneden, en 7500 man zijn werkzaam aan de aarden- werken, welke voor de verdediging noodzakelijk zijn. Zeshonderd stukken geschut zyr. reeds geplaatst op de voornaamste punten van aanval. Zij zullen door meerderen gevolgd worden. De regeering heeft bekend gemankt, dut ieder die omtrent tic verdedi ging van Parys valsche of onrustbarende berichten verspreidt, zal worden terecht gesteld voor den krijgsraad. Men schrijft uit Forbuch: „Ik heb op 't slagveld de zonderlingste verstdtijn seleu gezien. Vlak naast de afzichtelijkst verminkte lijken, met de akeligsi-verwrongen trekken, lagen andere dooden met zoo kalm en rustig gelaat, als ware 't leven nog niet geweken, maar als sluimerden zij. Zoo vond ik twee broeders van't 74e regement (Hartovernnen), die toevallig by dezelfde compagnie stonden, in een hollen weg liggen, het geweer tot afvuren gereed en nog in eene houding, als waren zij in 't gesprek door den dood overvallen. Ik ont dekte eerst geenc wonden, maar bij nauwkeurig on derzoek bleek mij, dat ieder hunner een kogel in 't oog gekregen had, die in de hersenen was door gedrongen en den dood onmiddelijk ten gevolge moest hebben, zonder een droppel bloedverlies. Gp de hoogte, aan den rand van 't bosch vond ik een Frauschen officier, die het noodteeken der vrijmetse laars gemaakt had in zijn doodstrijd, en wiens ar men in die houding waren gebleven, zóó stijf, dut ik vergeefs beproefde er eene andere houding aan te geven. l)e dood heeft velen zoo snel overvallen, dat in hunne tr|kkcu in 't geheel geene verande ring te bespeuren is; anderen daarentegen moeten gruwzaam geleden hebben gedurende den geheelcn nacht. Velen moeten op 'l slagveld onverzorgd zijn blijven liggen, van 's avonds 7 a 8 ure lot Zon dagnamiddag.» De Courrier de Nancy meldt omtrent het in he..it nemen dier stad door de l'ruiscu het volgende: Den 12 dezer, 'snamidd. ten drie ure, hebben vier Pruisische soldaten bezit genomen van Nancy, de oude hoofdstad van Lotharingen, en thans de hoofdplaats van het departement der Meurthe. Voegen wij er tot onze eer bij, dat Naucy eene openc stad is, dat zij sedert den vorigen dag geen enkelen soldaat meer binnen hare muren bad, en dat de gemeenteraad, in 't belang der ingezetenen, de burgers tot kalmte had aangemaand. Een half uur nadat de vier Pruisische soldaten in de stad waren verschenen, kwam eeu detachement van 26 Duitschers, dat bezit nam van het spoor wegstation, lerwyl de stationchef een gevangen man werd verklaard; doch hy werd op zijn woord van eer op vrije voeten gelnten. De maire werd bij den chef van het detachement ontboden. Middelerwyl reed een officier der uhln- ncn, gevolgd van twee ruiters, in galop de stad door, ten einde het terrein in oogenschouw te nemen. Toen de maire op het stadhuis was teruggeko men, gaf hij den gemeenteraad te kennen, dat de vijand van de stad eeue som van 50,000 frs. en eene goede portie haver voor de paarden vorderde. Dit had de raad dus toe te slaan. Aanvankelijk had de kommaudalit eene som van 300,000 frs, gebiecht: 50,000 frs. vond hij eene kleinigheid voor eene plants, die zooveel fraaie gebouwen had. De Pruisen hebben onmiddellyk hunne maatrege len genomen. Op hunnen lust hebben namelijk twintig ingezetenen, onder Fiuisische leiding, de spoorwegruils tot aan Maxcrille moeten opbreken. De rails werden vervolgens iu het kanaal gewor pen. Ook de telegraafpalen werden omvergehaald. De uhlaneu kregen spoedig versterking, zoodat Nancy thans 150 dezer militairen in zijn midden heeft. Twee holels moesten elk een diner voor 75 per sonen leveren. Ziehier het menu: soep, bouilli, groenten, een liter wijn en zes cigareu per man. De regeering heeft Dinsdag de volgende dé pêche var, den onder-prefect van Verdun bekend gemaakt lieden ochtend tea 610 ure was er geen nieuws van het oorlogstooncel ontvangen. Te Metz was gisti ren den ganscheu dag kanongebulder vernomen in de richting van Verdun. Aldaar aangekomen reizigers verhaalden, hoe sinds den ochtend (van gisteren) een groote batailie gaande was. In het gevecht van den 14den zouden de Pruisen meer dan 40,000 man verloren hebben. Gisteren is iu mijn arrondissement, op 28 kilometers van Verdun, gedurende den gcheelen morgen gevochten. Op dat punt is de vyund terugtrekkende gezien naar het Zuiden. Deze berichten werden onder reserve rae- degedeeld. In het wetgevende lichaam heeft graaf de I'alikno, in antwoord op eene interpellatie, de vol gende verklaring afgelegd De Pruisen hebben er van afgezien de retraite- linie van hel Fransclie leger door te breken, en de vereeniging van onze korpsen te beletten. Luidcns niet officiecle telegrammen, van do gendarmerie uit gaande, hadden de Pruisen zich op Commcrcy te ruggetrokken, na drie of vier achtereenvolgende gevechten, waarbij zij de nederlaag geleden hadden. De minister verzekerde verder, dat het nieuwe leger, waarvan liet opperbevel uitsluitend nail maar schalk llatuino is toevertrouwd, thans gereed staat om het llynlcgcr ter hulp te snellen. De kamer heeft het wetsontwerp van Jules Ferry aangenomen, betreffende de indeeling van de lichtin gen van 1885 en 1866 bij de mobiele garde met een wijziging echter, in zóóver, dat de gevallen van vrijstelling krachtens de wet van 1832, blij ven beslaan. Omtrent de onlnsten welke in de Parjjsche voorstad La Villette hebben plaats geluid, zegt het Pransch officieel orgaan, dat eeltige onruststokers, teu getale van tachtig, gewapend met dolken en pistolen, een aanval gedaan hebben op de wacht aan de ka zerne der pompiers. Zij kwetsten daarbij twee pom piers en drie politie-agenten. De ongeregeldheden werden echter spoedig met medewerking der bevol king bedwongen en een vijftig personen in hechtenis genomen. De bevolking wilde de gevangenen te lijf. Men meent dat deze ongeregeldheden door Pruisen zijn uitgelokt. L'Jiistoire schrijft den 15° dezer: „Voor de eerste maal sedert 18 jaren heeft Parijs op dezen gedenkdag zijn gewoon aanzien verloren. De 15e Augustus is voorbijgegaan zonder een natio naal feest te zijn. „Niet het kanon der invalieden, maar dat van de boorden der Moezel heeft zich doen hooren. l)e are de triomphe de l'éloile is niet op de gewone wijze verlicht. Geen vuurwerk ol illuminatie in de Champs Elysées, geene militaire voorstellingen of kerinis-lhcaiers I De parodie heeft uitgediend. Het is thans de werkelijkheid van den oorlog die ons een droevig en vreeselijk schouwspel geeft.» ENGELAND. Den 12" dezer is te Dnblin namens eene vereeni ging van drie honderd vijftig Ieren, allen mannen van meer of minder aanzien, e«u manifest uitgevaar digd, waarin als waarborg tegeu het „Engelsche wanbestuur,' de oprichting wordt verlangd van een lerseh parlement voor (Je behandeling van zaken, die Ierland inzonderheid betreffen, terwijl 's rijks parlement voortgaan iou de gemeenschappelijke aan gelegenheden der drie vereenigde koningrijken te bestieren. De eerste ondertcekenaar van dat stuk, de heer King Harman, is te Dublin candidaat voor eeue opengevallen plnats in het pirlement; zijn mededin ger, de heer Corrigen, wordt, door den kardinaal aartsbisschop Gullen openlijk aciibevolen. B E L G I li. liet adres in antwoord op de troonrede, gelijk het door de commissie van (ie kamer van afgevaardigden werd ontworpen, is van den volgenden inhoud: Site Tegenover de ernstige gebeurtenissen die aan onze grenzen plnats hebben, gevoelen de uitverkorenen der natie incer dun ooit behoefte om zich om den. koning te scharen. De mannelijke cn edele woorden, die Uwe Ma jesteit tot de volksvertegenwoordiging heeft gericht, zijn door ganscli Relgic vernomen en toegejuicht. Met uwe Majesteit vertrouwen wy, dat de geesel des oorlogs ou/on bodem zal sparen. Voor België pleiten de macht van het rcolit cn de eeuwenheugende belangen van het Europecsch evenwicht. De groote mogendheden van Europa hebben onze neutraliteit gestipuleerd en gewaarborgd die onzij-

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 1