f ÏLAND. Si Laatste Berichten. I 1 Dat do daad der rtgcc lie opmerkzaamheid trekt le schuld dor rcgeering, feu toestand. Maar hier die aan haar daad moet ringen. Mogen de andere de ooi log hen niet eh haasten bet voorbeeld se*» aMngatgw »i ii |AuOCST138. ft hoofd-comitc van het jvnn het hier ter stede Irii, en deze corporatie ala ar wij verder hooren be- bestuur dier tifdeeliug lemen om ten gevolge pk krachtige handen aan mede sprake, om de loop dezer week hebben Dmitd nevens en in sa- i-comite te vormen, tot bijeenkomtt met dat roepen. 1 mede dal de brieven en ltsten trein alhier aanko- en bezorgd. W(j vreezen doch wy hopen dat 't de trein die ongeveer lorat tegen eeu locomotief, pond, gestooten. Ken con- ewondde beide loco- kander ge', ipen, dat men krggen. De conducteur in tijds er uit gespron- de remkaat is geheel den trein alhier aange- I Kijnspoor, die als con- beide beenen heelt ge en toen de trein van 't Iiij is onmiddellijk naar febracht alwaar by thans compagnie te Boskoop i verzonden ruim 450,000 |haar is ontvangen ruim begrepen de opbrengst fessen enz. De pluk der pedig. Woerden Jekondigde harddraverijen [reesde dat et weinig pu- |;ijn door de tijdsora- mt.de. Itnl boerenpaarden om den luie, die door het paard Hazertwoude door htm dstryd voor paarden van Ier 15 paarden op de baan, Joir eigenaar J. Metz te lijnde een ztvaar zilveren It en waarde van 225, In twee fraaie met zilver feilen met zilveren bakjes liet paard Kampioen van Ir en bereden door P. H. 1de liep alles af en ieder- [bet aangename schouw- I vreugde die er heersclite. gemeente te Nieuwer- bt herder en leeraar dier I ix, predikant te Waar de ambachtsheer, de Icht, zyne agreatie heeft I en Or. verneemt met Irnig het voornemen be de militiens der verschil- naar huis te renden. In ■gel genomen hy is daar V, omdat de diensttijd 8 In ir verhouding meer ge- li ederland. pint rent mede' vragen om verlof voor ilc tijdsomstandigheden, L' zcud is beschikt, moet dezer dagen op vernieuwde aanvragen zyn te ken nen gegeven, dat bij gunstige verandering van de omstandigheden, de gehuwde miliciens HET eekst aan de beurt zoudeu zijn bij eventueele toekenning van verlof. Set Vaderland bevat de volgende mededeelin- gen aangaande onze lnndgenooten, die lot de expe ditie van hel ltoode Kruis bchooren: Den 14deu, Zondag, ten 2 uür te Luxemburg aangekomen, werd de expeditie door den minister van staal, Srrvais, aan het stutionsgebouw ontvan gen eene beleefdheid «He de kroon opzette o»n d<- reeks van andere beleefdheden, bewijzen van sym pathie en medewerking, die men onderweg alom by de autoriteiten, waarmede men in aanmerking kwam, douanen, direction en beambten van spoorwegmaat schappijen enz. had ondervonden. Tot nog toe hadden de reizigers natuurlijk alleen de lichtzijde van hun tocht oudervonileu. Ken reis door de schoone bergstreken van Luxemburg, op een prachtigen dag, met bedekte lucht, die een sombere en indrukwekkende tint over de bergen en rotsen wierp, doelt die nu en dan plotseling door een hel deren zonnestraal doordrongen werd, welke lachende en vriendelijke vergezichten over de hoogten heen en in de dalen onthulde, zulk een reis herinnerde in het geheel niet aan de tooneeleu van jammer en ellende, het doel van den loebt. Kchter in Luxemburg zelf hadden zij reeds ont moetingen, die een voorsmaak gaven van 'tgeen hun te wachten stond. Zou ontmoetten zij er een dokter, die pas van Saarkruck was teruggekomen en een donker tafereel ophing van den toestand. Schoon de gekwetsten zoo goed mogelijk gehol pen werden, was de behoefte zóó ontzettend groot, was hun aantal zóó aanmerkelijk, dal men niet bij machte was allen behoorlijk te helpen. Overal is het letterlyk vol met gewonden; er zyn huizen te Saarbrück, waar er tachtig bij elkander zijn. In de eerste dagen na den slag was het onmogelijk genoeg hulp te krygen, Zoo verhaalde de dokter dat er den vierden dag nu afloop van het gevecht, op het slagveld bij Saarbrück nog een gekwetste gevonden was, die nocb hulp noch voeding gehad had, en van wien 't dus wel een wonder was, dat de mnn nog leefde. Er bestaat voor onze stadgenooten dus geen ge vaar, dat de uitoefening van hun liefdewerk over tollig zal wezen. VV ij zijn dan ook vol moed," zoo eiudigt het schrijven, waaraan de bijzonderheden zijn ontleend, «en hopen, als er in onze buurt eens tets gebeurt, aan die ongelukkigen de weldaden vau Nederland te kunnen aanbieden. «In de cerate dagen na een slug is er overal ge brek aan alles. Dokters krijgen niet te eten; ook aan verkwikkingen en versterkingen voor de ge kwetsten bestaat behoefte. De hulp, die de strij dende legers voor hunne gewonden bezitten, is uit muntend en overvloedig, doch den eersten dag komt de ouzo overal te pas. «Luxemburg geeft ook veel hulp, moir in het hertogdom zijn geen gekwetsten; ze blijven liggen waar ze gekwetst zyn, of worden door tie legers geëvacueerd. «Wij zyn hier thans vlak aan de grenzen, en zullen spoedig het kanon hooren, wanneer er slag geleverd wordt. Dun zullen we gereed staan otn hulp te bieden. «Wij hebben een groot cn flink materieel. Do groote hospitaaltent, de keukenraiisel, liggingstukken, verbanden, medicijnen, levensmiddelen, verkwikkin gen in overvloed. Het vuil vier-en-zestig groote kisten. Doch zoodra hulpbietlen nootlig wor.,1, zal er veel gebruikt worden, en zullen wij al spoedig door de telegraaf om toezending van benoodigdhe- den van allerlei aard moeten verzoeken. «Men ga dus in Nederland voort, om de hoofd- magazijnen te 'sGravenhage zoo ruim mogelijk te voorzien Op 14 September a. s. zal te Arnhem de gewone jaarlyksche nlgemeene vergadering gehouden worden der «Maatschappij lot Nut van den Javaan." Op den beschrijvingsbrief komen onderscheidene be langrijke punten voor, o. n. ook het kiezen van een nieuw hoofdbestuur; daar de tegenwoordige le den allen besloten hebben, hunne betrekking neer te leggen. De beweegredenen dezer handeling zijn in 't verslag, dat bij den beschrijvingsbrief gevoegd is, in 't breedc uiteengezet, en vinden haar mecsten grond in de opgedane ondervinding, dat hunne pogingen, vroeger en later in 't belang der zaak bij do regeering of de natie in 't werk gesteld, meestentijds schipbreuk leden, uit gebrek aan ernstige sympathie voor het doel der maatschappij en hare beginselen. De flnancieële toestand der Maatschappij is niet ongunstig, 't Ledental is van ruim l'JOO tot ruim 2200 geklommen, terwijl nieuwe afdcelingen zijn tot stand gekomen te llotlerdnm en Zaandam. «Van eenige geestdrift voor eene zaak van men- schelijkheid en rechvaardigheid (aldus luidt het o. a. in 't verslag), welke de oprichters der maatschappij «Tot nut van den Javaau" hoopten op te welken, is bij ver do groote meerderheid harer leden niet gebleken ofschoon het hoofdbestuur ook in het af- geloopen jaar in de geschriften der maatschappij telkens en telkens op nieuw pogiogen daurtoe aan gewend heeft, en het juist in dat tijdsverloop niet aan de gelegenheid ontbroken heeft om bewijzen daarvan te geven." De internationale tentoonstelling van landbouw werktuigen, sedert den 27 Juni le Arnhem in het vroeger stationsgebouw en op het omliggende ter rein der Nederlandsche Rijnspoorweg-maatschappij gehouden, is zonder de tnmste plechtigheid gesloten geworden. Het moet vooral aan de tijdsomstandigheden worden toegeschreven, dat deze tentoonstelling in den laatsten tyd zoo weinig be zoekers trok en dat het met den verkoop der loteu niet naar wensch is gegaan. Het zesde gedeelte der loten, waaruit de verloting zou bestaan, is te nau- wernood geplaatst. Wij zijn in staat de orde der werkzaamheden mede te deelen van de derde provinciale vergadering van onderwijzers en voorstanders van het onderwijs iu Zuid-Holland, Zaterdag den 10 September 1870, in het lokaal «Ons Genoegen" te Gouda. Opening der vergadering (10 ure precies). Mededeeling omtrent de grondslagen der provin ciale vergadering. Aanwijzing van de plaats en benoeming van eene commissie voor de volgende provinciale vergadering. Bespreking van de volgende onderwerpen 1. Levert de lagere school tegenwoordig inder daad zulke gebrekkige resultaten op als van ver schillende zijden is beweerd geworden? Ingezonden en in te leiden door den heer K. G. Heringa, oud-schoolopziener, vun Utrecht. 2. Van welken invloed zou eene opheffing of inkrimping der scholen voor meer uitgebreid lager onderw ijs zijn, gelijk zij door sommigen geweuscht wordt Ingezonden en in te leiden door den heer F. C. Delfos, van Rotterdam. 3. Het onderwijs in de natuurleer, nanr aanleiding van dr. Arens «Materiuliën für den Anschatiuugs- Utilerrielit in der Nuturlehre." Ingezonden en in te leiden door den heer K. Mars, van Gouda. 4. Voldoet onze volksschool aan (Ie behoeften der vrouwelijke jeugd en wat kan er gedaan worden om hiar meer vruchtbaar voor het vrouwelyk leven te maken Ingezonden en in te leiden door mevrouw Klize van Gnlear, van Wassenaar. 5. Is eene splitsing onzer groote volksscholen, in klassen voor meisjes en jongens afzonderlijk, al of niet aan te bevelen Ingezonden en in te leiden door den beer A. Jan sen, van Rotterdam, ti. Hoe kan de school het best voor de toekom stige beslemming van den leerling zorgen Ingezonden en in le leiden door den heer W. F. Muls, van Rotterdam. 7. Hoe dient het onderwijs in de aardrijkskunde in de lagere school gegeven le worden lngezoiiden en in te leiden door den heer II. H. Hartman, van Cnpelle a/d Use!. Pauze 12'/j—2 ure. Sluiting der vergadering 4 ure. Na afloop der werkzaamheden blijft voor de leden de gelegenheid open tot vriendschappelijk samenzijn. Een redacleur van het Parijsche dagblad le Figaro, die op het oorlogsloonecl is geweest en onder velerlei wederwaardigheden ook roet den kroonprins van Prutsen in aanraking is gekomen, verhaalt dat die prins hem in een gesprek o. a. gezegd heeft: «Ik houd niet van den oorlog; wanneer ik regeer, zal ik geen oorlog voeren." Het is meermalen gezegd, dat Pruisen» troonop volger, hoe kundig cn moedig general ook, geen oorlogsmnn is. Het kan dus wel zijn, dat hij de uangehaalde woorden werkelijk heeft gesproken. Zij zouden Item dan vereeren. Manr het is wel wat kras, te zeggen «als ik regeer, zal ik geen oorlog voeren." Misschien heeft de prins gezegd, of al thans bedoeld «zal ik geen oorlog maken." Ware hij in do plaats zijns vaders koning van Pruisen geweest, toen keizer Napoleon goed vond onder een nietig voorwendsel den oorlog te verkla ren, ook met de innigste liefde voor den vrede zou hij gedwongen zijn geweest oorlog le voeren. Maar het is niettemin een gewichtig feit, dat de man,'die binnen weinige jaren aan het hoofd zal staan van Noord-Duitschlond, op het slagveld zelf, waar hy zich grootcn oorlogsroem verwerft, verklaart eeu afkeer te hebben van den oorlog en ouge/.oclit de belofte aflegt, dat hij, tot de tegeering geroepen, geen oorlog maken zal. Voor de toekomst vau ons werelddeel is dit eeu heugelijk feit. Er is iu Pruiseu eene machtige partij, die vau militaire grootheid niet afkeerig is. Het stond te vreezen, dat het bijna fabelachtig krijgsgeluk, dat de Uuitsche legers in den tegenwoordige» oorlog ondervinden, niet het miust tengevolge van de mis slagen die hunne vijanden begaan, dat dit krijgsge luk de oirlnaprHi ir P-uiset .i.int.et sou maken. Tegenover die vrees is het woord van den kroon prins eene geruststelling. Zijn vader onder den in druk vuu Bismarck, is geeu vijand van het militarisme; koning Wilhelm I zou misschien, zegevierende uit frankrijk terugkomende, zich veel laten voorstaan op Pruisens militairen rang en al te veel geneigd zijn om bij de overleggingen der diplomatie zijne naaldgeweren en Krupp-kanonnen te doen wegen. Zoodoende zou de uitbreiding van Pruisens macht eene voortdurende bedreiging kunnen worden voor Europa. Maar een sterk Pruisen met een vorst aan het hoofd, die den oorlog verfoeit en eene vredelievende politiek voert, zal aan Europa eene groote veiligheid en zekerheid geven en een weldadigen invloed uit oefenen. Bij den geest, die de Noordduitsche natie eu vooral de uitstekende mannen ouder haar bezielt, zal het militarisme in Pruisen spoedig machteloos zijn, indien het ook by den troon tegenstand ontmoet. Parijs, 17 Aug. Het Journal OJjkiel bevat uiets nieuws. De Caulois zegt dat er belangrijke dépêches zijn ontvangeu aan het ministerie van oorlog. Bazaine heeft echter geheimhouding aanbevolen. Deze dépêches zyn evenwel van dien aard dat zij veel hoop geven. Er loopt een gerucht dat Krederik Karei een wa penstilstand heeft aangevraagd om de dooden te be graven. Bazaine zou echter van de hand hebben gewezen. Parijs, 17 Aug, Een bericht van den minister van oorlog, dat heden aangeplakt is. en de dagtee- kening van gisteren (11 ure 's av.) draagt, zegt: De minister van oorlog heeft tijdingen uit het leger ontvangen dat zijne gecombineerde beweging voortzet. Na een schitterend gevecht op Zondag trachtten twee vijandelijke diviaiën het oprukkende leger gisteren te bemoeilijken. Zij werden teruggeworpen. De keizer is heden avond in het kamp van Chfi- lors aangekomen, waar eene groute macht wordt georganiseerd. Brussel, 17 Aug. Particulier telegraaf). De lndépetidance bevestigt het bericht, dat de keizeriu Ier Fransohen aan i'e Belgische regeering heeft la ten vragen, of zy, in eventueele gevallen zich over Beigie's grondgebied naar Engeland zou kunnen begeven. Genoemd jblad gelooft, dat hierop een toestemmend antwoord is gevolgd. Berlijn, 17 Aug. Officieele militaire berichten uit Mundel8hcim van Dinsdag 16 Aug., 's avonds 9 uur 10 min., luiden als volgt: Het garnizoen van Straatsburg beproefde heden namiddag een uitval te doen tegen Ostwald; het werd met verlies vnn manschappen en drie kanon nen teruggeslagen. Stuttgart, 17 Aug. De Wurterabergsche Staats- Anzeiger meldt, dat het Russisch gezantschap te Wennen, op verzoek van de Russische ambassade te Parijs, naar hier heeft getelegrafeerd: «Mijn col lega te Parijs zendt u bericht dat er geen bevel is gegeven tot uitzeltiog der Dniischers. Vreedzaam gezinde Duitsehers, die in Frankrijk wenschen te blijven, zijn daartoe gemachtigd." Parijs, 17 Aug. (Particulier telegram). Het Fransehe gouvernement heeft den uitvoer van teer en pek verboden. Mechelen, 17 Aug. (Particulier telegramDe prins van Joinville en de hertog van Chartres heb ben zich hier metterwoon gevestigd. Berlijn, 17 Aug. Aangezien de Elbe en Wezer geblokkeerd zijn, heeft het Russische gouvernement het transito-vervoer via Riga, zonder betaling van rechten, aan Pruisen toegestaan. Ook Engeland zal van Riga voor het transito vervoergebruik maken. Berlijn, 17 Aug. Met het oog op de uitzet tingder Duitsehers uit Frankryk, zegt de Pro». Cor- reep,, dat voorloopig de meest noodige ondersteuning zal verleend worden. Later voegt het blad er bij zullen meer afdoende middelen tot schade loosstelling worden aangewend. De inbezitneming van de gewezen Dnitsehe provinciën van Frankrijk zal daartoe waarschijnlijk de gelegenheid aanbieden. London, 17 Aug. Lord Granville heeft Zou- -s iJ jr 'i

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 3